Rozdíl mezi doplatkem na bydlení a příspěvkem na bydlení

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
mybaby
Ukecaná baba ;) 1088 příspěvků 05.03.14 14:24
Rozdíl mezi doplatkem na bydlení a příspěvkem na bydlení

Ahoj holky, prosím o radu. Bydlíme s prckem v pronajatém bytě v Praze, ale nemáme tu trvalé bydliště. Četla jsem, že nemám nárok na příspěvek na bydlení, ale dočetla jsem se, že mám nárok na DOPLATEK na bydlení. Na netu je to popsáno takto: -------Zatímco u příspěvku na bydlení je jednou z hlavních podmínek, aby žadatel měl v bytě/domě pro který žádá o příspěvek vedené trvalé bydliště, u doplatku je možná výjimka. V oprávněných případech může být tato sociální dávky hmotné nouze přiznána i lidem, kteří využívají jinou formu bydlení než nájem (tj. například ubytování na ubytovně).Nárok na doplatek na bydlení také získává pouze ten, kdo zároveň získá příspěvek na živobytí. V oprávněných případech je možné doplatek získat i bez nároku na příspěvek na živobytí. Tedy za předpokladu že příjem žadatele (resp. všech společně posuzovaných osob) nepřesáhl 1.3 násobku životního minima.--------
Má s tím někdo zkušenost a může potvrdit, že to tak je a co je všechno pro žádost třeba?- vím, že si to můžu najít na netu, ale zajímá mě praxe :) Díky moc za info :) :)

Přečtěte si článek: Doplatek na bydlení 2019: Přehledně a jasně

Reakce:
Krkael
Generální žvanilka 21860 příspěvků 05.03.14 14:26

Spíš si tam dej TP a zažádej o příspěvek na bydlení. Jinak zkušenost nemám žádnou.

mybaby
Ukecaná baba ;) 1088 příspěvků 05.03.14 14:27
@Krkael píše:
Spíš si tam dej TP a zažádej o příspěvek na bydlení. Jinak zkušenost nemám žádnou.

to by majitel určitě nedovolil a obejít ho, tak si rovnou můžu jít balit kufry :)

alli_li
Závislačka 3338 příspěvků 1 inzerát 05.03.14 14:28

Doplatek na bydleni je davka hmotne nouze - takze se posuzuje nejam prijem ale taky majetkovy pomer

Krkael
Generální žvanilka 21860 příspěvků 05.03.14 14:31
@mybaby píše:
to by majitel určitě nedovolil a obejít ho, tak si rovnou můžu jít balit kufry :)

A zkoušela ses ho ptát? Ze zákona na to nárok máš, to víš??

mybaby
Ukecaná baba ;) 1088 příspěvků 05.03.14 14:33

Vím, že mám, ale on si to nepřeje, je to tak i v nájemní smlouvě, co jsme podepsali, smlouvu dává vždy na rok a jenom se čeká, než dcera půjde do Prahy studovat a dá nám vale…Takže určitě nestojí o to, abychom tu měli trvalé bydliště.

mybaby
Ukecaná baba ;) 1088 příspěvků 05.03.14 14:35
@alli_li píše:
Doplatek na bydleni je davka hmotne nouze - takze se posuzuje nejam prijem ale taky majetkovy pomer

tak já mám prd, tedy pokud se tam nezapočítává 15 let staré auto. Malej teď nastoupil do školky, chodí na 4 hodiny denně, před rodičákem jsem měla práci na dobu určitou a ta vypršela asi 2 dny po mém odchodu na mateřskou. Takže jsem na pracáku a marně sháním práci od pondělí do pátku zatím na 4 hodiny, později na 7,5 s volnými víkendy :( Pokud někdo o nějaké takové v Praze ví, beru všemi deseti :(

Paja1986
Ukecaná baba ;) 2298 příspěvků 05.03.14 15:39

Doplatek na bydlení je dávka hmotné nouze a musela by sis současně podat žádost o příspěvek na živobytí. Pokud by ti na něj nevznikl nárok a na doplatek ano, stejně bys jej dostávala jen v takové výši, aby ti zůstalo existenční minimum, které je nižší než životní. Navíc, pokud máš klasickou nájemní smlouvu (tj. pronajímáš si byt v osobním vlastnictví majitele), bude sociálka zřejmě vyžadovat změnu trvalého bydliště tak jako tak. Je tam možnost správního uvážení, ale to bys ty i majitel musela prokázat vážný důvod, „nechuť“ majitele nestačí. Zkus si s ním promluvit, dneska ti na základě trvalého bydliště stejně nevznikají k bytu žádná spešl práva a dá se vždycky zrušit po ukončení nájemního poměru…

tyna.andilek
Kecalka 439 příspěvků 27.10.15 06:49

Ahoj holky, mám stejný problém jako zakladatelka… Musím se co nejdříve odstěhovat od partnera (dlouhodobá krize, teď si našel už i jinou slečnu), jsem na MD, beru 5600 Kč a u pronájmů bytů narážím na stejný problém… majitelé si nepřejí, abych v jejich bytě měla TP… vím, že ze zákona se jich ptát nemusím, že mi to ani ve smlouvě zakázat nemohou, ale když si tam TP nahlásím bez jejich vědomí, tak si najdou důvod, proč mě vyhodit nebo proč mi neprodloužit smlouvu… takže s příspěvkem na bydlení počítat nemohu, protože TP je hlavní podmínka… tak mě zajímá, jak je to s doplatkem na bydlení příp. příspěvkem na živobytí, zda bych měla nárok… Nájem se vším by mě vycházel cca 8-9tis měsíčně… Dcera má 2,5 roku… hledí se i na majetek? V podstatě jediné cenější co mám, je 15let staré auto a starý PC a mám zbytek stavebka, ze kterého sama utáhnu ale max. 3 nájmy a kauci… u dávek hmotné nouze hledí i na majetek nebo jak to je?

tyna.andilek
Kecalka 439 příspěvků 27.10.15 06:54

Ještě mě napadlo, zda by mi nepomohlo nahlásit si TP na městský úřad, ale to asi příspěvku ani doplatku na bydlení nepomůže že…?

Cuddy
Neúnavná pisatelka 16544 příspěvků 27.10.15 07:41

@tyna.andilek Doplatek je davka hmotne nouze a u te se na majetek hledi. U prispevku na bydleni ne. Tak najdi byt, kde bude TP mozny.

tyna.andilek
Kecalka 439 příspěvků 27.10.15 08:36

@Cuddy to bych ráda, ale zatím jsem nenarazila na byt, kde by s TP neměl majitel problém… na jednu stranu se jim nedivím, ale na druhou stranu nechápu, na co ty naše zákony jsou a kdo teda příspěvek na bydlení pobírá… :nevim:

terinka4444
Hvězda diskuse 69322 příspěvků 27.10.15 08:40

Sama se nahlásit na úřad nemůžeš.

Na TP pobyt máš ze zákona nárok, bez ohledu na poroučení majitele. Pokud budeš platit a mít smlouvu na dobu určitou, majitel tě nemůže vyhodit, neexistuje podle zákona, aby ti tu smlouvu vypověděl před koncem smlouvy na určito. V podstatě ti ji může jen neprodloužit. Takže ano, může ti reálně hrozit, že se budeš za rok muset stěhovat. No, překleneš složité období, po dobu nájemní smlouvy prostě bydlíš a majitel se může třeba podělat z tvého TP a nic. A pokud budeš řádně platit, vzhledem k převisu nabízeného bydlení si nemyslím, že ti tu smlouvu pak neprodlouží, bude rád, že má platícího nájemníka. Nebo taky ne, tak si holt za rok najdeš jiné bydlení, děťátko bude o rok starší, už bude chodit do školky, ty do práce, zase bude lépe a třeba se bez TP obejdeš. Takže tohle moc neřeš, prostě si uzavři nájemní smlouvu, uzavřením smlouvy máš nárok na TP, jakékoliv zakazování a podmiˇování je nezákonné.

Pak si vyběhej příspěvek na bydlení. U doplatku už posuzují skutečně majetek. Navíc msíš mít soudně stanovené alimenty. U příspěvku ne. Jinak existují normativní náklad, prostě cokoliv za placení nad ně pro úřad neexistuje, jen abys věděla, kolik je vlastně maximálně částka za bydlení, co berou úřad v potaz http://zakony.kurzy.cz/…paragraf-26/ a od ledna se dá žádat příspěvek hned, nemusí se bydlet tři měsíce, v opodstatněných případech to úřednice může přiřknout hned.

Váš příspěvek
Reklama