Screening preeklampsie - 1:250

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.08.19 08:20
Screening preeklampsie - 1:250

Ahoj, ráda bych se zeptala na zkušenosti s pozitivním screeningem na preeklampsii v prvním trimestru.
Mám za sebou dva porody - první indukce pro preeklampsii v 37+5 (hypotrofické dítě - kluk) v roce 2011, druhý naprosto v pořádku celé těhotenství, porod v 39+4 spontánní (fyziologický novorozenec - holka) v roce 2014.

Teď jsem těhotná počtvrté (třetí těhotenství skončilo ZT v 7tt v roce 2017) a včera, v 13+2, jsem byla na prvotrimestrálním screeningu. Screening miminka vyšel naprosto v pořádku, ale screening preklampsie mi vyšel pozitivní s pravděpodobností 1:248 před 34. týdnem a 1:66 před 37. týdnem. V doporučení pro obvodního gynekologa je příjem 150mg kyseliny acetylsalicylové (aspirinu) denně mezi 16.-34. týdnem.

A teď k jádru věci - nemůžu se zbavit pocitu, že mi screening vyšel pozitivně hlavně kvůli předchozí anamnéze (preeklampsii v prvním těhotenství a nízké porodní váze syna), nikoliv kvůli ostatním hodnotám (krev a doppler), nemluvě o tom, že mi lékařka řekla o tom, že bych měla brát aspirin a až pak se divila, že jsem měla druhé těhostenství vlastně úplně bezproblémové - program očividně počítal s tím problémovým těhotenstvím a to fyziologické nijak nezohlednil). Tlak mám dlouhodobě v pořádku, spíš nízký (i když u lékaře je vždycky normální kolem 120/80, zatímco doma, zejména po ránu omdlívám, protože mívám diastolu kolem hodnoty 55). Druhé těhotenství proběhlo naprosto bezproblémově, protože jsem k němu přistoupila o dost jinak než k prvnímu a celou dobu jsem jedla zdravě a cvičila v zásadě až do porodu, takže si v tomhle ohledu docela věřím. Na druhou stranu nechci nic podcenit, protože syn je autista a jedna z možných příčin (i když se teda o vzniku autismu ví asi tolik jako o vzniku preeklampsie - tedy málo a jsou to hodně spekulace) je i preeklampsie a špatné zásobování plodu kyslíkem ke konci těhotenství. Zároveň se mi ale nechce jen tak zbůhdarma brát celý druhý trimestr aspirin jen proto, že mi vyšlo nějaké rizko ve screeningu, který se před pěti lety, kdy jsem byla těhotná s dcerou, ještě ani neprováděl a „léčba“ aspirinem byla v té době experimentální (věděla jsem o ní, protože je tchyně zdravotní sestra a říkala mi o tom tehdy, že jí o tom říkali na nějakém školení). Ještě to samozřejmě budu probírat se svým obvodním gynekologem, nikde se mi ani nepodařilo dohledat, jestli je riziko 1:250 vlastně velké, nebo hraniční - mám jen „pozitivní výsledek“, ty referenční hodnoty ale nikde nejsou. Nebo třeba jak zásadně ten aspirin může pomoct - v některých studiích bylo napsáno, že pomůže snížit riziko v 10-18 % případů, v jiných až v 50 % - ale i tady je otázka, jak kvalitní je ten screening a jak dobře je vzorek rizikových rodiček vymezen.
Tak jsem jen chtěla znát vaši zkušenost s preeklampsií, s aspirinem a hlavně se screeningem samotným a s jeho hodnotami. Tlakoměr mám doma už z předchozího těhotenství a hlídat se samozřejmě chystám.
Díky za reakce :-)

Anonym: osobní informace…

Reakce:
tini
Ukecaná baba ;) 1627 příspěvků 08.08.19 08:27

Priznam se, ze ja bych aspirin brala, aby se nastupu preeklampsie zabranilo.Ve chvili, kdy uz si nameris vyssi tlak je pozde.Mela jsem preklampsii- akutni cisar 34+5 a dalsimu tehotenstvi se vyhybam, holka je uz celkem v poradku, ale byl to zahul a nasledky to proste ma. A co jsem pochopila, rozjetou preklampsii uz nezastavi, jen se snazi to udrzet, co to jde, ale rizika uz jsou.

Freya10
Kecalka 455 příspěvků 08.08.19 08:34

Ahojky,

a papp-a a ostatní hodnoty jsi měla v přepočtu na MoM v pohodě?
Průtoky arteria uterina také v pohodě?

Pokud ano, tak to možná opravdu hodně významně ovlivnila preeklampsie v anamnéze…
Nicméně mimo aspirinu nevím - já sama jsem taková, že chci mít radši vše 100× pojištěné…
Blízká příbuzná měla hodnoty snad ještě o něco „drsnější“ - snad 1:50 a měla právě aspirin. Riziko ji vyšlo z důvodu nízkého papp-a a špatných průtoků arteria uterina. Rodila spontánně, 4 dny po termínu, miminko mělo přes 4kg a v celém těhu nebyl jediný problém… je to prostě statistika a odhad pravděpodobnosti no… ;)

Co se (mimo tlakoměru a papírků na moč) domluvit na častějších kontrolách průtoků, rozměrů mimča…

dadulam
Kecalka 408 příspěvků 08.08.19 08:35

Já bych ho taky radši brala preventivně. Rodila jsem akutním císařem v 32 tt. Brala jsem troje prášky na tlak. Znovu bych to tedy zažít nechtěla. Syn je naštěstí v pořádku. Jakmile se preeklampsie rozjede už je to na prd.

Piiimiii
Ukecaná baba ;) 1027 příspěvků 08.08.19 08:43

Ja jsem „uspesne“ tehotna poprve, riziko preeklampsie 1:37, tlak mam ale vyssi dlouhodobe (i kdyz jsem se s nim nikdy nelecila)- v den screeningu dokonce extremni- byla jsem strasne nervozni, zda je vsechno ok…me muj gyndr rikal, ze aspirin pomaha prave v tech 50 % pripadu…pokud na nej nejsi alergicka nevidim duvod proc ho nebrat (ja ale diky tehu beru tolik prasku, ze uz jsem asi rezignovala)…za to vyssi riziko preeklampsie, ktere mi vyslo, jsem ale „vdecna“- hodne me hlidaji…ted jsem na pozorovani v nemocnici opet kvuli vysokemu tlaku (3 dny, dnes me propousti)…preeklampsie zatim podle testu z moci vyloucena…ale udelala bych vsechno, aby byl prcek naprosto v poradku (jak jsem psala vys- prvni dite, prvni vnouce v obou rodinach, vsichni vsechno se mnou prozivaji)…ja jsem ale trochu jiny pripad nez ty…kazdopadne muj pristup (me osobnostni nastaveni) by byl asi stejny i ve tve situaci- udelat vsechno, co doporuci doktor (mam v ne duveru- nikdy jsem nemela duvod zapochybovat), aby na tom mimco bylo co nejlepe a bych si nemusela nic vycitat…kazdopadne drzim palce at se ti preeklampsie vyhne obloukem at uz zvolis jakoukoli cestu ;)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.08.19 09:09

@Freya10 Prave, ze PAPP-A 1,57 IU (1,54 MoM), coz rozhodne neni snizena hodnota. A Uterine artery 1,85 ve 14 tt, coz je asi taky v poradku, kdyz v 10 tt je normalni hodnota 2,5 a v 16 tt 1,5. Tlak jsem mela normalni, i kdyz byl vyssi nez ho mivam doma, mela jsem po predchozim zamlklem tehotenstvi strach, aby tenhle screening dopadl dobre, pulku noci jsem nespala… Objektivni duvod pro zvysene riziko proste nevidim. Jen tu anamnezu…

@Piiimiii Samozrejme chapu. Jenze ja opravdu nejsem presvedcena, ze brat v tehotenstvi lecivo, byt v nizke koncentraci, bez objektivniho duvodu, je v poradku a bezpecne pro miminko. Neco jineho je, kdyz jsi opravdu nemocna. Ja mam duveru v doktory trochu narusenou. Ne v obvodaka, tomu verim, ale v nemocnici to je proste trochu jine. Ne, ze by cloveku chteli ublizit, to vubec, ale hodne veci berou rutinne a jsou taky dost prepracovani. Ja takhle odmitla po prvnim porodu vasocardin pri kojeni. Proste nebudu brat lek s jasnou kontraindikaci, i kdyz mi ho v nemocnici na gyn napsali a tvrdili, ze je to bezna praxe a at na pribalovou informaci kaslu. Hnali me po odmitnuti k internistce a ta mi to posvetila, ze pry neni duvod brat tak silny lek, kdyz se mi tlak pomalu dostaval do normalu.

Piiimiii
Ukecaná baba ;) 1027 příspěvků 08.08.19 09:29
@Anonymní píše:
@Freya10 Prave, ze PAPP-A 1,57 IU (1,54 MoM), coz rozhodne neni snizena hodnota. A Uterine artery 1,85 ve 14 tt, coz je asi taky v poradku, kdyz v 10 tt je normalni hodnota 2,5 a v 16 tt 1,5. Tlak jsem mela normalni, i kdyz byl vyssi nez ho mivam doma, mela jsem po predchozim zamlklem tehotenstvi strach, aby tenhle screening dopadl dobre, pulku noci jsem nespala… Objektivni duvod pro zvysene riziko proste nevidim. Jen tu anamnezu…@Piiimiii Samozrejme chapu. Jenze ja opravdu nejsem presvedcena, ze brat v tehotenstvi lecivo, byt v nizke koncentraci, bez objektivniho duvodu, je v poradku a bezpecne pro miminko. Neco jineho je, kdyz jsi opravdu nemocna. Ja mam duveru v doktory trochu narusenou. Ne v obvodaka, tomu verim, ale v nemocnici to je proste trochu jine. Ne, ze by cloveku chteli ublizit, to vubec, ale hodne veci berou rutinne a jsou taky dost prepracovani. Ja takhle odmitla po prvnim porodu vasocardin pri kojeni. Proste nebudu brat lek s jasnou kontraindikaci, i kdyz mi ho v nemocnici na gyn napsali a tvrdili, ze je to bezna praxe a at na pribalovou informaci kaslu. Hnali me po odmitnuti k internistce a ta mi to posvetila, ze pry neni duvod brat tak silny lek, kdyz se mi tlak pomalu dostaval do normalu.

Chapu naprosto i tvuj pristup a pocit…vasocardin neznam, ale chapu, ze te pristup doktoru v nemocnici zklamal…kazdopadne pro me a muj „ucetni“ pristup (ma dati, dal) ma uzivani anopyrinu vyssi uzitek/zisk nez pripadne riziko…

ka2ka
Neúnavná pisatelka 15925 příspěvků 08.08.19 09:38

Aspirin bych brala preeklampsii jsem měla 2× a nikdo mi nikdy neřekl že se jí dá částečně předejít aspirinem takže bud ráda za pokrokové lékaře

luci.no
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 08.08.19 10:17

V druhem tehotenstvi mi vyslo vyssi riziko preeklampsie, ale cislo nevim. Prvni preeklampsie a porod 37+2 akutni sekci kvuli spatnym ozvam po prvni vyvolavaci tablete. S druhym jsem zadne leky nebrala a nikdo mi to ani nenabidnul. Az 5 dni pred porodem jsem mela vyssi tlak, tak jsem dostala leky. Dite se rozhodlo jit na svet samo 38+2 - odtekla mi plodova voda. Mela bych dotaz. Kde ses docetla o souvislosti preeklampsie a autismu? Prvni je asperger, tak me to zajima. Ja na to totiz nikdy nenarazila a nikdo to nezminil.

Agáta 84
Kecalka 488 příspěvků 08.08.19 10:36

Jsem po IVF a hned po transferu jsem začala brát anopyrin, což by mělo být stejné, jako asp…Příští týden jdu na screening a podle toho se prý rozhodne, jestli ho vysadím, nebo budu brát do 34tt.Jsem ráda, že jsem narazila na tuto diskuzi, protože do teď mi nikdo nevysvětlil proč ho vlastně beru ;)

nettie
Kelišová 5523 příspěvků 08.08.19 12:25

Já mám preeklampsii v anamnéze hned od prvního porodu. Ale nevím, nikdy jsem neměla bílkovinu v moči, otoky vůbec (a to jsem byla vždycky nejvíc těhotna v létě), jenom ten tlak. Mně pak léky zůstaly i po těhotenství. Každopádně podle domácího měření mi tlak opravdu ke konci stoupal - u Dr. to neberu za bernou minci, mám syndrom bílého pláště. Poprvé jsem rodila o 2 týdny dřív, takže v termínu, další 3 porody byly o 1-2 měsíce dřív, děti vždycky menší, ale ne hypotroficke. Při posledním těhotenství mi doktorka ani riziko nedělala, rovnou mi řekla, že by to bylo pozitivní právě kvůli těm předchozím těhotenstvím. Ale k tomu aspirinu: v prvních třech těhotenstvích jsem ho nebrala, ještě se to nedělalo, navíc jsem jako mladší měla alergickou reakci na Acylpyrin. 3. porod ve 33. týdnu kvůli špatným průtokům, léky na tlak jsem brala. Teď poslední těhotenství jsem to riskla, alergie se už neobjevila, brala jsem anopyrin do toho 34. tt a dotáhla jsem to do 36+2,porod opět kvůli špatným průtokům, ale ve výborném týdnu, dítě ani nebylo JIP, hned šlo na sestinedeli. Myslím, že ten Anopyrin mi pomohl.

aria11
Povídálka 27 příspěvků 09.08.19 11:01

Holky a ten test na preeklampsii se dela automaticky na 1. screeningu nebo se o to musí zazadat? Nebo pokud vyjde ta hodna PAPP-A špatně tak to znamená ze tam je riziko a reknou mi to? Děkuji

Piiimiii
Ukecaná baba ;) 1027 příspěvků 09.08.19 11:12

@aria11 Me doktor test na preeklampsii doporucil kvuli tlaku, byla jsem odeslana na pracoviste, ktere to dela a ke screeningu jsem si ji musela priplatit (cca 300)…

Váš příspěvek
Reklama