Romové na Slovensku, zpráva Amnesty International - Nerasistická

26214
17.3.17 17:21

Romové na Slovensku, zpráva AI - Nerasistická diskuze!

Teď jsem si v práci pročetla zprávu Amnesty International o segregaci romských dětí na Slovensku a jsem z toho v šoku. N2co tak tendenčně napsaného jsem už dlouho nečetla. Organizace jednoduše vychází z premisy, že „Slováci jsou rasisti“. Tím vysvětluje jejich neochotu posílat své děti do tříd s Romy z osad. Tečka. Vůbec nerozebírají jejich obavy, reálné problémy těch dětí, poruchy chování. Nic.

Výzkumníci zdůrazňují, že romské děti chtějí být na počátku školní výuky „lékaři či učitelkami“. A naznačují, že těchto cílů nedosáhnou proto, že je učitelé neberou dostatečně vážně 8o Vůbec neřeší jaká je docházka romských dětí, jaké je domácí příprava, jakých znalostí dosáhnout během let školní docházky či zda jsou na konci vůbec gramotné. Zkrátka jen zdůrazní přání šestiletého dítěte, které navíc často ani jiné profese než učitel a lékař nezná, protože kromě nich se potkalo jen s policistou a sociální pracovnicí a ty vnímá jako součást represivního aparátu státu.

Doporučení AI spočívá hlavně v tom, že by měla SR zakázat svobodou volbu školy, aby se omezil „bílý útěk“ (tedy odhlašování dětí ze škol, kam chodí Romové). A tradááá, problém vyřešen.

Žádné reálné řešení nenabízí.

Vždyť takový výzkum nemůže pomoci ani těm Romům. Jsem už vážně tak daleko, že nezisková organizace záměrně napíše zprávu, která je úplně mimo, všichni si ji přečtou, zaťukají si na čelo a jede se dál. :zed:

http://www.ceskatelevize.cz/…aci_romu.pdf

Prosím o nerasistickou diskuzi, ať chvíli vydrží. Nechci řešit Romy, ale spíš tu odtrženost výzkumníků od reality.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

24482
17.3.17 17:33

No dobrá, to je hezké, že to má být nerasistická diskuze, ovšem jak si ji představuješ? pokud sem někdo napíše, že ten rozdíl ve vzdělanosti je způsoben právě tím, čím píšeš, pak už je to diskuze rasistická. I když je to prostě fakt.
Takhle běžela v naší TV nějaká minisérie něco jako 8.A. Bylo to z Brna, z Cejlu, tedy místní vědí. A bylo to mimořádně zajímavé, i když se dombnívám, že původní záměr byl hodně jiný.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3404
17.3.17 17:36

Samozřejmě, že jsou mimo realitu. A zákazem výběru školy se nic nevyřeší. Když někde bude škola plná romů - a nebude na výběr, lidi se začnou stěhovat, aby jejich děti patřily spádově jinam.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26214
17.3.17 17:38
@inkakřivák píše:
No dobrá, to je hezké, že to má být nerasistická diskuze, ovšem jak si ji představuješ? pokud sem někdo napíše, že ten rozdíl ve vzdělanosti je způsoben právě tím, čím píšeš, pak už je to diskuze rasistická. I když je to prostě fakt.
Takhle běžela v naší TV nějaká minisérie něco jako 8.A. Bylo to z Brna, z Cejlu, tedy místní vědí. A bylo to mimořádně zajímavé, i když se dombnívám, že původní záměr byl hodně jiný.

Ale o to mi nejde.

Když se do té studie podívá, uvidíš, že je úplně mimo. Strašně jednostranná. Vůbec se nezaobírá třeba reálnou motivací Slováků k „bílému útěku“. Prostě napíšou, že mají „předsudky“.

Taková „studie“ je přeci k ničemu. A navíc si myslím, že to tak i všichni berou - že je to blbost.

Rozčiluje mě, že ta organizace zaplatí studii a vyjde jim takový paskvil.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9833
17.3.17 17:38

Jina mentalita, kdy ani nekolikadesetilety proces socializace nema vysledky. Nechci polemizovat o tom, zda jsou Cesi a Slovaci rasisti, ale me zazitky z detstvi, kdy nas stejne stare cikanske deti cestou ze skoly okradaly, mi z pameti nikdo nevymaze :nevim:
Porad poslouchame, jaka maji prava. Ale zadna neziskovka nevyda zpravu, ze nemaji zadne povinnosti. Souhlasim s navrhem, aby Listina zakladnich prav a svobod byla doplnena i o obcanske povinnosti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26214
17.3.17 17:42
@Konnny píše:
Samozřejmě, že jsou mimo realitu. A zákazem výběru školy se nic nevyřeší. Když někde bude škola plná romů - a nebude na výběr, lidi se začnou stěhovat, aby jejich děti patřily spádově jinam.

JAsně, že ano. Stačí se podívat do Anglie. Tam jsou školské okrsky přímo dané. A běžně je schoolchecker součástí inzerátu. Příklad. http://www.rightmove.co.uk/…6989933.html

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26214
17.3.17 17:45
@inkakřivák píše:
Takhle běžela v naší TV nějaká minisérie něco jako 8.A. Bylo to z Brna, z Cejlu, tedy místní vědí. A bylo to mimořádně zajímavé, i když se dombnívám, že původní záměr byl hodně jiný.

Tak původní záměr podle koupené licence ze Švédska byl asi jako ve filmu Nebezpečné myšlenky nebo Džungle před tabulí. Aby se ukázalo, že motivovaný pedagog „odepsané“ děti nakopne k lepším výkonům.

Ovšem ve Švédsku školu o třídu imigrantů a na závěr byl happy end.
U nás happy end nebyl. Taky jsem to viděla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.3.17 17:45

Moje svagrova je ucitelka na prvnim stupni. Uci prave tyto deti na slovensku. Je rasistka a nema sebemensi ochotu je skutecne ucit.

• Nahlásit
  • Citovat
26214
17.3.17 17:47
@Anonymní píše:
Moje svagrova je ucitelka na prvnim stupni. Uci prave tyto deti na slovensku. Je rasistka a nema sebemensi ochotu je skutecne ucit.

No, moje nejlepší kamarádka je na sociálce a vyhořela tak, že nesnáší Romy, samoživitelky, rozvádějící se rodiče (matky i otce) :think: V takovém prostředí je těžké se syndromu vyhoření vyhnout.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24482
17.3.17 17:52

@Bábrdl Ale takových studií už přece bylo, vezmi si třeba i různé ty zprávy o situaci Romů u nás. Taky dost mimo mísu. A nenadělá s tím nikdo nic. A má to upřímně logiku, tyto organizace přece žijí na základě podobných zpráv. A pochybuji, že by někdo někde kontroloval, jakým způsobem k těm závěrům došli. Pochybuji, že by dostali nějakou dotaci, kdyby prostě a jednoduše uvedli - důvodem je nízký ba nulový zájem v rodinách o vzdělávání dětí. A šmytec. Školní docházka je povinná, daná zákonem a stát nerozlišuje. Ale není schopen žádným způsobem tyto rodiny donutit, aby své děti do školy posílaly.
myslíš si, že si AI bude pod sebou podřezávat větev tím, že tuto realitu napíše?
Jo a abych nepůsobila jako rasista - na VŠ nám přednášel Rom, a znám jich pár naprosto bezvadných a slušných lidí a nebojím se chodit v noci u nás jejich čtvrtí. nemám v tom s nimi problém. Ovšem Cejl, tak tam pomalu ani za dne. A Bratislavská? No potěš koště!

Příspěvek upraven 17.03.17 v 17:53

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26214
17.3.17 17:52
@inkakřivák píše:
@Bábrdl Ale takových studií už přece bylo, vezmi si třeba i různé ty zprávy o situaci Romů u nás. Taky dost mimo mísu. A nenadělá s tím nikdo nic. A má to upřímně logiku, tyto organizace přece žijí na základě podobných zpráv. A pochybuji, že by někdo někde kontroloval, jakým způsobem k těm závěrům došli. Pochybuji, že by dostali nějakou dotaci, kdyby prostě a jednoduše uvedli - důvodem je nízký ba nulový zájem v rodinách o vzdělávání dětí. A šmytec. Školní docházka je povinná, daná zákonem a stát nerozlišuje. Ale není schopen žádným způsobem tyto rodiny donutit, aby své děti do školy posílaly.
myslíš si, že si AI bude pod sebou podřezávat větev tím, že tuto realitu napíše?

Jenže to je pak taková práce neprosto úplně zcela k ničemu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.3.17 17:53

@Bábrdl zadny syndrom vyhoreni. Proste to tak je. Uz tam tak nastupovala. Odsedet tam svych x hodin a hotovo.

• Nahlásit
  • Citovat
24482
17.3.17 17:54

A ty jsi pevně přesvědčena o tom, že to kvantum neziskovek vykonává práci potřebnou?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3796
17.3.17 17:55
@Bábrdl píše:
No, moje nejlepší kamarádka je na sociálce a vyhořela tak, že nesnáší Romy, samoživitelky, rozvádějící se rodiče (matky i otce) :think: V takovém prostředí je těžké se syndromu vyhoření vyhnout.

Já hlavně nechápu jak na sociálce mohou dělat bezdětné dvacetileté „piny“ bez životních zkušeností a fundovaně radit… :nevim: :nevim: Chápu že za ty peníze se těžko hledají lidi. Ale tohle taky nikam nevede. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24482
17.3.17 17:56

Syn mé přítelkyně čas učil na Bratislavské, velmi nadšený mládenec. Vydrželo mu to myslím tak měsíc, pak zdrhal jako namydlený blesk. Ale je fakt, že si tam velmi rozšířil znalost specifických romských výrazů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama