Reklama

RP/konec pracovního poměru/navazující PPM

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Marie432875
Ukecaná baba ;) 1870 příspěvků 28.01.17 21:24
RP/konec pracovního poměru/navazující PPM

Milé ženy, pokud se někdo vyzná v pracovním právu a záležitostech okolo PPM, prosím o vyjádření.
Momentálně jsem na rodičovské a pobiram rodičovský příspěvek, současně jsem těhotná a v srpnu nastupuji na mateřskou - kterou navážu na RD- a RP ani nestihnu dobrat (nevadí). Ale můj zaměstnavatel mi oznámil zrušení pracovní pozice (pravděpodobně k datu 1.7.2017) a nabízí mi odstupné nebo zařazeni na jinou pozici - to je super, ale potřebuji ujasnit pár věcí. pokud tedy ukončíme pracovní poměr dohodou za doby trvání rodičovské, budu stále v ochranné lhůtě, aby mi byla od srpna opet vyplacena PPM? Teoreticky bych splnila max 180 dni mezi ukončením poměru/nástupem na MD, ale je to tak, i kdyz pred nástupem na MD jsem na rodičovské? Nebo je to v tomto případě jinak? Jsem uz z toho celá popletena. Diky za relevantní odpovědi, a omlouvam se za diakritiku, píši z telefonu.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62453 příspěvků 3 inzeráty 28.01.17 21:27

@Marie432875 No a máš ty nějaký důvod v té práci končit? Nabízí ti zajímavé odstupné, řekněme třeba 6 platů? Nebo co tě vede k tomu tu dohodu podepisovat?

Marie432875
Ukecaná baba ;) 1870 příspěvků 28.01.17 21:30

@j.a.n.i1 víceméně je to pro mne super řešení, protože kvůli náročné pracovní době bych se tam s velmi velkou pravděpodobnosti po druhe rodičovské stejne nevrátila. Odstupné nabízí pouze zákonné, v mem případě 3 platy. Pro mne je lepší tedy dostat odstupné a poté hledat praci jinde, nez setrvat a potom stejne hledat praci jinde a bez odstupného.

e008
Závislačka 3203 příspěvků 43 inzerátů 28.01.17 22:10

A kdyz odejdes z prace, nebudes muset mit rodicak na 4 roky? Ale ja se v tom nevyznam, nekdo to cerpa jaksi pres manzela…

Marie432875
Ukecaná baba ;) 1870 příspěvků 28.01.17 22:20

@e008 na 4 roky je rodicak pro ty, co nemají nárok na PPM. V dotazu prave řeším, zda o tu PPM nepřijdu, pokud poměr ukoncim během rodičovské.
Pokud by mi hrozil rodicak na 4 roky, lze to nastavit i na kratší dobu pres manžela, ale to je v me situaci blbost. Kdybych neměla mit nárok na PPM, nevyplatí se mi poměr ukončit, ale setrvat a nechat se zařadit na jinou pozici a brát 28 tydnu materskou, což je v podstatě skoro dvojnásobek odstupného. Chci ideálně odstupné + materskou, nebo alespoň tu materskou.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62453 příspěvků 3 inzeráty 28.01.17 22:31

@Marie432875 O mateřskou nepřijdeš, to je v klidu, nicméně v této situaci bych já osobně na zaměstnavatele zatlačila, že tedy podepíšu dohodu, ale chci 5 platů, neb je to fér, protože pokud on ruší místo, tak by ho to při výpovědi stejně oněch 5 platů stálo (2 měsíce výpovědní doba).

Marie432875
Ukecaná baba ;) 1870 příspěvků 28.01.17 22:41

@j.a.n.i1 asi uplne nerozumím jak to myslíš…omlouvam se, jestli jsem natvrdla. Ale mam za to, ze pokud mi nabídne dohodu o ukončení k určitému datu s dostupným v zákonné výši, ja budu souhlasit, tak ho to nic navic stát nebude. Pokud nebudu souhlasit, mam de facto smulu, protože mi proste zruší misto a da odstupne…ale toto by nastalo az po ukončení RD - což je v mem případě az srpen 2020. Předpokládám, ze jiných variant moc neni - jiné misto je pěkne gesto, ale nutit mi ho nelze, ani nelze operovat s tim ze bud budu souhlasit nebo me zařadí jinam…ne?

Adinal
Kelišová 6467 příspěvků 28.01.17 22:51

@Marie432875 Pokud Ti tu výpověď dá až po návratu z RD, tak je tam dvouměsíční lhůta + odstupné, proto bys měla chtít 5 platů odstupného, pokud podepíšeš dohodu.
Být Tebou bych dohodu pouze se zákonným odstupným nepodepisovala a raději počkala, co bude po RD.

zrcadlo
Kelišová 6623 příspěvků 28.01.17 22:51
@j.a.n.i1 píše:
@Marie432875 O mateřskou nepřijdeš, to je v klidu, nicméně v této situaci bych já osobně na zaměstnavatele zatlačila, že tedy podepíšu dohodu, ale chci 5 platů, neb je to fér, protože pokud on ruší místo, tak by ho to při výpovědi stejně oněch 5 platů stálo (2 měsíce výpovědní doba).

Plus ještě asi nárok na dovolenou za dobu trvání druhé PPM, ne (pokud by se nedohodli k dřívějšímu datu)?

Marie432875
Ukecaná baba ;) 1870 příspěvků 28.01.17 22:57

@Adinal aha, tak to je pro me zase nova informace, ze by tam byla jeste 2mesicni lhůta. To vlastně dává smysl. Me se to proste uz motá dohromady, co je výpověď, co dohoda, podmínky toho a onoho… :) děkuji.
Nicméně, čekat co bude za 3,5 roku je trosku vabank-můžou se změnit zákony a treba pro me k horšímu…kdo ví.
@zrcadlo ano s proplacením dovolene v případě nároku na PPM problem nebude, toho se nebojím, zaměstnavatel je poctivý a nedělá boty. Jen moc nevěřím naši personalistce ze je schopna mi sdělit vse co potřebuji :) ale diky za info :)

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62453 příspěvků 3 inzeráty 28.01.17 23:05

@Marie432875 Ne, to bylo myšleno tak, že kdybys nepodepsala tu dohodu, tak ti nárok na dovolenou vznikne, ale takhle ne, další peníze pro zaměstnavatele ušetřené a tedy další argument pro těch 5 platů. Koneckonců, on se chce zbavit tebe…

Svistice
Neúnavná pisatelka 16930 příspěvků 2 inzeráty 28.01.17 23:08

@Marie432875 Ale když s ním k 1.7. podepíšeš zrušení poměru dohodou, tak Ti od srpna, kdy začneš brát PPM žádný nárok na dovolenpu nevznikne, neb nebudeš zaměstnaná (takže jaksy není co a jak čerpat, ne)?
Protože ty bys jen čerpala PPM ale nebyla by jsi na MD.

Marie432875
Ukecaná baba ;) 1870 příspěvků 29.01.17 03:57

@j.a.n.i1 takže jen abych to shrnula - fakt v tom ted mam hokej - pokud podepíšu dohodu o ukončení poměru, a mezi koncem na nástupem na potenciální MD a čerpání PPM vznikne treba mesic prodleva, tak na ani jedno nárok nemám? Musím tedy porad setrvat v zamestnaneckem poměru, abych ji mohla čerpat? I kdyz během prodlevy budu stále pobírat RP, a diky probíhajícímu těhotenství budu v ochranné lhůtě…?
A jeste jeden detail, kdyby hypoteticky nastala situace - k 1.7.2017 bude chtít ukončit pracovní pomer dohodou, ale ja bych nastoupila 31.6.2017 na materskou (srpen byl pouze orientační, kdybych na ni sla 8 tydnu pred porodem, odchod by mi vysel koncem června), jak by to bylo v tomto případě?

Lendeš
Kelišová 5129 příspěvků 29.01.17 09:28

@Marie432875 Pokud podepíšeš dohodu, tak od ukončení pracovního poměru ti běží ochranná lhůta, takže musíš nastoupit na PPM v této ochranné lhůtě, která je max. 180 dnů - což nebude problém a na PPM mít nárok budeš. Nebudeš už ale na mateřské dovolené, protože nebudeš už zaměstnaná. A mateřská dovolená se bere pro účely řádné dovolené jako výkon práce, takže když na ni nebudeš, nebude ti už vznikat nárok na řádnou dovolenou, kterou by sis jinak mohla mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou vybrat, kdybys byla zaměstnaná.

A ještě je dobré se zamyslet, jestli neuvažujete o dalším dítěti..v tom případě by pro tebe bylo určitě výhodnější setrvat v zaměstnání a nepodepisovat dohodu.

Marie432875
Ukecaná baba ;) 1870 příspěvků 29.01.17 09:38

@Lendeš Uf, moc děkuji za odpověď, uz začínám mit konečne jasno. Je to vsechno určitě na zvážení, sama nevim, jak to ve finále udělám, ale jen potřebuji mit vsechny informace, abych se mohla rozhodnout opravdu zodpovědně-přeci jen přijít o zaměstnání neni sranda. Roli tu určitě hraje i potenciální pracovní zařazeni v případě mého zájmu u firmy zůstat, a to, obavám se, nebude pro me moc přijatelné (řekneme, ze moje stávající pozice je tak specifická a moc mi vyhovuje, ale těžko se nahradí). Zároveň i pracovní doba je velmi náročná, a ani na svoji stávající pozici bych se kvůli tomu nemohla vrátit.
Nicméně-to uz je můj boj. Opravdu moc děkuji všem za odpovědi a vas cas!!! :kytka:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

Eva Decastelo: Komentují moje tlusté ruce? Musí mít chudý vlastní život!

Patří mezi nejkrásnější české moderátorky. I když před několika dny oslavila... číst dále >

Postrach škol Táta parťák chce, aby si děti dělaly, co chtěly. Budeme negramoti?

Bloger, který je známý pod přezdívkou Táta parťák a který svou pravou... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Soni: Syn s vnoučaty nás odmítá navštěvovat, vadí mu švagr

S manželem jsme již v důchodu, na který jsme se těšili. Nejen na klid a... číst dále >

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak... číst dále >

Reklama