Rodiny v podobné příjmové skupině, jak zvládáte šetřit?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
14.1.22 14:49

Rodiny v podobné příjmové skupině, jak zvládáte šetřit?

Zdravím všechny.

V posledním čase mě jímá rozladění ze stavu našich rodinných financí. Kdo máte podobné příjmy, jak vycházíte, jste spokojení nebo máte pocit že si vlastně moc nedopřejete, neušetříte?

Jsme klasická čtyřčlenná rodina, děti dvě v MŠ a ZŠ. Pracuji na částečný úvazek, manžel je OSVČ, jeho příjem je nepravidelný, ale pokud zprůměruji tak máme dohromady přibližně 90 tis. čistého měsíčně. Zda se do hodně, ale…

Máme vlastní bydlení, velký nový byt v centru města (ne Prahy). Kupován v roce 2018 už za hodně milionů, ale přece jen ne tolik co by stál dnes (to už bychom si ho asi nekoupili). Byt je splacený.

Auto máme rok staré (tedy nové), stálo necelý milion Kč a počítáme že tak 10 let by mělo sloužit.

Jelikož nám ještě nějaké finance přebývaly a přemýšleli jsme (jako každý), jak je rozumně a bezpečně přenést do budoucna, rozhodli jsme se pro koupi menšího investičního bytu v Praze. Menší část ceny bytu budeme splácet (byt je zatím ve výstavbě). Takže nyní jsme v bezsplátkovém období, kdy jsme plánovali našetřit co nejvíc prostředků tak, aby splátka úvěru byla měsíčně co možná nejmenší.

Tím se konečně dostávám k jádru věci a to, že se nám šetřit příliš nedaří!

Jak vycházíte vy, co máte podobný příjem a děti k tomu?

Měla jsem za to, že žijeme skromně. Když srovnám s kamarády a známými… Dovolená u moře naposled před 3 lety, na zimní nejezdíme. Občas bazén, kino jednou ročně, 2× za rok ZOO, dříve občas restaurace ale co je covid tak téměř vůbec. Nemáme žádné finančně náročné koníčky, nepotrpíme si na módu, nechodím ke kadeřnici apod… Nevím kolik utratíme za potraviny, ale snažíme se hodně využívat akce a věci typu máslo, mléko, prací gel, tablety do myčky nakupuji do zásoby. Samozřejmě nechci ubrat nějak drasticky na kvalitě toho co jíme. Kupujeme hodně zeleniny, ovoce, maso stačí 2-3× týdně, vařit a péct umím taky, takže polotovary minimálně. Nevyhodíme téměř nic, jestli jeden prošlý jogurt za kvartál…

Před dětmi nebyl problém odložit kolem 40 tis. měsíčně, na podobné úrovni se nám dařilo spořit i během mateřské, ale teď to prostě drhne :nevim: Máte taky ten pocit pro neustálém zdražování skoro všeho, že z relativně vysoké částky nic moc nezbyde?

Jinak šetřit jsme zvyklí celý život, porovnávat si nabídky, nenakupovat impulzivně. Vždy přemýšlet zda by to nešlo jinak, levněji (no někdy ne :) ). Nejsme z těch, kteří byli zvyklí rozhazovat a teď koukají, že si musí utáhnout opasek…

Díky za sdílení vašich postřehů!

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4084
14.1.22 14:54

Piš si, za co utratíte a pak si to pořádně projdi.

A jinak myslím, ze vám tu bude dost lidi závidět, vaše situace není vážně špatná

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18265
14.1.22 14:58

Ještě bych napsala výdaje:

provoz bytu, zálohy na energie asi 8000 Kč (nevím, platí manžel :oops: )

životní pojištění já i manžel 1600 Kč

stavební spoření pro děti (ano, vzhledem k inflaci hloupé, ale už to máme šestým rokem tak nechám doběhnout) 900 Kč

manžel penzijní připojištění asi 1000 Kč

internet, mobily 800 Kč

Státní školka 1500 Kč, školní jídelna + družina 1000 Kč

Kroužky asi 500 Kč, to je proměnné

Lékárna, léky (včetně třeba antikoncepce) několik stovek měsíčně, když děti marodí tak více

Jízdné 1100 Kč

Dále samozřejmě oblečení pro děti, obuv, školní potřeby nepravidelně tak je je potřeba. Nekupuji low cost ale ani luxus.

Příspěvek upraven 14.01.22 v 14:59

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2974
14.1.22 14:58

Nepises nic o nakladech.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.1.22 15:00

My máme příjmy podobné, 2 děti na ZŠ, starší v pubertě. Ušetříme cca 20 tisíc za měsíc. Ale platíme nájem, jezdíme na letní dovolenou každý rok, neomezujeme se v jídle, chodíme do restaurací nebo si kupujeme jídlo domů. Nakupuji jednou týdně s dovážkou domů a objektivně musím říct, že ceny lezou plíživě nahoru. Pokud máš pocit, že bys měla šetřit víc, není nic jednoduššího než si psát výdaje do poslední koruny. A uvidíš, kde máte rezervy. My tuto potřebu nemáme. Kdyby byly finanční potíže, máme základní záchranný polštář a obrovský prostor v podstatě zbytných výdajů, které nám ale ulehčují a zpříjemňují život. Já chci život prožít a ne permanentně otáčet v ruce každou korunu a počítat, kolik ušetříme do polštáře. Peníze jsou oběživo a mají obíhat. :mrgreen:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
14.1.22 15:01

@Elishka1 pravda. Byl pokus ale manžel odmítl spolupráci že prostě koupíme co je potřeba a že nerozhazujeme… Ale možná se trochu bojíme podívat pravdě do očí… uznávám

@VitaminC dopsala jsem

Zakladatelka

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
14.1.22 15:04
@Anonymní píše:
My máme příjmy podobné, 2 děti na ZŠ, starší v pubertě. Ušetříme cca 20 tisíc za měsíc. Ale platíme nájem, jezdíme na letní dovolenou každý rok, neomezujeme se v jídle, chodíme do restaurací nebo si kupujeme jídlo domů. Nakupuji jednou týdně s dovážkou domů a objektivně musím říct, že ceny lezou plíživě nahoru. Pokud máš pocit, že bys měla šetřit víc, není nic jednoduššího než si psát výdaje do poslední koruny. A uvidíš, kde máte rezervy. My tuto potřebu nemáme. Kdyby byly finanční potíže, máme základní záchranný polštář a obrovský prostor v podstatě zbytných výdajů, které nám ale ulehčují a zpříjemňují život. Já chci život prožít a ne permanentně otáčet v ruce každou korunu a počítat, kolik ušetříme do polštáře. Peníze jsou oběživo a mají obíhat. :mrgreen:

Děkuji za názor! Tohle úplně chápu, tento postoj a chtěla bych to taky umět, opravdu. Jenže my jsme takové typy, co by se u toho cítily nepatřičně místo aby si to užily… Tak když už mám pocit že si málo užívám, aspoň bych chtěla vidět ten výsledek na účtě :D

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
14.1.22 15:05

Finance - takže anonym.

Piš si to… Někde vám ty finance mizet musí.

Máme příjmy podobné, dvě děti (pravda mladší - školkové a roční) a ušetříme klidně 20-30 měsíčně a to bydlíme v nájmu, jezdíme na dvě dovolené ročně a nešetříme vůbec na ničem (bio, farmářské apod.). Navíc platíme dost nákladnou soukromou školku. Bazén každý týden, restaurace (drahé) tak 2× do týdne. Žijeme v Praze.

To co píšeš mi nějak nepřijde možné, někam se to ztrácet musí, ne?

• Citovat
  • Nahlásit
23089
14.1.22 15:06
@Amandine píše:

stavební spoření pro děti (ano, vzhledem k inflaci hloupé, ale už to máme šestým rokem tak nechám doběhnout) 900 Kč

internet, mobily 800 Kč

Lékárna, léky (včetně třeba antikoncepce) několik stovek měsíčně, když děti marodí tak více

Jízdné 1100 Kč

Dále samozřejmě oblečení pro děti, obuv, školní potřeby nepravidelně tak je je potřeba. Nekupuji low cost ale ani luxus.

A kde je tedy ten zbytek?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1589
14.1.22 15:08

Uf tedy. Máte myslím si super příjmy a malé výdaje, ale chtít s dětmi ušetřit 40 tis měsíčně mi přijde scifi. Nejsi jen trochu náročná a přísná? Hele máte vlastní bydlení, investiční být, nasetreny finanční polštář, tak nějak nechápu proč si alespoň na dovču nezajedete a nebo víkend a trochu si ne užijete? Zbytečně se stresujes.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.1.22 15:09

@terien nevím :mrgreen: :nevim:

Ještě napíšu, že sem tam je velký výdaj. Třeba servis auta, zimní pneumatiky stály 15 tis., kolo pro děti 12 tis., ale zas to není každý měsíc.

Na Vánoce dárky pouze pro děti a v celkové sumě asi 5000 Kč a to v tom byl třeba sonický zubní kartáček nebo funkční bunda…

Zakl.

• Citovat
  • Nahlásit
11960
14.1.22 15:10
@Amandine píše:

internet, mobily 800 Kč

Jízdné 1100 Kč

No dohromady 17tis náklady. Pak nějaký jídlo apod. Tak kde máte těch 50tis měsíčně by mě docela zajímalo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2936
14.1.22 15:11
@Amandine píše:

internet, mobily 800 Kč

Jízdné 1100 Kč

To je dohromady16.400,– To je skoro nic. Zkus si tři měsíce po sobě zapisovat všechna výdaje, protože takhle to vypadá, že bystě měli šetřit levou zadní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
584
14.1.22 15:12
@terien píše:
A kde je tedy ten zbytek?

Přesně, navíc zakl. píše, že mají auto, nevidím tam třeba náklady na benzín, pojistku, servis (přezutí, výměna oleje apod.), parkovné / dálniční známky a další náklady spojené s autem.
Plus nevidím pojistky nemovitostí…
Rozpočítané jednorázové vyšší výdaje (Vánoce, narozeniny…)

Připadá mi, že v tom výčtu hodně věcí chybí.
Jediná cesta je si aspoň měsíc dva všechno psát a hned bude jasný, kde to mizí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.1.22 15:12

@thalasan dovča je. V Čechách (i kvůli covidu), loni Třeboňsko např., ale ubytko hledáme levnější, ne luxus, to jdeme i na jídlo skoro denně, ale to byly jednotky tisíc, to nic neřeší v té bilanci. Nebo na chatu k našim. V létě s dětmi pod stan, na koupaliště…

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat