sekty (a 13. komnata Mileny Dvorské...)

1293
17.2.08 09:22

sekty (a 13. komnata Mileny Dvorské...)

Ahoj všem,
velice by mě zajímal Váš názor na toto.
Předevčírem jsem shlédla na ČT1 13. komnatu Mileny Dvorské. Vyvolalo to ve mně celou řadu pocitů.
Jenom nástin pro ty, kteří nevědí, o co jde… Mileny dcera Lucie se před dlouhým časem (asi 16 lety) od matky odvrátila a žije pod vlivem sekty Hnutí Grálu (řídí se nějakou knihou, jejíž název znám, ale nebudu to radši rozpitvávat…)
Považuju tohle za hodně citlivé téma!
Milena Dvorská si ve své „komnatě“ dělala hodně výčitek, vpodstatě se zdá, že se hodně obviňuje z toho, že dcera se dostala pod vliv sekty. Vyznala se z toho, že v 6 týdnech věku své dcery šla do práce (jako herečka), a že do tří let tedy dcerka byla převážně v péči prarodičů.
Potom, když dcera vyrůstala, že jí říkala, že je trochu při těle… Že byla na ni spíše přísná a občas jí něco vyčítala…

Když jsem Milenu Dvorskou poslouchala, první, co mě napadlo, bylo: že Milena si vyčítá něco, co se snad občas děje ve spoustě rodinách. Že byla na dceru přísná, že ji někdy trošku shazovala…
Teď to nemyslím zle vůči svým rodičům, ale to se např. mně dělo taky, že mi maminka ve 4. a 5. třídě přímo na férovku říkala „máš kejty“, „máš břicho“, nejez tolik, cvič… (mimochodem, máma měla pravdu, babičky mě tehdy horem dolem cpaly čokoládou a tehdy jsem opravdu trochu začala vypadat jako medvídek, mamku to muselo štvát, jenže při každé návštěvě u babičky do mě padalo půl bonboniéry…)
Taky na mě maminka byla přísná, ale v mém případě to bylo spíše ku prospěchu věci.
Nebo např. moje sestřenka byla taky od 3. měsíců v jeslích, a pak se o ni starala její teta vpodstatě taky do 3 let. Teta prostě musela do práce jako zdravotní sestra a hotovo.
Moje mamka šla s mojí ségrou do práce v 6 měsících (tehdy taky musela, bylo to prostě nějak jinak!! ale vztah mojí sestry a mojí matky je naprosto těsný, když byla ségra v pubertě, byly jak dvojčata… )

Výpověď Mileny Dvorské působila tak sugestivně, že jsem s ní prostě cítila, bylo mi jí líto, jejího sebeobviňování.
Tak děvčata, je to už dost dlouhé, ale dostávám se k jádru pudla:

Podívala jsem se i na stránky toho Dvorského (jsou náhodou jmenovci), co tedy žije s její dcerou. Ten člověk nemůže být normální, připadá mi úplně jak vyšinutý, nechápu, že se jím někdo nechá strhnout, ale dále jsem na internetu narazila na docela hodně lidí, co tu jejich „kultovní“ knihu čtou.
Vyvolává to ve mně docela silné pocity, i v důsledku nedávných událostí „Kauza Kuřim“, záhadné dění kolem Barbory Škrlové.
No, jak bych popsala ty emoce… obavy, strach, dál od nich, něco hnusného schovaného pod nějakou pokličkou, prostě tak nějak.

Proč někdo nezasáhne, neudělá proti sektám tvrdší opatření?? Překvapilo mě, že jsou do toho zataženi i někteří umělci (lidi kolem Škrlové a spol.)??
Sekty mi připadají nesmírně NEBEZPEČNÉ, proč se proti nim více nezakročí…
Mileny Dvorské je mi velice, velice líto. Pokud k tomu trochu jako matka přispěla, to samozřejmě nezjistím, ale ta paní působila naprosto zdrceným dojmem. Strašně sešla, bývalá to krásná ženská!

tak ahoj a omlouvám se za tu délku úvodního příspěvku,ale stručně to říct nelze…
Děkuji pokud se vyjádříte.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

972
17.2.08 11:16

Ahojky.. tak jsem si tu tvoji slohovku precetla.. a jdu si teda stahnout na netu patecni 13. komnatu..at vim o cem je vlastne rec..

Co se tyce sekt.. byl a bude to vecny hnus.. cloveka doblbnou a my s tim nic neudelame. Pokud se nechame nakrmit jejich myslenkou pada s nema.. Ale nemyslim si ze clovek, ktery je sektou doblbnut nejak trpi.. A to je podle me ten problem..Stejne jako u drog, u alkoholu, u vyhernich automatu.. Pokud si clovek sam v sobe neuvedomi ze je neco v neporadku neni mu pomoci.. A vychova? Nevim jestli ma na to vliv… znam par lidi kteri jsou pod vlivem neceho.. Jedni byli vychovavani tvrde.. druzi schovivave.. a vysledek je vlastne stejny.. a tak to nedokazu posoudit..
Co se tyce ponizovani svych potomku.. to je pekny hnus.. byla jsem v detstvi taky baculka.. ale nasi mi v zivote nic nerekli.. a za to jim dekuji.. protoze si myslim ze to je pocatek nizkeho sebevedomi, ktere nese sebou spoustu problemu.. Takze tohle v zadnem pripade ja nikdy delat nebudu, ze bych ponizovala svou vlastni krev..Milujije takove jaci jsou.. hubeni.. tlusti… silhavi.. hloupi.. proste jsou to moje deti.. takze jsou nadherni.. Podotykam ze ani jedno z vlastnosti co jsem uvedla se netyka mych ratolesti :-)

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
1293
17.2.08 11:55

Jenom na vysvětlenou -
No ponižovat děti - to se samozřejmě nemá.
Já samozřejmě nezjistím, jak to dělala MIlena Dvorská (jakým stylem to té Lucce sdělovala) - takže to ani posoudit nemůžu.
Jenom prostě na mě působila jako hodná ženská, která se teď obviňuje.
Nevím, osobně samozřejmě neznám.
Moje mamka mě jako nějak neponižovala - jenom prostě začínala vidět, že já jsem začínala mít nadváhu- a milovala mě samozřejmě stejně.
Jasně, nadměrně upozorňovat děti, že jsou tlusté, to může vést třeba k anorexii, ale stopnout přicházející obezitu (protože já jsem fakt v 11 letech snědla jednu čokoládu denně, a měla jsem prostě trochu nadváhu, je to vidět i na fotkách) … to je asi něco jinýho.
A už jsem si o ni tenkrát i sama říkala, vždycky když šla mamka tenkrát do samoobsluhy (tehdy té klasické socialistické), vždycky jsem vyžadovala takovou tu světle modrou čokoládu s kopretinama…
takže nevím, já mám dítě zatím malé.
Možná až budem mít puberťáky - uvidíme všechno jinak.
Já je mám v práci a vím, jak se na ně musí strašně opatrně!!

( Nízké sebevědomí nemám :lol: )

Prostě se nemůžu zbavit pocitu, že ta Milena už jenom hledala někde důvod, proč se to stalo - proč ta Lucka se jí tak odcizila - a moje domněnka prostě je, že když má někdo chytlavější povahu, neřkuli když se do takového „parsifala“ spasitele přímo zamiluje, tak může podlehnout.

Jestli lidé v sektách trpí - to je asi případ od případu. (nechci už zmiňovat znovu Kuřim a ty týraný kluky…)

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
1293
17.2.08 11:59

no a upřímně, taky si myslím, že není náhoda, že ta Dvorská o tom začla mluvit zrovna teď.

Zrovna tahle sekta teď tak nějak vylezla na povrch, že…

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
1652
17.2.08 12:16

já mám ze sekt docela strach… byla jsem vlastně nepřímým svědkem co to udělalo s jednou opravdu spokojenou dvojicí, s jejich rodinou…jednoho dne zaklepali..a manželka jak hypnotizovaná odešla…doma měla ani ne roční dítě..šla bez něj…rok nebo dva se o ní nevědělo vůbec, a pak to začalo…ten manžel bojoval o dítě seč mohl..ona ho unášela ze školky a tak, střídavě se objevovala a zase mizela..a víte co? soud ho přiřkl matce. tak z toho mám fakt hrůzu, že ta manipulace a vymývání mozku prostě jde mimo všechno… uff je to fakt šílený

Pitrisku Milena Dvorská o tomto nemluví veřejně poprvé..jen si myslím, že se to prostě takto sešlo. Co jsem tak zaregistrovala tak to už možná bude i 10 let zpátky, kdy jsem to už někde viděla…¨

Zdenik

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
1293
17.2.08 12:23

jojo Zdeniku, o tom se někde psalo, že nemá kontakt s dcerou, ale myslím- konkrétně k té problematice té sekty, jak to bylo atd…
nevím, do té doby jsem o tom jenom věděla vzdáleně, spíš zaslechla, a myslela jsem že je někde snad „v pralese“ nebo že se vůbec neví, kde ta dcera je.
Ale že má ten chlap i docela obsáhlé internetové stránky, to by mě nenapadlo…

No, to co píšeš o té rodině - něco podobného má totiž v rodině kámoška.
Akorát že je to chytlo všechny. Mámu, tátu, holku.
A je to fakt síla. Musely se s nimi omezit kontakty, protože při každé příležitosti oni se snaží o tom mluvit, převést tě na svou stranu… no jedním slovem jsou divný.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
595
17.2.08 12:26

Zdenik má pravdu. Paní Dvorská o tom mluvila už kdysi dávno. Byly to možná „Na vlastní oči“ nebo podobný pořad.
Myslím, že k tomu, aby se člověk dal k nějaké sektě, je třeba, aby to byl slabý nebo citově raněný jedinec. Jen takový se nechá ovládat. Sekty jsou velmi nebezpečné, nicméně naštěstí neznám ve svém okolí jediného člověka, který by něco takového zažil.
A podívejte třeba na Toma Cruise. Také je v sektě a pokud vím není v branži jediný, kdo je u Scientologů. :roll:

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
1293
17.2.08 12:31

Ariano,
já znám.
(viz výše).
Plus další a další případy. Neříkám, že je to každý druhý, ani každý desátý (statistiku neznám, ani asi žádná přesná není).
Znala jsem dva náctileté, chlapce, a dívku. Ti na to přivedli jejich rodiče.
Jasně, každej se k sektě nedá. Třeba stačí být jen důvěřivý a mít trochu úzkostlivou povahu, těžko říct…

Jo jo - já se nehádám, že o tom nemluvila - prostě mně to uniklo, že o tom takhle mluvila, a vycházela jsem z toho, že v tu komnatu uváděli slovy „teď se rozhodla o svém trápení promluvit“, takže proto jsem si myslela, že o tom nemluvila.
Na vlastní oči moc nesleduju (spíš vůbec).

Jenom já nechápu, jak je potom možné třeba to, co píše Zdenik, že soud svěří dítě do péče matce, která podléhá něčemu takovému, nebo že soud přiřkne třicetiletou ženskou do pěstounské péče jako dvanáctiletou.

Tolik k tomu, proč se tím vůbec zaobírám…

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
243
17.2.08 12:32

Pitrisku,já myslím,že to je všechno trochu jinak a nikdo z nás do vztahu Milena Dvorská a její dcera přesně nevidíme,kdoví jak to vůbec všechno bylo..to vědí jen ony dvě…Chtělo by to konfrontaci také z pohledu té dcery…ale já sama jsem měla velmi přísnou výchovu,opravdu dost a přesto jsem věděla,že mě mamka miluje a jsem u ní na prvním místě a když mi něco vytýkala nebo zakazovala,tak chtěla to nejlepší pro mě a mé dvě sestry..a myslím,že ta dcera Lucie asi z její strany tohle necítila :( :(

A co se týče sekt - BEZ KOMENTÁŘE - HNUS

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
1293
17.2.08 12:35

Brokoličko to máš pravdu, to my nezjistíme.
Konfrontace ze strany Lucie je na těch stránkách toho jejího - pardon - pošuka.
Právě že jsem na to koukala, protože ty stránky byly zmižovány v tom pořadu.
No jasně, hned se k tomu vyjádřili, takže to bedlivě sledujou. Akorát že opravdu není poznat, do jaké míry za sebe mluví ta Lucie a do jaké míry hovoří ten její spasitel.

Jak jsem psala o tom klukovi - kterej taky v něčem takovým byl - ten normálně chodil na střední školu (to už byl pod vlivem), odmaturoval s vyznamenáním, chodí pořád nažehlenej (tesilky a vestička), zdraví na dálku.
Na první pohled normální mladej kluk.

Jenom vždycky když ho potkám, tak si řeknu „panebože ať se ke mně hlavně nehlásí“…

HOlky jak se ale stane, že ty umělci, kteří vystupujou v televizi (Fahrner…) se do toho dostanou? Např. ten Fahrner- ten teda na mě nepůsobí ani jako slabej, ani jako zranitelnej, a ten pan Škrla teda už vůbec, je arogantní jak blázen.
To maj v mozku něco navíc nebo o něco míň , nebo co…???? prostě tohleto jenom nechápu!!
Možná psycholog by to nějak vysvětlil. U těch jejich „oveček“ to pochopim, ty jsou taženy shora, ale co ti iniciátoři???

Ta Dvorská, to byl u mě takovej spouštěcí knoflík, proč jsem se na to sem šla zeptat.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
243
17.2.08 12:54

Pitrisku tohle taky moc nechápu,ale kořeny toho,že je někdo takovýhle mešuge jsou v dětství a tyhle lidi právě strašně klamou tělem,maj úžasný mimikry,takže si řekneš,že bys to do nich neřekla a ejhle,co se najednou dozvíš,proto sousedi brutálních vrahů jsou vždycky tak zděšení,protože vedle nich žijí a nikdy by to do nich neřekli :( :(
Nedávno ukazovali v televizi lidem fotky a mezi nimi byli kanibalové,pedofilové,brutální vrazi,ale i obyčejní třeby kominíci,prodavačky atd. a lidi měli typovat podle vizáže a toho jak na ně působí kdo je kdo a jen málo lidí se trefilo.
Rozhodně máš pravdu,že by se stím mělo něco dělat..se sektama,s týráním dětí a i s nehodovostí na silnicích :! :!

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Anonymni
18.2.08 08:24

Ahoj, jen pro zajímavost jsem koukla na stránky toho Jana Dvorského, bez komentáře… ale je tam i prohlášení dcery Mileny Dvorské, samozřejně záleží, kde je pravda, ale Milena Dvorská možná také něco zamlčuje…Jinak sekty všeobecně jsou šílenost, pryč s nimi! Lucka

 • Nahlásit
 • Citovat
1293
18.2.08 11:24

Toho Dvorského vyšetřovala policie, proto „emigrovali“ do Německa (asi jako když někdo řekne, že si v krámu „půjčil“ kartonek cigaret…)
Tato sekta zakazuje prý kontakt s příbuznými (samzřejmě s těmi, kteří k nim nepatří… )

Fuj ještě že se mě to netýká.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
1005
18.2.08 13:44

Ahoj holky,
taky jsem měla celkem přísnou výchovu a taky ve finále vím, že mě naši mají rádi, ale:
několikrát jsme se s našima nebo jen s mámou na něčem neshodly a vedlo to k „přerušení komunikace“ - prostě jsme spolu nemluvily, obě měly svou pravdu (popř. všichni tři) a neměli chuť se omlouvat. V době, kdy jsem byla v pubertě, mě šíleně štvalo, že se tehdy máma opilá svěřovala lidem na potkání, jakou má šíleně zlou dceru a jak je na tom ona špatně a většina lidí ji litovalo a já byla za opravdu nehodnou pozdravu.
V mé dospělosti už alkohol naštěstí zvládla, ale tohle chování jí nicméně zůstalo. Když se pohádáme nebo jen neshodneme, vím, že má potřebu vysvětlovat okolí vysvětlovat okolí svoji verzi a potřebuje slyšet, že ona chybu neudělala atd atd. Většina lidí to smutné ženské taky řekne, že jo. Málokdo nejdřív zjišťuje (pokud má možnost), jak to je i z druhé strany.
Vždy jsem se cítila úplně hrozně a docela nepříjemná byla i ta bezmoc, pokud jsem věděla, jak na lidi působí.
Naštěstí jsme všechny neshody jakž takž vyřešily - ufff. Ale nemůžu se zbavit podobného pocitu u uplakaných ženských, které se prezentují světu jako ublížené. Dokážou samozřejmě samy pěkně ublížit a neuvědomují si, že i tímto (hloupým) chováním.
V té 13.komnatě jsem čekala, co odpoví, když měla dceři, po které tolik touží, něco vzkázat.
Nebylo tam ani jedno „promiň“. Bylo tam jen, ať přijde a přestane je trápit. Cítíte tu výčitku? Vypadalo to stejně jako u nás. Buď přijdeš, a my ti odpustíme tvoje neuvážené chování nebo nechoď. My jsme rodiče a nám bylo ublíženo.
Pokud je dcera pod vlivem nějakého pošuka, který jí ale snad dává (nebo dával) najevo lásku plnou náručí, není divu, že se snadno nechá unést jeho představami o vlastní dokonalosti a omylnosti ostatních.
Snad je tomu, co jsem napsala, trochu rozumět. Prostě říkám, že je i druhá strana a nikdo neměl šanci ji vyslechnout. (a když matka přizná, že někoho nakope do zadku, nikdo nezjistí, jestli to bylo až „po“ nebo před hádkami nebo co kdo komu řekl) Prostě těžké je to soudit.
Sekty odmítám samozřejmě, ale tohle mi nedalo nereagovat :o)
Bubu

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Gabika
18.2.08 14:53

Ahoj, tak mi nedalo a vyhľadala som si pár stránok :)
A asi by bolo správne napísať, že Hnutie Grálu Dvorského nikdy neprijalo, aspoň podľa toho, čo píšu na svojich stránkach. (http://www.hnuti.gralu.cz/?…) Dorazne píšem, že nie som ich členom, akurát o nich viem, že existujú :wink:

Keď spomínaš nejakú kultovnú knihu, Pitrisku, myslíš, tú od Dvorského Syn člověka?
No, ale k téme. Stránky JDD sú skutočne plné zloby voči všetkým ostatným ľuďom, okrem vlastnej rodiny a pár priaznivcov, je to skutočne nepekná sekta a dúfam, že v nej neskončí nikto ďalší (http://www.dingir.cz/…99_2_13.html). Naproti tomu, Hnutí Grálu nie je považované vobec za nebezpečné, a to ani podľa kresťanov: http://www.krestanskesbory.cz/web/modules.php?…
Takže, aby som to zhrnula. P.Dvorská si asi skutočne k dcére vzťah nevytvorila a ona sa stala ľahkou korisťou. To sa, bohužiaľ, može stať komukoľvek, aj tomu, čo sa deťom venuje. Neviem, čo by bola obrana proti tomu, snáď informovať deti o tomto nebezpečenstve? Tiež ale musím dať zapravdu Bubu, p. Dvorská asi mala nahlas povedať, že ju všetky jej chyby voči dcére mrzia a že sa za ne ospravedlňuje. A ako už zaznelo, že je jej náruč vždy otvorená, staré hriechy zabudnuté.

Dúfam, že to všetko dobre dopadne. (Z toho, čo som čítala sa zdá, že mladí Dvorskí sú v živote spokojní… aspoň niečo, aj keď sa to, bohužiaľ nedá povedať o mnohých ich prívržencoch)

Gabika

 • Nahlásit
 • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama