Rozbité okno & rozbité světlo

156
15.6.20 09:00

Rozbité okno & rozbité světlo

Dobrý den, snad je můj dotaz ve správné kategorii. Bydlíme v družstevním panelovém domě, takže přispíváme do fondu oprav, platíme členy bytového družstva apod. Nedávno se mi někdo vloupal do sklepa, resp. rozbil zvenčí okno od mé kóje a vytáhl jednu srolovanou mapu, malou sošku fotbalisty a hokejku. Za rozbitým sklem je totiž ještě mříž zapuštěná do betonu, takže ta se mu nepovedla vyndat. Pravda je, že to bylo okno od mé kóje resp. od mého sklepa. Vedle je ještě okno, které je všech, tj. osvětluje uličku všech kójí. Nahlásil jsem vše na družstvo a z pojistky mi prý okno zasklí. Zajímavé je, že nad mojí kójí nesvítí už rok světla. Na družstvu mi říkají, že si mám světlo opravit sám, že spadá pod můj sklep. Jenže světlo svítí pro všechny, tj. osvětluje cca. 5 až 8 kójí v okolí té mojí, a že právě nad mojí kóji umístili návrháři světlo, tak to mělo svůj důvod. Dali ho na takové místo, které je strategicky nejvýhodnější pro osvětlení více kójí.

A zde je tedy má otázka - okno, které jsem si klidně mohl rozbít sám, a které je čistě součástí jen a pouze mé kóje, to mi družstvo opraví a uhradí, zatímco světlo, které slouží více nájemníkům a je nad mojí kójí čistě ze strategického hlediska výhodnosti, tak to mi opravit nechtějí. Kde je pravda? Děkuji…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

569
15.6.20 09:06

Vážně se budete dohadovat kvůli světlu? 8o starosti znuděného člověka.. Taky si v panelovém domě vyměníme žárovku na hlavní chodbě a nenapadlo by mě se kvůli tomu dohadovat. Jde přece o moji bezpečnost abych si nerozbila hub* na schodech :nevim: Jinak.. Okno zaplatí, protože se jednalo a rozbyti za účelem krádeže ale světlo je spotřební zboží. Nájemník si hradí opravy do určité částky. Také vám doma neopravi vodovodní baterii ale musíte na vlastní náklady :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
156
15.6.20 09:09

Kdyby to byla jen výměna žárovky, tak to určitě zvládnu sám. Ale jedná se o rezivou až prohnilou objímku, která je zkorodovaná. Žárovka tam nejde zašroubovat. Kus rezivé objímky zůstalo uvnitř. Ptal jsem se na opravu a elektrikář by pod 1000 Kč nešel. Hlavně je to majetek družstva a musely by se vyhodit pojistky. Na tom samém jističi má někdo ve sklepě filtraci k rybičkám, větrání pro andulky, či co to je, lednici a mnoho jiných spotřebičů. Ať pak neplatím škody… Baterii mám u sebe doma v kuchyni či koupelně. Používám ji jen já. Osvětlení používají nájemníci i ostatních kójí. V tom snad cítíte rozdíl…

Příspěvek upraven 15.06.20 v 09:18

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2553
15.6.20 09:10

Neopravis světlo za pár kaček?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15255
15.6.20 09:17

Podívej se, co máš ve smlouvě. Vsadím se, že tam najdeš, že si máš opravy do cca 2tisíc hradit sám. Takže oběhni majitele ostatních kójí, vysvětli jim, že vyměnilte světlo a že po každým budeš chtít přispět.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2719
15.6.20 09:33

Do elektroinstalace nesmí bez příslušného papíru nikdo zasahovat, nota bene ve sklepě, který imho v družstevní baráku bude patřit mezi společné prostory.
No a pokud má někdo na jističi na světla pověšené rybičky apod, tak si solidně koleduje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
156
15.6.20 09:47

@Zumpa Já si to říkám také. Pojistky jsou pro více jak padesát kójí společné a co jsem slyšel a mohl pozorovat během občasné návštěvy ve sklepě, tak alespoň pět kójí má ve svých prostorech ledničku či mrazák. V jedné kóji bublá určitě okysličení rybiček, anebo tam někdo pálí kořalku, to netuším. A ve vedlejším sklepě, která má určitě ty samé jističe či pojistky, jsou ptáci - asi andulky, či co a mají větrání do klecí. Abych pak neplatil kilogramy zkaženého masa, mrtvé neonky a uškvařené andulky vedrem. Samozřejmě možná to moc hrotím, ale přesto se mi to nezdá jako normální, jen tak přijít s nějakým elektrikářem, kterého seženu na Facebooku ve skupině, ten přijde, vše vypne a bude se v tom hrabat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15255
15.6.20 09:52

@Zumpa ale to není o zasahování do elektroinstalacie, ale o prosté výměně celého svítidla. Ergo práce na deset minut. Kluci, nemám vám to tam zaskočit udělat??? ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
156
15.6.20 09:56

@Janli : Já nevím, ale ta objímka visí pomalu ze stropu, takže to nebude jen o její výměně, ale asi i ukotvení nové objímky ke stropu sádrou nebo něčím. Ale já to nechci přehánět. Jen jsem chtěl vědět, zda to mám na starost já, anebo družstvo. Mám to tedy na starost já, beru to v potaz. A když tedy je to práce do 2000 Kč a je to nad mojí kójí a budu si to muset zařídit sám, tak jak to udělat? Zda tedy nahlásit družstvu, nahlásit ostatním, že tam nepůjde pár desítek minut proud, poprosit je, zda něco nepřispějí a elektrikáře sehnat se zkouškami nebo maturanta apod. A kdyby to nezapojil odborně, došlo by ke zkratu a vše vyhořelo, tak se asi v tom povezu sám.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
569
15.6.20 09:58
@Janli píše:
@Zumpa ale to není o zasahování do elektroinstalacie, ale o prosté výměně celého svítidla. Ergo práce na deset minut. Kluci, nemám vám to tam zaskočit udělat??? ;)

Přesně tak.. Vyhodí jistič na 15 minut (maso neuteče, andulky ani rybičky se neudusi) přičemž zvířata ve sklepě nemají co dělat :nevim: odsroubuje starou objimku, prisroubuje novou objimku (většinou 2 drátky) a hurá, svítí se :think: To zvládnu i já ženská :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15255
15.6.20 10:44

@Rikitan nafoť to, detailně popiš problém a pošli to na družstvo. Buď ať to udělají oni na svoje náklady nebo ať zařídí elektrikáře a vyůčtují to příslušným majitelům kójí. Hele, ale dík, fakt jsem se po ránu pobavila, jak dva chlapi řeší výměnu světla na emiminu… :mrgreen: :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1303
15.6.20 11:24

Okno i světo je součástí společných prostor a o opravu by se mělo postarat družstvo.
Výměna žárovky, včetně vyjmutí zalomené patice a obsluha jističů, není prací na elektrickém zařízení a může ji proto dělat i osoba bez elektrotechnické kvalifikace.
Prakticky vzato, než bych se s někým handrkoval, raději bych to opravil. Objímka se dá uvolnit třeba pomocí MD nebo WD, kontakty se očistí šmirglem a bude to svítit. Vždyť tam kvačí jen pár desítek mA. Silně pochybuju, že by bylo potřeba vyměňovat celé svítidlo.
Větší problém vidím v tureckém hospodaření, které tam vedete. To si kdekdo může cokoli připojit na společný odběr a nikomu to nevadí? Jak to rozúčtováváte? Co je to za chovatele, který má ptáky ve sklepě a musí jim k tomu luftovat?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2719
15.6.20 11:51
@Janli píše:
@Rikitan nafoť to, detailně popiš problém a pošli to na družstvo. Buď ať to udělají oni na svoje náklady nebo ať zařídí elektrikáře a vyůčtují to příslušným majitelům kójí. Hele, ale dík, fakt jsem se po ránu pobavila, jak dva chlapi řeší výměnu světla na emiminu… :mrgreen: :palec:

Vyměnit to umí každý pablb. Dej si kafe a zkus to chápat v širších souvislostech, ve sklepě družstva, kde to funguje tak, že si tam lidé chovají rybičky, andulky a bůh co ještě, je tam zapojená lednička, ventilace a opět asi něco dalšího, to vše na 10A jistič, tak jako sorry, ale do toho bude dobrovolně zasahovat jen naprostý idiot. A do této kategorie lidí snad nepatříš, nebo? :mrgreen: :mavam:
Takže si stojím za svým původním příspěvkem, ať si to vyřeší družstvo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15467
15.6.20 12:38
@Rikitan píše:
@Janli : Já nevím, ale ta objímka visí pomalu ze stropu, takže to nebude jen o její výměně, ale asi i ukotvení nové objímky ke stropu sádrou nebo něčím. Ale já to nechci přehánět. Jen jsem chtěl vědět, zda to mám na starost já, anebo družstvo. Mám to tedy na starost já, beru to v potaz. A když tedy je to práce do 2000 Kč a je to nad mojí kójí a budu si to muset zařídit sám, tak jak to udělat? Zda tedy nahlásit družstvu, nahlásit ostatním, že tam nepůjde pár desítek minut proud, poprosit je, zda něco nepřispějí a elektrikáře sehnat se zkouškami nebo maturanta apod. A kdyby to nezapojil odborně, došlo by ke zkratu a vše vyhořelo, tak se asi v tom povezu sám.

Ne, nemáš to na starost Ty.

Osvětlení na chodbách patří do společných prostor domu a jejich údržba resp. opravy jsou záležitostí družstva, které má pro tyto účely zřízen fond.

Obrať se na předsedu družstva a domluv se s ním - případně problém přednes na nejbližší členské schůzi a požádej o jeho vyřešení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama