Rozjíždí se mi deprese?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
29.11.21 06:51

Rozjiždí se mi deprese?

Dobrý den, chci se svěřit a budu vděčná za každý názor nebo radu. Nevím, jak přesně popsat svůj stav, ale už zhruba půl roku se cítím špatně. Neustále černé myšlenky, “špatný” pocit, úzkost. Pramení to i z nelehké finanční situace, kdy sice vydělávám hodně, ale mám i vysoké výdaje a vlastně nikdy nevydělám dost, abych byla v pohodě a něco mohla odložit stranou. Nemám na nic náladu, nemám sílu se nějak pořádně věnovat dceři.. vše špatně. Zajímavé ale je, že mezi lidmi na starosti úplně zapomenu, směju se, jsem veselá až moc.. a doma to na mě padne. Velmi se bojím antidepresiv, nechci být utlumená (a moje práce vyžaduje hodně řízení, takže by to ani nešlo). DÁ se toto vyřešit nějak podomácku? Psychoterapií? Co dělat?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
27739
29.11.21 07:29

Psychoterapii je určitě dobrý krok.
Nicméně antidepresiva neutlumují ani neoblbují, takže řídit a normálně fungovat s nimi člověk může.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
19095
29.11.21 07:58

Už ji máš docela slušně rozjetou.

Objednej se na nejbližší psychiatrii, pokud ti dají termín za delší dobu než 3 týdny, zajdi ještě k praktickému lékaři*ce a začni brát léky. Zároveň si u praktika nech nabrat krev na vyloučení věcí jako je štítní žláza, nedostatek železa, Bvitamínu či D vitamínů.

V mezičase se taky objednej někam na psychoterapii - tam tě nevezmou dřív jak v lednu, možná ještě později, bohužel díky dlouhodobé krizi všeho je systém přehlcený, protože zle je opravdu spoustě lidem.

Nevyřešíš to po domácku - podle toho co popisuješ už je neurochemie moc rozbitá, chce to léky. Zachraňují život. Bez nich ti reálně hrozí že myšlenky na sebevraždu, které se teď možná jen občas zlehka objevují se začnou objevovat velmi pravidelně, pak ji začneš plánovat a pak ji zkusíš. To není slabost, to je bohužel známka toho, že neurolochemie už je úplně rozbitá. V tuhle chvíli jde srovnat celkem jemnými léky. Čím později to budeš dělat, tím rozbitější bude a tím hůř to půjde opravit.

Nezkoušej týdny a měsíce bylinky a doplňky - na to byl čas v létě. Teď už to bohužel je daleko horší.

Pokud si prodělala covid, tak to teoreticky může být postcovid, ale teda tak jako tak se to řeší antidepresivy a terapií.

pro základní porozumění situaci mrkni do těchhle knih

https://www.grada.cz/…epresi-7794/
https://obchod.portal.cz/…e-z-uzkosti/

ale fakt se vykašli na to co ti lže úzkost, že to nesmíš nikomu říct a že nesmíš brát léky - je to snaha úzkosti jak se udržet u vesla a ukrást ti ještě více života, než ti ukradla dosud.

antidepresiva tě neutlumí, neoblbnou, nezmění tvou osobnost, nebudeš na nich závislá.

To dělají leda sedativa typu lexaurin, když člověk nebere antidepresiva a místo nich zobe benzáky. A ani jedno balení benzodiazepinu, které dostaneš na to, aby si snáze zvládla než antidepresiva začnou účinkovat z tebe neudělá závislačku či slabou osobu a pokud je budeš dávkovat tak jak máš a jíst jen v nezbytném případě, tak tě nebudou tlumit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6121
29.11.21 08:16

Hlavně to zavčasu řeš

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
493
29.11.21 09:03

Nejrychleší pomoc najdete v Centru duševního zdraví. Nějaké CDZ máte i v blízkosti bydliště. Termíny mají rychlé za několik dní a je tam ambulantní psychiatr a psycholog pro případy počáteční krátkodobé péče než se člověk dostane do „běžné“ ambulance. Všude je přecpáno a objednací doby bývají často několikaměsíční. Psychiatr má hodně zkušeností, do CDZ se dávají osvědčení lékaři.

Terapii můžete mít: 1) bezplatnou u klinického psychologa, který má smlouvu s Vaší zdravotní pojišťovnou, většinou dlouhé čekací doby, mají pořadníky 2) soukromě si platit i anonymně, rychlé termíny online/osobně 3) využít příspěvky zdravotních pojištěn u soukromých terapeutů také i online, VZP 500 kc na 10h do konce listopadu, v lednu bude nový příspěvek pro rok 2022, cpzp dává 2500 na 5 sezení do konce roku apod…

Sedativa tlumí. Antidepresiva můžou být se sedativním účinkem, s aktivizačním nebo nebýt ani tlumivá či povzbuzující. Psychiatrovi musíte říct, že nechcete tlumivá AD. Kdyby nesedla první, vymění se.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.11.21 10:23

Děkuju za odpovědi.. a to jste všichni z jednoho příspěvku poznali, že deprese opravdu mám? Já si totiž říkám, že když vím, čím je můj stav způsoben (finance), tak to nemusí být přímo deprese..

• Citovat
  • Nahlásit
27739
29.11.21 10:26
@Anonymní píše:
Děkuju za odpovědi.. a to jste všichni z jednoho příspěvku poznali, že deprese opravdu mám? Já si totiž říkám, že když vím, čím je můj stav způsoben (finance), tak to nemusí být přímo deprese..

Tak generalizovaná úzkostná porucha a deprese k sobe mějí velmi blízko, to první je většinou předzvěst toho druhého (pokud se to nepodchytí včas).
A popsané příznaky jsou zcela učebnicové.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1675
29.11.21 10:59
@Anonymní píše:

Mozna stačí přeskládat priority. Mozna máš úzkosti. Přestat se bát nedostatku a žít přítomností.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6768
29.11.21 14:05
@Anonymní píše:

Nevim, zda mas deprese. Pokud jde o pouzivani AD (kdybys je opravdu mela), tak se utlumeni neboj. Ja mam deprese (uspesne lecene) a zvladla jsem i s nimi dostudovat VS a dnes pracuji jako manazer teamu. Utlumena nejsem. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23
29.11.21 15:34

Ahoj, no ja bych resil ty finance, kdyz je zminujes. Rikas, ze vydelas hodne, utratis hodne. Nestalo by za uvahu se zamyslet nad tim, za co vlastne utracis? Vzit ty nejvetsi vydaje a zkusit je seskrtat a omezit. Treba jeden dva telefonaty kvuli pojistkam, povinnymu ruceni atd. ti muzou usetrit tisice.
Nebo takovy ty maly, ale casty - denne kaficko z kavarny, dortiky, drahej uces, mani-pedi kazdej tyden,…
Jestli tedy neni reseni spis mrknout na ty vydaje. Je o tom spousta knizek i informaci na netu, pokud vladnes anglicky, tak hledej FIRE nebo pripadne blog www.mrmoneymustache.com

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
493
30.11.21 07:44
@Anonymní píše:

Jestli chceš znát konkrétní diagnozu, nechej se vyšetřit u psychologa. Diagnostika je bezplatná, když máš žádanku od lékaře. Jde to i bez žádanky, cena je ale vysoká, několik tisíc podle typu vyšetření.
Psychiatrické diagnozy nejsou přesné, můžou se měnit časem, překrývají se. Můžeš mít subdepresi a úzkosti. My neznáme diagnozu. Psychiatr posílá na vyšetření ke klinickému psychologovi na upřesnění v případě nejasností anebo si pacient může požádat sám o doporučení na vyšetření.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat