Roztroušená skleroza nález na MR

Anonymní
16.7.21 14:06

.

Ahoj,
Mám dotaz, měl někdo podezření na RS dle nálezu na rezonanci, ale nemoc nepropukla?
Já jsem měla před týdnem asi čtvrt hodinky stav, kdy se mi vlnila půlka zorného pole, a průběh prostě typický podle popisu oční migrény, ale bez bolesti hlavy. Na očním se usmíval, že prý jasná oční migréna.
Na neurologii, kam mě ale poslali jako první, mě poslala na MR mozku a dnes jsem tam volala. Prý tam něco je, ale nesplňuje kritéria RS. Takže doporučuje lumbalni punkci.
No asi bych byla blázen tam jít, když nemám a nikdy jsem neměla žádné potíže ukazující na RS. Co si myslíte?
Lituji, že jsem tam lezla, teď se tím budu uzirat.
Je ale pravda, že už jedno autoimunitní onemocnění mám - Bechtěreva.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1231
16.7.21 14:45

Já osobně bych pro svůj klid na tu lumbální punkcí šla, když se jim něco na tom mozku nezdálo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7373
16.7.21 14:55

Šla bych na punkci. Budeš mít klid v dusi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.7.21 14:58

Určitě jdi. Já RS mám. Čím dřív začne léčba, tím líp. Je to naopak dobře, že nemáš žádné problémy.

• Citovat
  • Nahlásit
30989
16.7.21 15:08
@Anonymní píše:
Ahoj,
Mám dotaz, měl někdo podezření na RS dle nálezu na rezonanci, ale nemoc nepropukla?
Já jsem měla před týdnem asi čtvrt hodinky stav, kdy se mi vlnila půlka zorného pole, a průběh prostě typický podle popisu oční migrény, ale bez bolesti hlavy. Na očním se usmíval, že prý jasná oční migréna.
Na neurologii, kam mě ale poslali jako první, mě poslala na MR mozku a dnes jsem tam volala. Prý tam něco je, ale nesplňuje kritéria RS. Takže doporučuje lumbalni punkci.
No asi bych byla blázen tam jít, když nemám a nikdy jsem neměla žádné potíže ukazující na RS. Co si myslíte?
Lituji, že jsem tam lezla, teď se tím budu uzirat.
Je ale pravda, že už jedno autoimunitní onemocnění mám - Bechtěreva.

potíže s očima ale jsou jeden z příznaků RS, ne? Šla bych, čím dřív případně začne léčba, tím líp.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36938
16.7.21 15:09

Nález nesplňující kriteria RS je velmi častý u zdravých lidí a prakticky nikdy to RS nakonec není. Obvykle drobné gliosy, zejména u migreniků.
Na druhou stranu LP není žádná hrůza, jen se nesmíš předem vypsychnout jak covid popírači z výtěru nosu. Prostě píchnutí do zad, připlať si na atraumatickou jehlu, ať můžeš pak domů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
817
16.7.21 15:10

Určitě bych na lumbální punkci šla. I kdyby nic neukázala, aspoň budeš vědět, že jsi v pořádku. A kdyby se diagnóza potvrdila, můžeš začít léčbu co nejdřív.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
339
16.7.21 15:53

Nejít v téhle situaci na LP 8o? Já bych tedy rozhodně šla. S vysokou pravděpodobností bude vše ok, ale kdyby se dg. potvrdila ještě před plným propuknutím příznaků, začne se s léčbou brzy a máš velkou šanci na normální život.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.7.21 16:13

Dcera kdysi měla to vlnění / kostičkování zorného pole s bolestí hlavy a nevolností. Podle googlení to byla ukázková migréna. Podle doktorky nízký tlak. Rezonanci dělali později z jiného důvodu, vyšla tam demyenilizovaná ložiska. Pak lumbálka a tam oligoklonální pásy nalézající se u RS. Zatím jezdí na kontrolní MR. RS zatím nepropukla a ani nemusí. Teda možná propukla a projevuje se vzácnou formou, potížemi s moč. měchýřem. Ale snad to nebude ono.

• Citovat
  • Nahlásit
3721
16.7.21 17:52

Za me jdi, byla jsem v lednu a žádná tragédie. Doktor byl šikovný, trefil to na poprvé a bez dotyku nervu. Úplná pohoda. Za to ujištění, ze je vše v pořádku mi to rozhodne stalo. Čím driv víš co ti je, tím rychlejší lecba

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.7.21 17:54

Mam oboji. Rs i migrenu sitnice. Tedy migrena zacala o 23 let pozdeji nez rs. Samozrejme na tu lumbalku pujdes. Da se to prezit. Prvnich 20 let rs mi vlastne nic moc nebylo. Obcas zhorseni ale v nicem mi to nevadilo. Ted po 25 letech uz je to horsi, ale porad funguju skoro normalne.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
16.7.21 18:50
@Anonymní píše:
Dcera kdysi měla to vlnění / kostičkování zorného pole s bolestí hlavy a nevolností. Podle googlení to byla ukázková migréna. Podle doktorky nízký tlak. Rezonanci dělali později z jiného důvodu, vyšla tam demyenilizovaná ložiska. Pak lumbálka a tam oligoklonální pásy nalézající se u RS. Zatím jezdí na kontrolní MR. RS zatím nepropukla a ani nemusí. Teda možná propukla a projevuje se vzácnou formou, potížemi s moč. měchýřem. Ale snad to nebude ono.

Na urologii, když zjistili, že mám také nález demyel. ložisek šli automaticky diagnozu touto cestou a potvrdili ji následným vyšetřením.
Prostě je tam něco poškozené.

Zakladatelko, nález na MR mám, deset let se zhoršoval, další roky stabilní, RS nemám,. Migrény mám poslední roky šílené. Byla jsem na LP2×, z toho poprvé našli něco, kvůli čemu mě sledují na automunitu - nemoc se rozjíždí až teď po skoro dvaceti letech.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
17.7.21 23:27
@Pudloslava píše:
Nález nesplňující kriteria RS je velmi častý u zdravých lidí a prakticky nikdy to RS nakonec není. Obvykle drobné gliosy, zejména u migreniků.
Na druhou stranu LP není žádná hrůza, jen se nesmíš předem vypsychnout jak covid popírači z výtěru nosu. Prostě píchnutí do zad, připlať si na atraumatickou jehlu, ať můžeš pak domů.

To mě trochu uklidnilo. A je běžné při nálezu, který nesplňuje kritéria hned posílat na punkci? Pokud to punkce nepotvrdí, zjišťuje se nějak dál, co může být příčinou těch ložisek / ložiska?
Pokud nemám potíže, a nedejboze by se nemoc potvrdila, stejně by mě asi nikdo nijak neléčil, nebo ano?
Já si právě říkám, proč do sebe nechat šťourat a riskovat potom nejake potíže, když to třeba opravdu nic není :? No ale jak se znám, stejně se tím budu uzirat.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
17.7.21 23:32
@Anonymní píše:
Mam oboji. Rs i migrenu sitnice. Tedy migrena zacala o 23 let pozdeji nez rs. Samozrejme na tu lumbalku pujdes. Da se to prezit. Prvnich 20 let rs mi vlastne nic moc nebylo. Obcas zhorseni ale v nicem mi to nevadilo. Ted po 25 letech uz je to horsi, ale porad funguju skoro normalne.

To je super, tak dlouho bez problemu. Jak se na to tedy přišlo, když jsi neměla potíže?

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
17.7.21 23:43
@Anonymní píše:
Na urologii, když zjistili, že mám také nález demyel. ložisek šli automaticky diagnozu touto cestou a potvrdili ji následným vyšetřením.
Prostě je tam něco poškozené.Zakladatelko, nález na MR mám, deset let se zhoršoval, další roky stabilní, RS nemám,. Migrény mám poslední roky šílené. Byla jsem na LP2×, z toho poprvé našli něco, kvůli čemu mě sledují na automunitu - nemoc se rozjíždí až teď po skoro dvaceti letech.

Píšeš, že potvrdili diagnózu ale nakonec že RS tedy nemáš? A kontrolní MR dělají po jaké době, po roce?
Já právě migrény nemám, tak těžko říct, z čeho jiného mohou být ložiska…

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat