Šatna v RD jiném patře než ložnice?

6993
3.1.20 17:21

šatna v RD jiném patře než ložnice?

Ahoj všichni, rekonstruujeme dům po prarodičích, je to taková ošizená kostka ze 70. let a pokojíčky pro 4 děti jsou malinkaté, naopak prostor haly/předsíně je poměrně velkorysý (tedy na malý dům), nějakých 27m2 a tak přemítám, máte někdo šatnu (nebo její část) jinde než přímo v ložnici nebo u ložnice, i třeba o patro či dvě níže? Že bych část dala do pedsíně? Bude tam asi 7m dlouhá vestavěná skříň (je to obdélník nějakých 7*3,3, plus špatně dostupná komora).
Celkem jistě vím, že:

1. mikiny, svetry apod. klidně můžou být v předsíni/hale, doma nosíme max tričko s dlouhým rukávem (a to nijak nepřetápíme), takže v 95% nepotřebujeme mít nahoře v pokoji;
  2. spodní prádlo a věci na spaní mi naprotiž tomu přijde vhodné mít v ložnici.

Nad čím dumám a nejsem si jistá (spíš do budoucna, teď to funguje, ale nejstaršímu je 8) - oblečení na ven pro děti - jeansy, sofshellky atd, by klidně mohly být v předsíni, kde si je už teď nechávají a berou si tam teplajdy (pokud není rovnou třeba odnést do sprchy a ta je spolu s prádlenou hned u předsíně).

Nemáte k tomu někdo prosím nějaké postřehy? Nebo jak to funguje třeba u Vás?
Prostor resp. chodba v patře před pokojíčky má na šířku docela málo, jestli je to 120cm, tak je to dost (možná méně, nějaký stavař mi říkal, že nám to nesplňuje nějaké normy, kvůli stěhování), takže tam skříně nedám. Manžel by si přál do každého pokoje vestavěnou skříň a mě je škoda místa, v jendom z pokojíků jsme měli skříň Ikea Stuva - odhadem 180cm vysoká a 70cm široká a když jsem ji dala pryč, tak se ten pokojík najednou opticky zvětšil (a to byla v rohu nejdál od okna a bílá). Já bych dala zase jen komody, něco ne moc drahého, co můžou děti poničit či si upravit dle svého :think: Jindy mám ráda pořádný nábytek, ale tady bych chtěla fakt něco klidně z bazaru, třeba tří šuplíkovou komodu Hemnes (nebo třeba i tu větší, ať si tam můžou schovat i další věci) jen na nezbytnosti a zbytek právě třeba do chodby.
Tak jestli jste měli sílu dočíst až sem, tak díky a pokud mně nějak nasměrujete, budu vděčná:-)
DODATEK: domek má tři patra, ve spodních patrech je po jedné koupelně, v patře, kde jsou ložnice, je také jedna koupelna a při přístavbě by měla vzniknout ještě mini koupelna sprcháč s WC.

Příspěvek upraven 04.01.20 v 19:05

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
3.1.20 17:35

Ano, máme to tak, máme přízemí a patro, v patře jsou pokoje a ložnice. Dole je obývák, kuchyň, chodba a velká místnost, která funguje jako šatna. Po celém obvodu jsou skříně, mám tam pračku a sušičku. Takže jsme naučení přijít domů a převléct se tam. Nikde jinde v domě nemám skříně, ani prádlo. Jsme tak zyklí. Ale nemáme nahoře koupelnu, koupelny máme jen dole a ten prostor je propojený, jakože obývák je otevřený do toho patra a ta šatna není bokem, ale je hne vedle koupelny a z druhé strany hned ze vstupní chodby. Takže i když se jdeme mýt, tak se prostě převlíkáme v té šatně a hned tam hážeme špinavé prádlo do koše vedle pračky.

• Citovat
  • Nahlásit
830
3.1.20 17:35

Rodice maji v takove komusticke kostce taky velkou predsin a zadveri. V te predsini nechali udelat vestavenou skrin a je to super. Maji tam vse to obcas potrebne - kabaty, kufry, deky a pak jak pises sezonni veci. Zadveri a predsin maji oddelene letackovymi dvermi - ty za mne nic moc ale vyhovuji svele, ze drzi zimu resp. teplo v dome. Nebot jinak by z predsine strasne tahlo. Je propojena primo na schodiste a chodby, takze by tu vsude byla jinak zima.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
701
3.1.20 17:37

Ahoj, my to tak máme. Sice v ložnici a u jednoho syna v pokoji mám skříně (v patře), ale tam jsou věci, co se aktuálně nenosí. To, co se nosí, máme ve velké skříni v přízemí v hale - taky máme velkou. A opravdu se mi to osvědčilo. Máme tam i spodní prádlo, ponožky, trika, rifle do školy, mikiny, bundy, no prostě všechny aktuálně nošené věci. Akorát bych tu skříň potřebovala větší, takže část věcí máme ještě ve skříni v pracovně, ale to je hned vedle, taky v přízemí. Záleží, jaké máte zvyky. U nás prostě děti ráno sejdou do přízemí v pyžamu a oblékají se dole, to samé my s mužem. Stejně, když se někam jde a chtějí se třeba z domácího převléknout, tak se převlékají dole, nikomu se nahoru po schodech nechce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17059
3.1.20 17:38

My máme mikiny, bundy, čepice, rukavice a šály, stejně jako oteplovacky a turistické kalhoty v předsíni. Ručníky a osušky mám přimo v koupelně. Ostatní je v šatnách u pokojů, ale stejně máme každý z nás dole jednu sadu oblečení pro případ, že se mi děti třeba ráno polijou, tak abychom nemuseli ve spěchu lítat nahoru. Btw, bývalí sousedi měli dole v přízemí obrovský pokoj jako šatnu a fungovalo jim to taky dobře. Prostě nahoru chodili v pyžamu a převlékali se všichni dole. Tam byla logicky i pračka a sušička.

Příspěvek upraven 03.01.20 v 17:40

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
491
3.1.20 17:40

ANO. VELMI DOBRÝ NÁPAD. Šatnu jedině dole, co nejblíže ke vchodu, jestli máš děti. Jinak se hrozně naběháš do patra. Máme velké pokoje a malou verandu a spoustu aktivit, často dovnitř-ven, a lítám po schodech jako střelená snad 100× denně, když se chystáme z domu. Taky se už obutá často zouvám a vracím se pro věci do pokojů. Ségra má tentýž problém.
Halu využij do posledního místečka, oceníš to. V pokojích stačí obyč. komody na spodní prádlo a to nejnutnější. Hlavně je přimontujte ke zdi, ať se na děti nepřevrátí, až si ze šuplíků budou dělat schody:-)
Držím palce, ať se rekonstrukce podaří k vaší plné spokojenosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.1.20 17:43
@Helen78 píše:
Ahoj, my to tak máme. Sice v ložnici a u jednoho syna v pokoji mám skříně (v patře), ale tam jsou věci, co se aktuálně nenosí. To, co se nosí, máme ve velké skříni v přízemí v hale - taky máme velkou. A opravdu se mi to osvědčilo. Máme tam i spodní prádlo, ponožky, trika, rifle do školy, mikiny, bundy, no prostě všechny aktuálně nošené věci. Akorát bych tu skříň potřebovala větší, takže část věcí máme ještě ve skříni v pracovně, ale to je hned vedle, taky v přízemí. Záleží, jaké máte zvyky. U nás prostě děti ráno sejdou do přízemí v pyžamu a oblékají se dole, to samé my s mužem. Stejně, když se někam jde a chtějí se třeba z domácího převléknout, tak se převlékají dole, nikomu se nahoru po schodech nechce.

to samé je u nás, já si ani neumím představit se jako běhat převlékat do patra. S tím tedy, že já na to mám místnost. Uprostřed je koberec s gaučíkem, po obvodu skříně, takže já tam mám komplet všechno, včetně toho sezónního. Přijdeme domů, vyzujeme se v chodbě, dojdeme do šatny, vysvlečem se a převlečeme do domácího. Když jdou děti ven, zase se převlčou dole. A večer taktéž, děti jsou tedy líné, takže se vysvlečou v šatně, hodí prádlo do špíny, vezmou pyžama a nahaté jdou do koupelny, která sousedí. My se vysvlékám s manželem až v koupelně, a pak to prádlo nosíme po umytí zpět do šatny. Neumím si moc představit běhat do patra se stále převlékat. To jsme měli před rekonstrukcí a ve výsledku se všude dole válelo oblečení, páč byli všichni líní běhat furt nahoru.

• Citovat
  • Nahlásit
701
3.1.20 17:59
@Anonymní píše:
to samé je u nás, já si ani neumím představit se jako běhat převlékat do patra. S tím tedy, že já na to mám místnost. Uprostřed je koberec s gaučíkem, po obvodu skříně, takže já tam mám komplet všechno, včetně toho sezónního. Přijdeme domů, vyzujeme se v chodbě, dojdeme do šatny, vysvlečem se a převlečeme do domácího. Když jdou děti ven, zase se převlčou dole. A večer taktéž, děti jsou tedy líné, takže se vysvlečou v šatně, hodí prádlo do špíny, vezmou pyžama a nahaté jdou do koupelny, která sousedí. My se vysvlékám s manželem až v koupelně, a pak to prádlo nosíme po umytí zpět do šatny. Neumím si moc představit běhat do patra se stále převlékat. To jsme měli před rekonstrukcí a ve výsledku se všude dole válelo oblečení, páč byli všichni líní běhat furt nahoru.

Přesně, to je za mě ideál. Okolo sousedi mají skoro všichni šatnu u ložnice, ještě ke všemu přístupnou jen z ložnice, ze začátku mi to mrzelo, že nám to nevyšlo, ale teď jsem ráda, že nemusím běhat do patra.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10985
3.1.20 18:13

Má to svoje pro a proti. Já měla jako dítě rozstrkané věci všude možně, a nesnášela jsem v pubertě, že jsem třeba musela projít přes obývák (kde krafala návštěva), abych se dostala ke skříni s tričkem. Když jsem nechtěla chodit v podprsence, tak jsem šla v jiném tričku dolů, pak s tím novým nahoru, tak převlíknout v soukromí a zase dolů. Stejně jsme si tak v pubertě zaplnily pokoj skříněma a měly snahu tam věci na sebe přesunout.

Ségra teď má šatnu nahoře, ale pračku dole. Z horní koupelny snáší špinavé prádlo dolů, po vyprání ho nosí nahoru a nadává, že si nedala pračku do patra. Kamarádka má šatnu i pračku a sušičku nahoře a libuje si, že to ještě teplé rovnou skládá do šatny a nepřenáší to po schodech. Švagrová má šatnu a pračku nahoře, ale suší nejradší na sluníčku a žehlí dole v obýváku, takže stejně mokré prádlo nosí po vyprání dolů a pak to tahá nahoru a taky nadává.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.1.20 18:24

My teda mame oblečení normálně v ložnici, ale s malyma detma si beru oblečení dolu a prilevlikam se tam.. Máme tam pracovnu ktera ted slouží spíš jako šatna.. Mame tak kazdej policku kam dáváme roznoseny oblečení, pyžamo.. Takze kdyz prijdem z venku, z práce, prevlikame se dole v pracovně do domácího který máme v ty poličce..
Ale používáme koupelnu dole, dokud nebude nahore hotova, pak uz budeme používat vic tu horni, tak kdoví jak to bude..
Ale detem bych asi nechala oblečení v pokojicku.. Jako dítěti by se mi asi nechtělo ráno chodit dolu a prevlikat se tam, nebo si tahat oblečení nahoru. Nebo si ho každý večer připravovat do pokojíčku, když neni šatna nalepena na pokojicku, nechala bych oblečení v pokoji.. Neni nutny mít velky vestavný skříně, nějaký ty mikiny a bundy, sezonni oblečení muzou mit klidně dole, ale spodni pradlo, tricko, kalhoty bych dala spis do pokojicku

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
3.1.20 18:32

Jinak teda mluvím spis o pubertacich.. Dokud jsou deti maly, je jim to jedno a výhodnější je mit oblečení dole, pokud tam trávíte cas, ale pubertaci uz pak budou chtít na prevlikani spis soukromí v pokoji a ty skříně se tam nakonec stejne daj, jak tady nekdo predemnou psal..

• Citovat
  • Nahlásit
5967
3.1.20 22:46

Naprosto zásadně ANO.
Původní šatna v patře domu u ložnice byl náš největší omyl, změnili jsme dispozice hned po par měsících bydlení. Tak se žít proste nedalo.
Teď máme šatnu velikou, blízko ke vchodu, dolní koupelně i obýváku a je to přesně ono.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2037
3.1.20 23:27

@Almatka … my máme ložnici v prvním patře a šatnu v přízemí - šatna je ale velká, máme tam všechno oblečení - sezónní i na běžné nošení, zrcadla a tak… ložnici jsme schválně zařizovali jen na spaní - z nábytku kromě postele a nočních stolků tam máme jen pracovní stůl, já kosmetický stolek, nejmladší syn teď postýlku a to je všechno -'starší dcery mají klasicky šatní skříně každá ve svém pokoji v patře… :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11936
4.1.20 08:51

Rozhodně ano. Taky jsme měli šatnu v patře, hrůza, taky nikdo nechtěl běhat se stále převlékat nahoru, protože tam jsou jen pokoje, denní život se odehrává dole. Takže jsme to také změnili, mám celou místnost, která funguje jako šatna, všechny skříně jsou tam. Také tam mám pračku a sušičku, nic nikam nenosím, jen to vyperu, přehážu do sušičky a nadám do skříní. Doma se nikde nevalí oblečení, všechno je to v šatně, jsme náramně spokojení. Úplně maximálně. Takže za mě také rozhodně ano. Šatnu v patře už nikdy. A puberťák se normálně převléká v šatně. Nenosí si věci do pokoje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6993
4.1.20 19:08

Tááák, teď se mi smazala sakra dlouhá odpověď, tak prozatím jen děkuji, nasadili jste mi pár brouků do hlavy, dobré nápady a zajímavé…musím nad tím porozumovat, nevím jak jsem dostala do původního příspěvku 3 děti, máme 4…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat