Rozdělení majetku mezi nepominutelné dědice

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.04.19 09:59
Rozdělení majetku mezi nepominutelné dědice

Dobrý den, může mi tu někdo erudovaný říct, jak se rozdělí majetek mezi 2 nepominutelné dědice, když jeden je zletilý a druhý nezletilý? Všude čtu, že dle zákona musí nezletilý dostat 3/4 majetku a zletilý 1/4.
Situace: zemřela mi maminka, tatínek i bratr. Po bratrovi zůstala nezletilá neteř. Dědit tedy budeme já a neteř. Myslela jsem, že rovným dílem. Ale dle zákona to vypadá, že neteř dostane 3/4??? O co mi jde: všechno zařizují já, švagrová nehne ani prstem a ještě si chodí různě pro rady, jak získat co nejvíc.

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Lama Lama
Hvězda diskuse 52595 příspěvků 22.04.19 10:04
@Anonymní píše:
Dobrý den, může mi tu někdo erudovaný říct, jak se rozdělí majetek mezi 2 nepominutelné dědice, když jeden je zletilý a druhý nezletilý? Všude čtu, že dle zákona musí nezletilý dostat 3/4 majetku a zletilý 1/4.
Situace: zemřela mi maminka, tatínek i bratr. Po bratrovi zůstala nezletilá neteř. Dědit tedy budeme já a neteř. Myslela jsem, že rovným dílem. Ale dle zákona to vypadá, že neteř dostane 3/4??? O co mi jde: všechno zařizují já, švagrová nehne ani prstem a ještě si chodí různě pro rady, jak získat co nejvíc.

3/4 není 3/4 majetku, ale minimálně 3/4 toho, co jí náleží, pokud by nebyla závěť.

Pokud závěť není, dělí se mezi dědice rovným dílem. Pokud závěť je, tak ji nesmí otec opominout a má nárok minimálně na 3/4 z toho jejího dílu.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.04.19 10:05

To by byla pekna kravina. Rekla bych, ze vsichni stejne. Co se pise v dedickem zakone? My dedili sourozenci a vsichni rovnym dilem. Ale teda nebylo tomv cr. A nase zakiny jsou ibcas na hlavu.

7.straka
Zasloužilá kecalka 785 příspěvků 22.04.19 10:05

U dědictví přeci nejde o věk. Skupiny dědiců jsou jasně dané. Navíc dědické řízení po rodičích na bratrovi bude probíhat jinak.

Lama Lama
Hvězda diskuse 52595 příspěvků 22.04.19 10:06

Jinak se v těch vztazích u vás moc nevyznám, ale domnívám se, že pokud má dítě, tak sourozenci nededi vůbec, ne?

Bábrdl
Generální žvanilka 23645 příspěvků 22.04.19 10:06
@Anonymní píše:

Upřímnou soustrast.

Pokud nebyla závěť, dostanete každá půlku (jako dědici 1. skupině po tvém otci a tvé matce resp. dědečkovi a babičce.) Po tvém bratrovi dědit nebudeš, to dědí jeho dcera a manželka..
Ty další omezení se týkají omezení v závěti. Příklad: aby byla závěť platná, musí nezletilý neopominutelný dědic dostat alespoň 3/4 z toho, na co by měl nárok. Teda pokud by někdo omezil závětí podíl tvojí neteře, která má nárok na 1/2 domu, musela by dostat alespoň 3/4 z té jedné poloviny. Chápeš?

Zatímco tobě, kdyby chtěl někdo omezit podíl bez vydědění, musíš dostat, aby byla závěť platná, alespoň 1/4 z té jedné poloviny, tažke pokud počítám dobře, tvoje neteř by měla 7/8 domu a ty 1/8 domu.

Ae to je jen teorie, pokud není závěť.

A na závěr radím, nenech se tím majetkem tam zaslepit. Fakt. Zkuste vyřídit pozůstalost a stále zůstat „příbuznými“.

Příspěvek upraven 22.04.19 v 10:07

Aspera
Generální žvanilka 21962 příspěvků 22.04.19 10:07

Budete to mít rovným dílem. To dělení by se uplatnilo, kdyby se dědilo ze závěti a byla špatně napsaná. Jde o to, kdyby rodiče měli dům a ten napsali např. na tebe, tak tam se uplatní, že vnučka musí dostat min 3/4 svého podílu, takže 3/4 z poloviny. Kdyby byla závět napsaná pro tebe špatně, tak by bys dostala jen 1/4 z poloviny. Pokud dědíte bez závěti tak každá půl.

Lama Lama
Hvězda diskuse 52595 příspěvků 22.04.19 10:08
@7.straka píše:
U dědictví přeci nejde o věk. Skupiny dědiců jsou jasně dané. Navíc dědické řízení po rodičích na bratrovi bude probíhat jinak.

Jde o věk tehdy, pokud je závěť, ve které rodič opomene díte. Pokud je dítě nezletilé, tak i v případě, že na dítě v závěti nemysli, dostane svou neopominutelnou část. A ta je u nezletilého vyšší, než u zletileho dítěte.

Aspera
Generální žvanilka 21962 příspěvků 22.04.19 10:09
@Lama Lama píše:
Jinak se v těch vztazích u vás moc nevyznám, ale domnívám se, že pokud má dítě, tak sourozenci nededi vůbec, ne?

Ona bude dědit po rodičích a stejně tak vnučka bude dědit po prarodičích. Vnučka pak i po bratrovi (svém otci).

Lama Lama
Hvězda diskuse 52595 příspěvků 22.04.19 10:10
@Aspera píše:
Ona bude dědit po rodičích a stejně tak vnučka bude dědit po prarodičích. Vnučka pak i po bratrovi (svém otci).

Jo, tak jsem tomyslela, že po bratrovi nebude ona dědit nic.

Bábrdl
Generální žvanilka 23645 příspěvků 22.04.19 10:11
@Aspera píše:
Budete to mít rovným dílem. To dělení by se uplatnilo, kdyby se dědilo ze závěti a byla špatně napsaná. Jde o to, kdyby rodiče měli dům a ten napsali např. na tebe, tak tam se uplatní, že vnučka musí dostat min 3/4 svého podílu, takže 3/4 z poloviny. Kdyby byla závět napsaná pro tebe špatně, tak by bys dostala jen 1/4 z poloviny. Pokud dědíte bez závěti tak každá půl.

To sem pleteš úplně něco jiného.

Kdyby její rodiče měli dům a napsali ho za života na zakladatelku, logicky by ho nikdo nedědil, protože by byl zakladatelky.

Pouze by neteř mohla uplatnit, že by se hodnota domu odečetla od dědictví. Takže pokud by po dědečkovi (otci zakladatelky) zbylo na účtu sto tisíc, neteř by nechala od těch sto tisíc odečíst čtyři miliony za barák a dostala by celých sto tisíc. (Ale do těch dvou milionů by jí nikdo nedoplácel).

Pokud by byla závěť „špatně napsaná“, je neplatná a dědí se podle zákona.

Aspera
Generální žvanilka 21962 příspěvků 22.04.19 10:13
@Bábrdl píše:
Upřímnou soustrast.

Pokud nebyla závěť, dostanete každá půlku (jako dědici 1. skupině po tvém otci a tvé matce resp. dědečkovi a babičce.) Po tvém bratrovi dědit nebudeš, to dědí jeho dcera a manželka..
Ty další omezení se týkají omezení v závěti. Příklad: aby byla závěť platná, musí nezletilý neopominutelný dědic dostat alespoň 3/4 z toho, na co by měl nárok. Teda pokud by někdo omezil závětí podíl tvojí neteře, která má nárok na 1/2 domu, musela by dostat alespoň 3/4 z té jedné poloviny. Chápeš?

Zatímco tobě, kdyby chtěl někdo omezit podíl bez vydědění, musíš dostat, aby byla závěť platná, alespoň 1/4 z té jedné poloviny, tažke pokud počítám dobře, tvoje neteř by měla 7/8 domu a ty 1/8 domu.

Ae to je jen teorie, pokud není závěť.

A na závěr radím, nenech se tím majetkem tam zaslepit. Fakt. Zkuste vyřídit pozůstalost a stále zůstat „příbuznými“.

Příspěvek upraven 22.04.19 v 10:07

A kdyby je někdo chtěl obejít obě. Tak ona dostane 1/8 a vnučka 3/8 a ten zbytek 1/2 může dostat ten z té závěti.

Bábrdl
Generální žvanilka 23645 příspěvků 22.04.19 10:13
@Lama Lama píše:
Jo, tak jsem tomyslela, že po bratrovi nebude ona dědit nic.

Sourozenec je až ve třetí skupině, takže dědí pokud neexistuje manžel, potomek ani rodič toho, kdo zemřel.

Aspera
Generální žvanilka 21962 příspěvků 22.04.19 10:14
@Bábrdl píše:
To sem pleteš úplně něco jiného.

Kdyby její rodiče měli dům a napsali ho za života na zakladatelku, logicky by ho nikdo nedědil, protože by byl zakladatelky.

Pouze by neteř mohla uplatnit, že by se hodnota domu odečetla od dědictví. Takže pokud by po dědečkovi (otci zakladatelky) zbylo na účtu sto tisíc, neteř by nechala od těch sto tisíc odečíst čtyři miliony za barák a dostala by celých sto tisíc. (Ale do těch dvou milionů by jí nikdo nedoplácel).

Pokud by byla závěť „špatně napsaná“, je neplatná a dědí se podle zákona.
Špatně napsaná beru, že dají majetek na charitu a dědicům nedají to co mají. Tam je pak právě řeší ty 1/4 a 3/4 pro neopomenutelné dědice. Tohle zase něco úplně jiného co tu řešíš ty.
Bábrdl
Generální žvanilka 23645 příspěvků 22.04.19 10:15
@Aspera píše:
A kdyby je někdo chtěl obejít obě. Tak ona dostane 1/8 a vnučka 3/8 a ten zbytek 1/2 může dostat ten z té závěti.

Ano, pokud by jim chtěl někdo sebrat, co nejvíc, aniž by je musel vydědědit (což by u neteře ani nešlo), nějak takhle by to bylo.

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama