Rybíz a angrešt

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
1382
20.2.13 09:35

Rybiz a angrest

Ahojky, chtela bych se zeptat, jestli kdyz ted na jare vysadim rybiz a angrest, tak jestli mi uz bude tento rok plodit? A ve kterem mesici je nejlepe je vysadit? Dekuji :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2217
20.2.13 09:43
@Carmen6 píše:
Ahojky, chtela bych se zeptat, jestli kdyz ted na jare vysadim rybiz a angrest, tak jestli mi uz bude tento rok plodit? A ve kterem mesici je nejlepe je vysadit? Dekuji :kytka:

manžel loni sadil angrešt v dubnu nebo v květnu. Ale v létě tam toho moc nebylo. Tak možná 15 kuliček na každém keři.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
lucenka
20.2.13 09:44

Vloni jsme vysadila rybíz. Myslím, že to bylo nějak v půlce dubna, ale nejsem si jistá. A už plodil - teda měl 3 kuličky :) Záleží jak velký sazenice koupíš, ale na pořádnou úrodu si musíš pár let počkat.

• Citovat
  • Nahlásit
545
20.2.13 09:48

Taky jsme loni sadili. V dubnu - malinky, ostruřiny, rybízy a angrešty. Pár bobulek na keříkách bylo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
38357
20.2.13 09:55

Na jare zasadit muzes, ale pokud by snad sel do kvetu, mela bys kvety otrhat - aby se nevysiloval.

Pokud bys sazela prostokorenne sazenice, tak bys mela slahouny ostrihat 3 ocka nad zemi (stromkovej angrest bych prostokorenny na jare rozhodne nesazela). takovy by rozhodne ten rok neplodil.
Sazenice s korenovym valem jsou odolne lepe, ale stejne bych ho ostrihala a dala mu ten rok na aklimatizaci.

Jo rybizy se sazeji tak hluboko, aby vsechny vetveni vyhonu byla pod urovni zeme - je to vyhoda na zmlazovani do pristich let.

jo a sazenice vysazene na jare se musi cely rok pravidelne zalevat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1382
20.2.13 10:23

Moc diky za reakce :) Tak to vypada, ze se muzu s rybizem a angrestem rozloucit :lol: Budu mit pujcenou zahradku na dobu neurcitou, nikdo nevi, jestli na rok nebo na nekolik let, takze potrebuju neco, co bude plodit hned. Co byste doporucily? Co treba maliny a jahody? No a samozrejme zeleninu, s tim pocitam :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
lucenka
20.2.13 10:34

@Carmen6 jahody jsou v pohodě, jsem koupila 20 sazenic a už první rok jsme nevěděla co s nima :)

• Citovat
  • Nahlásit
1382
20.2.13 13:33
@lucenka píše:
@Carmen6 jahody jsou v pohodě, jsem koupila 20 sazenic a už první rok jsme nevěděla co s nima :)

tak to je super :D a jakou odrudu bys doporucila? koukala jsem na karmen, darselect a aromas.
a jeste mam dotaz - staleplodici jahody se taky maji kazde 2-3 roky obnovovat?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
lucenka
20.2.13 13:38

Odrůdu nevím, jsem vybírala podle fotek jahod na jednom zahradnictví. K tomu obnovování, jahody ti během léta budou vytvářet šlahouny s novými rostlinkami, tak ty postupně zasazuju na nový záhon. A až ty starý přestanou plodit, tak jejich záhon zruším. Takže se tak nějak obnovují sami baz dalších investic.

• Citovat
  • Nahlásit
38357
20.2.13 18:28

Mam karmen a fakt jsou dobry. akorat ze, jak se vsude pise, opravdu maji dutinku a tudiz nizsi vynos.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
145
6.3.13 17:00

Muzu se zeptat? Kdy angest na jare pousti nove puky? Koukala jsem dnes na ne a prijdou mi hodne suche. Rybiz vedle nich vypada, ze uz nasazuje. Nebo na angresty je jeste brzy? Mam je teprve druhy rok, tak nevim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
123
3.6.15 14:11

Zlomený angrešt ...

… dá se ještě zachránit?

Mám 2 stromkové angrešty, loni na jaře vysazené, kmínek hodně tenký. Jeden se už zlomil, byl hodně obsypaný, celá koruna je pryč. Asi s ním už nic neudělám. Druhý zatím drží, ale bojím se, aby nedopadl stejně. Mám dát kůl ke každé větvičce nebo jak to udělat, aby ten druhý vydržel?

Pak bych se (jako zahradník začátečník :-) chtěla ještě zeptat, co dělat s kvetoucími bylinkami. Mám zafixované, že už se to nemá jíst, ale nevím, jestli je to pravda. Do květu mi jde třeba libeček (zaštípnout květ?). A tymián je jeden velký květ. Mám ho nějak radikálně ostříhat, aby nově obrazil?

Rybízy stromkové - mám je druhým rokem (sázené na jaře) a není na nich skoro nic, pár kuliček. Celkově mi připadají takové divné, listy světle hodně světle zelené, některé zkrabatělé, na některých z nich jsou zespoda nejspíš mšice nebo co to je. Co s tím? Stříkat nechci. Dole na kmínkách vyrazily výhony, listy vypadají jinak, než ty klasické rybízové, ty mám zastříhnout?

Rozhodování, jestli stromkový nebo keříkový rybíz/angrešt záleží jen na místu nebo i na něčem jiném? Co by jste doporučili?

Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
337
3.6.15 14:17

Stromkove angresty jsme meli 2. Jeden se taky pod tihou plodu dist naklani. Zatim je privazany k tycce a staci to. Druhy jsme rovnou, kdyz jsme ho dostali, zasadili do zeme zesikma tam, ze cely kmen byl pod zemi a videt byla jen koruna. Krasne zkosatel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1375
3.6.15 15:45

To co ti roste z těch stromkovych rybízu jsoz „vlci“.To musí vždycky hned pryč, vysilujete tu rostlinu a nic z toho nebude. Po zkušenostech se stromkovymi angresty/rybizy (ulomena korunka, další zasel právě kvůli falesnemu vyhonu) už máme všechno jen kerove a super.

Ty zkroucene listy to budou msice, nejhorsi listy otrhej a zbytek omyj velkým proudem vody

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
38357
3.6.15 18:48

@saralinda proc jste teda kupovali stromkovy? oni to schvalne roubujou na kminek jine odrudy, aby dosahli teto formy, kdybyste koupili rovnou kerickovy, nejspis by to bylo i levnejsi - v kazdem pripade praktictejsi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat