Rodičovský příspěvek přes manžela

Anonymní
14.11.20 00:23

Rodičovský příspěvek přes manžela

Ahoj, prosím o pomoc a objasnění.
Aktuálně pobírám rp, nevyčerpáno kolem 150tisíc, zjistila jsem, že jsem těhotná, vyšlo to dřív než jsme čekali. Potřebuji rp navýšit přes manžela, abych vybrala co nejvíce, preze mne mi to nepomůže. Chápu to tak, že ty podklady co mu vyplní účetní, musím donést na ossz, tam vypočítají dvz a jeho redukci a až s tímto mohu na úp, nebo stačí donést na úp a úřady mezi sebou komunikují? Teď ještě pod otázky. Je to ossz ve kterémkoli městě, nebo v tom městě, kam spadá jeho zaměstnavatel? Pokud v jakémkoliv městě, můžu jít s podklady já, nebo musí manžel, případně vyplní to ossz na počkání? To samé tedy i s úp? Nebo ted kvůli covid to jde pouze mailem bez elektronického podpisu či datové schránky? Pokud bych to náhodou stihla oběhat ( účetní, ossz a úp) do konce tohoto měsíce, lze rp navýšit ještě za tento měsíc, tedy 11/2020? A další, TP podle ms vychází na červenec 2021, vím, že rp se vyplácí na nejmladší dítě v rodině, ale vyplácí se zpětně. Může mi v červenci přijít rp za červen nebo už ne? Ještě dodám, že na ppm nebudu mít nárok, pracovní smlouva byla na dobu určitou.
Snad jsem to napsala alespoň trochu srozumitelně, děkuji za odpovědi

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6122
14.11.20 00:59

Ahoj, odpovím jen na to, s čím mám vlastní zkušenost :D Bohužel úřady mezi sebou nekomunikují, musíš nejprve na ossz a pak na pracák. Myslím si, že to musí být ossz podle zaměstnavatele, ale nevím to jistě. Podklady tam můžeš donést ty, ale ten potvrzený dvz vydají pouze jemu, nebo tobě s plnou mocí. Na počkání to není, mají na to standardních 30 dní. U nás to v době předcovidové trvalo asi týden, teď se neodvažuju hádat. Paní si napsala na manžela telefon a volali mu, když to tam pro něj měli připravené. Snad ti někdo pomůže i se zbytkem otázek :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1619
14.11.20 07:06

Já zas poradím s tím termínem. Zkus tam aspoň zavolat, i když nemáte všechny papíry. Nám paní ochotně pozastavila dávku (řešili jsme to koncem měsíce). A po dořešení to znova spustila, tzn. dávka nepřišla kolem 10., ale až ke 20., ale v požadované výši.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17545
14.11.20 07:43

Na úřad zavolej. Spoustu věcí dneska řeší bez osobní návštěvy. A naskenovanou kopií v mailu. Manžel má OSSZ podle práce. Zavolejte účetní. Ta vám řekne.

Úplně nevím, jak je to se dvěma rodicaky. Ale myslím, že bys těm první měla zastavit na konci června, protože to je měsíční dávka. Protože, pokud ti ho pošlou i v červenci, tak ho budeš vracet, pokud se dítě v červenci narodí.

Jinak na ÚP spadáš podle trvalého bydliště.

Příspěvek upraven 14.11.20 v 07:45

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.11.20 07:44
@Sue2008 píše:
Já zas poradím s tím termínem. Zkus tam aspoň zavolat, i když nemáte všechny papíry. Nám paní ochotně pozastavila dávku (řešili jsme to koncem měsíce). A po dořešení to znova spustila, tzn. dávka nepřišla kolem 10., ale až ke 20., ale v požadované výši.

Diky moc, tahle možnost by mě ani nenapadlo, že to půjde. Jeho zaměstnavatel ma sídlo pres celou republiku, tak to bude na dlouhé lokty. Ale děkuji moc

• Citovat
  • Nahlásit
17545
14.11.20 07:46
@Anonymní píše:
Diky moc, tahle možnost by mě ani nenapadlo, že to půjde. Jeho zaměstnavatel ma sídlo pres celou republiku, tak to bude na dlouhé lokty. Ale děkuji moc

Třeba ti to pošlou aspoň naskenovane mailem a potom originál poštou. Uvidíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1027
14.11.20 08:19

Moje aktuální zkušenost, zavolala jsem na úp tam mi mailem poslali jaký formlulář má účetní manželovi potvrdit v práci. S tím šel na OSSZ a tam týden trvalo než to spočítali a poslali poštou. Pak jsem si našla konkrétní úřednici na úp kde patřím, napsala ji mail a objednala mě za dva dny. Navýšili mi to od října, takže teď už přišla vyšší částka. Já teda na mateřskou nastoupím v dubnu, tak jsem ráda, že jsem to stihla a dovyberu vše.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8707
14.11.20 09:46

Postup je jak píšeš - nejdřív účetní v práci, pak s tím na OSSZ a pak na ÚP. S OSSZ i ÚP to můžeš řešit poštou, případně na ÚP to pak stačí hodit do schránky. Někdy to na OSSZ udělají i na počkání, ale teď úřady fungují velmi omezeně, takže bych to viděla spíš na tu poštu a když tak se na ně obrátit i telefonicky. OSSZ je podle zaměstnavatele.

Do konce měsíce můžeš změnit ještě listopadový rodičák. Rodičák za červen ti normálně může v červenci přijít, pokud se mladší narodí v červenci, je to dávka za červen, ve kterém nárok splňuješ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama