Rozdělení RD na bytové jednotky - mohou nařídit?

Anonymní
11.8.11 15:09

Rozdělení RD na bytové jednotky - mohou nařídit?

Napřed se omlouvám za anonym, ale bohužel to musí být :-? :-? :-?
Jsem spolumajitelkou velkého rodinného domu. Mám 1 polovinu, druhou teďka získal jiný člen rodiny. Ten po mě chce, abych povolila rozdělení domu na bytové jednotky. Ale jelikož je na domě ještě i věcné břemeno k další osobě, a další problémky, které nejsou dořešené, tak jsem se rozhodla, že rozdělení domu povolím, až po smrti osoby, která zde věcné břemeno má. V tu chvíli na mě vyrukoval druhý majitel s tím, že na mě pošle právníky a dá celou věc k soudu. Nemám teď čas ani náladu řešit majetkuchtivého příbuzného a nechci žádný způsobem ohrozit osobu, která zde má věcné břemeno. Navíc já s dětmi nyní žiji v části, která je sice přizpůsobená k bydlení, ale není k bydlení povolená - předělat to půjde právě až po smrti osoby s věcným břemenem a toho si je druhý majitel moc dobře vědom. Může mi právník či soud nějakým způsobem nařídit, abych dům na bytové jednotky dělila??? Děkuji za všechny rady :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

72048
11.8.11 16:21

Právník v žádném případě, soud možná teoreticky ano, ale v popisovaném případě to zamítnou, protože aktuálně jste majiteli každý ideální poloviny a tudíž věcné břemeno je vás obou a pokud to správně chápu, tak rozdělením na bytové jednotky by druhý majitel chtěl získat tu „polovinu“ bez věcného břemene, čím poškozuje jak zájmy tvoje, tak toho, kdo tam to věcné břemeno má. A při rychlosti našich soudů bych to už vůbec neřešila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8322
11.8.11 18:19

A jsou to dva oddělené byty?Že by bylo jasné,kdo co má?Že opravdu každý má stejnou polovinu,s vlastním vchodem,nezávisle na sobě?A oba souhlasíte přesně s takovým rozdělením?
Vždy je lepší mít nemovitost rozdělwnou s jasně danými pravidly.Byli jsme vlastníky ideální 1/4 nemovitosti a občas to byla docela prekerka.4 byty,majitel jednoho sdělil,že opravu střechy nebude investovat,že na něj neprší,ale jen na toho nahoře a k němu než by to proteklo,tak to bude trvat dlouho.A škoda peněz.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
11.8.11 21:39

Máme všechno rozdělené, sepsané je to právníkem, máme i společný fond na opravy. Takže tady by neměl být problém. Spíše je asi háček v tom, že druhý majitel se prostě chce zbavit toho věcného břemena a kdoví, co má s tím domem v plánu. Já s manželem se o dům staráme už 15 let, opravujeme, rekonstruujeme. A teď si přijde panáček, který v životě nehnul prstem a bude si na nás vyskakovat, a když nebude po jeho, tak vyhrožuje tím, jak má na právníky a soudy… :cert: :cert: :cert:

• Nahlásit
  • Citovat
DanGab
13.10.11 16:27

Dobrý den máme před sebou problém ohledně přeúvěrování ke kterému potřebujeme zástavu nemovitosti. V té nemovitosti bydlíme my pak rodiče kteří jsou vlastníci oba a pak je další část domu se zvláštním vchodem kde bydlí prababička a má doživotní užívání tudíž věcné břemeno u kterého nejde z rodinných důvodů zrušit. Právník nám poradil rozdělit to na dvě půlky tak ať mám prababička svou část a my svou. Takže dvě čísla popisné. Může mi někdo poradit co nejdřív udělat kde začít jak dlouho to bude trvat a kolik to bude stát? Děkuji moc za příspěvky.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
5.2.13 13:04

Jsem zakladatelka tohoto tématu

Lidičky, mě šibne :zed: :zed: :zed:. Jsem zakladatelkou tohoto tématu, a spolumajitel opět řeší, že chce dům dělit na bytové jednotky…
Novinka u nás - dostala jsem pokutu od stavebního úřadu, za to, že užívám nepovolenou stavbu ( s tím jsem počítala a neměla jsem kam dát děti), v dostavbě máme garáž a dětský pokoj - konečně už dopovolené. A spolumajitel vyrukoval s tím, že buď budu souhlasit s rozdělením na byt. jednotky, nebo se bude soudit i o tu mou přístavbu, která se dělala z mých peněz, svépomocí (jen já a manžel). Věcné břemeno na domě stále je - na místnostech, které by po zániku břemena měly patřit mě (na našem patře). Nyní jsem spolumajitelem vydírána, že jsem u právníka stavebního úřadu lhala, když se mě ptal, z jakého důvodu obýváme nepovolenou stavbu. Řekla jsem mu, že ze stávajícího (starého) domu, máme obyvatelnou jen jednu místnost - jsou to sklepní prostory, kde máme v jedné místnosti koupelnu, v jedné ložnici, a ve dvou místnostech jsou schody do patra - takže prakticky žádné místo a hlavně žádná okna (dle mého názoru neobyvatelné) a jedna místnost v patře, kde je doděláváno schodiště, tudíž v podlaze díra o rozměrech cca 1×3 metry (tam fakt děti nechat nemohu)… Mám nervy v háji. Navíc má osoba s věcným břemenem ještě zastaralou elektřinu, která je svedena do místnosti, která už spadá spolumajiteli - jelikož je cvok, máme strach, že by elektřinu bez potíží odstřihnul a pro nás by to znamenalo okamžitou investici cca 400 - 500 tisíc na kompletní předělání elektřiny na novou…
Nevím, jestli se mohu nějak bránit, právník odjel na měsíc do zahraničí a já mám pocit, že si asi půjdu hodit mašli :?

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama