Rozhodování ohledně nemovitosti

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
20.6.22 10:59

Rozhodování ohledně nemovitosti

Ahoj všichni!

Na horizontu asi dvou let mě čeká velké rozhodnutí ohledně jisté nemovitosti - tj. zda si ji nechat a žít tam nebo ji prodat a koupit něco jiného. Mám z toho dilema.

Jedná se o velký dvougenerační dům z dvacátých let dvacátého století o dvou bytových jednotkách, jedna o velikosti 2+1, druhá 4+1. Dům má velké podkroví, které by se dalo předělat na další obytné podlaží, průjezdovou garáž, ve dvoře další garáž, budovu ke komerčnímu užití, pár hospodářských budov (které jsou ale ve špatném stavu) a větší zahradu s ovocným sadem.

Dům je ve stavu, kdy je v podstatě okamžitě obyvatelný. Nic tam úplně nezavání velikým problémem, že by to mělo spadnout na hlavu. Střecha je na tom asi nejhůř, ta by potrebovala spravit na horizontu pěti let. Je však pravda, ze vodovodní systém by potřeboval předělat také, o elektřině nemluvě, zateplení, fasáda… Plus většina interiéru (hlavně kuchyně, koupelny, dveře, ale prostě celkově všechno) se zasekla v 90. letech. Není to úplná hrůza, ale upřímně, nic moc lákavého. Vím, že tam je lehký problém s vlhnutím stěn v některých rozích a moc se mi nelíbí, jak je řešena dispozice místností (jsou prostorné, ale v podstatě všechno průchozí).

Dům se nachází v městysu, který je strategicky situován v podstatě na těžišti tří okresních měst, do nichž se dá dojet do dvaceti minut autem. Čtvrté je jen o kousek dál, stále v přijatelné vzdálenosti. Alternativní doprava k autu v pořádku (frekventovaná železnice).

Mým osobním mínusem je, že jsem tam vyrostla a nikdy jsem se nechtěla vracet zpátky. Místní poměry úplně nemiluji.

Kvůli všem těm nedostatkům by mohl mít v dnešní době přemrštěných cen dům cenu okolo sedmi milionů (i když potenciál, kdyby byl správný, je výše), srovnám-li jej s cenou domů, které se prodávají v té lokalitě.

Což není žádná sláva a já mám obavu, že když dům prodám, nic srovnatelného za tu cenu prostě nekoupím… Když se dívám po bytech v oblasti, kde bydlím nyní, seženu tak 3+1, možná 4+1 na sídlišti, s tím že budu losovat o sousedy. Kdybych chtěla stavět dům (což by byl můj sen), jen pozemky v okolí města stojí tolik, co celý ten dům, který bych prodávala. Nedosáhla bych na závratnou hypotéku a byla bych v dnešní době schopná postavit
tak možná chaloupku na muří nožce.

Prostě mám strach, že na tom prodeji strašně prodělám. Alternativou je si ten starý dům nechat. Stejně bych si musela vzít hypotéku, ale nejspíš přijatelnější než na stavbu nového, tak abych zvládla splácet.

Co byste na mém místě delali vy?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
8120
20.6.22 11:04

Tak poradila bych se s blízkými. Ty bys do toho šla sama? Střecha, zateplení a rozvody budou celkem velký výdaj. Ale tase to má potencíál. V době, kdy lidi prostě na nemovitost nedosáhnou, nastane návrat k vícegeneračnímu bydlení. Případně se dá menší jednotka oddělit a pronajmout

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
896
20.6.22 11:06

Problém je, že trváš na domě. V tom případě by bylo asi lepší si tento dům nechat a investovat do něho. Já osobně bych šla raději do velkého města i do toho paneláku, do 3+1, který bys za cenu toho domu koupila. Cenu domu nech na dobré realitce, třeba se ještě budeš divit, za co ho dokáže prodat a možná by ti sehnali i ten byt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28193
20.6.22 11:08

Hm, těžké rozhodování. Nezmínila jsi ještě, jestli máš partnera či děti, jak se k tomu staví, a taky zda k tomu má nějakou větší citovou vazbu rodina (chápu, že bys asi dědila?). Já vyrostla v podobně starém, ale o trochu menším baráku bez té hospodářské části a s menší zahradou a tak vím, jak časově a finančně náročné je dávat ho dokupy. Sotva doděláš střechu, začne odcházet fasáda, doděláš fasádu, doslouží kotel, zrekontruuješ kuchyň a prdne pod novou podlahou trubka atd. To bys potřebovala ještě jednou takovou částku, abys to dala zgruntu do pořádku. Takže pokud k tomu není žádná citová vazba, asi bych to spíš prodala a hledala byt/menší baráček někde, kde nejsou tak vyšponované ceny nemovitostí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2310
20.6.22 11:20

Těžko říct, já bych to asi střelila a za peníze + hypotéku si kupila nějaký hezký prostorný byt v lepší čtvrti, kde to mám ráda a kde nebudu muset neustále řešit nějaké potíže kolem baráku, protože jak píše Unuděná, něco opravíš a sesype se ti to jinde a furt řešíš akorát co se ti kde na baráku podělalo.

Takže záleží na tom, co považuješ za „prodělání“. Jestli ti jde primárně o prachy, asi na tom prodeji trochu proděláš. Jestli chce mít klid a pohodu, tak bych se toho baráku zbavila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
364
20.6.22 11:26

Zavisi to na tom, kolik mas penez, pripadne na jak velky uver dosahnes. Protoze pokud je treba predelat vodu, elektriku, nova strecha, fasada a neni zateplen (cert vem vybaveni a plisen v rozich), bude to velke sousto.
A vlastne je i otazkou, jestli ten bezny provoz pri soucasnych cenach energii mesicne uplatis.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6930
20.6.22 11:36
@Anonymní píše:
Ahoj všichni!

Na horizontu asi dvou let mě čeká velké rozhodnutí ohledně jisté nemovitosti - tj. zda si ji nechat a žít tam nebo ji prodat a koupit něco jiného. Mám z toho dilema.

Jedná se o velký dvougenerační dům z dvacátých let dvacátého století o dvou bytových jednotkách, jedna o velikosti 2+1, druhá 4+1. Dům má velké podkroví, které by se dalo předělat na další obytné podlaží, průjezdovou garáž, ve dvoře další garáž, budovu ke komerčnímu užití, pár hospodářských budov (které jsou ale ve špatném stavu) a větší zahradu s ovocným sadem.

Dům je ve stavu, kdy je v podstatě okamžitě obyvatelný. Nic tam úplně nezavání velikým problémem, že by to mělo spadnout na hlavu. Střecha je na tom asi nejhůř, ta by potrebovala spravit na horizontu pěti let. Je však pravda, ze vodovodní systém by potřeboval předělat také, o elektřině nemluvě, zateplení, fasáda… Plus většina interiéru (hlavně kuchyně, koupelny, dveře, ale prostě celkově všechno) se zasekla v 90. letech. Není to úplná hrůza, ale upřímně, nic moc lákavého. Vím, že tam je lehký problém s vlhnutím stěn v některých rozích a moc se mi nelíbí, jak je řešena dispozice místností (jsou prostorné, ale v podstatě všechno průchozí).

Dům se nachází v městysu, který je strategicky situován v podstatě na těžišti tří okresních měst, do nichž se dá dojet do dvaceti minut autem. Čtvrté je jen o kousek dál, stále v přijatelné vzdálenosti. Alternativní doprava k autu v pořádku (frekventovaná železnice).

Mým osobním mínusem je, že jsem tam vyrostla a nikdy jsem se nechtěla vracet zpátky. Místní poměry úplně nemiluji.

Kvůli všem těm nedostatkům by mohl mít v dnešní době přemrštěných cen dům cenu okolo sedmi milionů (i když potenciál, kdyby byl správný, je výše), srovnám-li jej s cenou domů, které se prodávají v té lokalitě.

Což není žádná sláva a já mám obavu, že když dům prodám, nic srovnatelného za tu cenu prostě nekoupím… Když se dívám po bytech v oblasti, kde bydlím nyní, seženu tak 3+1, možná 4+1 na sídlišti, s tím že budu losovat o sousedy. Kdybych chtěla stavět dům (což by byl můj sen), jen pozemky v okolí města stojí tolik, co celý ten dům, který bych prodávala. Nedosáhla bych na závratnou hypotéku a byla bych v dnešní době schopná postavit
tak možná chaloupku na muří nožce.

Prostě mám strach, že na tom prodeji strašně prodělám. Alternativou je si ten starý dům nechat. Stejně bych si musela vzít hypotéku, ale nejspíš přijatelnější než na stavbu nového, tak abych zvládla splácet.

Co byste na mém místě delali vy?

Pridavam se k vyse uvedenemu, nez mit stoletou, velkou ratejnu, tak radeji pekny byt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2090
20.6.22 11:37

Mě to třeba zní jako sen - vila ze 20.let :mrgreen: Ale na to, aby člověk mohl žít ve starém domě (a ještě na maloměstě) musí mít náturu. Není to pro každého.
Jak je to s tou 2+1 jednotkou - je samostatně přístupná? Nebo šla by zpřístupnit - ideálně rovnou z ulice? Abyste ji třeba mohli pronajmout. Výnos z nájmu by ti částečně kryl hypotéku, kterou by sis vzala kvůli rekonstrukci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
487
20.6.22 11:39

Já půjdu asi proti proudu, ale já bych dům pronajala jako 2 byty a za peníze z pronájmu si pronajala to, co se mi líbí a kde bych chtěla bydlet. Akorát bych nechala přepsat energie na nájemce, ať se pak nedivíš. Výhodu to má v tom, že obří dům ti vytápí nájemci a ty si můžeš najít něco méně energeticky náročného. Navíc to má ještě jednu výhodu - tím nájmem, který si dáš do daní si u některých bank zvedneš příjem pro případnou hypotéku v budoucnu. A navíc ti poroste i cena nemovitosti a ty si můžeš v klidu rozmyslet, jak a kde chceš v budoucnu bydlet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10596
20.6.22 11:43

No, moc by se mi do toho nechtělo. Je to sice obyvatelné, ale v podstatě ke kompletní rekonstrukci, protože jak začneš řešit rozvody, vlhkost a kopneš do zdí, okamžitě to pojede jedno s druhým, to mi věř. K tomu ještě starost s tím vším příslušenstvím (nešlo by to kdyžtak nějak šikovně odkrojit a prodat?) Asi bych tam zůstala jen v případě nějaké citové nebo rodinné vazby. 7 mega je i v dnešní době slušný základ na hypotéku, co by za to jiní dali.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.6.22 11:49

Mám dlouhodobého partnera, který by preferoval žití ve velkém městě, nicméně i on vidí v tom domě potenciál a proti tomuto konkrétnímu nic nenamítá. Máme jedno dítě ve skolkovem věku, po vyřešení bydleni bychom případně chteli další. Ideální počet, na němž jsme se shodli tri, jsme mladí. Platy v obou případech lehce nadprůměrné, muz i po přestěhování může zůstat v současné práci na home office, má možnost kariérního růstu. Partner vlastní nemovitost v zahraničí, kterou zatím nemůže prodat, ale do budoucna si ji nechávat nechce.

K domu má citovou vazbu můj příbuzný, který dům obcas využívá k přespání, když někoho navštěvuje v te oblasti, jinak vlastní jinou nemovitost, kde žije. On by preferoval, kdybych si dům nechala, ale prodeji zuby nehty nebrání. V případě, že bychom si dům nechali by nám finančně pomohl to dát do kupy, v případě prodeje spíš ne.

Dekuji za nazory :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
20.6.22 11:51
@Anonymní píše:

tak možná chaloupku na muří nožce.

Těžko říct a to za x let budu řešit to stejné.
Jenže já mám tu šíleně velkou kr*vu :-D ráda i tu obec. A dům asi v lepším stavu než ten tvůj. Chybí jen střecha a komplet bych změnila dispozice, takže i znova natáhnut elektřinu a vodu.
Rozhodovala bych se podle srdce. Jestli máš ten dům ráda, tak jej zkus třeba pronajmout jednu bytovku a v druhé bytovce můžeš za nájem dělat rekonstrukci.
A za pár let když bude možná lepší situace s nemovitostmi ho prodáš ještě za více peněz a budeš mít na stavbu.
A nebo se do té doby koukat po pozemků a příp. pěkný a levný pozemek si koupit na hypotéku a hradit jej z nájmu obou bytovek

• Citovat
  • Nahlásit
815
20.6.22 11:54

Četla jsem jenom první větu. Za dva roky, zakladatelko, se ti až protočí panenky, co se bude dít (nejen) na trhu s nemovitostmi. Zatím se tím netrap, hlavně si to nech, a užívej života!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28193
20.6.22 11:54
@kateka.1 píše:
Já půjdu asi proti proudu, ale já bych dům pronajala jako 2 byty a za peníze z pronájmu si pronajala to, co se mi líbí a kde bych chtěla bydlet. Akorát bych nechala přepsat energie na nájemce, ať se pak nedivíš. Výhodu to má v tom, že obří dům ti vytápí nájemci a ty si můžeš najít něco méně energeticky náročného. Navíc to má ještě jednu výhodu - tím nájmem, který si dáš do daní si u některých bank zvedneš příjem pro případnou hypotéku v budoucnu. A navíc ti poroste i cena nemovitosti a ty si můžeš v klidu rozmyslet, jak a kde chceš v budoucnu bydlet.

Jenže nájemníci, krom toho, že budou barák vytápět, na něm nehnou prstem. Naopak, budou neustále „otravovat“ s tím, co se kde rozbilo a co je potřeba udělat. To už mi přijde efektivnější jít tam rovnou bydlet a holt do toho zainvestovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2511
20.6.22 11:56

Zaprve neverim ze by to melo hodnotu tak malou, investuj do odhadu trzni ceny. Podle me ideal pronajmout idealne ty komercni prostory, zainvestovat do bytu a ze vsech pronajmu pak splacet hypoteku sveho vysneneho domku

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat