Rodina se hroutí z insolvence firmy

166
12.7.15 12:39

Rodina se hroutí z insolvence firmy

Ahojte,

potřebuji poradit od těch, co se setkali v rodině se stejnou situací.
Otec podniká (s. r.o.), dostal se do potíží se splácením (ne jeho vinou), věřitelé na něj podali insolvenci. Z právního hlediska je vše podchycené, jde mi spíše o to, jak z pohledu „dítěte“ pomoci rodičům se z toho nezbláznit.

Otec je na nervy, o své situaci se nechce s nikým bavit. Tváří se ale, jako by bylo vše v pohodě a žádný problém by neexistoval. S rodinou se na toto téma bavit nechce, prý jede vše podle plánu. To, že se tváří, že je OK, se však podepisuje na tom, že přes týden je od rána do noci v práci a o víkendech pak jen spí, kouří, nebo je na zahradě. Doma s ničím mamce nepomůže, navíc dělá zbytečný nepořádek.

Mamka je ze situace také dost na nervy. S každým zvoněním se bojí, že dorazil někdo vymáhat dluhy, exekutoři atd (vím, že v insolvenci k nim nemohou, ale to ji prostě nevymluvím, jde o ten pocit. Taťka ji níc neřekne, navíc doma je bordel, který ona musí sama zvládat. Na taťku je už totálně vysazená. Na druhou stranu si stěžuje, že nic neví, že je vše hrozné atd., na druhou stranu se ona sama (jak jsem zjistila po podrobnějším hovoru) o nic nezajímá, neptá se taťky na podrobnosti, neptá se co u právníka, neptá se vůbec na nic…

Abych to shrnula, všichni jsou totálně na nervy, taťka nechce nic řešit, mamka se nechce ptát, ale asi brzo někomu přeskočí. Mamce jsem poradila obvodního lékaře, psychologa a nechat si předepsat na krátkou dobu léky na zklidnění. S taťkou nevím co mám dělat, na 1000% procent vím, že nikam nepůjde a řešit nic nebude (poradna atd).

Poraďte mi teď z pohledu dospělého dítěte, co mám dělat? Ano, vím, že jsou dospělí a že si to musí vyřešit sami, ale nechci jen nečinně přihlížet. Bydlím na opačném konci republiky a nemám vůbec přehled, co se doma děje.
Mám v plánu si až budu u našich o tom s taťkou zkusit promluvit, alespoň, aby se začal v domácnosti trošku snažit a s něčím mamce pomoci, pokud se poštěstí, třeba se mi i svěří s prací. Pokud nebude chtít komunikovat, budu to zkoušet nenásilně opakovaně.

Myslím, že není dobré, aby se o tomto problému taťka s nikým nebavil, věřím, že mu vyvolávají věřitelé, určitě ho někdo vydírá a musí to být záhul na nervy. Mám strach o jeho psychické a fyzické zdraví.
Nadruhou stranu nevím, co mám dělat s mamkou.

Byl jste někdo v takové situaci?
Nemáte nějaké rady, jak to vše přežít?

Díky moc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1112
12.7.15 13:28

...

Táta by se měl raděi nechat zaměstnat někde ve fabrice a chodil by domů alespoň s čistou hlavou. Podnikání není pro každého. A v pohodě by pak byl i zbytek rodiny.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
166
12.7.15 13:49

Ahoj, no to mu říkáme všichni, ale bez úspěchu…
Spíš mi šlo o nějaké rady, zda si s ním zkoušet promluvit, co poradit mamce a tak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14
12.7.15 13:53

Zdravím, těžká situace, ale určitě není jediný, kdo je nucen ukončit podnikání nebo živnost. Pravděpodobně by jsi se měla ujistit, že mají rodiče dostatek prostředků k běžnému chodu domácnosti. Otec bude hrdý, bude si chtít vše vyřešit sám, nabídla bych společnou návštěvu právníka, popř. podporu u soudu nebo při návštěvách insolvenčního správce. Pravděpodobně budete muset vydržet období, než se podnikání papírově ukončí, otec může ze společné domácnosti odcházet, aby unikl pocitu selhání. Podpoř v těchto chvílích maminku. Situace by mohla nastat i kdyby jste bydleli ve stejném městě, to nejde plně ovlivnit. Snaž se jim vycházet vstříct, bylo by dobré aby měl otec „nový“ plán, co bude dělat až se podnikání dořeší, co by ho bavilo - nová práce, hobby, vnoučata. Můj otec by asi jen a jen kouřil. Myslím si, že ta nová náplň je hrozně těžká. A pokud by trpěl sklonem k depresím, tak bych určitě maximálně pracovala na tom, aby vyhledal odborníka. :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1112
12.7.15 13:56

...

Tak myslím, že on jako hrdej podnikatel a zakladatel rodu moc nebude ochotný poslouchat rady od své ženy a dcery. Chlapská ješitnost, no. Ale určitě by se tvoje mamka měla dozvědět o jeho situaci co nejvíc, protože výsledek jeho podnikání nakonec ovlivní i ji. A hlavně už nezvyšovat nikde dluhy. Hodně záleží na tom v čem podniká a jak velké dluhy má.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
166
12.7.15 14:05

Ahojte, díky moc za podporu.
Dluhy jsou v řádech milionů. Firma mu docela šlape, podniká v části republiky, kde je vysoká nezaměstanost a krachuje opravdu každý druhý. Měl „špatné“ období bez zakázek a jeho zákazníci mu přestali platit, dodavatelé nedodávali, nebylo z čeho vyrábět atd…dostal se do skluzu a tím do začarovaného kruhu. Zaměstnává pár lidí. Insolvenci na něj podal jeden věřitel a tím se spustila lavina. Běželo teď „překlenovací“ období, firma v pořádku šlape, vydělává peníze, ale bohužel to už nikoho nezajímá a insolvence běží, taťku věřitel (nevím zda víc, vím o tomto jednom) vydírá, že nás o vše připraví atd., asi si to dovedete připravit…

Podporu taťka má, mamka říkala, že se snaží dělat, že je vše OK. Ale chápu prostě, že už je na něj vysazená a vše ji na něm vadí…Taťka je takový ten vůdčí typ chlapa, rozhodně mu nechybí velké ego…Proto vím, že se snaží vše zvládnout sám. Ale já prostě vím, že to není správné…Vypadá strhaně, pohuble no hrůza…

Mamka taky mou podporu má, ale prostě mi příjde, že se k tomu oba staví špatně.
Nevím no :-(. Doufám, že mamka zajde k tomu psychologovi, určitě jí někam nasměruje, mamka se vypovídá a možná jí i poradí, jak se chovat, co dělat, jak na taťku…alespoň to by bylo super…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6564
12.7.15 21:46
@Tecumseh píše:
Táta by se měl raděi nechat zaměstnat někde ve fabrice a chodil by domů alespoň s čistou hlavou. Podnikání není pro každého. A v pohodě by pak byl i zbytek rodiny.

no to je rada jak od mojí mámy… :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6564
12.7.15 21:51

@Lady_M A ty si myslíš že máš více zkušeností než tvůj otec který předpokládám dlouhodobě vede výdělečnou firmu která se dle všeho dostala do druhotné platebné neschopnosti…
SRO má tu velkou výhodu že ručí pouze majetkem firmy, ne jako živnostník který ručí vším co má a kdy bude mít.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
166
12.7.15 22:26

Ahoj, nemyslím si, že by z mého příspěvku vyplynulo, že vím o insolvenci více, než můj otec i přesto, že se insolvencí zabývám. Šlo mi jen o to, zda někdo neprošel v rodině podobnou situací a má rady či postřehy k tomu, jak to doma ukočírovat tak, aby se z toho všichni zůčastnění nezbláznili a rodina se nerozpadla. Toť vše..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama