Schizofrenie a léčba elektrošoky...

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.17 22:01
Schizofrenie a lecba elektrosoky...

Ahoj, chtela jsem se zeptat ma tu nekdo zkusenost at uz u sebe nebo v okoli s touto lecbou? Zajimalo by me jestli to pomaha a nebo jak to ovlivnuje cloveka podstupujici tuto lecbu.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Janina B1
Kecalka 400 příspěvků 22.11.17 22:27

Mě by to také fakt zajímalo, do psychiatrie jsem nikdy pořádně nenahlídla a ty elektrošoky mě opravdu zajímají. :cert: Může se po nich člověku rozsvítit? 8)

GabinkaCh
Ukecaná baba ;) 2125 příspěvků 22.11.17 22:39
@Anonymní píše:
Ahoj, chtela jsem se zeptat ma tu nekdo zkusenost at uz u sebe nebo v okoli s touto lecbou? Zajimalo by me jestli to pomaha a nebo jak to ovlivnuje cloveka podstupujici tuto lecbu.

Zkusila bych zabrousit na jiné stránky

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.17 22:57

Nevlastní strýc to podstoupil, k tomu bere léky, má psychoterapii a je docela v pohodě. Podrobnosti nevím, jen to, že když se mu nemoc vrátila, tak šli rovnou do elektrošoků, protože na ně prvé reagoval dobře, a na podruhý to taky dobře zabralo, a asi do 3 týdnů už neblaznil navenek, a teď už je několik let bez nějaký velký ataky, nějaký příznaky furt má, ale má přítelkyni, prividelek k invalidnímu důchodu a je celkem ok - prostě neblázní. Víc nevím. Laicky si to představuju, jako když se restartuje počítač - ale to je moje laická představa a se strýcem jsem o tom nikdy nemluvila.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.17 23:09

Moje babička neměla schizofrenii, ale těžké deprese a nějakou psychozu, skoro celou dobu, co pamatuju pořád mluvila, jak nechce žít, občas úplně mimo atd… Nic ji nijak výrazně nepomohlo. Elektrošoky jí pomohly asi na 5 let opravdu výrazně - byla úplně normální, skvělá, veselá, šťastná, aktivní. Bylo to neskutečné, takové období nikdy neměla - vždy jen míň hrozné a víc hrozné. Bylo to jak když tu nemoc úplně vypneš. Vydrželo to tedy „jen“ těch cca pět let, pak jí to myslím zkoušely zopakovat, ale tam už takový efekt nebyl.
I když to vypadá děsivě, tak bych to asi po této zkušenosti nezatracovala.
 s.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.11.17 07:46

Pracovala jsem v následných službách pro psychiatrické pacienty. Zkušenosti s elektokonvulzí byly převážně dobré. Měla jsem klienty, kteří v plánech péče uváděli, že chtějí právě tuto metodu, protože jim pomohla. Není to tedy většinou první volba, většinou se k tomu přistupuje při masivních psychotických stavech nebo při rezistenci na psychofarmaka. Hodně také pomáhla tato metoda na hluboké depresivní stavy a extrémní staženost. Jedna moje klientka tomu říkala: „a jsem znovunabitá :mrgreen: a přepólovaná a teď se zase můžeme věnovat terapi, jsem na příjmu“ :lol:

aiwwa
Neúnavná pisatelka 15169 příspěvků 23.11.17 08:04

To se vážně ještě dělá? 8o v kterém místě v mozku? zní to dost děsivě.

citlivaduse
Ukecaná baba ;) 1796 příspěvků 23.11.17 08:30

@aiwwa možná to zní desive, ale já u nich párkrát asistovala. Prováděly se při různých dg., od těžkých depresí, kdy farmakoterapie byla bez ucinku a zažila jsem i pacientku s těžkou laktační psychozou.

SlečnaDahlia
Ukecaná baba ;) 1706 příspěvků 23.11.17 08:40
@aiwwa píše:
To se vážně ještě dělá? 8o v kterém místě v mozku? zní to dost děsivě.

Zní to děsivě, i výkon toho zákroku docela děsivě vypadá, ale nic moc na tom není. Dělá se to za plné anestezie.

aiwwa
Neúnavná pisatelka 15169 příspěvků 23.11.17 08:47
@citlivaduse píše:
@aiwwa možná to zní desive, ale já u nich párkrát asistovala. Prováděly se při různých dg., od těžkých depresí, kdy farmakoterapie byla bez ucinku a zažila jsem i pacientku s těžkou laktační psychozou.

a to je „neinvazivní“? to se přikládají na hlavu elektrody? tyjo, to tedy koukám, já si vždy představím tak padesátá léta.

aiwwa
Neúnavná pisatelka 15169 příspěvků 23.11.17 08:49
@SlečnaDahlia píše:
Zní to děsivě, i výkon toho zákroku docela děsivě vypadá, ale nic moc na tom není. Dělá se to za plné anestezie.

a nemůže se v mozku zrušit i třeba co já vím paměť?

SlečnaDahlia
Ukecaná baba ;) 1706 příspěvků 23.11.17 10:54
@aiwwa píše:
a nemůže se v mozku zrušit i třeba co já vím paměť?

„Zrušit“ ne, respektive o takovém případě nevím. Narušit teoreticky ano. Bezprostředně po zákroku je pacient otupělý, paměť mu může trochu selhávat (i relativně dlouho, několik dní až týdnů po zákroku).

Samozřejmě to je invazivní zákrok. Do mozku se pouští krátký pulz elektrického proudu, uměle se tak vyvolá epileptický záchvat, jehož průběh se hlídá a za pochodu upravuje medikamenty. Proto píšu, že to na pohled není příliš hezký zákrok. Pacient na lůžku (ve spánku) prodělává epileptický záchvat, nic příjemného.

SibyllaTrelawney
Kecalka 193 příspěvků 23.11.17 17:39

.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.11.17 18:15

Podstoupila je jedna paní z blízké rodiny, dg byla farmakorezistentní těžké deprese, několik pokusů o sebevraždu. Měla myslím 10 konvulzí 2× týdně, už je to delší dobu tak si nevzpomínám přesně.
Vždy po zákroku vypadala dost zmateně, ale do druhého dne se to upravilo. Po asi sedmé konvulzi se projevila dost výrazná změna a to v ztrátě paměti. Poslední rok prostě nebyl.
Bylo to dost náročné jak pro ni tak pro rodinu, poslední dvě konvulze už nedostala, právě kvůli vedlejším účinkům ztráty paměti. To období si nepamatuje dodnes a to už je pěkných pár let.
Na onu depresi jí to pomohlo tak na půl, od té doby je stabilnější, má horší a lepší období, ale už to nejsou takové výkyvy jako dříve. Léků má pořád solidní hromadu, ale už se nemusí tak často měnit protože na ně reaguje dobře a zabírají lépe než před terapií.
Zdravá už nebude nikdy, ale dá se říci že je schopna žít jakštakš normální život.
Jiný známý chodí na EKT cca každé dva roky, také trpí depresemi a dost mu to pomáhá, vždy si jde lehnout na týden do špitálu, tam dostane sérii EKT a má dva roky pokoj, je bez léků, jen se mu to vždy po těch dvou letech vrátí a musí se terapie zopakovat.

Petra, pochopte anonym.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.11.17 18:55

No jedna se o moji mamu, leta ma tuto nemoc. Po dobu, co jsme byli my deti male jsme o nicem nevedeli, nikdo nam nic nerekl, jo parkrat byla hospitalizovana uz ani nevim, co nam nasi rikali ale nevzpominam si, ze by to bylo tak zle.. nejvic to asi zacalo, kdyz jsme se my jako deti odstehovali.. prestala jist prasky, pila alkohol aby utekla od toho vseho co se ji delo a zacala se chovat zvlastne, my deti jsme v tu dobu jeste o teto nemoci nevedli.. od teto doby to slo s ni dost z kopce, ma duchod, vecne zavrena jen v pokoji, bludy, hlasy, kazdej rok hospitalizace, letos po druhe, parkrat pokus o sebevrazdu… zrovna par dni zpet to zkousela take udelat, s tim, ze uz ji to nebavi, ze uz tu nemoc nezvlada, ze by nejradeji odesla.. je ted hospitalizovana a zatim s ni moc nedelali ale je mozne ze bude podstupovat tuto lecbu… vystridala spousty prasku, chodila na injekce ale vsechno bylo opravdu jen na chvili, kdy se ji aspon trochu stav zlepsil… byla by jsem rada, kdyby ji to pomohlo… ale mam i trochu obavy
Zakladatelka

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aby bylo mateřství jen samá radost!

Objevila jste dvě čárky na těhotenském testu poprvé nebo kolem vás už běhá... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Tipy na zdravé recepty přímo od výherkyň

Jaká zdravá jídla vedou v domácnostech výherkyň naší soutěže o hubnutí pod... číst dále >

Články z Expres.cz

Mladý fotbalista z Vrchlabí se po zápase oběsil. Bylo to kvůli nešťastné lásce?

Další fotbalista si vzal život. V noci z pátku na sobotu spáchal sebevraždu... číst dále >

Pohnutý osud „chateau Stropnický“: Baronka ho propila, pak propadl kampeličce

Kdo ví, možná Matěje Stropnického (34) ke koupi zámku v Osečanech na... číst dále >

Články z Ona Dnes

Zdravý jídelníček: stačí tři porce, důležitá je pravidelnost a složení

Český národ stále tloustne, každý druhý člověk u nás trpí nadváhou. Na vině... číst dále >

Mámina péče už se nedala vydržet, říká Petr. Dětí jako on jsou tisíce

Některé děti prožijí víc, než mohou unést. Ozvat se není snadné. Je potřeba,... číst dále >

Reklama