RP, manžel zaměstnán v zahraničí

Anonymní
30.9.20 06:29

RP, manžel zaměstnán v zahraničí

Dobrý den, mám trochu složitý dotaz ohledně nároku na RP, zkoušela jsem volat na příslušný úřad, kde mi paní nebyla moc schopna poradit… Tak to zkusím tady.

Máme 1 dítě, na které momentálně povídám RP, a druhé na cestě, narodí se začátkem roku. Manžel bude nově mít práci v zahraničí (členský stát EU). V daném státě na nic nárok mít nebudu, co jsem zjišťovala. Chci se zeptat, jestli je šance, že dosáhneme na RP v Česku? Trvalé bydliště nám tu zůstane, navíc manžel bude nadále zaměstnán i v ČR (bude mít 2 hlavní poměry, jedná se o sesterské firmy, právně to mají ošetřeno a v ČR za něj zaměstnavatel nadále bude platit zdravotní pojištění). Ve formuláři musím ale pouze uvést, že pro nás neplatí, že druhý rodič nepracuje v jiném státě EU.

Ještě mě zajímá, kdy musím o RP na druhé dítě žádat? Někde jsem četla, že mohu kdykoli do 4 let věku čerpat RP a začátek není určen, ale určitě musím nějak dát vědět, že mají po narození druhého dítěte pozastavit vyplácení RP na první dítě? (Ještě ho do porodu nestihneme úplně vyčerpat, takže by mi dále chodil nějaké 3-4 měsíce)… ještě doplním, že na PPM nárok u druhého dítěte mít nebudu.

Snad se najde někdo, kdo se v tom vyzná. Děkuji moc a hezký den.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5180
30.9.20 06:33

RP na prvni dite vam zanika narozenim prvniho. Takze musite po porodu ukoncit prvni a pozadat o druhy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12647
30.9.20 06:43

Rodicak muzes pobirat jen na nejmladsi dite.

Hm teda 2 HPP, to nevim, ale pokud v tom figuruje jiny stat EU, tak ti daji vyplnit dalsi formular, podle ktereho se urci prislusny stat. Budete dokladat, kde jste pojisteni, kde mate bydliste, kde chodite k lekarum, pripadne do skolky atd…a podle toho to urci. Jelikoz budete mit vsichni vsechno v CR, manzel bude porad zamestnan I tady, ja bych cekala, ze by vam meli uznat CR :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6935
30.9.20 07:38

Dívej je to složitý.
Kdyby byl manžel v jednom státě EU zaměstnán na HPP a v druhém státě EU na živnost, tak přednost má HPP a v tom státě by jsi žádala i rodičovský příspěvek.
Ovšem pokud bude pracovat na dvě smlouvy HPP v rámci EU, ale zároveň v jiných státech se mi moc nezdá.
To, že máš TP v ČR nic neznamená.
Je tam důležitých spousta jiných věcí. Např. jestli jsi rok před první rodičovskou pracovala na HPP.
Pokud né, tak by ti nemuseli ani pojistit dítě v ČR.
Ale to zase záleží na tom, jestli je muž Čech ;)
Je to strašně zamotaný.
Já řešila něco podobného a vyřešila za 2 měsíce a to jsme všude měli známý :roll: bez nich nevím jak bych to vyběhla.
Mimochodem taky jsem do září brala z jiného státu EU rodičák. Přitom jsem Češka a vše mám v ČR, tak si po vyber.
Bohůžel ČR v tomto není vůbec znalá. Tisíc papírování a ve finále ti nikdo z úředníků není schopen říct co po Tobě chce.
Nehledě na to, že všude jinde i když je to start EU mají jiná pravidla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6935
30.9.20 07:39

Jo a ještě…pokud máte doktory v ČR i ty i manžel a děti. Trvalé bydliště má manžel kde?
pokud má něco z toho v ČR, tak by ti to měli vážně přiklepnout v ČR. Jen to bude víc papírování. Pokud tedy manžel není cizinec.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18695
30.9.20 08:23

Rp muzes pobirat jen na nejmladší dite, porodem ti zanika narok na rodicak na starsiho, co nestihnes vybrat propadne. A s tim nárokem zalezi na spoustě faktorů, partner treba pracoval v Rakousku a ja o rodicak u nas prisla, musela bych si zadat v tom Rakousku, jedina vyjimka by byla, kdyby mi porad běžela pracovní smlouva, jenze tu sem mela na dobu určitou a skoncila během mateřské. Takze se pritel bud musel vratit delat do čr nebo zadat v zemi, kde teda pracuje. Zajdi si osobne na ten pracak a nech si zavolat nekoho shora, kdo se v tom vyzna, protoze ze zkušenosti vím, ze většina tech bab co sedi za okýnkem o tom vi uplny prd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
1.10.20 04:43

Moc všem děkuji, ani jsem nedoufala v tolik informací. Zkusím se poptat po tom formuláři. Sama jsem zvědavá, co nám vyjde… těch faktorů je prostě moc, já se vlastně nedivím úřednicím, že pak neví, co poradit.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama