RP na druhé dítě, jak to funguje?

380
14.7.20 17:22

RP na druhé dítě, jak to funguje?

Ahoj holky,

mám takový praktický dotaz. Nárok na mateřskou nemám, jelikož jsem podnikala a neplatila si pojištění, s prvním dítkem mi rodičák končí příští léto, respektive jsem “chráněná” do srpna a poslední peníze přijdou v září. Teď jsem ale těhotná a chci si rodičák na první zkrátit. Termín porodu mám na přelomu ledna a února - a teď k dotazu. :lol: Když budu u druhého též hned pobírat rodičák, do kdy by bylo dobré si ten první dát? Do ledna respektive peníze dostat v únoru, nebo jak to funguje, když vlastně nevím, zda porodím ještě v lednu nebo už v únoru? 8o Nerada bych se hlásila na pracák třeba na týden. Nebo dát třeba do března a narozením druhátka se první rodičák automaticky ruší? :lol: Snad mě trošku chápete, děkuji. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

17570
14.7.20 17:28

Ja bych ho dala do ledna, aby penize prisli v unoru, dyl jak v unoru rodit nebudes. Kdybys rodila v lednu tak ti přijde cast rodicaku na starsi a cast na mladší, kdyz bys rodila v unoru, tak ti prijde v breznu rodicak za mladsi. Budes tim mit i vyresene pojištění, i kdybys nerodila hned prvniho unora. Na pracak se hlasit nemusis.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8279
14.7.20 17:30
@Kriss Tina píše:
Ja bych ho dala do ledna, aby penize prisli v unoru, dyl jak v unoru rodit nebudes. Kdybys rodila v lednu tak ti přijde cast rodicaku na starsi a cast na mladší, kdyz bys rodila v unoru, tak ti prijde v breznu rodicak za mladsi. Budes tim mit i vyresene pojištění, i kdybys nerodila hned prvniho unora. Na pracak se hlasit nemusis.

Ne, když bude rodit v lednu, tak za leden (v únoru) už jí na starší nepřijde, takže ho nedočerpá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4539
14.7.20 17:33

Narozenim druheho vam vznika narok na druhy RP a zanika narok na ten prvni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8279
14.7.20 17:34

Můžeš si rodičák nastavit do prosince - poslední výplata v lednu a v lednu se pak nahlásit na pojišťovně jako osoba pečující o dítě do 7 let, pokud nebude ve školce na víc než 4 hodiny denně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
380
14.7.20 17:38

Ani mi tak nejde o dočerpání rodičáku jako spíš o to abych se nemusela někde hlásit jako nepracující pár dní před porodem :lol: a taky abych nebyla třeba dva měsíce bez peněz…tak když to dám do ledna - tzn poslední peníze by mi přišly v únoru, je to ok? Nebudu se muset na těch pár dní nikde hlásit a nic vracet? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
380
14.7.20 17:40

Nebo vlastně takhle - já stejně nemůžu čerpat víc než je těch deset tisíc měsíčně nebo jak je ten limit:) takze si to stejně musim nastavit podle toho, že? To by mi vyšlo do března určitě 8o Takže nebylo by tedy lepší to nastavit podle částky a po narození druhého mimi vyřešit zbytek?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
380
14.7.20 17:45

A ještě poslední dotaz prosim - jde to on-line nebo musím letět na úřad? Děkuji :potlesk:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8279
14.7.20 19:23

@robatko23 Pokud jsi neměla vyšší PPM, tak je limit 10 tis. nebo podle DVZ otce dítěte. Jde to datovkou nebo s elektronickým podpisem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama