Rozstep patra a rtu + genetika

3
13.5.20 13:19

Rozstep patra a rtu +genetika

Dobrý den,
Je mi 23 a narodila jsem se s rozstepem patra i rtu. S manzelem se zaciname snazit o miminko, ceka nas vysetreni na genetice a me by jen zajimaly vase zkusenosti prave s genetikou. Jsme objednani na genetiku v ostrave s. r. o ve vitkovicich tak jestli nemate nekdo i zkusenosti s doktory kteri tam pracuji. Predem dekuji :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
13.5.20 13:24
@Vali12 píše:
Dobrý den,
Je mi 23 a narodila jsem se s rozstepem patra i rtu. S manzelem se zaciname snazit o miminko, ceka nas vysetreni na genetice a me by jen zajimaly vase zkusenosti prave s genetikou. Jsme objednani na genetiku v ostrave s. r. o ve vitkovicich tak jestli nemate nekdo i zkusenosti s doktory kteri tam pracuji. Predem dekuji :)

A genetiku ti nedělali? Můj bratr má oboustranný rozštěp patra a na genetickým vyšetření byl v 15 letech a všechno v pohodě, teď má dvě úplně zdravý děti ;) Přeji, ať je všechno v pořádku :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
3
13.5.20 13:37
@Anonymní píše:
A genetiku ti nedělali? Můj bratr má oboustranný rozštěp patra a na genetickým vyšetření byl v 15 letech a všechno v pohodě, teď má dvě úplně zdravý děti ;) Přeji, ať je všechno v pořádku :kytka:

Prave ze nedelali🙁 tak se toho docela desim, ale kazda takova zprava jako od tebe je pro me super 😊

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
566
13.5.20 13:48

Sestra od mého manžela měla taky rozštěp horního rtu a když nám s manželem dělali genetiku, tak nám řekli, že to není dědičné. Prý je tam mizivé procento, jak i u zdravých lidí. Ona sama má teď dvě úplně zdravé děti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3265
13.5.20 13:52

@Vali12 Pokud by zjistili, ze tvuj rozstep dedicny je, coz nektere jsou, tak by vam asi doporucili umele oplodneni s genetickym vysetrenim embryi. Takze porad muzete mit zdrave miminko, jen to bude trosku slozitejsi (a neco to bude stat). Ale jak tu pisou ostatni, spousta rozstepu dedicna neni. Drzim palce. Na doktorech tolik nesejde, to geneticke vysetreni se dela z krve v laboratori. Doktori vam to jen vysvetli a doporuci postup.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24148
13.5.20 14:28
@Vali12 píše:
Dobrý den,
Je mi 23 a narodila jsem se s rozstepem patra i rtu. S manzelem se zaciname snazit o miminko, ceka nas vysetreni na genetice a me by jen zajimaly vase zkusenosti prave s genetikou. Jsme objednani na genetiku v ostrave s. r. o ve vitkovicich tak jestli nemate nekdo i zkusenosti s doktory kteri tam pracuji. Predem dekuji :)

Důležité je vědět, jestli rozštěp u tebe byl na podkladě genetiky, nebo z vnějších vlivů. Pokud máš zdravý karyotyp, pak pravděpodobnost narození dítěte s rozštěpem je u tebe stejná, jako u kohokoli jiného, tedy asi 4%.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.5.20 14:53

Můj táta má rozštěp rtu a patra. Jeho oba bratři to měli také. My, jejich děti, rozštěpy nemáme. A naše děti také ne. Jedni naši sousedé mají 2 děti s rozštěpem a jedno zdravé. V jejich příbuzenstvu nikdo rozštěp neměl a děti těchto dospělých dětí s roštěpem jsou všechny zdravé. Holt jsme my a oni měli štěstí na partnery, kteří rozštěp v genech nemají…
Anonym kvůli zdravotnímu stavu.

• Citovat
  • Nahlásit
3265
13.5.20 16:13
@Anonymní píše:
Můj táta má rozštěp rtu a patra. Jeho oba bratři to měli také. My, jejich děti, rozštěpy nemáme. A naše děti také ne. Jedni naši sousedé mají 2 děti s rozštěpem a jedno zdravé. V jejich příbuzenstvu nikdo rozštěp neměl a děti těchto dospělých dětí s roštěpem jsou všechny zdravé. Holt jsme my a oni měli štěstí na partnery, kteří rozštěp v genech nemají…
Anonym kvůli zdravotnímu stavu.

No, pokud je dedicnost autosomalne recesivni, tak je potreba, aby nemoc meli v genech oba rodice. A i tak to zdedi 25% deti. To byva u nekterych rozstepu, proto to maji sourozenci, ale jejich deti uz ne, protoze maji jine partnery bez te mutace. Proto je potreba vysetrit oba rodice. Sance, ze se potkaji rodice se stejnou mutaci je mala, proto se to objevi v jedne generaci a pak zas nic.
Edit: Vlastne se omlouvam, napsala jsi to tak nejak stejne :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3
14.5.20 07:15

@Petra Star
Aha, a oni dokazou tim umelym oplodnenim to procento nejak omezit? 😳

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.5.20 07:24

Moje sestřenice se narodila s rozštěpem rtu a protože jsem těhotná, taky mě čeká genetika. Objednala mě tam rovnou moje gynekoložka bez optání mě. Budou po mě chtít rodinou anamnézu mojí i jeho rodiny. A to včetně toho, kdo měl cukrovku, rakovinu, glaukom, deprese… A že my toho máme v rodině hodně, tak na jednu stranu se bojím, že bude nějaký problém, ale na druhé straně když se podívám do našich rodin, tak jsou všichni relativně zdraví. Tak to snad nebude tak zlé. Mám úzkostnou poruchu, tak je pro mě důležité hodit se do klidu.

• Citovat
  • Nahlásit
3265
14.5.20 09:36

@Vali12 Oni vsechna kvalitni embrya otestujou, jestli tu nemoc maji, a vlozi ti do delohy jen to (ta), co nemoc nemaji. Ale u nekterych nemoci to nejde (nepoznaji tu mutaci), u nekterych se to dala standardne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat