Rodinná tragédie - potřebuju poradit - musím se postarat o brášku

Anonymní
26.8.20 14:02

Rodinná tragédie - potřebuju poradit

Ahoj, prosím o zachování anonymity, celé je to pro mě opravdu těžké téma.
Je mi 21, před nedávnem mi zemřela máma po těžkém boji s rakovinou. Tátu jsem nikdy neviděla, vím jen, že je alkoholik a možná už i bezdomovec. S jeho rodinnou (babička, děda…) také nemám nic společného - nikdy jsem je neviděla. A s máminy strany není nikdo blízky. (babička umřela po mrtvici, děda měl infarkt, teta také rakovinu…) Mám bratra, kterému jsou 2 roky. V žádném případě nechci aby skončil někde v dětském domově, řeším, že si ho osvojím a vezmu do péče. Na co se ale chci vás maminek zeptat je, kolik si tak připravit peněz. Do teď jsem žila párty život (prosím nesuďte) ale chci ho celý změnit a dát bráškovi kvalitní život, ale nemám představu co kolik stojí, co se musí zařizovat u dětí…prosím o jakoukoliv radu nebo zkušenost. Třeba kdy na co očkovat, nebo kdy co koupit…cokoliv, jsem ztracená, ale snažím se.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
26.8.20 14:06

dodatel

Ještě dodám, že se chci na všechno finančně a psychicky připravit, proto ty dotazy.

• Citovat
  • Nahlásit
870
26.8.20 14:07
@Anonymní píše:
Je mi 21, před nedávnem mi zemřela máma po těžkém boji s rakovinou. Tátu jsem nikdy neviděla, vím jen, že je alkoholik a možná už i bezdomovec. S jeho rodinnou (babička, děda…) také nemám nic společného - nikdy jsem je neviděla. A s máminy strany není nikdo blízky. (babička umřela po mrtvici, děda měl infarkt, teta také rakovinu…) Mám bratra, kterému jsou 2 roky. V žádném případě nechci aby skončil někde v dětském domově, řeším, že si ho osvojím a vezmu do péče. Na co se ale chci vás maminek zeptat je, kolik si tak připravit peněz. Do teď jsem žila párty život (prosím nesuďte) ale chci ho celý změnit a dát bráškovi kvalitní život, ale nemám představu co kolik stojí, co se musí zařizovat u dětí…prosím o jakoukoliv radu nebo zkušenost. Třeba kdy na co očkovat, nebo kdy co koupit…cokoliv, jsem ztracená, ale snažím se.

pokud si ho vezmeš do péče měla bys mít nárok na nějaké dávky (na péči či něco podobného), poradí Ti na sociálce, bratr resp. poručník bude pak pobírat sirotčí důchod. Jinak co stojí dítě to je různé. Připrav si, že každé jaro, léto, podzim (zima) budeš kupovat boty cca kolem 1000,– oblečení můžeš koupit levnější pepco apod cca 2000,– pak jídlo cca 3000,–/měs. Školka, ale školné lze odečíst z daní, jídlo ve školce ne, ale jídlo na den stoji cca 50,–. No a pak kroužky, hračky, potřeby do školy. Asi bych počítala s částkou kolem 5000,–/měsíčně, samozřejmě se může měnit podle ročního období, prázdnin apod. Držím palce :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15469
26.8.20 14:19
@Anonymní píše:
Je mi 21, před nedávnem mi zemřela máma po těžkém boji s rakovinou. Tátu jsem nikdy neviděla, vím jen, že je alkoholik a možná už i bezdomovec. S jeho rodinnou (babička, děda…) také nemám nic společného - nikdy jsem je neviděla. A s máminy strany není nikdo blízky. (babička umřela po mrtvici, děda měl infarkt, teta také rakovinu…) Mám bratra, kterému jsou 2 roky. V žádném případě nechci aby skončil někde v dětském domově, řeším, že si ho osvojím a vezmu do péče. Na co se ale chci vás maminek zeptat je, kolik si tak připravit peněz. Do teď jsem žila párty život (prosím nesuďte) ale chci ho celý změnit a dát bráškovi kvalitní život, ale nemám představu co kolik stojí, co se musí zařizovat u dětí…prosím o jakoukoliv radu nebo zkušenost. Třeba kdy na co očkovat, nebo kdy co koupit…cokoliv, jsem ztracená, ale snažím se.

Očkování a zdraví res s jeho dětskou doktorkou. Jídelníček se inspiruj na webu mateřských školek. Kontaktovat právníka se specializací na rodinné právo. Dítě stojí kolem 5 tisíc měsíčně. V tomhle věku se mu hodně věnovat, učit na nočník, ideální nějaká dětská skupina /mini školka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19159
26.8.20 14:20

A otec bratra je kde?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1079
26.8.20 14:23

Upřímnou soustrast :(
Jsi skvělá, že se o brášku chceš postarat. Jediné, co mi v popisu chybí - co jeho otec? Nebo ten je stejný jako ten tvůj se kterým se nestýkáš? Jinak mě napadá - co zkusit oslovit nějakou neziskovku v okolí, která pomáhá rodinám v těžké situaci? Napadá mě třeba „člověk v tísni“, ale je jich vícero. Tohle je podle mě přesně ten případ - mívají své právníky, kteří ti pomohou vyřešit vše kolem papírování a žádostí o příspěvky od státu, na které budeš mít nárok a dokážou pomoci i finančně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18452
26.8.20 14:28

Holka, tobě osud naložil :hug: :hug: :srdce:
věřím, že vše zvládneš, 5 tis měsíčne na potřeby pro dítě je velmi přehnaná částka…
Já třeba rozhodně Pepco nedoporučuji! jsou to hadry na pár použití. stokrát lepší máš koupit balík od nějaké maminky, kde zachovalé věci vyjdou na 10-20kč / ks a věř, že s nima udělá parádu. Trh je úplně plný takových věcí. Já chodím ráda i do sekáčů.
Boty nemusíš nutně kupovat všechny nové, taky to nedělám a nestydím se za to.
Ráda ti poradím, klidně v SZ kde botičky shánět ;)

tady jsou třeba ty balíčky oblečení - ideální je ještě zadat místo tvého bydliště, abys neplatila poštovné. Dej si dohromady co doma máš a co by ti chybělo.

na FB frčí teď SWAP - ovací skupiny, kde si lidi mění věci a nebo darují, to moc doporučuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1127
26.8.20 14:40

Já nejsem odborník, ale myslím, že by měl mít bráška nárok na sirotčí důchod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3776
26.8.20 14:40

@Káťa19 suhlasim, já mám doma dceru dva a půl roku a 5000 určitě neutratim.. oblečení jsem na ni kupovala naposledy tak loni v zimě, dost jsem toho zdědila nebo právě za pár korun dostala od známé a ještě mám skříň narvanou na další minimálně rok.. takže ji akorát koupím boty na podzim a zimu a jinak prakticky všechno máme.. a s tím Pepco taky souhlasím, byla jsem tam párkrát a to oblečení fakt stojí za prd, po jednom vyprání pomalu na vyhození :roll: já nakupuju v Tesco F&F nebo Kik a tam to taky není drahý…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2373
26.8.20 14:43

Kdyby mělo dítě stát 5.000 měsíčně, tak moje dcera nepřežije. Je to přehnaná částka, neboj se. Překvapuje mě, že jedním dechem holky doporučují drahé boty za 1.000 a shit Pepco,,,chce to s rozumem, čili takto drahé boty nejsou potřeba a Pepco je shit, který se nevyplatí. Samozřejmě, že v měsíci, kdy se kupují třeba zimní boty a bunda /ty zimní se k tisícovce asi blížit budou, pořádnější bunda asi taky/ se k té částce dostaneš, ale normálně není nutno. Určitě budete mít nárok na příspěvek na bydlení plus jiné, malej bude mít sirotčí důchod,,,začala bych na sociálce,,bez ní se stejně neobejdeš,,,a taky se budou ptát na jeho otce.
Upřímnou soustrast.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4764
26.8.20 14:47

Pokud by mela dávat samozivitelka 5 000 Kč na dite měsíčně, tak většina dětí nepřežije. To samé jedny boty za 1000 Kč. To jsou prehnane částky. Všechno seženeš z druhé ruky za pár kaček, super jsou ty balíky co už tu byly doporučovány.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2277
26.8.20 14:48

A kde je otec dítěte? A co děláš ty? A kde je teď dítě?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22500
26.8.20 14:50

Ty pracuješ? Co otec bratra? ten ho nechce do péče? Budeš oficáně bratrovou pěstounkou?
Dítě bude mít nárok na sirotčí důchod. Jak je to s nárokem na rodičovský příspěvek/rodičovsku dovolenou u dítěte v pěstounské péči nevím. Pěstouni mívají nárok na pobírání nějakého příspěvku.

Očkování řeš s doktorkou, ale všechna povinná jsou hrazená pojišťovnou.

U takto starého dítěte jsou nejdražší položkou rozpočtu boty (2-4 ročně, podle toho, jak rychle roste), pak plenky. Oblečení lze v tomhle věku v pohodě ještě sehnat bazárkové nebo od nějaké maminky z okolí za hubičku.
Náklady rostou s nástupem dítěte do školky. Tam je potřeba víc tepláčků, boticky navíc, sem tam nějaké divadlo, výlet + samozřejmě školkovné a stravné (školkovné lze jednou za rok odečíst v daních. Za dítě od 3 let už také většinou platíš za vstupy na výletech, za ubytování na dovolené apod.
Další fiannční zlom je nástup do školy (výbava, mimoškolní aktivity apod.), v létě zajistit hlídání pomocí táborů atd.

odkud jsi? Nemáš někde v okolí maminku s malým dítětem, kam bys mohla zají na poradu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24962
26.8.20 14:53

A ty jsi s mámou nebydlela? Dítě asi vše má, ne? To jste se na tuto variantu nepřipravili? Z čeho žijete teď?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.8.20 14:55

@ZuzaM otec dítěte ani neví, že nějáký bráška je, nezmiňovala jsem ho, protože ani nemám tucha, kdo a nebo kde je. Já jsem do teď studovala vysokou školu (právnická fakulta) ale vzdala jsem se toho a už nějáký ten pátek pracuju u kamarádky v obchodě (jako pokladní, doplňuju zboží) a šetřím na věci pro brášku. Bráška je v ústavní péči teď, protože já musím prokázat, že se o něj dokážu postarat.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama