RP vyčerpám v listopadu - stihnu ještě změnit výši?

35
29.10.20 17:08

RP vyčerpám v listopadu - stihnu ještě změnit výši?

Ahoj,
mám dotaz ohledně čerpání rodičovského příspěvku (na ÚP se mi dovolat nepodařilo). Jde o to, že jsem si spočítala, že úplně poslední dávka RP mi vychází na listopad (dostat bych ji měla v prosinci). A mě zajímá, jestli ji ještě v tom listopadu můžu změnit - rozložit do menších částek? Nebo už je na to pozdě?
Děkuji za odpověď!
Malina

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
41
29.10.20 17:14

Dobrý den, podle mě by jste to měla stihnout. Pokud Vám bude poslední dávka vyplacena až v prosinci tak do té doby můžete změnit částku. Nejde to ve chvíli kdy už sociálka dávku odeslala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
41
29.10.20 17:16

Myslím tím když už odešle poslední dávku, to už pak nejde, změnit nic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
622
29.10.20 17:16

A co tu posledni rodicovskou neutratit najednou a rozlozit si ji sama podle potreb? Pokud jde o delku rodicovske dovolene, tak ta nemusi koncit s vybranim prispevku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
41
29.10.20 17:19

Ano tu poslední části můžete mít rozloženou klidně na rok, tam je jedno jestli Vám budou posílat třeba jen 50kc rozloze na jak dlouho potřebujete. Vim že známá měla poslední části a koncil ji rodičák a bohužel rodičák vybírala rychleji a u poslední častý ji došli že si ji mohla nechat rozložit a být doma s malou do tří let ale když volala na sociálku tak ji bylo řečeno že už to nejde že už ji částka byla odeslána a tak je pozdě s tím cokoliv udělat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
41
29.10.20 17:23

Rodičovská končí v době kdy doberete dávky, takže pokud nestrádate a jde jen o to že chcete prodloužit RD tak to natáhnete a nechte si vyplácet to co Vám vyjde i kdyby jen pár korun

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35
29.10.20 17:37

Děkuji moc za odpovědi! Poslední by měli zasílat kolem 10. prosince, takže bych to měla stihnout, to je fajn. Mě jde právě o to, abych měla pokryté sociální a zdravotní (což by za mě v okamžiku dočerpání příspěvku přestal pracák platit, je to tak?).
Dle webu by ÚP měl fungovat v po a st, takže by to mělo být v pohodě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3034
29.10.20 17:49

Akorát pozor, pokud je ta poslední částka menší než ty předchozí, tak většinou to spojují s tou předposlední a proplatí dohromady.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
622
29.10.20 17:57
@Malina9 píše:
Děkuji moc za odpovědi! Poslední by měli zasílat kolem 10. prosince, takže bych to měla stihnout, to je fajn. Mě jde právě o to, abych měla pokryté sociální a zdravotní (což by za mě v okamžiku dočerpání příspěvku přestal pracák platit, je to tak?).
Dle webu by ÚP měl fungovat v po a st, takže by to mělo být v pohodě.

Ne tak uplne. Jeste zalezi kolik je diteti. Do 3 let by to vubec nemel byt problem v rodicovske dovolene pokracovat. Jinak muzes byt s ditetem doma a mit placene zdravotni a socialni az do 7 let, ale tam uz jsou zase jine omezini. Jelikoz jsi doma, aby si o dite pecovala, nesmis pracovat a dite muze do skolky snad jen na 4 hodiny denne. Kdyby se ti nahodou nepodarilo prispevek prodlouzit, muzes kouknout jeste po teto moznosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3929
29.10.20 18:29
@mamina2017 píše:
Akorát pozor, pokud je ta poslední částka menší než ty předchozí, tak většinou to spojují s tou předposlední a proplatí dohromady.

Ano, na to pozor! @Malina9, pokud ti poslední dávka vychází nižší, pravděpodobně ti ji spojí s říjnovou a vyplatí naráz už teď v listopadu a pak už s tím nehneš. Já na tohle dojela, když se rodičák navyšoval na těch 300 000 - nestihla jsem kvůli tomuhle pravidlu včas zbytek rozložit, abych v lednu ještě pobírala, a o těch 80 000 navíc přišla. Já byla tak naštvaná! :zed: :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1676
29.10.20 18:58

@Malina9 Doufám, že to chápu správně, ale.. Ja příští měsíc dostanu poslední rodičovský prispevek, klukum je 20 měsíců, rodicovskou dovolenou mám u zaměstnavatele nahlasenou do 2 let veku dítěte, s tim, že budu prodlužovat do 3 let věku. Dovyberu prispevek, ale zdravotní a sociální za mě do 3 let veku platí stále stát. Nemusím pobirat žádných 50Kc nebo korunu, jen abych prijimala nějaký příspěvek. Opravte mě prosím někdo, ale takhle jsem to pochopila já.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8695
29.10.20 19:08

@Malina9 Pokud ti opravdu zbývá rodičák na listopad (výplata v prosinci), tak stačí formulář na změnu doručit na pracák do konce listopadu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8695
29.10.20 19:09
@suzka1 píše:
@Malina9 Doufám, že to chápu správně, ale.. Ja příští měsíc dostanu poslední rodičovský prispevek, klukum je 20 měsíců, rodicovskou dovolenou mám u zaměstnavatele nahlasenou do 2 let veku dítěte, s tim, že budu prodlužovat do 3 let věku. Dovyberu prispevek, ale zdravotní a sociální za mě do 3 let veku platí stále stát. Nemusím pobirat žádných 50Kc nebo korunu, jen abych prijimala nějaký příspěvek. Opravte mě prosím někdo, ale takhle jsem to pochopila já.

Zdravotní za tebe bude stát platit do těch 3 let z titulu rodičovské dovolené, příspěvek můžeš mít klidně dočerpaný. Sociální neplatí nikdo ani během RD, ani RP, jen se doba péče o dítě do 4 let počítá jako náhradní doba na důchod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8695
29.10.20 19:11
@Simča30 píše:
Rodičovská končí v době kdy doberete dávky, takže pokud nestrádate a jde jen o to že chcete prodloužit RD tak to natáhnete a nechte si vyplácet to co Vám vyjde i kdyby jen pár korun

Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou nesouvisející věci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35
29.10.20 19:55

@Kikyna90 @mamina2017 @Lendeš Aha, to je pro mě zásadní informace, díky! Já právě měla za to, že vyčerpáním RP všechno končí. Znamená to, že bych se tedy po dočerpání nemusela hlásit na pracák (jen kvůli hrazení pojištění), ale automaticky to platí stát i nadále? Částka by měla vyjít celá, takže by to spojit neměli.
@Kassy Teda, to opravdu naštve!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama