Schůzka u notáře kvůli dědictví- průběh a tipy

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Zahradnice Roku
Zasloužilá kecalka 942 příspěvků 28.12.16 09:25
Schuzka u notáře-dědictví- průběh a rady prosím

Ahojky,

jak jsem psala v jiném vlákně tak budu nejspíše něco málo dědit. Ráda bych se zeptala někoho, kdo dělá v oboru nebo s tím přijde do styku na několik otázek.

Nechci tady nikoho obtěžovat, vše jsem si samozřejmě snažila vygooglit, ale z toho co jsem našla moc tedy moudrá nejsem, abych řekla pravdu a tak bych ocenila, kdy si někdo našel dvě minutky a vysvětlil…

1) dotyčný měl kdysi dluhy, ale již vše by snad mělo být doplaceno. Ráda bych se ale pojistila a nechala si sepsat ten souhrn majetku či co to je.
Ale nevím kolik to stojí, kde se to sepsiuje atd a jak to přesmně funguje atd atd…

2)schůzku u notáře mám poslední týden v lednu myslím. Musím si an to udělat v práci volno atd. Přišel dopis se zeleným pruhem, že se mám dostavit s dokladem totožnostia s tím papírem co mi přišel.
Zajímalo by mě co se přesně bude dít a jaký bude další průběh. Zda se vše vyřeší během jedné schuzky nebo jak to probíhá dál. Jde mi hlavně o to z hlediska času. Pokud dědictví přijmu je tam i letní rekreační objekt, který se samozřejmě nejlépe prodává před sezonou, takže bych ráda měla vše třeba do konce unora vyřešené…

3) na co si dát u notáře pozor. Co říkat či neříkat atd? Na co se zeptata atd…

Děkuji moc.

Reakce:

soleja
Povídálka 30 příspěvků 04.01.17 22:55

Dobrý večer, navážu… snad někdo poradí… Chtěla bych se zeptat jestli má někdo zkušenost, jak to chodí u notáře ohledně dědictví. Zda - li už má notář připravené veškeré podklady k vyřízení dědictví jako např. odhadní cena bytu, stav na účtech a popř. jestli po smrti odcházely z účtu nějaké platby, ztracená kreditní karta. Co se stane když se jeden z dědiců nedostaví, nebo má trvalé bydliště na magistrátu a tam si nepřebírá poštu. Moc děkuji.

Burj Chalifa
Nadpozemská drbna 29034 příspěvků 04.01.17 22:58
@soleja píše:
Dobrý večer, navážu… snad někdo poradí… Chtěla bych se zeptat jestli má někdo zkušenost, jak to chodí u notáře ohledně dědictví. Zda - li už má notář připravené veškeré podklady k vyřízení dědictví jako např. odhadní cena bytu, stav na účtech a popř. jestli po smrti odcházely z účtu nějaké platby, ztracená kreditní karta. Co se stane když se jeden z dědiců nedostaví, nebo má trvalé bydliště na magistrátu a tam si nepřebírá poštu. Moc děkuji.

osobní zkušenost je ta, že dědice notář nejprve obešle k první informativní společné schůzce, sepíší se aktiva a pasiva, dědicové jsou vyzváni, aby si na příští schůzku připravili návrh vzájemného vypořádání. Je-li shoda a neodporuje-li to dobrým mravům, notář to schválí a je vydáno usnesení, tedy ne na počkání.

Burj Chalifa
Nadpozemská drbna 29034 příspěvků 04.01.17 22:58

Samozřejmě v mezidobí je třeba nechat vyhotovit znalecké posudky, to jsem zapomněla říci.

soleja
Povídálka 30 příspěvků 04.01.17 23:05

@Burj Chalifa děkuji za odpověď :-)

Burj Chalifa
Nadpozemská drbna 29034 příspěvků 05.01.17 10:02
@soleja píše:
@Burj Chalifa děkuji za odpověď :-)

rádo se stalo. Dědická vypořádání patří k těm nejohavnějším momentům mezilidských vztahů.

soleja
Povídálka 30 příspěvků 05.01.17 10:52

@Burj Chalifa to každpádně :-(. Řeší to právě nyní rodiče a mají toho už plné kecky a to ještě vypořádání ani nezačalo, už aby to bylo za nimi. Moc díky za informace. :kytka:

Zahradnice Roku
Zasloužilá kecalka 942 příspěvků 06.01.17 08:13

Mě to čeká tedka taky ted…akorát to vypadá, že bude jediný dědic tak snad to bude rychlé.

Zahradnice Roku
Zasloužilá kecalka 942 příspěvků 23.01.17 14:07

Tak první sezení za mnou, zajištuji akorát odhadce ceny na nemovitosti atd…cca za 14 dní by měal proběhnout další schuzka.
Ráda bych se zeptala, tam už bude mít notář nějaký soupis majetku a už se bude moci podepsat, že dědictví eventuelně přijmám či jak to je?

inkakřivák
Extra třída :D 13976 příspěvků 23.01.17 16:12

Na první schůzce jsem byla sama, doplňovali se ostatní dědici - sourozenci, pak se zhruba co jsem věděla dával do kupy majetek. A na další schůzce jsme už byli všichni, majetek měla notářka ověřený, včetně výpisu katastru, a včetně vkladní knížky a už se to rovnou uzavřelo. Jo, a pokusila se nám podstrčit úplně cizího chlapa jako sourozence. :lol:

Zahradnice Roku
Zasloužilá kecalka 942 příspěvků 23.01.17 16:36
@inkakřivák píše:
Na první schůzce jsem byla sama, doplňovali se ostatní dědici - sourozenci, pak se zhruba co jsem věděla dával do kupy majetek. A na další schůzce jsme už byli všichni, majetek měla notářka ověřený, včetně výpisu katastru, a včetně vkladní knížky a už se to rovnou uzavřelo. Jo, a pokusila se nám podstrčit úplně cizího chlapa jako sourozence. :lol:

já jsem sama…přímý dědic a potřebuju to co nejdříve dořešit a eventuelně nemovistot ihned prodat ještě než začne sezona jarní…
jinak když se to uzavřelo tak jsem dostali nějaké papíry a hnedka jste mohli s majetekem nakládat?

inkakřivák
Extra třída :D 13976 příspěvků 24.01.17 19:22

Tak to se přiznám že nevím, poprvé šel všechne majetek na maminku a podruhé na bratra. Ale myslím, že jsme to tak sepsali přímo na místě, podepsali jsme papíry a bylo. za jak dlouho to pak dostal bratr, to nevím, ale myslím to moc dlouho netrvalo.

Zahradnice Roku
Zasloužilá kecalka 942 příspěvků 25.01.17 11:25
@inkakřivák píše:
Tak to se přiznám že nevím, poprvé šel všechne majetek na maminku a podruhé na bratra. Ale myslím, že jsme to tak sepsali přímo na místě, podepsali jsme papíry a bylo. za jak dlouho to pak dostal bratr, to nevím, ale myslím to moc dlouho netrvalo.
mě se to do
@inkakřivák píše:

mě se to dost protáhlo protože nás nekontaktovali a tedka na to celkem spěchám…

Marča Barča
Nováček 1 příspěvek 05.12.17 16:15
notář

Zítra mám schůzku u notářky. Byly tři sestry, moje máma umřela, tak to přechází na mě. Strašně se bojím, že něco pokazím a podepíšu špatně. Plnou moc za mě nikomu nedám a to ani advokátovi. Chci si to vyřídit sama. Avšak je problém, že jsem na vozíku a i přes upozornění notářky mi neposkytla alternativu, kde by to pro mě bylo přístupné. Tudíž mě bude muset otec tahat s vozíkem po schodech. Ráda bych, aby byl jednání přítomný a kontroloval, co se děje. Je to možné? Jsem svéprávná, ale přecitlivělá. Prosím poraďte mi!!!

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Video: Vlastnoručně vyrobeným adventním kalendářem zpříjemníte dětem čekání na Ježíška

Děti začínají být natěšené na vánoční dárky, tak jim to netrpělivé čekání... číst dále >

V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly

V již šestém ročníku grantového programu Komerční banky a Asociace malých a... číst dále >

Články z Expres.cz

Zkušený demonstrant a tichá „rebelka“! Poznejte dvojici, která hodila kytky do koše

Občané České republiky si v sobotu 17. listopadu připomínali výročí sametové... číst dále >

Bizár dne: Bývalí reprezentační brankáři Hašek a Čech se mají moc rádi

Oba nastupovali v dresech české reprezentace, oba byli světově uznávanými... číst dále >

Články z Ona Dnes

Život první dámy Zemanové: otec v uranovém lágru, její dceři hrozil únos

Ze všech polistopadových prvních dam je Ivana Zemanová ta nejméně viditelná.... číst dále >

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává... číst dále >