Rovnátka v dospělosti - vaše zkušenosti

Anonymní
9.4.21 16:42

Rovnátka v dospělosti - vaše zkušenosti

Byli mi minulou zubařkou doporučené rovnátka.
Doporučuje mi je i teď nový zubař i když to nechává na mě, ale vidí velké plus v tom, že mám v puse málo zubu (spodní jsou křivé - trochu přes sebe, horní v pohodě) a kdyby se narovnali, nebyly by tam tak velké mezery a nemuseli by se na prázdné místa dávat implantáty nebo aspoň ne tolik… I když na umělé zuby (nebo jak se to jmenuje správně) nemám peníze, budu ráda když uhradím rovnátka.
Ale přijde mi blbé aby dospělí člověk měl rovnátka, přijde mi to jako zanedbané v dětství. Což ano, rodiče nás nikdy nenutili do čištění zubu a preventivky jsme chodili se školou…
A tedy nechci aby o tom někdo věděl, (stydím se za to, u nás v rodině se bere skoro vše co doporučí zubař jako zbytečnost- dentální hygiena, mezizubní kartáčky ad… natož rovnátka) že mám rovnátka, takže přemýšlím o těch průhledných, ale zajímají mě zkušenosti celkově se všemi typy rovnátek.
Takže jaké máte zkušenosti s rovnátky v dospělém věku? Vy, okolí, cena, cena v Ostravě atd…
A příp. jak dobře se dá naučit s rovnátky hrát na hudební nástroj? Nebo si je mohu v tu dobu sundávat?
Nějak ve 30 letech doháním to co jsem nestihla v dětství. :-D
Děkuji mnohokrát za rady a utřídění myšlenek.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
9.4.21 16:57

Ahoj. Za rovnátka v dospělosti se vůbec není třeba stydět, já si je chci dát za půl roku (25 let) a mám i kolegu přes 30, který si je nechal dát. Normální člověk se ti smát nebude, a kdo ano, ten je blbeček. Tohle se dělá na ZŠ.

Ohledně nástroje, sundavací rovnátka jsou 2× dražší než pevná, ale samozřejmě je to na tobě… (Běžná fixní rovnátka ale sama nesundáš, to musí zubař.) Záleží na nástroji. Flétna s nimi jde (hraje na ni sestra a bez problémů), ale jestli chceš hrát třeba na trubku, to by mohl být problém.

Kašli na rodinu, nebo budeš mít za 20 let zuby umělý, dentální hygiena je v podstatě nutnost, jestli chceš mít zdravý chrup. O tom jim nicméně nemusíš říkat, rovnátek si zato asi všimnou. Nikdy jsem neudělala v životě lepší rozhodnutí, než když jsem začala kašlat na otázku: „A co na to moje rodina?“

Žiješ svůj život a jiný zuby už ti nikdy nenarostou.

• Citovat
  • Nahlásit
9.4.21 17:02

Nechápu, co řešíš. Tvůj život, tvoje zuby, tvoje peníze a tvoje zdraví.
Směle do toho. Ad neviditelná - invisalign, Praha, cca před 3 lety, 80.000.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6016
9.4.21 17:07

Ta průhledná rovnátka (průhledné plastové nebo keramické zámkyú nejsou vidět, když jsi od dotyčného tak 20m daleko, nebo když máš silnou oční vadu ;-)
Takže nápad, že to před rodinou a kamarády utajíš tak, že si pořídíš průhledné je jako snažit se utajit sádru na noze…

Vidět nejsou určitě ta „neviditelná“ rovnátka, která se dávají z vnitřní strany úst…ale tam už zas počítej s cenou, která je srovnatelná s cenou několika zubních implantátů, co si pamatuji, tak určitě 100k ++

S normálními rovnátky se dá dělat snad všechno, co si vzpomeneš. Jediný problém je konzumace listového špenátu :lol: :lol: Nechtěj znát detaily… :mrgreen: :mrgreen:

Pokud trpíš tolika předsudky vůči rovnátkům a zároveň ještě trpíš názory své rodiny, pak by se snad vyplatilo nejprve investovat do dobrého psychoterapeuta a pak si v klidu pořídit ta nejlevnejší (a zároveň nejspolehlivější) drátková rovnátka ;-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14504
9.4.21 17:08

V dnesni dobe neni neobvykle, ze dospely ma rovnatka. Nebo se chces jeste par desitek let stydet za krive zuby, kdyz je muzes mit za dva tri roky vyrovnane? :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.4.21 17:08

Aktuálně mám rovnátka, stačila mi tedy jen horní čelist. Je mi dost přes 40, asi bych to neřešila, kdybych nechodila na ortodoncii s dcerou. Měla jsem křivé přední zuby, ale když jsem byla malá, nebylo zvykem to řešit. Na rovnátka se mě občas někdo zeptal, normálně jsem odpověděla a dál to nikdo neřešil. Pracuji s lidmi, nikdy jsem to necítila jako nějakou hanbu nebo potupu.
Už končím, za měsíc mají jít dolů, zuby mám srovnané a rozhodně nelituju.

Cena v Ostravě, chodím do Mariánek - 12 tisíc jedna čelist. Z toho 6000 na začátku, pak nějaké platby průběžně, sundání zhruba 3000.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
9.4.21 17:11

Ahoj, sice nejsem dospělá, ale mám zkušenost s rovnátkami napevno a tak tě chci podpořit :srdce:. Měla jsem je od 10 do 13 let, takže to jsou 3 roky nazpátek. Podle mě se vůbec nemusíš stydět za to, že uz jsi dospělá a máš(nebo chceš mít) rovnátka- naopak pokud ti to pomůže tak se budeš cítit mnohem lépe). Dokonce ti to potom pomůže i v sebevědomí. Určitě se nestyď před rodinou, je tvá věc a určitě mi to nepřijde blbé v tvém věku, naopak je to moderní a potom budeš krásnější :kytka:. Já mám zkušenost s rovnátky na pevno, chodila jsem do Prahy do Ortosmile -podle mě skvělá paní doktorka, zuby mi srovnala krásně! Cena je různá, je podle léčby a kliniky… Každý cca 2. měsíc se musí na výměnu gumiček, ale na začátku je to častěji a potom se to prodlužuje (na začátku např 1 za měsíc, po delší době co je máš klidně i 1× za 3 měsíce). S průhlednými neporadím, ale co jsem slyšela jsou dražší a jak se vyndavaji tak má dost lidí problém si je tam pravidelně dávat a nezapomínat na to. Tak když by jsi měla nějaké otázky tak se zeptej, ráda poradím :hug:, a hodně štěstí!!!

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
9.4.21 17:13
@vulpes píše:
Ta průhledná rovnátka (průhledné plastové nebo keramické zámkyú nejsou vidět, když jsi od dotyčného tak 20m daleko, nebo když máš silnou oční vadu ;-)
Takže nápad, že to před rodinou a kamarády utajíš tak, že si pořídíš průhledné je jako snažit se utajit sádru na noze…

Vidět nejsou určitě ta „neviditelná“ rovnátka, která se dávají z vnitřní strany úst…ale tam už zas počítej s cenou, která je srovnatelná s cenou několika zubních implantátů, co si pamatuji, tak určitě 100k ++

S normálními rovnátky se dá dělat snad všechno, co si vzpomeneš. Jediný problém je konzumace listového špenátu :lol: :lol: Nechtěj znát detaily… :mrgreen: :mrgreen:

Pokud trpíš tolika předsudky vůči rovnátkům a zároveň ještě trpíš názory své rodiny, pak by se snad vyplatilo nejprve investovat do dobrého psychoterapeuta a pak si v klidu pořídit ta nejlevnejší (a zároveň nejspolehlivější) drátková rovnátka ;-)

Nezapomeň na roztopený sýr :mrgreen: - ideálně na špagetách… :mrgreen: A nejlépe na špagetách i s tím špenátem…

Ale všechno se dá. Určitě nelituji. Mít zuby v pořádku je tak nějak… Jak to napsat, aby se nezdálo, že jsem snob?

Prostě mít hnusné vykotlané zuby o lecčems svědčí, že jo…

• Citovat
  • Nahlásit
20703
9.4.21 17:26

Mám rovnátka jako dospělá dokonce podruhé (zanedbala jsem následnou léčbu), s prvníma jsem se i vdávala. Vůbec to není divné, naopak teď s rouškama spousta dětí/kolegů v práci ani neví, že je mám. A ti, co to vědí, tak to berou jen pozitivně.
A klidně budu snob - hezké zuby dělají při prvním dojmu strašně moc a mě to prostě stojí za to.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5114
9.4.21 18:37

Nevím, jestli máš představu o ceně rovnátek, imho i ta nejlevnější budou dražší než implantát s korunkou.
Co se týká keců, na všechny se vykašli, jsou to tvé zuby a tvé zdraví, pokud v rámci rodiny všichni ignorují doporučení lékařů a hygienistů, tak buď ráda, že jsi bílá vrána rodiny.
Mít rovnátka ve 30 není žádná tragédie, mám je také a jsem starší…

@vulpes píše:
Takže nápad, že to před rodinou a kamarády utajíš tak, že si pořídíš průhledné je jako snažit se utajit sádru na noze…

Invisalign rovnátek si nevšimneš tak z metru a více. Pokud se teda neustále nekřeníš jako kobyla :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6016
9.4.21 18:50
@Zumpa píše:Invisalign rovnátek si nevšimneš tak z metru a více. Pokud se teda neustále nekřeníš jako kobyla :mrgreen:
…a proto jsem psala, že mám na mysli rovnátka se zámky…
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5114
9.4.21 19:18
@vulpes píše: …a proto jsem psala, že mám na mysli rovnátka se zámky…

Nj, já závorky nečtu :) :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3294
9.4.21 19:22
@Modrásek modrý píše:
Nechápu, co řešíš. Tvůj život, tvoje zuby, tvoje peníze a tvoje zdraví.
Směle do toho. Ad neviditelná - invisalign, Praha, cca před 3 lety, 80.000.

Cha, ty mě teď čekají. U mě jde o praktickou stránku veci, zuby mám celkem hezké, ale nevyrostly mi stálé stoličky a potřebuji implantáty. Takže po rovnátkach ještě tak 120 tisíc za zuby :zed: :lol: jinak můj názor: o chrup je třeba se pořádně starat. A když jsou třeba rovnátka, tak holt jsou třeba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
924
9.4.21 19:52

Jo tak já si nechám rovnátka po 40, zuby se mi křiví čím dál víc a už na to nechci koukat. Navíc ani nejsou že zdravotních důvodů hezké, takže se fakt stydím je ukazovat. Neviditelné jsou za 100, tak asi půjdu do zámkových…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4
14.4.21 18:12

Ahoj, mám 35 let. 6. týden nosím neviditelná rovnátka na obou čelistech. (Jsou fakt „neviditelná“, několikrát jsem přesvědčovala okolí, že opravdu mám nasazená rovnátka, nebo odmítala venku jídlo od lidí, kteří vědí, že je mám - neviděli, zapomněli). První týden jsem měla chuť je někam zahodit, zuby se daly do pohybu a bolest to byla velká, nedalo se do ničeho bezbolestně kousnout. Poté bolest přešla, měním co 14 dní folie a jsem nadmíru spokojená, výsledky jdou hned vidět. Když se potřebujete najíst, rovnátka sundáte, pak umyjete zuby i rovnátka - už je to rutina. Celková částka 70 tisíc, 20 už mám zaplaceno a na doplatek můžu rok šetřit. Rovnátka napevno jsem nikdy nechtěla, nesnesla bych pocit, že mám něco v puse, co nemůžu svobodně vyndat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat