Rozdělená PPM

526
31.5.18 16:06

Rozdělená PPM

Zdravím vás :)
Přečetla jsem si toho na toto téma opravdu hodně, ale nikde jsem nenašla odpověď na svou otázku, tak to zkusím - omlouvám se za slohovku, ale musím to pořádně popsat, snad se najde někdo, kdo si udělá čas a poradí mi :)

Jsem v práci ve zkušební době a hodlám zůstat, před tím jsem pracovala, ale měla jsem to tak nadivoko, že jsem lítala z jednoho zaměstnání do druhého - takže druhá půlka února + první půlka března, pak konec, takže pojištění sice zaplacené za dva měsíce, ale odpracovaná (a zaplacená) z každého jen půlka. Moje první otázka: Počítá se do ppm výdělek, který jsem skutečně dostala, nebo ten, který mám ve smlouvě a je teoretický na ten měsíc?

Pochopila jsem, že se počítá posledních 12 měsíců před nástupem na ppm - já jsem měla prosinec a leden bez práce, byla jsem jen samoplátce zdravotního pojištění. Bude se to brát jako 0,– výdělek, nebo se tyto měsíce přeskočí a vezme se zase listopad a měsíce před ním, kdy jsem byla zaměstnaná? Za 2 roky 12 měsíců odpracovaných mám, jen jsou rozprostřené v obou těch letech.

Další otázka - pokud se mi bude počítat ppm (počítám, že bych šla od listopadu - rodím během prosince), bude pravděpodobně hodně poznamenaná těmi polovičními platy - je možné po šestinedělí brát ppm na přítele? V práci má domluvené, že by mohl pracovat na jinou smlouvu, někteří jeho kolegové mateřskou taky čerpají. Nevím totiž, jestli bychom s mou vyšli, a zase kdyby šla jen na něj, tak bychom byli úplně bez jednoho příjmu těch 12 týdnů kolem porodu. Nevím ale, jestli je možné takhle to po šestinedělí přepsat, nebo se na chlapa může jen pokud bych já neměla nárok vůbec?

Moc děkuju! :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
13606
31.5.18 16:09

Ppm se bude počítat z posledního zaměstnání. Pokud bude trvat jen třeba 8mesicu tak se ppm bude počítat z těch 8mesicu. A je to z hrubé mzdy za jednotlive mesice které musí doložit účetní. Další podmínka je mít odpracovano 270dnu za poslední 2roky. @Taače

Příspěvek upraven 31.05.18 v 16:13

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
526
31.5.18 16:13

@lachtanice86 Poslední zaměstnání právě potrvá do nástupu 7 a půl měsíce - takže ty předchozí se musí taky zohlednit, a právě tomu nerozumím :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13606
31.5.18 16:14

@Taače peníze se z nich zohlednovat nebudou. Jen z posledního zaměstnání

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
526
31.5.18 16:16

@lachtanice86 Jo takhle, takže výše příspěvku bude počítaná z hrubé mzdy, kterou mám teď? Ta předchozí zaměstnání jsou teda jen jako důkaz, že jsem pracovala, ale výplata je nepodstatná? :o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
139
31.5.18 16:16

@lachtanice86 Ahoj, z jakého paragrafu usuzuješ, že se denní vyměřovací základ bude počítat pouze z předchozího zaměstnátní?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13606
31.5.18 16:17

@leyllae nepisu předchozího ale posledního zaměstnání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13606
31.5.18 16:18

@Taače ano ty předchozí zaměstnání ti budou sloužit pro to, aby si splnila podmínku odpracovanych dnu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
139
31.5.18 16:19

@lachtanice86 opravuji - z posledního zaměstnání, ale otázka stále trvá,…potřebuji zákonný základ pro toto tvrzení

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13606
31.5.18 16:24

@leyllae ppm se počítá z posledního zaměstnání, buď které trvá ke dni nástupu nebo z toho ze kterého plyne ochranná lhůta. Pokud nastoupis do práce 1.2.2018 a na ppm budeš nastupovat v listopadu 2018. Ppm a tedy i denní vyměřovací základ se počítá z období od února do října. Hrubá mzda za jednotlive mesice dělená počtem dnů, případně odectene vyloučené doby. Na co potřebuješ paragraf?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
139
31.5.18 16:28

@lachtanice86 ač čtu zákon o nemocenském pojištění zepředu i zezadu, tuto informaci nemohu dohledat,…
já našla toto: § 18 (1) Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, pokud se dále nestanoví jinak; jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (odstavec 7), snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Denní vyměřovací základ se zaokrouhluje s přesností na 2 platná desetinná místa.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8569
31.5.18 16:29

@leyllae § 18
(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.

§ 10
Vznik a zánik pojištění zaměstnanců
(1) Pojištění vzniká zaměstnanci dnem, ve kterém začal vykonávat práci pro zaměstnavatele, a zaniká dnem skončení doby zaměstnání, pokud se nestanoví jinak v odstavcích 2 a 3.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13606
31.5.18 16:31

@Lendeš má pravdu. Taky jsem to našla @leyllae

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
526
31.5.18 16:46

Do listopadu 2018 (to počítám že půjdu na mateřskou) budu mít odpracovaných nějakých 195 dní ze současného + nespočet (270 to udělá určitě) ze zaměstnání předchozích, jsou ale různě rozprostřené.

Pokud se teda výše bude odvíjet pouze se současného, tak to pak nemusím vůbec komplikovat přítelem 8o

To jsou věci :D Moc děkuju!!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
139
31.5.18 18:31

Děkuji…jsem slepá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...