Rodičovský příspěvek přes otce 2019

13.10.19 13:15

Rodičovský příspěvek přes otce 2019

Zdravím,

jdu si pro radu/zkušenost ohledně RP. Jsem už z těch všech formulářů a (dez)informací mimo. Jako OSVČ bych si mohla rodičák zkrátit na maximálně 29 měsíců. Tak nějak jsem zjistila, že by snad bylo možné si ho zkrátit libovolně, tj. určit si výši měsíční dávky libovolně, díky doložení příjmů manžela. Je to tak? Na rodičáku můžu být já, akorát v tom formuláři se zaškrtne, že u manžela lze vypočítat denní vyměřovací základ (teoreticky měl nárok na PPM)? Má s tím někdo zkušenost (ideálně z tohoto roku?). Ani nevím, co všechno na ten ÚP musím s sebou vzít, zda stačí rodný list dítěte a nějaké potvrzení o příjmech manžela, nebo ještě něco dalšího.

Moc děkuji za případnou odpověď.

Klára

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

7535
13.10.19 13:23

Nebudeš zaškrtávat, že měl nárok na PPM, když ji nečerpal, ale k žádosti doložíš jeho Potvrzení o DVZ z OSSZ. Aby mu ho vystavili, musí na OSSZ doložit z práce potvrzenou Přílohu k žádosti o PPM. V žádosti o rodičák je na konci uvedený seznam potřebných dokladů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.11.19 11:12

Dobré odpoledne.

Prosím o radu. Aktuálně čerpám RP.

Potřebovala bych zrychlit čerpání z důvodu neplánovaně těhotenství.

Já jsem měla nízké příjmy, takže mne by navýšení moc nepomohlo. Manžel má příjmy několikanásobně vyšší. Je možné doplatek RP docerpat přes něj a jaký formular je potřeba? Resp. musí se na socialku?

Moc děkuji za radu.

• Nahlásit
  • Citovat
7535
29.11.19 11:54

Na ÚP doložíš formulář Volba výše rodičovského příspěvku + manželovo potvrzení z OSSZ (Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku), které mu OSSZ potvrdí, když doloží z práce Přílohu k žádosti o dávky (PPM) vyplněnou za období před narozením dítěte.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.11.19 11:54
@Anonymní píše:
Dobré odpoledne.

Prosím o radu. Aktuálně čerpám RP.

Potřebovala bych zrychlit čerpání z důvodu neplánovaně těhotenství.

Já jsem měla nízké příjmy, takže mne by navýšení moc nepomohlo. Manžel má příjmy několikanásobně vyšší. Je možné doplatek RP docerpat přes něj a jaký formular je potřeba? Resp. musí se na socialku?

Moc děkuji za radu.

Co jsem si i pak volala na infolinku, tak manžel nechá v práci vyplnit formulář ze socky a ten pak odnese spolu s formulářem o denním vyměřovacím základu na socku a ti mu do 30 dnů ten formulář vyplněný pošlou zpět (nám přišel do týdne). Od vyměřovacího základu lzedaně pak určit výši příspěvku na měsíc a stačí tedy na úřadu práce zažádat o změnu výše příspěvku. Lze to takto měnit co tři měsíce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.11.19 11:55

@Lendeš Děkuji děkuji.

Doufala jsem, že to půjde bez socialkyale nedá se nic dělat ;)

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
29.11.19 11:57

@klara_pushin Děkuji.

Domluvím se s manželem, zda tam bude moct zajet, když tak to navýším na maximum sobě.
Lepší něco než nic ;)

Já budu od března na PPM, takže se jedná o jednu jedinou změnu ;)

• Nahlásit
  • Citovat
29.11.19 11:57

Zde odkazy:

-- https://www.mpsv.cz/…/filler.open?…

1. Volba výše rodičovského příspěvku
  2. Potvrzení o denním vyměřovacím základu

-- https://www.cssz.cz/…e47bf2a93248

Příloha k žádosti o dávku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.11.19 11:59
@Anonymní píše:
@klara_pushin Děkuji.

Domluvím se s manželem, zda tam bude moct zajet, když tak to navýším na maximum sobě.
Lepší něco než nic ;)

Já budu od března na PPM, takže se jedná o jednu jedinou změnu ;)

Pokud má manžel datovou schránku, tak by to mělo jít vyřídit vše online.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.11.19 12:03

@klara_pushin Jsi moc hodná, děkuji :hug:

Datovku nemá a vím určitě, že ji nechce.
Už jsem mu psala, že je to lehce byrokraticky postup a zda se utrhne z práce.

Na úřad práce už mám po u jen já nebo musí zase on? Když bych měla jeho kopii OP.

• Nahlásit
  • Citovat
7535
29.11.19 12:05

Na pracák ty, ty budeš pořád příjemce. Můžeš to vyřídit i poštou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.11.19 12:07

@Lendeš Super. Jsi zlatá.

• Nahlásit
  • Citovat
29.11.19 12:11
@Anonymní píše:
@klara_pushin Jsi moc hodná, děkuji :hug:

Datovku nemá a vím určitě, že ji nechce.
Už jsem mu psala, že je to lehce byrokraticky postup a zda se utrhne z práce.

Na úřad práce už mám po u jen já nebo musí zase on? Když bych měla jeho kopii OP.

Není zač. Ráda pomůžu, my jsme to řešili takovou dobu, než se v tom člověk vyznal, pak jsem stejně volala na tu infolinku. Je to v jádru jednoduchý postup, ale já jsem asi moc blbá na to, abych se v těhle úřednických věcech vyznala :D. Teď jsem zas o něco moudřejší, tak posílám moudra dál :D.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
13.12.19 08:43

Ahoj holky. Minule jste mi výborně poradily, ještě jednou moc děkji. Už mi přišlo potvrzení k PPM na otce, takže v pondělí jdu zažádat o navýšení RP na jeho příjmy.
(těhotenství jsem zjistila až v pátém měsíci, proto změna RP přes otce takto na poslední chvíli).

Ale proč píši - potřebovala bych poradit s PPM. Nevím jak a zda se mi bude vypočítávat u dalšího dítěte. Popíši situaci:

• do roku 2014 jsem pracovala, HPP
  • v roce 2014 se mi narodilo první dítě, nastoupila jsem na PPM
  • v dubnu 2017 jsem po konci RD a konci pobírání RP (vybrala jsem jej v plné výši) nastoupila zpět do zaměstnání. Stejný zaměstnavatel, pouze došlo k úpravě pracovní smlouvy: změna z plného úvazku na částěčný úvazek.
  • v září 2017 jsem nastoupila na PPM, jejíž výše se počítala dle příjmů před narozením prvního dítěte (tedy příjmy z období 2013 - 2014)
  • nyní aktivně pobírám RP
  • od září 2019 při pobírání RP pracuji u svého zaměstnavatele na částěčný úvazek - stále HPP, jen došlo k úpravě smlouvy: změna rozvržení pracovní doby při částěčném úvazku
  • v březnu 2020 mám nastoupit na PPM. Ukončím RP a můj dotaz je: budu mít nárok na PPM a případně z platu za které období se bude počítat?
  • v roce 2020 po ukončení šestinedělí přejdu na PPM přes otce, jedná se mi tedy jen o 12 týdnů, kdy musím PPM pobírat na sebe. Manžel má několikanásobně vyšší příjmy, změna smlouvy v jeho práci je ok. S tímto počítáme.

Moc děkuji za pomoc, jsem z toho popravdě jelen.

• Nahlásit
  • Citovat
13.12.19 09:22
@Anonymní píše:
Ahoj holky. Minule jste mi výborně poradily, ještě jednou moc děkji. Už mi přišlo potvrzení k PPM na otce, takže v pondělí jdu zažádat o navýšení RP na jeho příjmy.
(těhotenství jsem zjistila až v pátém měsíci, proto změna RP přes otce takto na poslední chvíli).

Ale proč píši - potřebovala bych poradit s PPM. Nevím jak a zda se mi bude vypočítávat u dalšího dítěte. Popíši situaci:

• do roku 2014 jsem pracovala, HPP
  • v roce 2014 se mi narodilo první dítě, nastoupila jsem na PPM
  • v dubnu 2017 jsem po konci RD a konci pobírání RP (vybrala jsem jej v plné výši) nastoupila zpět do zaměstnání. Stejný zaměstnavatel, pouze došlo k úpravě pracovní smlouvy: změna z plného úvazku na částěčný úvazek.
  • v září 2017 jsem nastoupila na PPM, jejíž výše se počítala dle příjmů před narozením prvního dítěte (tedy příjmy z období 2013 - 2014)
  • nyní aktivně pobírám RP
  • od září 2019 při pobírání RP pracuji u svého zaměstnavatele na částěčný úvazek - stále HPP, jen došlo k úpravě smlouvy: změna rozvržení pracovní doby při částěčném úvazku
  • v březnu 2020 mám nastoupit na PPM. Ukončím RP a můj dotaz je: budu mít nárok na PPM a případně z platu za které období se bude počítat?
  • v roce 2020 po ukončení šestinedělí přejdu na PPM přes otce, jedná se mi tedy jen o 12 týdnů, kdy musím PPM pobírat na sebe. Manžel má několikanásobně vyšší příjmy, změna smlouvy v jeho práci je ok. S tímto počítáme.
Moc děkuji za pomoc, jsem z toho popravdě jelen.

Ahoj, na mě už je toto vyšší dívčí :D. Ohledně ppm doporučuji zavolat na sssz. Mně taky vše hodná paní na drátě vysvětlila :). A budeš mít jistotu, když ti to řekne někdo přímo z úřadu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama