Roztroušená skleróza a snaha otěhotnět

21.11.15 14:11

Roztroušená skleróza a snaha otěhotnět

Ahoj holky, dovolím si znovu poprosit o radu. Mám diagnózu RS teprveněkolik měsíců, kdy jsem se nejdřív skoro složila, ale pas se rozhodla nevzdávat a bojovat. Dostala jsem Copaxone, se kterým jsem spokojená jsem za něj moc ráda, protože si s přítelem přejeme miminko a před otěhotněním je prý Copaxone nejšetrnější.
Ale k mému dotazu. Co jste dělaly, co jste jedly, cvičily, aby se vám podařilo co nejdříve otěhotnět i při této nemoci. Co se vůbec může a co ne? Uvažovaly jste, nebo jste podstoupily třeba umělé oplodnění? A je to vhodné při RS? Je tu některá s podobnou „diagnózou“ jako já: Copaxone a přání být co nejdříve těhotná? za každou radu budu moc vděčná

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2300
21.11.15 14:40

Ahoj.tak nejlepsi asi bude zacit ihned na miminku pracovat, kdyby to delsi dobu neslo asi bych se priklonila k umelemu oplodneni. Jinak z hlediska odbornika bych do tehotenstvi nesla pri teto nemoci, ale z hlediska zeny nejspis ano..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1346
21.11.15 14:53

Ahojky, kamarádka měla diagnostilovanou RS také chvíli a hned se začali snažit o miminko. Vysadila HA a snad do tři měsíců otěhotněla :) nestresuj se, snažte se nejprve přirozeně :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35304
21.11.15 15:36

Urcite bys mela postupovat ve spolupraci s lekari z MS centra. Obvykle se povazuje za rozumne, kdyz je nemocna nejaky cas stabilizovana, par mesicu - nejsem si jista, jestli to je dost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
21.11.15 16:17

Kamarádky sestra má RS, ale mají už dlouho, od cca 21, už je ji přes 30, otěhotnět ji dovolili ve fázi, kdy nemoc byla stabilizovaná a byla několik měsíců bez obtíží. Bohužel jim neslo otěhotnět, mazel špatně spermio, tak byli na ivf a vyšlo to až na poněkolikáté ( anonym kvůli soukromí informacím, které se netýkají mě, ale blízkých osob, děkuji ).

• Nahlásit
  • Citovat
287
21.11.15 16:19

Ahojky mrzí mě, co tě potkalo. V mém blízkém okolí před lety holce 21 let po porodu tuto diagnózu. Předtím už RS měla asi tak 2 roky - měla zdrav. problemy, ale nikdo to z lékařů nezjistil. Až po porodu se ji to rozjelo tak, že zacla intenzivně chodit po doktorech a konečně na to přišli :(. Dnes je jí 48 let, drží se, chodí, někdy s hůlkou ale většinou sama. Trošku má problém s rukou ale na to kolik let je nemocná tak super. Hlavu vzhůru a to mimco co nejdříve. Hlavně se nesmíš stresovat, ona jak měla problémy v rodině tak se jí vždy zhoršil hrozně zrak chůze všechno. Téd Jak ma klid, tak je na tom dobře.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
21.11.15 17:19

Já mám RS, jsem také na Copaxone. Mám dceru. Měla bys být alespoň 1 rok bez ataky, budeš se normálně snažit a až se zadaří, Copaxone vysadíš. Těhotenství s RS se považuje za standardní, tedy není třeba žádných extra léků, vyšetření nebo neschopenky. Já pracovala normálně do 7. měsíce. Porod je klasický, jako u zdravé ženy, tam RS nehraje roli. Snad jen, kdyby byla třeba už na vozíku, ale máš RS krátce, tak předpokládám, že nejsi. Po porodu lze kojit, dostávala jsem kapačky imunoglobulínů. Samozřejmě, že ne třeba rok, ale pár měsíců se takhle dá. S Copaxone nelze kojit. Kdybys něco potřebovala vědět, napíšu víc. :)

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
22.11.15 10:20

@katule9 - a proč bys nešla, z hlediska odborníka? Jsi neurolog?? Pracující v RS centru?

• Nahlásit
  • Citovat
2300
22.11.15 11:14
@Anonymní píše:
@katule9 - a proč bys nešla, z hlediska odborníka? Jsi neurolog?? Pracující v RS centru?

Ano, proslo mi rukama hodne lidi s RS, sama ji mas tak take jiste znas rizika tehotenstvi, jakym zpusobem dokaze RS zhorsit..ale to s tebou jiste probiral neurolog :kytka: Nedokazu rict jak bych se rozhodla v takove situaci ale nevim zda je prinosne mit dite kdyz budu upoutana na vozik..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
22.11.15 13:18

@katule9 - asi nelze paušalizovat… Mně např. těhotenství doporučila přímo konzilium v čele s docentkou Havrdovou… Asi bych k tomu nepřistupovala tak jednoznačně. A zcela upřímně - kolik lidí s RS v dnešní době končí na vozíku??? :nevim: Takže bych dříve myslela, než hlásala do éteru nepravdy…

• Nahlásit
  • Citovat
2300
22.11.15 16:58
@Anonymní píše:
@katule9 - asi nelze paušalizovat… Mně např. těhotenství doporučila přímo konzilium v čele s docentkou Havrdovou… Asi bych k tomu nepřistupovala tak jednoznačně. A zcela upřímně - kolik lidí s RS v dnešní době končí na vozíku??? :nevim: Takže bych dříve myslela, než hlásala do éteru nepravdy…

Ja to nikomu neberu, jen rikam svuj osobni nazor. Bohuzel zen co skoncili upoutany na vozik jsem videla tolik ze me to az mrazi, a to je dnesni medicina hodne vyspela, nikdo ti dopredu nerekne jake nasledky bude tehotenstvi mit na vyvoj teto nemoci..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35304
23.11.15 07:59

@katule9 hele ono se to dost zmenilo, dlouhodobe studie ukazaly, ze ty zeny, co mely deti, nekonci v prumeru nijak hur, nez bezdetne a ze tehotenstvi ma dokonce jisty protektivni vliv. Ale je nutne postupovat v souladu s centrem, byt stabilizovana, brat leky i behem tehotenstvi, pokud jsou potreba, jednat proste rozumne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2300
23.11.15 08:16

@Pudloslava to je sice pravda, v soucasnosti by se dalo rict ze s tim dr problem nemaji..ale nikdo nevi jak se nemoc zacne po takove zatezi chovat po deseti dvaceti letech. a to ani pri dnesni nejmodernejsi medikaci. U zen ktere otehotnely v poslednich letech vse ukaze az cas, samozrejme bych si velmi prala aby opravdu byly nalezeny takove leky ktere tuto zakernou nemoc zcela zastavi. A ano mam v okoli relativne hodne znamich s RS, mlade holky ktere maji deti-zatim jsou bez komplikaci, ale pak taky uz starsi zeny cca40 let odkazane na pomoc druhych. Samozrejme zalezi na mnoha faktorech a verim ze sposta lidi diky dnesni lecbe dokaze zit mnoho let plnohodnotny zivot. AŮe riziko tehotenstvi je i tak velke i kdyz nekteri neurologove to netvrdi-tady se take nazory odborniku podstatne rozchazeji. A ano oni reknou muzete mit deti vas stav je nyni priznivy ale nerekne vam jaky ten stav bude za X let-Tehotenstvi je velka zatez pro zdravy organismus natoz pro nemocny. To je stejne jako treba u DM 1 typu, dr take tehu doporuci pokud je pac. kompenzovana ale ty komplikace stejne nastat mohou, i pres to ze dr tehu doporucil.On ho doporuci v danne chvili v dannem stavu, nezaruci ale ze tento kompenzovany stav bude trvat i nadale.Ale takto je to samozrejme u kazde nemoci..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35304
23.11.15 08:43

@katule9 vsak o tom prave pisu, to jsou dlouhodobe studie. Ona se RS po porodu casto zhoupne, ale za 10 a vic let jsou na tom detne stejne jako bezdetne. Nedavno jsem cetla clanek v neurologii pro praxi, zkusim najit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35304
23.11.15 08:44
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie