Rozkapávání očí Atropinem-pos?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
17
13.2.06 20:41

Rozkapávání očí ATROPINEM-POS???

Zdravím všechny a zároveň žádám o radu. :?:
Mám 19-ti měsíční holčičku.Dnes jsme byli u MUDr. s podezřením na šilhání jednoho očička.Dala mi oční kapky Atropin-POS 0,5% s tím,že jí je mám týden rozkápávat a pak přijít na vyšetření,kde vyřkne anamnézu.Trochu mě šokovalo už v ordinaci,že mi řekla,že je to JED :! ,ale ať se nebojím.. Součástí toho všeho je rozostřené vidění.
A tak by mě moc zajímalo,jestli v dnešní době neexistuje šetrnější metoda vyšetření případného strabismu.
Moc děkuju za odpovědi.
Bibi

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
97
13.2.06 21:34

Ahoj,
mam mamku, ktera je ocni detska lekarska. Nemusis se bat, je to normalni postup. Musi se kapat jedna kapka a pak jit na tu kontrolu, jak jsi psala muze se hure videt. Jak ti doktorka rekla, je to nebezpecne pro deti, ale mamca rikala, ze je to nebezpecene v pripade, ze by to dite vypilo, ale kdyz kapes do ocicika, tak se nemuze nic stat, ani kdyz ji tam kapnes dve ci tri kapky. Lepsi je kapnout poradne, aby jste to nemuseli opakovat. Tak se neboj, to urcite zvladnete. Jo taky by se mel pak roztok vratit doktorce do ordinace,
pa monca

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
152
13.2.06 21:59

Ahoj Bibi,

Tvůj příspěvek mě dost překvapil - jsi si jistá, že doktorka mluvila o týdnu ? To mi přijde divné… Atropin se opravdu používá na rozkapání při vyšetření očního pozadí /u strabismu je to taky součást vyšetření/. Ale nevím, proč by se to mělo dělat týden. Kape se bezprostředně před vyšetřením, resp. po aplikaci se čeká asi tak dvacet minut až půl hodinky než je zornička připravená. Vím to i z vlastní zkušenosti -byli jsme s naším Pavlíkem taky na vyšetření kvůli podezření na strabismus /naštěatí se nepotvrdilo, má široký kořen nosu/ - a bylo to přesně takhle - dostal kapku do každého- za deset minut ještě jednu - a za dalšíc deset minut už se vyšetřovalo. Snesl to kupodivu úplně v pohodě, to jsem byla ráda.
A že je jedovatý - to Ti asi doktorka pro jistotu řekla, abyste to omylem nevypily… :D
Tak ať to dobře zvládnete.
A radši to kapání ještě ověř.
Viťka

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymni
13.2.06 22:24

Moc děkuji za odpovědi.
Máme kapat opravdu celý týden a to po jedné kapce do obou očiček.Kamarádka mi říkala o rozkapávání těsně před vyšetřením,jak psala Vitka.Proto by mě zajímalo proč my musíme týden vkuse.
Nevíš o tom Mony něco víc?
Bibi

• Citovat
  • Nahlásit
PetraTum
25.1.11 09:55

2-3 kapky??? V zadnem pripade!!! Staci jedna malinkata kapicka - i muze dite do toho mrknout a staci opravdu jen malinkato a vsechno ostatni co vytece kolem okamzite utrit kapesnikem. Tak nam to radila nase doktorka a mam s tim sve zkusenosti u dvou deti. Jednou jsem kapla vic a dite mi zhruba za hodinu zrudlo, bylo cely horky a divny… samo to odeznelo, ale nepreju to nikomu - byla to prave reakce na vetsi kapku - malemu tehdy bylo cca 3/4 roku. Kdyz si nejste jisti jestli jste kapli dobre, tak pockejte cca 10 min a podivejte se na zornice, jestli jsou obe stejne rozsirene - pokud je jedna o dost mensi - neroszirila se - kapnete do toho oka znovu. Jinak detem to nijak nevadilo, akorat dcera kdyz uz byla vetsi tak si na ven rekla o slunecni bryle. Me kdyz rozkapali, tak jsem videla hodne spate cely den, ale deti si klidne hraly, koukaly na TV, vsechno jako obvykle az na tu svetloplachost.

• Citovat
  • Nahlásit
940
2.2.17 14:00

Ahoj holky, mám dotaz. Manžel má tupozrakost a já astigmatismus. Vzala jsem starší dceru 5 let na vyšetření a žádná z vad se nepotvrdila. Současně jsem vzala s sebou i menší 2 roky, ale ta ještě nespolupracuje při měření dioptrií. Držela jsem si ji na klíně a ona se měla dívat do přístroje na obrázek a sestra řekla, že to nejde změřit, nevím co malá dělala, možná se dívala jinam a nechápala, že se má dívat do kukátka. Doktor nám řekl, že mám malé kapat 3 dny Atropin na rozšíření zornic a pak přijít na přeměření. Říkal, že se můžou objevit alergické reakce, že malá bude hůř vidět a špatně reagovat na světlo. Vyděsilo mně to - je to jed, ale z toho šoku jsem se ho nestihla víc zeptat, jen sestra říkala, že se to u dětí dělává. Jsem z toho nervní a nejraději bych to odřekla, říkám si, že asi to vyšetření odřeknu a přijdu s malou až bude větší. Podotýkám, že se jedná o preventivní vyšetření, nikdo nás tam neposlal, byla to jen moje aktivita. Dcerka nešilhá ani se nezdá, že by měla nějaké problémy s viděním. Doktor taky nic neshledal, jen chtěl doměřit případné dioptrie. Starší jsem taky nevedla na oční už ve dvou letech, tak přemýšlím, jestli s tím nepočkat, až bude větší a bude víc spolupracovat. Malá je „divočák“ a doktor říkal, že ji mám ty 3 dny pořádně hlídat. Mám z toho fakt strach. Šly byste tam nebo to odložily na později? Díky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
999
2.2.17 14:17

Atropinem se rozkapavaji oči i nedonošeným dětem…zpusobi ze je zornička roztažená, proto ta reakce na světlo…jinak nežádoucí účinky se mohou a nemusí projevit…jako u všeho…a

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2
2.2.17 14:18

Ano, u malých dětí se kape 3 dny předem. Mým dětem to nevadilo v bězném provozu… Na vyšetření raději jděte teď, nějaké rodinné dispozice máte, je lepší je vyloučit… Zrovna s tupozrakostí se nejlépe pracuje v co nejmenším věku. Kdyby tam náhodou něco bylo, tak se zakrývá to lepší oko, aby se posílo to slabší. Čím je dítě menší, tak se dá lépe rozcvičit - zakrývá se na kratší dobu. Zhruba od 6ti let už může být pozdě, mozek si prostě to slabší oko vyřadí z provozu a spojení oko-mozek se zruší, obnovit se pak v pozdějším věku už nedá… A věřtě raději budete trávit hodinu denně s batoletem se zalepeným okem než s naštvaným předškolákem, který to bude mít zalepené třeba celý den… Jen dávejte pozor, ať kapete vždy jen jednu kapku a vše, co vyteče z oka hned otřít - viz můj příspěvek výše. Pro úplnost - nejsem odborník, ale mám dvě děti takto postižená a mají to po mě… Na oční s nimi chodím od půl roku. Přeju hodně štěstí, ať je vše v pořádku!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
754
2.2.17 14:26

Mladsiho 3-leteho syna jsem brala preventivne na ocni, chodime k pani doktorce cela rodina (manzel ma oci ok, ja tri dio, starsi syn dve). Jiz pri „obraceni E dle tabule“ rikala, ze spatne vidi, tedy presla k mereni strojove. Tez ji neslo ho zmerit, tedy mu oci rozkapala, pak jsme dvacet minut cekali v cekarne, znovu merila a ma 4 a na druhem 5 dioptrii, po dvou mesicich na stridacku leve-prave okluzor. Tez jsme u nej nepozorovoli zadny problem, ale kdyz nasadil bryle, smal se a byl jak v novem svete… u malych deti jsou ty dioptrie a celkove oci dosti specificke, hlavne kvuli rustu atd., tedy pocitam, ze se mu to znacne zlepsi.
Jinak tez byl po tech kapkach plactivy, unaveny, hlava bolela, venku jen zaviral oci… neni divu, zornice jak melouny a cocka neschopna zaostrit, ale do 24 hod. to melo prejit a preslo.
Ja bych to zaverem na pozdeji neodkladala, jen by mne zajimalo, proc musi kapat tri dny :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1226
2.2.17 15:32

3 dny atropinem? 8o Já jsem byla v lexumu na operaci očí a stačilo mi to rozkapat 30 min před zákrokem a oči jsem měla jak zombie ještě asi 12 hodin a to to má vymizet do 2-3hodin. Atropin je droga, takže bych to určitě nekapala 3 dny (!!!), má to i vedlejší účinky, hlavně na dítě. Manžel (chemik) se smál, když se to u mě projevovalo (malátnost, pak zase „chlámavost“ jak po marijánce…).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2
2.2.17 15:53

Ano u dospělých se to dělá na místě (já si to vyžádala u dětí, když jim byly asi 4 nebo 5) ale u miminek a batolat se to dělá takto, kape se 2 dny před a v den vyšetření. Mě rozkapávaj min 1 x ročně a žádné vedlejší příznaky nemám… :) a mým dětem to ty 3 nevadilo, já za ně 3 dny trpěla, ale oni byli v pohodě…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9549
2.2.17 20:18

Synovi odmalinka rozkápávám oči pokaždé 5dní před vyšetřením, aby se mu daly dobře změřit dioptrie… poprvé jsem měla stejně vyděšenou reakci jako ty, někde bych tu ještě našla svůj tehdejší dotaz ;) Odpovídala mi očařka a uklidnila mě. Syn chodil normálně do školky, jen jsem upozornila, že hůř vidí, děti to snáší daleko lépe než dospělí.. Co mě štve nejvíc, že pokaždé musím koupit nové balení za cca dvě stovky (nevím přesně) a pak se musí vyhodit :cert:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1226
2.2.17 20:24

@Iffka

mě by zajímalo, proč tak dlouho, když efekt mizí do 24h? :nevim: nestačilo by před vyšetřením? Vždyt tak oko není chráněno před sluncem, samotnou mě to strašně bolelo - a to jakékoli světlo, slunce bylo jako nůž do očí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9549
2.2.17 20:32

https://www.emimino.cz/…enim-151513/

tady je odkaz na tu moji diskuzi, zkus si to pročíst, já nejsem lékař, nevím přesně ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1226
2.2.17 20:51

@Iffka

pořád to nechápu. Já jsem byla na laserové operaci očí - asi 3× mi kapli atropin a změřili dioptrie. Podle toho vysvětlení, bych měla kapat taky týden. Rozdíl mezi rozkapáním a bez nebyl. Vidím ostře, zbytkové dioptrie žádné (původní -5,5 a -4,0).

Asi u dětí je tomu jinak, nebo tomu fakt nerozumím :nevim: No nechám to koňovi, ten má větší hlavu :pankac:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat