Rozvod - má nárok na peníze z hypotéky?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.02.18 18:09
Rozvod - má nárok na peníze z hypotéky?

Ahoj, budu se rozvádět, manžel si našel milenku. Před svatbou si koupil byt na hypotéku, kde jsme asi 5 lety bydleli. On platil hypotéku a já náklady na bydlení a jídlo. Teď jsem se odstěhovala a dal mi veškeré vybavení ze starého bytu, protože nemám na to, si vše kupovat nové. Jiný společný majetek (auta, chatu atd jsme neměli) Chceme se rozvést dohodou. Myslela jsem, že nemám na nic nárok a byla jsem ráda, že mi dal aspoň to vybavení, ale teď jsem četla, že bych měl nárok na půlku splacené hypotéky, je to pravda, nebo jsem to špatně pochopila, nevíte někdo?

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Maja Z
Zasloužilá kecalka 631 příspěvků 05.02.18 18:39

Samozřejmě, že máš nárok, pokud jste měli SJM. Ten byt budete prodávat, nebo si ho jeden z vás nechá a hypotéku na sebe přepíše? To jsou dost podstatné informace.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.02.18 18:47

On ho koupil před svatbou, po svatbě jsme tam asi 5 let bydleli. Teď si byt opravuje a bude tam bydlet s tou jeho novou. To SMJ musí být nějak sepsané? To jsme asi neměli, já byla studentka a on moc nevydělával.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.02.18 19:21

Neví ještě někdo prosím? Manžel na mě tlačí, že se chce rozvést co nejdříve, tak bych to chtěla vyřešit..

pikola
Neúnavná pisatelka 18711 příspěvků 05.02.18 19:22

A ty jsi byla taky napsaná v té hypotéce? Pokud ne, budeš mít smůlu.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.02.18 19:23

Nebyla, takže nemám nárok na nic?

zrcadlo
Kelišová 6472 příspěvků 05.02.18 19:28
@pikola píše:
A ty jsi byla taky napsaná v té hypotéce? Pokud ne, budeš mít smůlu.

Proč by měla smůlu? Ona si nijak nenárokuje tu nemovitost, ale po dobu pěti let měli společné jmění manželů, z toho společného jmění zhodnocovali jeho majetek, tzn. polovina těch splátek do jeho majetku by měla být její. Takže já bych spočítala splátky, případně nějaké další spoření (stavebko, stav na spořícím i běžném účtu), z toho bych vzala půlku, od té bych odečetla hodnotu toho, co mi dal nebo nabízí (vybavení bytu) a zkusila se s ním domluvit, jakým způsobem se se mnou vyrovná.

zrcadlo
Kelišová 6472 příspěvků 05.02.18 19:32
@Anonymní píše:
Nebyla, takže nemám nárok na nic?

Máš! Od svatby jsou veškeré vaše příjmy společné, tzn. i kdyby si on z nich posílal třeba 100tis. ročně na svůj spořící účet, svoje stavebko nebo svoji hypotéku, tak polovina těch peněz je tvoje. Stejně tak samozřejmě i částka na tvém účtu je z půlky jeho (tedy samozřejmě kromě toho, co už tam bylo před svatbou nebo jsi zdědila - to je ze společného jmění manželů vyjmuté).

Příspěvek upraven 05.02.18 v 19:33

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.02.18 19:33
@zrcadlo píše:
Proč by měla smůlu? Ona si nijak nenárokuje tu nemovitost, ale po dobu pěti let měli společné jmění manželů, z toho společného jmění zhodnocovali jeho majetek, tzn. polovina těch splátek do jeho majetku by měla být její. Takže já bych spočítala splátky, případně nějaké další spoření (stavebko, stav na spořícím i běžném účtu), z toho bych vzala půlku, od té bych odečetla hodnotu toho, co mi dal nebo nabízí (vybavení bytu) a zkusila se s ním domluvit, jakým způsobem se se mnou vyrovná.

Přijde mi to tak fér, kolikrát jsem platila ty poplatky větší než on hypotéku, ale on mi tvrdí, že na nic nárok nemám, popravdě ani nevím, kolik teď vydělává, pořád mlžil.

zrcadlo
Kelišová 6472 příspěvků 05.02.18 19:35
@Anonymní píše:
Přijde mi to tak fér, kolikrát jsem platila ty poplatky větší než on hypotéku, ale on mi tvrdí, že na nic nárok nemám, popravdě ani nevím, kolik teď vydělává, pořád mlžil.

V tom případě doporučuju právníka, ten už mu to vysvětlí.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.02.18 19:39
@zrcadlo píše:
V tom případě doporučuju právníka, ten už mu to vysvětlí.

já teď popravdě počítám každou korunu, máme ještě dítě v první třídě, které teď žije se mnou v drahém podnájmu, tak nevím, na kolik by mě právník vyšel.

zrcadlo
Kelišová 6472 příspěvků 05.02.18 19:54
@Anonymní píše:
já teď popravdě počítám každou korunu, máme ještě dítě v první třídě, které teď žije se mnou v drahém podnájmu, tak nevím, na kolik by mě právník vyšel.

Tak zkus dotaz do některé internetové právní poradny (tuším, že i tady na emiminu něco takového bude), ať máš v ruce alespoň odpověď odborníka, že nárok na polovinu splátek za dobu manželství je), třeba pak manžel obrátí.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.02.18 20:00

@zrcadlo děkuju, zkusím

ebroker777
Povídálka 39 příspěvků 05.02.18 20:51
@zrcadlo píše:

Za těch 5 let cena nemovitostí šla nahoru, tak pouhá polovina součtu splátek hypotečního úvěru by asi bylo málo.

Příspěvek upraven 05.02.18 v 20:53

Janli
Závislačka 4985 příspěvků 05.02.18 20:52

Pokud byl majetek nabytý před manželstvím zatížený hypotékou a neplynuly z něj žádné příjmy z pronájmu, které by splátky hypotéky pokryly, máš nárok na polovinu z částky, kterou jste po dobu manželství zaplatili. Koukni do občanského zákoníku, najdeš to tam. Takže to určitě požaduj.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva... číst dále >

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství,... číst dále >

Články z Expres.cz

Gondík zamíchal všemi kartami ve StarDance. Porazit ho může jenom jeho psychika!

Předposlední soutěžící letošního ročníku taneční show Stardance …když hvězdy... číst dále >

Hořká kapka pro Thomase Marklea: Matka Meghan se stěhuje do Londýna!

O Meghan Markle (37) se v posledních měsících dozvídáme především kvůli... číst dále >

Články z Ona Dnes

Přijali jsme čtyři děti, všechny měly těžký začátek, říká pěstounka

Myšlenka na pěstounství se mnou vyrostla, říká paní Helena. Když už... číst dále >

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé... číst dále >

Reklama