Rodičovský příspěvek v Německu

31
5.8.13 17:27

Rodičovský příspěvek v Německu

Ahoj maminky, mám prosbičku, koncem srpna mi končí PPM, od 1/9 bych měla žádat zde v ČR o rodičovský příspěvek.

Vzhledem k tomu, že se v říjnu stěhujeme do Německa mi bylo na úřadě řečeno, že si o rodičovský příspěvek mám zažádat tam. Zde v ČR mám souběžně dva pracovní poměry, které mi stále trvají.

Může mi nějaká maminka poradit, v jaké výši a jak dlouho bych v Německu rodičovský příspěvek pobírala?

Budeme bydlet u Wissenu, tak pokud by byla poblíž nějaká maminka, ráda bych se s ní seznámila :)

Velice děkuji za rady.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2962
5.8.13 17:55

Pobíráš myslím 67% svého průměrného čistého výdělku za posledních 12 měsíců do 12 měsíců věku dítěte+ 2 měsíce si může vybrat otec, to se mu zase počítá z jeho průměrných výdělků.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31
5.8.13 18:04

Děkuji, a nevíš jak je to, když jsem byla od 15.týdne na nemocenské z důvodu rizikového těhotenství? To jsem brala jen nemocenskou. Započítává se i tato do toho nebo se bere ten výdělek předtím než jsem omarodila?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1621
5.8.13 18:21
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2962
5.8.13 20:06

Tak to si nejsem jistá, ale obávám se, že se bere ta nemocenská, ale poptej se v L-bank nebo vznes dotaz na německou diskuzi, viz odkaz výše, třeba někdo poradí. Každopádně, když teď vybereš míň než 220 tis tak ti rozdíl doplatí z ČR, to ti paní na UP neřekla?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31
5.8.13 21:07

@JanulaM ne neřekla, jen mi řekla, že si musím zjistit výši a ostatní v Německu. Předtím mi však řekla, že jakmile částku 220tis vyčerpám, tak mi rodičovská dovolená končí. Zkusila jsem druhou diskuzi, tak uvidíme, problém je, že neumím německy, jen anglicky a rusky, tak uvidím, zda si na úřadě s angličtinou poradím, naštěstí manžel německy umí, otázka je, zda bude rozumět úřednímu šimlovi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2962
5.8.13 21:13

Na angličtinu se na úřadech moc nespoléhej, já jsem se nedomluvila, rusky nevím, ale v našem městě je hodně rusů, pokud manžel mluví německy, tak to zvládnete v pohodě, já mám základy ze školy, manžel tady žije 3 roky učil se úplně od začátku, takže žádná sláva a v pohodě jsme to zvládli. Hodně štěstí Moc ale nerozumím tomu, že jakmile vyčerpáš částku 220 tis tak ti skončí dovolená? Myslela jsem, že můžu být i doma s dítětem zdarma, mám nárok na 2-4 roky a ty peníze s tím nesouvisí, já chci vyčerpat co nejdřív a pak být nějakou dobou doma zadarmo než se poštěstí druhého miminka. Doufám, že nebudu muset nastoupit příští srpen do práce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1621
5.8.13 21:19

Ja zase musim rict, ze jsem se s aj domluvila vsude. Obchody, urady, porodnice, tam snad mluvila i uklizecka anglicky. Asi zalezi jak kde a manzel ti to jisti s nemcinou :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31
5.8.13 21:39

Řekla mi, že prý pokud chci být 4 roky, musím si to rozpočítat tak, abych dostávala peníze po celou dobu, a pokud bych si výši změnila a vyčerpala to dřív, tak mi rodičovská dovolená skončí. Předpokládám, že pokud bych to vyčerpala dříve, budu doma zadarmo, ale zase dle zákona je nárok být doma do 3 let věku dítěte (ale nevím, zda jsem po celou tuto dobu pojištěná když se mi rodičovká ukončí). Přijde mi to trošku zvláštní, budu dostávat v DE rodičák, protože tady o něj přijdu, když tu nebudu bydlet, pak mi ČR doplatí zbytek, který jsem v DE nevyčerpala, ale zda jednorázově, nebo měsíčně (aby mi to vyšlo do 4 let věku dítěte, to nevím). Takže pokud to ČR doplácí nechápu, proč ho nemůžu pobírat celý v ČR.

A nevíte jak je to tam se zdravotním pojištěním? Manžel tam bude zaměstnán, takže se tady odhlásí, ale jak já a děti?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2962
5.8.13 21:45

No to je zvláštní fakt, stát za tebe bude platit zdr. pojištění podle délky, kterou si určíš 2-4 roky a co jsi nahlásila v práci, výplata rodičáku s tím podle mě nesouvisí, to tě ta úřednice nějak mystifikovala. Platit ti bude měsíčně z toho zbytku se to rozpočítá podle výše, kterou si určíš nebo počtu měsíců. Zdravotní pojištění ti zůstává tady a dítě bude pojištěno na manžela.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5.8.13 22:25

Tak me bylo receno, ze pokud jsem ja a dite nezaopatrene (jsem doma na rodicovske), tak jsem automaticky pojistena tam, kde plati zdravotni pojisteni manzel. Tedy v Nemecku. Takze se musime vsichni pisemne odhlasit u pojistovny. Je vyhodne byt s manzelem v nemecku take prihlasena, protoze pak je v jine danove tride a plati o dost nizsi dane.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2962
5.8.13 23:20

@MájaMája mě zas bylo řečeno, pokud mám pracovní poměr v CZ tak zůstávám pojištěná v CZ a v DE mám rozšířené pojištění skrz E106, mohla jsem se odhlásit to jo, ale proč bych to dělala, když se možná za pár let vrátím zpět do práce v CZ a daně manžel platí ty nejnižší možné i tak :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6.8.13 07:47

@JanulaM Mas pravdu, oboji je mozne, ted se na to divam. Muzes byt pojistena bud v Nemecku s manzelem nebo zustat pojistena v CR. Nevidim ale problem v tom se odhlasit se z pojisteni v CR a za par let, az se vratis, se zase k pojisteni prihlasit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2962
6.8.13 09:23

@MájaMája jo to není problém, ale pro mě je to tak prostě lepší, mohu navštěvovat lékaře v ČR, přece jenom mám v ně větší důvěru a lépe se s nimi domluvím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8.8.13 22:08

Zdravím, z vlastní zkušenosti : rodičovský příspěvek pobíráš tam, kde žiješ. Pokud budeš v Německu, tak si musíš zažádat tam, ale pozor : v Německu se pobírá jen rok (nevím přesně, cca rok), v Čechách máš možnost volby, 2-4 roky. Pro Tebe to znamená, pokud budeš oficiálně v Německu, musíš si rodičák vyřídit tady, budeš ho pobírat podle jejich pravidel do cca 1 roku a pokud Ti nadále trvá pracovní poměr v Čechách, tzn, nemáš v práci výpověď a otec dítěte platí v Německu daně, pak máš nárok zase pobírat dále v Čechách. Když jsem toto řešila, všude na sociálce mi říkali, že nemám nárok, berte si to tam, kde žijete, ale je to všechno trošku jinak. Kdyby jsi potřebovala poradit, písni…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama