Mateřská dovolená - poradíte mi se všemi náležitostmi?

Anonymní
28.1.21 14:44

Růžové prohlášení, narozené dítě, OSVČ a zam-ec... Prosím radu

Ahoj maminky. Bohužel paní mzdová účetní u nás v práci semnou má od začátku problém. Samé naschvály atd. Bohužel mi neporadí, na všechno najdi si to na netu a dolož. Bohužel tomu nerozumím.
Pracovala jsem do 30.6.2020, od 1.7.2020 jsem na mateřské dovolené až do 13.1.2021 včetně. Od 14.1.2021 jsem zaměstnavatele žádala o docerpani staré dovolené a následně o rodičovske volno. Chce po mě růžové prohlášení na rok 2021, to jsem si našla na netu, vytiskla a zaskrtla, že chci slevu na poplatníka. Slevu na dítě za rok 2021 si uplatní otec dítěte, který je OSVČ, to si nějak vyřeší s paní, co mu dělá daně, vím jen, že má nějaký ten paušál. Vůbec nevím, jak to je za ten rok 2020. Dítě se narodilo 30.7.2020. Mám vyplnit nějake dodatečné růžové prohlášení, že chci uplatnit slevu na dítě od 7-12/2020 já? Nebo to si taky vyřeší přítel OSVČ v daních za rok 2020? Já nevím, komu se to víc vyplatí, neumím si to spočítat a jak to je všechno. Díky moc za radu.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1548
28.1.21 14:47

Můžes ve svém prohlášení za rok 2020, kterou má u sebe zaměstnavatel vyplnit zmenovou část a uplatnit si slevu na dítě. A nebo může manžel uplatnit v daňovém přiznání, na částku to nemá vliv.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8484
28.1.21 14:54

Částka je pořád stejná a je jedno kdo si to uplatní. Leda manžel bude od tebe z práce potřebovat potvrzení, že si dítě neuplatňuješ. To je vše.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.1.21 14:55
@Nicole 1234 píše:
Můžes ve svém prohlášení za rok 2020, kterou má u sebe zaměstnavatel vyplnit zmenovou část a uplatnit si slevu na dítě. A nebo může manžel uplatnit v daňovém přiznání, na částku to nemá vliv.

Ona mi jen napsala, že jestli chci uplatnit já, tak mám doložit nový formulář a já vůbec nevím, jak na tohle a tamto. No asi bude tedy jednodušší vyplnit růžové prohlášení na rok 2021 s tím, že zaškrtnu slevu na poplatníka a nic jiného nebudu vyplňovat? Plus žádost formulář o ročním zúčtování. Nic víc? A přítel si da syna do daní za rok 2020 i 2021. Že? Moc děkuji

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
28.1.21 14:56
@Cenarius píše: Částka je pořád stejná a je jedno kdo si to uplatní. Leda manžel bude od tebe z práce potřebovat potvrzení, že si dítě neuplatňuješ. To je vše.

Děkuji moc. Je to pritel ne manžel, ale to je fuk ne? A to potvrzení ode mě z práce vypadá jak? To mám zažádat já zaměstnavatele nebo jak to funguje?

• Citovat
  • Nahlásit
8484
28.1.21 14:58
@Anonymní píše:
Děkuji moc. Je to pritel ne manžel, ale to je fuk ne? A to potvrzení ode mě z práce vypadá jak? To mám zažádat já zaměstnavatele nebo jak to funguje?

Přítel, manžel. To je jedno. A to potvrzení ti dá účetní. Musí to znát, jinak tam nemá co dělat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1548
28.1.21 15:01
@Anonymní píše:
Ona mi jen napsala, že jestli chci uplatnit já, tak mám doložit nový formulář a já vůbec nevím, jak na tohle a tamto. No asi bude tedy jednodušší vyplnit růžové prohlášení na rok 2021 s tím, že zaškrtnu slevu na poplatníka a nic jiného nebudu vyplňovat? Plus žádost formulář o ročním zúčtování. Nic víc? A přítel si da syna do daní za rok 2020 i 2021. Že? Moc děkuji

Asi to bude jednodušší, když je s účetní, tak špatná domluva.
Od účetní budeš potřebovat pro manžela potvrzení, že jsi si za rok 2020 ani 2021 neuplatňujes daňové zvýhodnění na děti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.1.21 15:03
@Cenarius píše:
Přítel, manžel. To je jedno. A to potvrzení ti dá účetní. Musí to znát, jinak tam nemá co dělat.

Tak to bude zas problém… Ta mi na všechno píše, že informace a formuláře najdu na internetu. Ať si tk stáhnu atd takže to jsem teda zvědavá až to budu potřebovat, jestli mi to dá. Moc děkuji za rady!

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
28.1.21 15:05
@Nicole 1234 píše:
Asi to bude jednodušší, když je s účetní, tak špatná domluva.
Od účetní budeš potřebovat pro manžela potvrzení, že jsi si za rok 2020 ani 2021 neuplatňujes daňové zvýhodnění na děti.

A to jí musím taky jako např žádost o roční zúčtování zaměstnavatelem zadat nějakým formulářem nebo mohu sepsat jen větu, že žádám a poslat poštou?

• Citovat
  • Nahlásit
9394
28.1.21 15:18

Pokud jsi byla na MD od 1. 7., tak ti těch 28 týdnů uplynulo 12. 1. O dovolenou jsi měla požádat od 13. 1.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1548
28.1.21 15:26
@Anonymní píše:
A to jí musím taky jako např žádost o roční zúčtování zaměstnavatelem zadat nějakým formulářem nebo mohu sepsat jen větu, že žádám a poslat poštou?

Na to formulář není. Normálně ji to napiš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8484
28.1.21 15:32
@Anonymní píše:
Tak to bude zas problém… Ta mi na všechno píše, že informace a formuláře najdu na internetu. Ať si tk stáhnu atd takže to jsem teda zvědavá až to budu potřebovat, jestli mi to dá. Moc děkuji za rady!

Na to formular neni a nikdo jinej ti to vystavit nemuze, takze ma smulu a at maka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.1.21 15:45
@Lendeš píše:
Pokud jsi byla na MD od 1. 7., tak ti těch 28 týdnů uplynulo 12. 1. O dovolenou jsi měla požádat od 13. 1.

Jo, to jsem žádala :) ale najednou mi napsala :
Do kanceláře doručíš vyplněný formulář s Prohlášením poplatníka daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti pro zdaňovací období pro rok 2021, kde poplatník právě učiní prohlášení, kdo bude uplatňovat dítě a kdo ne, dále jak to se společnou domácností atd.

To jsem teď hlavně potřebovala pro zúčtování tebou požadované čerpání dovolené po mateřské dovolené ve mzdě za leden 2021. dnes už je 28.1.2021! Prosím proto urgentně aspoň o skan tohoto „Prohlášení“ a následné doručení papírově.

Proto právě i moje dotazy. O dovolenou jsem žádala vcas, ještě v prosinci :)

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
28.1.21 15:46
@Cenarius píše:
Na to formular neni a nikdo jinej ti to vystavit nemuze, takze ma smulu a at maka.

Aspoň na něco formulář není. Moc děkuji za rady!

• Citovat
  • Nahlásit
6823
28.1.21 16:02

@Nicole 1234 @Cenarius žádost o roční zúčtování samozřejmě formulář je!
https://www.financnisprava.cz/…5457-B_1.pdf?…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat