Rozejít se nebo ne?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Berusy
Nováček 5 příspěvků 04.02.18 22:29
Rozejít se nebo ne?

Zdravím všechny a prosím o nezaujatý názor. Nevím totiž, jak se rozhodnout.
S partnerem jsme spolu téměř 6 let. Do loňského podzimu jsem byla přesvědčená, že spolu zůstaneme, budeme budovat domov a brzy zakládat rodinu. Máme na to už věk (partner pár let přes 30, já pár let pod 30). Jenže zhruba před půl rokem se to ve mně nějak zlomilo. Partner je hodný člověk, je to kliďas a pohodář a je s ním legrace. Na můj vkus je ale až moc velký salámista a flegmatik.
Mí rodiče se rozvedli, když jsem byla malá, přišli jsme tím o dům a zbytek dětství a dospívání jsme se s mamkou a sestrou tísnily v 1+1.Otec o nás moc zájmu nejevil. A já od té doby toužím po pohodové, milující a hlavně úplné rodině. Po menším domečku, dětech a milujícím partnerovi. Po víkendech strávených společně na různých výletech nebo prací na domečku.
Společně s mým zaměstnáním ještě studuji VŠ. Dělám to proto, abych měla práci, která mě baví. Ale zároveň, abych měla práci jistou a celkem dobře placenou. Abych i já něco přinesla do rodinného rozpočtu. Skoro po celou dobu našeho vztahu na dům spořím. Partner od začátku vztahu bydlení nijak zvlášť neřeší. Ani do společného bydlení se moc nehrnul. Žít jsme spolu začali asi až po roce a půl vztahu. Až když jsem si já našla byt, odstěhovala se od matky a on začal mít strach, abych si do bytu netahala chlapy (aspoň na mě to tak působilo, on to sanozřejmě vždycky popíral).
Měl vždycky k dispozici starý panelákový byt 2+1, který patří jeho otci. Ten by mu zřejmě úplně stačil. V očích partnera jsem zřejmě velice náročná (chci dům, chci mít VŠ atd.). On mi před časem řekl, že školu nedělám pro nás, ale pro sebe a že on vysokoškolačku doma nepotřebuje. Že chce mít klidný a pohodový vztah.
Já už před rokem začala pokukovat po domech na prodej. Pár jsme jich prošli, ale pak mi došlo, že stejně po inzerátech koukám jen já. Že stejně všechny prohlídky plánuji já a mluvím o tom taky jen já. On tam jede pouze se mnou.
Partner má celkem dost koníčků a má rád své pohodlí. Po práci bývá unavený, buď kouká na TV nebo si chce odpočinout u svého koníčku. O víkendu by též minimálně jeden den strávil po svém. Přitom já se na víkend vždy těším. Celý týden se míjíme doma, o víkendu bych ráda strávila čas také s ním. Samozřejmě i já mám své záliby (které bývají občas také časově náročné), ale všechno se přece musí nějak kompenzovat a vztah se musí budovat a jak jinak než společně stráveným časem? Samo od sebe se nic neudělá, pokud na tom oba nebudeme pracovat. A já občas z partnera cítím, že spíš než na mě, těší se na volno, které stráví rybolovem, který ho tak baví. Nebo s kamarády, nebo s volejbalem a tak bych mohla pokračovat… A já jsem až na posledním místě. Jednou mi partner řekl, že spolu budeme až do konce života (ve smyslu, že si sami sebe ještě dostatečně užijeme). Takže asi stačí, že se potkáme večer po práci doma, jednou za měsíc si dojmeme někam na jídlo a o víkendu se odpoledne sejdeme doma a budeme čučet na TV.
Došlo mi, že ani přes koupi baráku by se nic nezměnilo. Asi bych pořád byla v domě sama s dětmi, on by přišel domů tak, jak chodí teď a o víkendech na zahradě nebo na výletech si můžu nechat jen zdát…
Omlouvám se za román, je toho ve mně moc a mám ve všem zmatek. Partner není špatný člověk a nic zlého jsme si neudělali, jenže se k sobě zřejmě nehodíme a každý k sobě potřebujeme podobně smýšlejícího člověka. Mám to rozseknout a rozejít se? Ale co když toho budu za chvíli litovat? Za pár let mi bude 30, skoro všechny kamarádky jsou povdávané a mají děti. Co když jen tak nikoho nenajdu? Nebo najdu, ale mnohem, mnohem horšího než je současný partner? Ach jo. :zed:

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
reny14
Ukecaná baba ;) 2424 příspěvků 04.02.18 22:34

A miluješ ho ještě?

Grey b
Nováček 9 příspěvků 04.02.18 22:36

Jako chlap bych s partnerkou, jako mas doma partnera, do zivota radsi nesel, ale do kuchyne Vam nevidim…

PaníBovaryová
Závislačka 4223 příspěvků 04.02.18 22:40

Mozna jenom slysis travu rust, mozna mas pravdu :nevim: Jeden znamy mival podobny postoj ke sve pritelkyni jak tvuj pritel k to e - vsechno bylo dulezitejsi a zabavnejsi nez ona, ona ho do vseho tlacila a snazila se posunovat, jednou uz nemohla a rozesla se s nim. Bylo mu ke 40, zapnikaril a rychle si nabrnkl novou, po kratke dobe s evzali, nasli vlastni bydleni, cehoz s puv. pritelykni za 10let nebyl schopny, maji dve deti, konicku se uplne vzdal, aby takto mohl zit :nevim: Jeho byvala se o trochu vetsi zajem snazila 10 let, podle me mu prospel ten kopanec. Vem si z toho, co potrebujes.

darekp
Ukecaná baba ;) 1697 příspěvků 3 inzeráty 04.02.18 22:45

To, co jsi napsala sem, bych budto dala partnerovi precist nebo bych mu to rekla. Proste si s nim presne takhle na rovinu promluvit a pokud o tebe stoji, uvedomi si to a sam ti rekne, co od zivota chce.. Jestli ho teda jeste vubec milujes.. Pokud by neprojevil zajem nebo by se nesnazil ti tenhle tvuj pohled nejak vyvratit, sla bych od toho asi pryc.. Samozrejme z tech par radku nemuzu vedet vse, ale takhle to na me pusobi..

niki V
Ukecaná baba ;) 1537 příspěvků 04.02.18 22:46

To je hrozně težké toto, na jednu stranu máte každý trochu jiné priority, na druhou stranu zavadit dnes o trochu normalniho chlapa, je kumšt. Fakt teda výběr moc není a pokud ho stále miluješ asi bych si s ním promluvila ve smyslu co jsi tady napsala nám. Třeba ho to nakopne :palec:

darekp
Ukecaná baba ;) 1697 příspěvků 3 inzeráty 04.02.18 22:49

A byt s nekym jen proto, ze se bojim, ze si nikoho lepsiho nenajdu.. To je podle me blbost! Driv nebo pozdeji by to stejne skoncilo, jen mozna jeste s horsimi nasledky… A kdyby ne, tak by to byl zivot na ho…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.02.18 22:55

Ja mam za sebou neco podobneho…s byvalym jsme byli cca 8 roku, meli jsme svuj byt (koupeny za penize jeho rodicu) a ja konecne minuly rok ziskala dobrou praci…jenze…jenze predtim jsem mela blbou praci (neverila jsem si…a porad premyslim sakra proc)… domu chodila dost hotova…byvaleho nutila ten rok aby mi vic pomahal coz se uplne nestalo…a k tomu dalsi veci…predevsim sex…no ve zkratce, po tom co se ke me zacal chovat hezky kluk, ktereho jsem roky platonicky milovala, po tom co jsme nemela se komu poradne sverit se svym trapenim…a nakonec se zacla sverovat tomu dotycnemu…jsem v sobe nasla odvahu…vztah ukoncila, odstehovala se ze spolecneho bytu, ktery jsem s laskou pet let budovala do podnajmu…a zacla se vidat s tim dotycnym…ve zkratce…jako vyhrano jeste nemam - prakticky jsem od byvaleho odesla s minimem veci…se soucnasnym pritelem jsem se jeste nedostala tak daleko abych se stehovala k nemu…a celkove ta budoucnost neni uplne ruzova…ale jsem rada nakonec ze jsem to udelala…ikdyz je to tezky, je mi uz 30 a zacinam prakticky od nuly, ale mam pocit, ze to takhle ted ma byt a jsem rada za vztah jaky aktualne mam, ikdyz to bude asi jeste trvat nez se nekam vic pohnem..

p0pokatepetl
Kecalka 118 příspěvků 04.02.18 22:56

@Berusy ja som to mala uplne stejne, len sme boli o cosi mladsi.. Bola som jedina co setrila na byvanie, co sa snazila posunut sa dalej.. On mi len dokola vravel ako mu je so mnou dobre, ze spolu budeme nafurt.. Mala som ho rada, ale pre mna to bola zakladna priorita mat byvanie, moct mat psa, posuvat sa.. On to nechapal.. Rozchod prisiel zo dna na den, potom som nasla mojho muza, po roku sme vedeli co chceme a na vacsine veci sme sa zhodli, takze 2 roky po rozchode mam po svadbe, mam psa, barak a bude mimi :) Ono laska moze byt akakolvek velka, ale ked sa nedokazete zhodnut na zakladnych zivotnych veciach a nepodporuje ta.. Mozno mu to len malo a zrejme hovoris a jemu vobec nedochadza ze apatiou ta strati.. Skus o tom viac komunikovat, drzim palce :kytka:

Maiandra
Kecalka 388 příspěvků 04.02.18 22:58

No, jestli se rozejít, to si musíš ujasnit sama.
Pokud jde o to, jak jsi to celé popsala, na mě subjektivně to popravdě ale působí, že je to pořád „já, já, já chci, já dělám, já to vidím“. A co chce on, to je buď vedlejší, anebo přímo problém, když chce trávit čas jinak. Možná opravdu potřebuješ někoho se stejnými prioritami a požadavky, možná se potřebuješ ale taky naučit vnímat víc partnera jako sobě rovného a naučit se dělat kompromisy. Ono je totiž pak otázka, o co ti jde víc - zda chceš víc tohohle konkrétního muže, anebo to, co sis vysnila. A zároveň z toho plyne i otázka, jestli je vůbec možné najít někoho, kdo chce všechno úplně stejně jako ty, a jestli bys pak byla spokojená…
(Mimochodem bydlení po roce a půl není kdovíjaké čekání, do kterého „by se nehrnul“, popisuješ to, jako bys na to čekala roky, a ve mně to opět vzbuzuje pocit, že to bylo víc o tom, cos měla ty za představu, než o vašem skutečném vztahu.)
Je samozřejmě fajn, když člověk ví, co chce, a jde si za tím. Na druhou stranu sama přiznáváš, že to, co sis vysnila, je v podstatě kompenzace za tvé dětství. Možná by nebylo od věci se s dětstvím smířit, přijmout ho, jaké bylo, a neupínat se tolik k tomu, co sis vysnila.

„Samo od sebe se nic neudělá, pokud na tom oba nebudeme pracovat. A já občas z partnera cítím, že spíš než na mě, těší se na volno, které stráví rybolovem, "
A co je na tom prosím tě tak špatně? Pořád je to člověk, který má svoje přání, koníčky, chce taky trávit čas sám - copak ty nemáš nic jen "svého“, na co by ses těšila? Chápu, že chceš trávit čas s partnerem, ale ty máš pravdu v té první větě, kterou cituju, akorát ti její význam nedochází. Ta práce na vztahu totiž spočívá i v tom, že si partneři nechávají i nějakou volnost, nechávají druhého, aby se nějak rozvíjel i sám.

Je klidně možné, že mi to vyznělo jinak, než to je - že jeho koníčky mají 100% přednost, tobě se nevěnuje vůbec, společně se nedělá nic, stokrát si o to říkáš a stejně nic - pokud to tak je, je to problém. Stejně jako je problém, jestli všechno skutečně řešíš jen ty (což je zřejmě tím, že je to tvůj sen a že ty budeš ve vztahu dominantnější a partner je zvyklý se vézt a nechávat rozhodnutí na tobě - možná ani neví, že bys to chtěla jinak?). Ale skutečně mi přijde, jako že ty chceš ten druhý „extrém“, a přitom by lepší bylo najít řešení někde mezi tím.

Řešíš vaše rozdílná přání, ale vlastně tam toho není moc o vašem vztahu - o tom, jestli ho ještě máš ráda a chceš to všechno mít s ním konkrétně, anebo prostě jen chceš to všechno mít s někým, protože láska někam vyprchala.

Berusy
Nováček 5 příspěvků 04.02.18 23:00

Promluvit si… To zkouším celých 5 let a nic. Už jsem logicky vysvětlovala, brečela, nadávala a nic… Má přeci právo si po práci odpočinout buď na gauči nebo tím, co ho baví. Já přeci nepracuji rukama, tak nemůžu chápat, jak je unavený… To dostanu jako odpověď. A pak ještě výčet jeho kamarádů, kteří to mají doma tak a onak a jejich partnerkám to nevadí. Vadí to jenom mně…
Nikdo mu přece nebere jeho kamarády a koníčky. Jen chci cítit, že má o mou přítomnost taky zájem a že mu nestačí se jen potkat večer doma u TV. Problém je, že jemu to asi stačí. :(

Maiandra
Kecalka 388 příspěvků 04.02.18 23:05

Celkově si myslím, že byste si měli sednout a pořádně si vyříkat, co kdo z vás (a kdy) od vztahu a tak obecně od budoucnosti chce, co ještě kdo překousne a co už je moc, zkrátka zjistit, jestli existuje nějaký ten kompromis, který by vám vyhovoval oběma, a vzájemně si říct, co se komu z vás honí hlavou. My si tu můžeme domýšlet cokoli, ale křišťálovou kouli nemáme a neznáme vás.
Pravdu máš v jedné dost zásadní věci - že samo od sebe se to nezmění, už vůbec ne tím, že se koupí dům/pořídí dítě atd. To samo o sobě nic posouvat nebude, zejména ne, pokud on na tom skutečně vlastně zájem nemá a spíš se tak nějak veze s tebou.
Pokud máš opravdu pocit, že to nejde, a potvrdí se ti to, pak se prosím tě vykašli na to, že kamarádky jsou povdávané a že máš už čas na to a to atd. Já vím, že ten tlak tam tak nějak je, tomu se člověk nevyhne, že mu v hlavě hlodá hlásek, že už by taky… ale člověk žije život pro sebe, ne aby zapadl do nějakých tabulek nebo standardů okolí. Ono kolik těch povdávaných se ještě může nakonec taky rozvést, žejo. :)

Maiandra
Kecalka 388 příspěvků 04.02.18 23:09
@Berusy píše:
Promluvit si… To zkouším celých 5 let a nic. Už jsem logicky vysvětlovala, brečela, nadávala a nic… Má přeci právo si po práci odpočinout buď na gauči nebo tím, co ho baví. Já přeci nepracuji rukama, tak nemůžu chápat, jak je unavený… To dostanu jako odpověď. A pak ještě výčet jeho kamarádů, kteří to mají doma tak a onak a jejich partnerkám to nevadí. Vadí to jenom mně…
Nikdo mu přece nebere jeho kamarády a koníčky. Jen chci cítit, že má o mou přítomnost taky zájem a že mu nestačí se jen potkat večer doma u TV. Problém je, že jemu to asi stačí. :(

Jenže tohle už je zas o něčem jiném. Já nevím, to je taková klasika, že první příspěvek popíše něco, a v dalších třech najednou vyleze na světlo tolik dalších věcí… Brečení a nadávání je k ničemu, je lepší to zkusit v klidu a přes to, jak ty se cítíš, co ty potřebuješ. Jestli na to vůbec nereaguje - to se těžko dá pak něco dělat, když je to jednomu šumák. V tomto světle tvoje úvaha o tom, že snažit se přece musí dva, má úplně jiný rozměr. Jestli ty se trápíš a on s tím nic dělat nechce, těžko to můžeš nějak napravovat sama. Jak to mají doma kamarádi, to si může nechat pro sebe; zaprvé jim to asi doma nekontroluje a do ložnice a do kuchyně nekouká, aby to věděl jistě, zadruhé to, že Fandově manželce něco nevadí, je houby důvod, aby to nevadilo tobě…
Víš, ono nakonec není ani tak problém, když chtějí dva různé věci. Problém je, když si nechtějí vyjít vstříc a toho druhého pochopit. A když jeden dá jasně najevo, že se trápí a potřebuje něco jinak, a druhý to akorát shodí ze stolu, tak se těžko můžou dobrat spokojenosti… :(

Příspěvek upraven 04.02.18 v 23:10

darekp
Ukecaná baba ;) 1697 příspěvků 3 inzeráty 04.02.18 23:09

Pokhd mu tohle vsechno, co tady pises, rikas a on se nesnazi to s tebou nejak resit, tak je to asi jasny… Dochazi mu, ze bys se s nim treba kvuli tomu chtela rozejit? Mozna mu to taky rekni, ze uvazujes nad rzchodem… Ale hlavne to chce resit to v klidu, fakt se to snazit vysvetlit, nekricet, nehadat se, aby to nechapal jen jako utok a vycitky, ale aby to cely spravne pochopil..

darekp
Ukecaná baba ;) 1697 příspěvků 3 inzeráty 04.02.18 23:12

@Maiandra presne tak, souhlasim se vsim!!!

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Kostková o zmatcích ve StarDance: Bylo to společensky přijatelné!

Patří sice mezi naše nejoblíbenější moderátorky, po sobotním přímém přenosu... číst dále >

Návod pro francouzskou policii, aby už neváhala: 7 bodů, jak poznat teroristu

Zakřičel Alláhu akbar (Bůh je veliký) a pak vraždil! Chérif Chekatt (29) v... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Život se s nimi nemazlil, teď jsou z nich nové ženy

Magda a Hanka jsou kamarádky a spolubydlící, které se poznaly na ubytovně.... číst dále >

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >