Rozdělení domu - 2 spolumajitelé - komplikace

Anonymní
5.6.17 14:08

Rozdělení domu - 2 spolumajitelé - komplikace

Prosím o zachování anonymu, moc děkuji :kytka:

Jsem spolumajitelkou třígeneračního rodinného domu. Zhruba před deseti lety jsme s druhým spolumajitelem sepsali u právníka dohodu o tom, kdo bude užívat jaké části domu a zahrady, jak o co budeme pečovat, co je potřeba předělat atd… S tím, že na katastru se dům rozdělí na dvě bytové jednotky po zániku věcného břemena. Spolumajitel v domě nežije, „svou“ část pronajímá, o dům se nestará, veškeré údržby a rekonstrukce obstarávám sama - na své části + akutní věci i na společných prostorách, dohodu naprosto ignoruje.
Věcné břemeno před více než rokem zaniklo a spolumajitel se k rozdělení na katastru neměl. Nyní si vymyslel, že námi sepsaná dohoda neplatí, že s ní již nesouhlasí a „svou“ část nemovitosti mi nabízí k odkupu. Komunikuje se mnou jen jeho právník, a prý očekává velice rychlou odpověď. Pokud to neodkoupím, podá žádost k soudu - s tím, že chce prodat celý dům a částku rozdělit na polovinu.
Já tu jeho část nechci, nabídl mi ji za nehorázné peníze (skoro 8 milionů), kdy hypotéku nedostanu ani náhodou a navíc ta jeho část je tak zanedbaná, že bych jen za částečnou rekonstrukci dala zhruba další 2 miliony. Prostě nechci. Oni vyhrožují, že pokud to nekoupím, půjde to k soudu, kde budou žádat prodej celého domu, protože za polovinu by dostal méně peněz.
Já na své části nic měnit nechci. Žiji v domě skoro 20 let, vychovávám zde své děti, celkově jsme všechno zrekonstruovali. Těšila jsem se s manželem, že konečně máme svůj klid, své vysněné hnízdečko a teď najednou nervy z toho, že nevím, co s námi vlastně jednou bude. Vchody do domu i do zahrady jsou samostatné, oddělené.

Může mi soud nařídit prodej celého domu? Mohu se nějak bránit? Může mi vůbec právník říct, že jeho klient už nesouhlasí s dohodou, kterou ten samý právník kdysi sepsal a obě strany s ní souhlasili (už tehdy jsem mu dost ustoupila). Mám fakt strach. Nechci si na „stará“ kolena zvykat na jiné místo. A za peníze, které z prodeje dostaneme, bych už ani nový domek nepostavila :-(
Vůbec netuším, co můžu čekat, nervy mám na pochodu. Opravdu stačí, když jeden z majitelů řekne, že nesouhlasí s tím, co sám kdysi nechal sepsat a tím je vše vyřešeno? :nevim: :,(

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

5.6.17 14:12

Ne, on může prodat pouze svou půlku. Né tvou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
5.6.17 14:15
@hudečice píše:
Ne, on může prodat pouze svou půlku. Né tvou.

Jeho právník právě tvrdí, že může k soudu podat žádost na prodej celého domu, protože není možné se s námi dohodnout 8o :zed:. A prý soudy nařizují prodej celého domu, protože je to jednodušší a cenově výhodnější…

• Nahlásit
  • Citovat
451
5.6.17 14:16

Nejsem právník, ale logicky pokud byla sepsana dohoda s neomezenou platnosti a je v ni uvedeno rozdělení, tak si může říkat co chce, ale u soudu by to mělo projít, kor pokud jde dům bezproblému rozdělit na 2 poloviny.
Určitě bych ale doporučila konzultaci s advokátem, který se přímo zabývá nemovitostmi.
Hodně štěstí :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17669
5.6.17 14:20
@Anonymní píše:
Jeho právník právě tvrdí, že může k soudu podat žádost na prodej celého domu, protože není možné se s námi dohodnout 8o :zed:. A prý soudy nařizují prodej celého domu, protože je to jednodušší a cenově výhodnější…

Vyhrožuje. Je to jeho práce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5.6.17 14:22
@Anonymní píše:

Má důkazy, že se s vámi nelze dohodnout? Dopisy, smsky?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5.6.17 14:23
@Kobliha51 píše:
Vyhrožuje. Je to jeho práce.

Taky si myslím. Ale pokud je barák rozdělen a 2 části s vlastním vchodem, dá se bezproblémů jeho půlka prodat (ale to by měl pán asi míŇ peněz, než když by prodal celý barák).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26248
5.6.17 14:28
@Anonymní píše:

V podstatě vás vydírá. Pokud tam bydlíte, nikdo vám dům neprodá.

U soudu řeknete, že jste navrhovali rozdělení na jednotky, což by bylo výhodně pro všechny. Blokuje to druhý spolumajitel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
5.6.17 14:29
@hudečice píše:
Má důkazy, že se s vámi nelze dohodnout? Dopisy, smsky?
Žádné důkazy neexistují. Naopak s ním se nedalo nikdy dohodnout na žádných opravách, investicích, ani fond oprav se neplatí, protože on nechtěl spravovat bankovní účet, který měl být čistě jen pro dům, ale nesouhlasil ani s tím, abych ho spravovala já…
Prostě nic
Bohužel žádný písemný důkaz nemám ani já, obvykle to byla osobní komunikace.
Na dopis od jeho právníka o prodeji jsem ještě nezareagovala, protože na komunikaci sháním kvalitního právníka.
  • Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
5.6.17 14:30
@Bábrdl píše:
V podstatě vás vydírá. Pokud tam bydlíte, nikdo vám dům neprodá.U soudu řeknete, že jste navrhovali rozdělení na jednotky, což by bylo výhodně pro všechny. Blokuje to druhý spolumajitel.

Tak to mě uklidňuje :-).
Jako logicky si také myslím, že jen vyhrožuje, protože chce prachy. Ale jistá si úplně moc nejsem

• Nahlásit
  • Citovat
26248
5.6.17 14:32
@Anonymní píše:
Tak to mě uklidňuje :-).
Jako logicky si také myslím, že jen vyhrožuje, protože chce prachy. Ale jistá si úplně moc nejsem

Tak si taky promluvte s právníkem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8100
5.6.17 14:33

Ano, soud může nařídit odprodej celé nemovitosti.
Ale upřímně pochybuji, že to v případě, že lze dům rozdělit na 2 jednotky a přepsat na katastr jako dvě samostatné nemovitosti a kde ještě navíc existuje smlouva, podle které to má udělat, toto posvětí.
V každém případě si najmi dobrého právníka.
Já bych tedy zkusila navrhnout mediaci.
Soudy se můžou táhnout x let a stát vás veškeré volné prostředky.
Pro něj by mělo být výhodnější udělat dvě bytové jednotky a tu svoji prodat.
Je tam vše oddělené? Vytápění, měřáky?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5.6.17 14:35
@Anonymní píše: Žádné důkazy neexistují. Naopak s ním se nedalo nikdy dohodnout na žádných opravách, investicích, ani fond oprav se neplatí, protože on nechtěl spravovat bankovní účet, který měl být čistě jen pro dům, ale nesouhlasil ani s tím, abych ho spravovala já…
Prostě nic
Bohužel žádný písemný důkaz nemám ani já, obvykle to byla osobní komunikace.
Na dopis od jeho právníka o prodeji jsem ještě nezareagovala, protože na komunikaci sháním kvalitního právníka.

Jo, právníka si sežeň. Bude to běh na dlouhou tra´t, anebo na velice krátkou. Ale dle mého si může tu svou půlku prodat jak chce, navíc je to s vlastním vchodem, takže tebe do toho tahat nemusí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
5.6.17 14:38
@Sany80s píše:
Ano, soud může nařídit odprodej celé nemovitosti.
Ale upřímně pochybuji, že to v případě, že lze dům rozdělit na 2 jednotky a přepsat na katastr jako dvě samostatné nemovitosti a kde ještě navíc existuje smlouva, podle které to má udělat, toto posvětí.
V každém případě si najmi dobrého právníka.
Já bych tedy zkusila navrhnout mediaci.
Soudy se můžou táhnout x let a stát vás veškeré volné prostředky.
Pro něj by mělo být výhodnější udělat dvě bytové jednotky a tu svoji prodat.
Je tam vše oddělené? Vytápění, měřáky?

Já si myslím, že na mě chce tlačit, aby z toho co nejrychleji vytřískal ty peníze, které já mu dát nemůžu a nechci. Oddělené je úplně všechno. Vlastní elektroměry, vodoměry, plyn,… Nic společného

• Nahlásit
  • Citovat
8100
5.6.17 14:46
@Anonymní píše:
Já si myslím, že na mě chce tlačit, aby z toho co nejrychleji vytřískal ty peníze, které já mu dát nemůžu a nechci. Oddělené je úplně všechno. Vlastní elektroměry, vodoměry, plyn,… Nic společného

Jdi za právníkem, ukaž mu smlouvu a zkuste vymoci to přepsání na dvě bytové jednotky.
Vy jste někde z okolí Prahy?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama