RP a podpora v nezaměstnanosti

5.1.21 08:16

RP + PODPORA V NEZAMĚSTNANOSTI

Dobrý den,

chci se zeptat, zda někdo řešil stejnou situaci. 12.1.2021 mi končí podpůrčí doba nemocenské. Termín porodu je 9.1.2021, ale dítko se zatím k ničemu nemá, vypadá to na přenášení a vyvolání až 19.1.2021.

Tedy 12.1.2021 mi bude ukončena neschopenka, budu se tedy hlásit na ÚP. Kamarádka mi řekla, že jelikož jsem do března 2020 byla zaměstnaná (7 let), mám nárok na podporu v nezaměstnanosti a to i při pobírání RP. Není zde žádná kolize, jediný problém je, že musím žádat o podporu až po ukončení šestinedělí.

Mezitím mi bude přiznaný RP. Po tom šestinedělí si tedy normálně zažádám ještě k tomu o podporu v nezaměstnanosti a tzn., že budu muset chodit zřejmě na sjednané schůzky a budou mi aktivně hledat práci. Jde mi o to, že když už na to mám nárok, chci toho využít. Samozřejmě chci být s dítkem doma, do práce se nechci hrnout, ale vzhledem k tomu, že jsem překvalifikovaná, mi nikdy žádnou práci ÚP nenašel, nebude tomu ani teď.

Jde mi o to, budu 5 měsíců pobírat k RP ještě podporu v nezaměstnanosti, a po dobrání, se mám z evidence uchazečů o zaměstnání odhlásit? Abych nemusela už navštěvovat pracoviště a aktivně mi nic nehledali, ale jak to pak bude s placením pojištění? Nebo tím, že pobírám RP, automaticky za mě stát hradí pojištění a z evidence se tedy mohu bez problému odhlásit a nebude to mít na to vliv?

Prosím o odpovědi pouze dotyčných, kteří mají s touto situací nebo někdo z jejich okolí zkušenost. O konspirační teorie, že toto není možné a že je to nemorální atd., nestojím. Četla jsem celý zákon a kolize tam není a podmínky jsou splněny, a je to naprosto legální a nárok na to mám, tak proč bych toho nevyužila.

Děkuji :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2985
5.1.21 08:44

Akorát abys pak po RD nezůstala bez příjmu, až pak hned nenajdeš vyhovující zaměstnání. Radu nemám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5.1.21 08:50

@jita22 Pak plánujeme navázat druhé těhu, a poté nastoupím k manželovi do firmy :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
760
5.1.21 08:59

Přihlásit se můžeš, ale při hlášení na ÚP podepisuješ, že můžeš nastoupit do zaměstnání. Ono když dostaneš někoho moc aktivního a bude tě na schůzky zvát moc často, asi nebude moc příjemné. Když pracuješ 7 let, proč už nejsi na PPM?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74346
5.1.21 09:06
@Jolka86 píše:
Přihlásit se můžeš, ale při hlášení na ÚP podepisuješ, že můžeš nastoupit do zaměstnání. Ono když dostaneš někoho moc aktivního a bude tě na schůzky zvát moc často, asi nebude moc příjemné. Když pracuješ 7 let, proč už nejsi na PPM?

Nejspíš protože píše, že ji smlouva skončila v březnu 2020 a tedy ji nevychází ochranná doba, no a hlavně ani tu 180 denní neměla, neb nebyla v tom březnu těhotná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74346
5.1.21 09:09

@Kopretina282 Jo, jde to tak udělat a koukni do zákona a možná máš nárok na podporu i v šestinedělí, podle mě to nelze pouze pokud máš nárok na PPM, což ty nemáš. Nebo druhá možnost - lze prodloužit neschopenku do konce šestinedělí a pak teprve řešit UP, akorát by sis musela požádat o prodloužení podpůrčí doby, ale to by ti měli schválit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5.1.21 09:39

@Jolka86 Vzhledem teď ke covidové situaci si ani nemyslím, že nějaké schůzky budou, ale občas to určitě přežiju. Nárok na PPM nemám, protože přesně, nevešla jsem se do té ochranné lhůty, bohužel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5.1.21 09:41

@j.a.n.i1 Děkuju, podívám se na to :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19023
5.1.21 10:38

@Kopretina282 Já myslím, že by ti podpůrčí dobu měli prodloužit, když zažádáš, a můžeš být na PN až do konce šestinedělí. V případě těhotenství se prodlužuje, protože je jasné, že porodíš, a že na PN nebudeš ještě další rok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.1.21 12:31

otec na MD?

Dobrý den, také bych měl prosím dotaz k RP a MD, budu velmi vděčný za radu.
S přítelkyní očekáváme narození dítěte začátkem února. Přítelkyně je studentka, a tedy nemá nárok na mateřskou, rovnou začíná pobírat rodičovskou, ale podle toho, co jsem si zjišťoval, může mateřskou pobírat po 6 týdnech od narození i otec. Je tedy možné, aby partnerka pobírala po narození rodičovský příspěvek a já tedy po 6 týdnech nastoupil na mateřskou? Já pracuji na HPP, mohl bych během mateřské mít alespoň DPČ/DPP u stejného zaměstnavatele? Je nějak pevně určeno jak dlouhá mateřská musí být nebo si sám určím jak dlouho bych byl na mateřské a podle toho mi bude vyplácena? Vyplácí se mateřská také zpětně za předchozí měsíce? Předem děkuji za odpověď, již jsem psal na ÚP ČR, ale z jejich odpovědi nejsem moudrý.

• Citovat
  • Nahlásit
6146
5.1.21 13:46

Materskou a rodicak určitě nejde čerpat současně. RP by si musela přerušit. U zaměstnavatele můžeš dále pracovat, ale ne na stejnou smlouvu ze které by bylo PPM. Mateřská je 28 týdnů, ale pokud nastupuje otec po 6 nedeli tak je to 22 týdnů.
https://www.cssz.cz/…-v-materstvi

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8953
5.1.21 13:57

U zaměstnavatele bys při čerpání PPM mohl vykonávat jedině jiný druh práce na novou smlouvu/dohodu. Žena by musela během tvé PPM vyřešit zdravotní pojištění.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8
6.1.21 22:44

U RP nelze zaroven brat podporu v nezamestnanosti. Pokud nevznika narok na „materskou“(PPM=penezita podpora v materstvi)zada se rovnou o RP(rodicovsky prispevek) po narozeni ditete. Nebo se samozrejme muze dal brat podpora v nezamestnanosti(pokud ji maminka bere pred porodem) a o RP zazadat az po jejim skonceni. Nejlepe je konzultovat primo na UP. Pokud ovsem uz ted neni narok n PPM, tak je pred druhym ditetem vyhodne byt po dobu tusim 9mesicu zamestnan nebo si plstit odvody OSVC, aby vznikl narok na PPM(a idealne upravit odvody tak, aby to bylo vyhodne s ohledem na vysi PPM)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8953
6.1.21 23:08

@Benino podporu a RP zároveň brát lze

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74346
6.1.21 23:21
@Lendeš píše:
@Benino podporu a RP zároveň brát lze

Presne tak. A platit si 9 mesicu odvody jen kvuli ppm se nevyplati, pokud to cloveka zároveň nezivi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat