Rodinné právo aneb změna otce v RL dítěte

Anonymni
25.10.09 13:06

Rodinné právo aneb změna otce v RL dítěte

Ahoj, píšu jako anonymní a jsem zároveň autorkou tématu Nevím,jak dál. Potřebovala bych předběžně poradit hlavně od vás holky, které máte nějaké povědomí o rodinném právu, ohledně následujícího. V kostce tu shrnu svůj problém: vdala jsem se, manžel se choval jako hrubián,kamarádi,hospoda,lhaní,posléze i krádeže,já si našla milence (ženatého) a poté otěhotněla (na 99,9% s milencem)-manžel jakmile se dozvěděl moje těhu, tak slíbil, že se změní, bude sekat latinu atd..a já tedy nic neřekla a chtěla zachránit „rodinu“- manželovo chování však bylo čím dál horší,všechny peníze utrácel za hospodu a kamarády,včetně mých ulitých pro malého,po narození dítěte děs běs,ani jednou sex,nikdy s ničím nepomohl,opíjel se,nechodil do práce a našel si ženskou a poté jsme se rozvedli.Teď bydlí s ní a jejími dětmi.Já jsem stále se stejným milencem a zároveň tajným otcem malého. Malý ho miluje a zná lépe než ofic.tátu- ten má malého cca 1*za 14 dní,je naprosto nespolehlivý,jednou přijede a dvakrát ne atd.Tvrdí ale,že malého miluje a všude to rozhlašuje.Malý má 3 roky.
A nyní k jádru pudla. Po neustálém přemýšlení a vnitřním boji jsem se rozhodla, že chci uvést věci na pravou míru- sice pozdě, ale přece. Ráda bych přimněla milence, aby se k malému přiznal a abychom nalili mému ex a jeho rodině čistého vína (naši už to ode mně vědí a jejich reakce byla taková,že jsou rádi, že malý nemá exovi geny, ale nechali by to tak,jak to je a nepřiznávali to). Nedělám to kvůli sobě a milenci, ale chci to udělat pro malého- nechci mu celý život lhát a nechci, aby za svého otce považoval člověka, který mu do života nemá v dobrém slova smyslu absolutně nic nabídnout. Předběžně počítám s tím, že milence přesvědčím (on je zdá se opravdu zamilovaný)- a teď bych potřebovala poradit: kam se mám obrátit, pokud chci provést změnu otce v RL malého ? Samozřejmě by milenec s malým podstoupili testy DNA. Jakou roli v tom bude hrát můj ex ? Může se „šprajcnout“ a dělat naschvály a nesouhlasit s tím, i když testy dna jasně prokážou, že on biol. otec není ? Samozřejmě počítám i s tím,že bychom ex vrátili peníze, které mi od rozchodu platil na malého. Já vím, že budu za hroznou svini, ale takhle dál už prostě nechci. Prosíííím poraďte mi,jsem zoufalá a myslím na to, kudy chodím - milencovi jsem ještě nic ani nenaznačila- nevím, jak se na mě bude tvářit- ale když mi minule vynechala menstruace a bála jsem se, jestli nejsem těhu, tak jeho reakce byla, že to doma řekne na rovinu a nevykašle se na nás. Já vím, že jsem to měla říct hned, jak jsem otěhotněla, ale udělala jsem obrovskou chybu a teď za ním pykám a pykat budu. :cry:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

12332
25.10.09 13:14

ahoj tady ti posílám jeden odkaz, kde na podobný dotaz odpovídá právník

žalobu o popření otcovství může podat manžel matky do 6 měsíců ode dne, kdy se doví, že se dítě narodilo, matka může podat žalobu do 6 měsíců od narození dítěte. Skutečný biologický otec, který však jako otec dítěte není zapsán v rodném listě, nemůže žalobu na popření otcovství podat. Z vašeho vyjádření dovozuji, že šestiměsíční lhůta již uplynula. V takovém případě může návrh na popření otcovství podat nejvyšší státní zástupce, ale pouze tehdy, vyžaduje-li to zájem dítěte.
Musel byste se tedy obrátit na státní zastupitelství a přesvědčit ho, aby návrh podalo. Státní zastupitelství ale návrh nepodá, pokud nebude mít dostatek důkazů o tom, že manžel matky skutečně není otcem dítěte. Bude tedy po vás pravděpodobně chtít posudek, který by určil vaše otcovství nebo posudek, který by vyloučil otcovství manžela matky, nebo alespoň nějaké doklady, které hovoří o tom, že manžel matky nemůže být otcem dítěte (pokud se např. prokáže, že manžel matky byl rok před narozením dítěte ve vězení a neměl žádnou vycházku, nebude asi nutné dělat znalecký posudek). Jestli se vám potřebné důkazy podaří obstarat, to už záleží na vás.

takže bys musela dokazovat, že ex je na baterky a není pro syna žádným přínosem, což asi nebude jednoduché, rozhodně by to chtělo právníka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13496
25.10.09 13:17

Chtela jsem napsat neco jako Boriska.Jde to do sesti mesicu ditete.

mmch muzes se na svuj dotaz zeptat na www.pravnik.cz

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8297
25.10.09 13:32

Tak treba by dostatecnym argumentem byli ty kradeze, nedochazeni do prace, caste navstevy hospody (svedci), zkratka otec na houby a jeste neni otec - prilozit vysledky genetickych testu?

A treba by pak i nejakou aktivitu vyvynul ex, kdyby vedel, ze syn neni jeho. S tou pulrocni lhutou je to pitomy, zacalo se to snad zase projednavat, ale myslim, ze to zatim nikde neproslo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
25.10.09 14:03

Holky moc díky za rychlé odpovědi- právníka chci sehnat každopádně - určitě bych se do toho nepouštěla na vlastní pěst.
Těxh půl roku je síla,ale je tu ještě ta cesta přes to nejvyšší st.zastupitelství. Každopádně bychom měli jako důkaz výsledky DNA testů, ale to ex chování by se dokazovalo dost těžko- no tu hospodu dejme tomu, ale já ty ožraly, co tam s ním chodili, v podstatě ani neznám, jeho nechození do práce s e"odehrávalo" tak,že vždycky někam nastoupil- měsíc pracoval a potom se hodil marod (nejčastěji, že ho bolí záda) a půl roku marodil- pak zase 14 dní práce a půl roku doma a pořád dokola. A to, jak se choval doma ? To on nikde nepřizná- to zapřel i před rodiči, když mi chytil pod krkem a vyhrožoval, že mi zabije,že nás zabije i se synem atd.- a když jsem to řekla svým a jeho rodičům, tak řekl, že jsem si to vymyslela a jeho maminka řekla, že jsem lhářka a jejich synáček by tohle nikdy neudělal :? . On je totiž taky dost agresivní a toho se bojím- aby si to potom nechtěl na synovi nedej bože vylít- anebo na mně , ale hlavně se bojím o syna. Bratr mého manžela je úplně stejný jako on a taky byl agresivní na svou exmanželku a několikrát byl vyhoštěn na měsíc z domu a je nyní v podmínce za ublížení na zdraví, když jí zlomil ruku. Manžel ale zatím žádný škraloup nemá (jen pokutu za přestupek proti obč.soužití, když někoho zmlátil, ale to nakonec neudělali jako trestný čin). Jedině by mi to mohli dosvědčit sousedi, u nich jsem jednou trávila večer , když přišel ex opilý a vyhrožoval,že mně uškrtí a mlá hrozně brečela, protože křičel. Každopádně se jeho reakce dost bojim :?

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
25.10.09 14:34

Za prvé bych si zjistila,zda milenec opravdu chce jít do toho,aby se změnil otec v rodném listě a byl tam psaný on.Podle všeho si myslím,že nebude chtít přistoupit na tuto variantu a tam by se mohlo vše zadrhnout.Protože potom by milenec musel začít platit-což málokdo chce,že?A co by doma vysvětloval,kam jde část výdělku?Nebude to zas tam malá částka,kterou by rodina nezaregistrovala.Jednou i otázka dědictví.On má jistě děti,manželku,nějaké bydlení..pokud by se s ním něco stalo,musela by se jeho rodina dělit i s nemanželským synem.Protože pokud ani váš společný tříletý syn nebyl důvodem k odchodu od rodiny,tak bych neviděla jako reálné,aby milenec dělal tak závažné rozhodnutí nyní.A hlavně proto,že ty chceš vyřešit vztah s bývalým manželem-aby se vám už nemusel plést do života.A za další-kdo by vracel peníze,které malému posíla na alimentech?Ty je máš doma našetřené,že mu je okamžitě můžeš všechny vrátit zpět?Nebo počítáš,že by je doplatit přítel,když je to jeho syn?Je to spousta otázek,které nemusí umožnit přepsat otce v rodném listě.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
25.10.09 14:48

No tak samozřejmě- první krok je promluvit si s milencem. Pokud on nebude chtít, tak to jasně všechno padá. Já spoléhám na to, že nakonec nebude proti. Ono," tříletý syn nebyl důvod k odchodu"- když jsem otěhotněla, tak jsem milenci řekla, že manžel slíbil, že vše podřídí rodině, bude se chovat jinak atd, a já jsem řekla, že dám ještě šanci naší „rodině“ a budu s manželem- na to mi milenec odvětil, že respektuje co říkám, a že vše bude jak to chci já.A když to potom bylo ještě horší, tak jsem se to styděla milenci říct a vše se dozvěděl defacto až po porodu. Teď je s námi, finančně nás podporuje a to tak, že výše toho, co za nás utratí milenec převyšuje výši alimentů od manžela. Ano, milenec je finančně za vodou a bohužel kdyby nebyl, tak už nám se synem dávno spadl barák na hlavu. :oops: Největší problém vidím v jeho rodině- manželce a dětech (ty už mají každé také svou rodinu) a určitě by případného „vetřelce-dědice“ nepřivítali. A milenec s nimi má dobré vztahy, takže tam vidím hlavní zádrhel. S milencem to proberu co nejdříve, ale chtěla jsem si nejdříve zmapovat situaci, zda je to vůbec možné po takové době uskutečnit. A vypadá to tedy zatraceně složité :cry:

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
25.10.09 14:50

oprava :milenec se vše dozvěděl až po rozvodu, nikoliv porodu!

• Nahlásit
  • Citovat
JaSe
25.10.09 19:02

Ahoj zakladatelko,
moc Ti neporadím, ale chtěla bych Tě upozornit na jednu věc. Žaloba se podává na popření otcovství a ne na jeho potvrzení. Tvůj milenec nemůže doložit, že je otcem, ale Tvůj ex může chtít dokázat, že otcem není. Mluvila jsem s kamarádkou, dělá lidskou genetiku, takže popření otcovství byla její parketa. Popřít otcovství prý můžeš i Ty, jako zákonný zástupce dítětě. Jestli jsem to dobře pochopila, tak žalobce je v tomto případě dítě.
Připrav si pěkný balík na genetické testy,klidně i přes 20 tisíc.
Přeju Ti, abys to všechnou ustála se zdravou kůží.

• Nahlásit
  • Citovat
25.10.10 15:05

změna otce v RL

Dobrý den.Potřebovala bych poradit.Mám 6-letou dceru,od třetího měsíce těhotenství žiji s přítelem,který by teď chtěl být zapsán v rodném listě.Ale dcera tam má vlastního otce,který občas platí,ale malou viděl jen jednou.Na soudě my řekli,že s nynějším přítelem nemusíme být manželé,aby byla změna provedena,jenomže na péči o dítě tvrdí,že ,manželé být musíme.Nemá s tím prosím někdo zkušenosti?Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5480
25.10.10 15:30

Manželé být nemusíte, ale pokud by chtěl malou osvojit nezrušitelně, je to určitě lepší, protože nesezdaným se to povoluje jen ve výjimečných případech.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25.10.10 15:41

Děkuji.Jsem z toho zmatená,že mi na úřadech tvrdějí pokaždé něco jiného.A já se v tom bohužel nevyznám :-(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
rukapane
27.5.13 15:11

Jak to dopadlo?:

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie