Rodičovský příspěvek po 3leté mateřské dovolené

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

berca1
Kecalka 192 příspěvků 29.05.11 20:44
rodičovský příspěvek po 3leté mateřské dovolené

Dobrý den.Chtěla jsem vás poprosit o radu.Hledala jsem to tady,ale nic jsem nenašla.Mám dceru,které budou v říjnu 3roky a v září čekáme miminko.Měla jsem zvolenou 3-letou variantu rodičovského příspěvku.Dnes jsem se dozvěděla a docela mě to zarazilo,že když bych byla s druhým dítětem doma a nenastoupila mezi tím do práce,tak automaticky spadnu do 4-leté varianty vyplácení dávek.Nesetkala jste se s tím některá jak to vlastně je?Prý se to řeší tak,že když chce máma pokračovat na 3-leté variantě,tak na dva měsíce pobírá rodičovský příspěvek otec a přitom pracuje a matka je bez jakéhokoliv příjmu,ale pak to může otec matce předat a bude s dítětem doma nadále ona.Doufám,že je to srozumitelné,co jsem zde napsala a na co se chci zeptat.Děkuji :think: :think: :think: Pořád se to mění,ale pak už se o tom nemluví co a jak.

Reakce:

Les2311
Ukecaná baba ;) 1438 příspěvků 29.05.11 20:55

Záleží na tom, jak jsi na tom s nemocenským pojištěním. Jsi stále zaměstnaná? Nebo podnikáš a platíš si dobrovolné nemocenské pojištění? Pokud alespoň jedno z toho ano, tak máš nárok zvolit si tříletý rodičovský příspěvek. Pokud ne, tak tam čtyřletý.

Pokud bys opravdu měla nárok jenom na čtyřletý rodičák, tak se to dá obejít přes otce dítěte, pokud ten splňuje podmínky nemocenského pojištění.

Angua
Hvězda diskuse 50730 příspěvků 29.05.11 21:10

Taky si myslím, že pokud jsi stále zaměstnaná (čili máš pravděpodobně smlouvu na neurčito), tak si můžeš zvolit…

berca1
Kecalka 192 příspěvků 29.05.11 21:39
Les2311 píše:
Záleží na tom, jak jsi na tom s nemocenským pojištěním. Jsi stále zaměstnaná? Nebo podnikáš a platíš si dobrovolné nemocenské pojištění? Pokud alespoň jedno z toho ano, tak máš nárok zvolit si tříletý rodičovský příspěvek. Pokud ne, tak tam čtyřletý.Pokud bys opravdu měla nárok jenom na čtyřletý rodičák, tak se to dá obejít přes otce dítěte, pokud ten splňuje podmínky nemocenského pojištění.

Mám smlouvu na dobu neurčitou,takže jsem stále zaměstnaná.Podle mého uvažování bych to měla mít stejné,jako u prvního dítěte.Šest týdnů před porodem a pak ještě asi tak 5 měsíců peněžitou pomoc v mateřství a pak žádost o rodičovský příspěvek,kde bych požádala o tříletou variantu.Pochopila jsem to správně?

Dana1980
Kelišová 5165 příspěvků 29.05.11 22:07

ANO,pokud si zamestnana budes to mit stejne jako u prvniho.Takze materskou i volbu rodicaku.

Les2311
Ukecaná baba ;) 1438 příspěvků 29.05.11 22:08

Berco, jj, pokud jsi zaměstnaná, tak je to v pohodě a chápeš to správně.

Misula.vdf
Kelišová 5394 příspěvků 29.05.11 22:48

Berco je to tak.
Já jsem si u prvního dítka zvolila tříletou variantu a v červenci se nám narodí druhé. Smlouvu mám na dobu neurčitou a miminko se narodí do tří let prvního dítka, takže mám nárok pobírat znovu mateřskou od zaměstnavatele a po té přejdu na rodičák(volím tedy opět tříletou variantu). Nástup na MD je těch 6 týdnů před TP.
Jen nezapomeň s papírem z gyndy zajít hned na mzdovku do tvého zaměstnání a za včasu zrušit rodič. příspěvek na první dítko na sociálce, ať současně nedostaneš mateřskou na mimčo i rodičák na starší, musela by si to vracet..... :wink:

berca1
Kecalka 192 příspěvků 30.05.11 07:58

Moc vám děkuji za vaše rady. :huban: :huban:

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi

Všechno jednou končí... Nebo začíná? V posledním díle naší výzvy Do plavek s... číst dále >

Články z Expres.cz

Kopřivová a její teleshopping: Brzy strčí do kapsy i Horsta Fuchse

Být partnerkou úspěšného sportovce je pro spoustu dam něco jako svatý grál a... číst dále >

Schneiderová v Tváři otvírá víko od kanálu nejhorší televizní zábavy

Jitka Schneiderová (45) prý ráda překonává překážky a miluje výzvy. Po... číst dále >

Články z Ona Dnes

Oblečení v dobových filmech bývá nesmyslné, říká historička

Od dětství ji zajímala móda, ale v praxi se k ní dostala až oklikou přes... číst dále >

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít... číst dále >