Rodičovský příspěvek potřebné doklady

24
27.11.20 16:04

Rodičovský přispěvek potřebné doklady

Dobrý den všem. :mavam: Jsem z ciziny a v zákonech se moc nevyznám. :nevim: Proto abych se nedostala do průšvihu bych se chtěla nechat s Vámi zkušenějšími poradit.
Mám trvalý pobyt, pracuji v Čechách poslední 5 let. Momentálně jsem na MD, která mi končí 29.12.2020. Pote bych měla požádat o rodičovský příspěvek.
Jestli jsem správně pochopila tak mám čas do 3 měsíců od skončení MD (do konce Března?).
Našla jsem info co všechno musím přiložit k žádosti.
Občanské průkazy, rodní list dítěte… to je jasný… 
Ale pak… ten doklad o délce a výši příspěvku v mateřství. Tím myslí kolik jsem dostávala během MD? Seženu to na sociálce, správně jsem pochopila?
Pak dle intranetu chtějí potvrzení denního vyměřovacího základu rodiče s vyšším příjmem. Mohou donést i příjmy manžela? A za jak dlouhou dobu? Čtvrtletí? Půlroku? Rok? Jestli je zaměstnán na několika pozici v různých zařízeních mám sehnat všechné příjmy, nebo stačí jedno zaměstnání? Nebo čím vyšší příjmy tím líp? 
Nebo mám sehnat doklad o výší svého příjmu do nástupu na MD? Tam jsem vydělávala docela dost peněz
Možná otázky se zdají být hloupe, ale nechci udělat chybu. Už jsem přišla o velkou část PPM  kvůli nezkušenosti v zákonech :(
Děkuji za pochopení. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
20116
27.11.20 16:34

Pokud ten rodicak nechces vybrat nejak extreme rychle, tak nemusis dokladat prijmy manzela. To o te mateřské se uz taky nedoklada, urady jsou uz propojene. Pritel je taky cizinec a rodicak sme vyrizovali na jinem oddeleni nez se vyrizuji cesi, ale taky v ramci UP. Dokladali jsme teda obcanky, pritel jako cizinec to potvrzeni o pobytu, kartičky pojišťovny, pracovni smlouvy, rodne listy (dokladala jsem i doklady starsiho syna, ale to se te asi netyka), no a pak standartně vyplněné ty jejich formuláře. Navic teda musíme kazdych pul roku dokladat pritelovu pracovní smlouvu, jakoze tu porad pracuje :roll: jo a o ten rodicak si jdi klidne zazadat uz behem prosince, ono jim chvili trva to schvalit, tak jestli pak nechces byt bez penez je lepsi zadat jeste pred koncem mateřské.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24
29.11.20 12:15

Děkuji za důkladnou odpověď. Koncem prosince nastupuji na dovolenou od zaměstnavatele v návaznosti na skončení mateřské dovolené. Takže v Lednu ještě peníze dostanu. Lze pobírat i RP během teto dovolené, nevíte?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8885
29.11.20 12:27

@Maru1988 Ano, můžeš rodičák pobírat už během dovolené. Za prosinec bys z něj dostala něco, jen pokud bys volila vyšší rodičák než bude PPM za ten prosinec do 29. 12. Např. když budeš volit rodičák 15 tis. a PPM do 29. 12. bude 14500, tak dostaneš z rodičáku za prosinec 500 Kč.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24
29.11.20 18:10
@Lendeš píše:
@Maru1988 Ano, můžeš rodičák pobírat už během dovolené. Za prosinec bys z něj dostala něco, jen pokud bys volila vyšší rodičák než bude PPM za ten prosinec do 29. 12. Např. když budeš volit rodičák 15 tis. a PPM do 29. 12. bude 14500, tak dostaneš z rodičáku za prosinec 500 Kč.

Myslela jsem tu dovolenou od zaměstnavatele za 2020 rok. Nemám vybráno 25 dnů. Mohou pobírat současně rodičak a dovolenou od zaměstnavatele? Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8885
29.11.20 18:23

@Maru1988 Odpovídám, že ano, že souběžně můžeš, dovolená a rodičák spolu nesouvisí. Ale pokud bys o rodičák chtěla žádat už od 30. 12., tak platí co jsem psala výše o souběhu s PPM v jednom měsíci. Jinak pokud budeš žádat od ledna, tak dostaneš rodičák normálně v plné výši.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24
29.11.20 19:16

Děkuji mockrát. Ještě mám dotaz ohledně délky rodičovské dovolené. Dostala jsem dopis z personálního s otázkou kdy se vrátím. Uvedla jsem datum 1.8.2020, kdy dcera bude mít 2 roky. A ted´ přemýšlím, že bych se možná chtěla vrátit v Dubnu 2020. No a ted´ dotaz. Když třeba napíšu do žádosti o rod. přisúěvěk, že chci vybrat peníze do Dubna 2020 a je všechny vyberou, tak pak už se musím vrátit do práce? Nebo skončení rodičovského příspěvku neznámena automatický že musím do práce, a můžu klidně zůstat doma do srpna 2020?
Nevím jestli jsem pochopitelně napsala   :? 
Mohou být na dovolené i když mi dojde rodičák?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8885
29.11.20 19:47

@Maru1988 Můžeš být na rodičovské dovolené i když vyčerpáš příspěvek, nesouvisí to spolu. V práci písemně požádej o RD do toho dubna - prodloužit do 3 let jde pak vždy, zkrátit jen po dohodě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8885
29.11.20 19:48

Pokud už jsi písemně žádala do toho srpna, tak se na zkrácení budeš muset dohodnout.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24
29.11.20 20:03
@Lendeš píše:
@Maru1988 Můžeš být na rodičovské dovolené i když vyčerpáš příspěvek, nesouvisí to spolu. V práci písemně požádej o RD do toho dubna - prodloužit do 3 let jde pak vždy, zkrátit jen po dohodě.
:( to mi pravě poradila kolegyně, abych tam napsala 3 roky… že naopak, prý to jde zkrátit kdykoliv :,(  já jsem tam uvedla 2 roky, jelikož víc doma být neplánuji, a ted´ jsem to všechno zhodnotila ( peníze, plánování dalšího potomka, vzdělání apod) a vychází mi to o mnohém líp na Duben 2022… ale když mám smlouvu na dobu neurčitou na Celý úvazek tak přece bych měla mít možnost se vrátit kdykoliv na celý úvazek? :,( nebo jsem zase v průšvihu…aspon že jsem neuvedla 3 roky…
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8885
29.11.20 20:32

@Maru1988 Tak zaměstnavatel tě nemůže vzít dřív, pokud tam bude mít zástup třeba do srpna, musel by to nějak pořešit. Pokud tě bude chtít/potřebovat, tak se na dřívějším nástupu domluvíte. Případně se můžeš zkusit domluvit ještě teď s personální na změně té žádosti o RD.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24
29.11.20 20:52
@Lendeš píše:
@Maru1988 Tak zaměstnavatel tě nemůže vzít dřív, pokud tam bude mít zástup třeba do srpna, musel by to nějak pořešit. Pokud tě bude chtít/potřebovat, tak se na dřívějším nástupu domluvíte. Případně se můžeš zkusit domluvit ještě teď s personální na změně té žádosti o RD.

už jsem dostala oficiální potvrzení mé žádosti o návratu 1.8.2022 z personálního. Ale možná se podaří domluvit s vedením oddělení a vrátím se v Dubnu… I když Duben nebo Srpen.. rozdíl jenom v 3 měsíce…možná pak si rozmyslím a budu chtít si užit léto a rodičovskou
Děkuji moc za rady :kytka: :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat