Rozdělené finance u manželů - jaký je váš názor?

13296
1.6.20 15:03

Rozdělené finance u manželů - jaký je váš názor?

Zdravím,

chystám se napsat článek na téma „rozdělené finance u manželů“, a to i v případě, že už mají děti. Typický příklad - žena na rodičáku, má „své peníze“ a manžel, co vydělá, nechá si pro sebe. Hradí třeba větší část výdajů, ale účet je jeho a je na něm, kolik manželce dá peněz. Žena ani mnohdy neví, kolik její muž vydělává. Je to podle vás správné? A jak to funguje u vás?

Budu ráda za vaše názory a zkušenosti, vybrané citace bych využila do článku.

Krásný den a děkuju :kytka:
redaktorka Martina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2710
1.6.20 15:11

Jako by těch diskuzí na toto téma nebylo už dost, založení x-krát duplicitní diskuze bych od admina fakt nečekal :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14175
1.6.20 15:14

Nádherná otázečka :palec: jen aby odpovědi mohly být dostatečně kundované, mohla bys milá drahá redaktorko definovat pojem „SPRÁVNÉ“? :srdce:?

myšleno z hlediska etiky, práva, křesťanské věrouky, většinového pohledu společnosti, pohledu manželek zlatokopek, pohledu manželek, které jsou dlouhodobě zajištěny díky pasívnímu příjmu? :kytka: :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14175
1.6.20 15:15

Pardon, překlep :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
40299
1.6.20 15:16
@pohledzdruhestrany píše:

moc hezky :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1578
1.6.20 15:18

@Zumpa navstevnost. Prokliky. Penize

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15237
1.6.20 15:19

Tak tenhle překlep vstoupí do análů Emimina… :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14175
1.6.20 15:21
@Janli píše:
Tak tenhle překlep vstoupí do análů Emimina… :mrgreen:

a to hlouběji než jakýkoliv anální kolík :pankac:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Katastrofaobecna

Luxusní :joy:

• Nahlásit
  • Citovat
14618

Jsem pro rozdělené finance, ale jen když oba mají alespoň přibližné možnosti výdělku, tedy i rozdělení rodičovské dovolené.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6216
1.6.20 15:23

My máme finance společně. Vlastně už od prvního dne, kdy jsme se dali dohromady. Společná domácnost, dítě, majetek. Nám to tak vyhovuje, přijde nám to přirozené.
Moji rodiče nikdy neměli společné finance. Taťka podnikal, mamka dělnice. Taťka žil bohémským životem, mamka táhla domácnost. Platila všechno - běžné výdaje, jako je energie, jídlo, školu, oblečení. Ale taky například rolety, garážová vrata… Taťka asi taky něco přispěl, ale zase to všechno udělal sám. On to bral tak, že mamka platí, on montuje, staví, opravuje,… Zkrátka že si svou část okolo domu odpracuje :nevim: Tento model rozdělení financí se mi nelíbí. Přijde mi to bizarní.

Pokud z mého textu něco použijete, neuvádějte, prosím, můj nick. Děkuji :kytka:

Příspěvek upraven 01.06.20 v 15:25

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2710
1.6.20 15:23
@Simmcaa píše:
@Zumpa navstevnost. Prokliky. Penize

To vím, ale do dneška si zde na to zakládali fejky :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13296
1.6.20 15:28

@pohledzdruhestrany

Zdravím,

myslím, že to Martina myslela tak, aby každý napsal svůj vlastní názor, jak by to mělo vypadat…

Každopádně určitě můžete psát anonymně, nebo třeba do SZ, pokud se vám nechce takové věci sdílet veřejně. Je to dost aktuální téma, proto jsme se k němu chtěli vyjádřit v článku.

Hezký den, Iva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
234
1.6.20 15:30

Ahoj,

tak je pravda, že my jsme manželé teprv 3 měsíce, ale od svatby se to máme asi takhle.
Bydlíme u manžela v bytě, takže mu platím měsíčně polovinu nákladů na energie, vodu a podobně. Koupili jsme si společně pozemek z prostředků, které jsme měli oba našetřené + nám přispěli jeho rodiče, kterým každý měsíc posíláme splátku - já posílám manželovi půlku každý měsíc. Nákupy zatím řešíme tak, že se jednoduše střídáme a nijak neřešíme, kdo zaplatil minule víc/ míň atd.

Do budoucnosti, i proto, že plánujeme rodinu a stavbu baráčku, uvažujeme o založení společného účtu, kam budeme každý měsíc odkládat oba stejný obnos peněz (v současnosti máme oba přibližně podobný plat). Peníze na účtu budou sloužit jako společná rezerva a na nákup věcí do společné domácnosti (běžné nákupy, spotřebiče atd.). Zároveň tím chci mít jistotu, že až budu na rodičáku, nenechám v tom „živení nás“ manžela smaotného. Sice plánuju částečný úvazek co nejdřív (ne, že bychom měli málo peněz, prostě mě pracovat baví a nelíbí se mi představa, že nás manžel živí), nikdy ale nevím, co se stane, takže chci, abychom byli připraveni na všechno. Zároveň máme oba dva svoje formy spoření (spořáky, fondy, akcie), které jsou primárně každého zvlášť, v případě potřeby se ale o tyhle úspory taky dělíme.

Myslím, že máme nastavenou takovou rozumnou a zdravou formu „společných“ peněz. Prostě to děláme tak nějak intuitivně. To, kolik dostáváme před sebou netajíme, nemáme důvod proč (nedělali jsme to ani před svatbou a po svatbě už to naprosto ztrácí smysl). Když jeden potřebuje, druhý mu půjčí. Pokud se kupuje něco, co budeme využívat oba, složíme se na to oba. Přijde mi to vlastně dost jednoduché. :) Nedovedu si představit, že by jeden z nás měl tomu druhému dávat „kapesné“ nebo něco v tom smyslu. Samozřejmě, až budu mít jenom rodičák, bude to asi víc na něm, ale i proto si chceme společně začít šetřit, aby to nebylo tak znatelný a i proto mám já svoje vlastní formy spoření, abych na něm potom nebyla úplně závislá. A rozhodně neplánuju brát rodičák jako „moje peníze“ jenom na moje útraty. Jednou jsme manželé a staráme se o sebe navzájem. :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
621
1.6.20 15:31

My mame s manzelem finance oddelene, kazdy na svem uctu. Co si vydelam ja na zkraceny uvazek je ciste pro mne, pro moje potreby a zabavu. Vse ostatni plati manzel, tj hypoteku, energie, dovolene, vetsi nakupy atd. Vim, kolik manzel vydelava, vim za co utraci a nemam duvod to nijak resit. Stejne pokud jsme manzele, je uplne jedno na jakem uctu penize jsou, jsou nas obou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama