Sémanticko-pragmatická porucha, má někdo zkušenost ?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Klara178
Stálice 96 příspěvků 07.07.19 09:38
Semanticko-pragmatická porucha, ma nekdo zkušenost ?

Dobry den,

Mam syna 5 let, byla mu diagnostikovana tato porucha, ma nekdo zkušenost? Syn ma porozumění na 3 roky, mluvi na 3,3 - 3,9 let.

Reakce:
Ou
Echt Kelišová 8161 příspěvků 07.07.19 10:13

No bývá (ale nemusí) to součást aspergova syndromu.

Potřebuješ trpělivost a teda tak jako tak bych zkusila jestli by nereagoval dobře na aplikovanou behaviorální analýzu zaměřenou na porozumění a nácvik základních komunikačních dovedností. Mohla by pomoci, ať už k tomu má někde nějakou další pervazivní poruchu a nebo ne. Blbé je, že se zatím musí hradit.

Plus teda pokud ještě neprošel důkladnou neurologicko-psychologickou diagnostikou a nemá poruchy autistického spektra spolehlivě vyvrácené, tak bych prošla i tímhle kolečkem.

držím palce, aby se podařilo najít co nejjednodší cestu k dozrání a rozvoji.

Teresa.p
Zasloužilá kecalka 577 příspěvků 07.07.19 10:21

Ahoj, zkusenost nemam, ale na fb je skupina rodice deti s vyvojovou dysfazii a myslim, ze nove i skupina pro rodice deti s SMP. ranou peci mate?

Klara178
Stálice 96 příspěvků 07.07.19 10:25

@Ou

Dekuji, syn ma aspergera vyvracen, detsky autismus take. Technicky tato diagnoza spada do atypickeho autismu, syn ale autista neni, je hranicni. Na ty terapie se podivam. Nevíte, jaka je prognóza u této poruchy? Bude syn fungovat jednou normalne?

Ou
Echt Kelišová 8161 příspěvků 07.07.19 12:46

@Klara178 h prognozu přes internet dělat nejde a těch co to mají s vyloučeným autismem je strašně málo. Respektive to že jsou vyloučené další komplikace, tak to znamená že jako dobrý, zejména pokud mu obecná inteligence vyšla v normě.

To nějak dožene nejspíš z něj nebude odborník na PR a mediální komunikaci a nebo herec či skvělý rétor, ale tak jako co už.

Ale asi bych se na logopedické věci zaměřila na ty, které fungují na děcka s PAS. Fungovat to bude i na něj. Konkrétní věci neporadím - takhle z hlavy nic nevymyslím.

rajčátko83
Zasloužilá kecalka 904 příspěvků 18.07.19 19:56

@Klara178 můj syn má taky SMP. Diagnostikovali ho v 3,5, letech. Porozumění měl na 2-2,5 roku. Dnes je mu 5 a rozumí už všemu, ale je za tím hromady práce. V Anglii je tato porucha státem uznávaná, ne jako u nás. Dokonce jsem četla i jeden výzkum. Lidé s touto poruchou jsou normálně zaraditelni do běžného života. Výborně umějí jazyky, dokonce i několik. Ve vztazích to je trochu horší. Dlouhodobe vztahy mají jen výjimečně. Výzkum se ale dělal jen do 25 let. Snad jsem tě potěšila. :)

Klara178
Stálice 96 příspěvků 18.07.19 20:03

@rajčátko83

Dekuji, a jak je na tom syn ted, jak mluvi a jak to zvlada ve školce? A proc maji problémy v dlouhodobém vztahu?
Syn ted udelal zase skok, opustil fraze a vecne popisovani okoli a zacal normalne mluvit. Dokonce uz to je i dialog a popisuje zazitky. Jako porad to neni na urovni sveho veku, ale i tak to je velky pokrok.

rajčátko83
Zasloužilá kecalka 904 příspěvků včera v 08:57

@Klara178 syn chodí do školky zhruba rok a udělal velký pokrok. Ve školce má asistentku. Učitelky ale říkaly, že už by nebyla potřeba. Já ji nechám po celou dobu školky. Aspoň pomůže i s jinýma detma a učitelky budou víc v klidu.
Cizí člověk už by na něm nic nepoznal. Porozumění je už ok, řeč až na výjimky taky ok. Ještě řešíme výslovnost. Ve školce má kamaráda i na hřišti se rád zapojuje do kolektivu. Někdy až moc. Je vcelku neodbytny a působí trochu drze. Dlouho jsme učili jak se má k dětem chovat, co už je za čarou. Rád se děti dotýká. :?
Jinak je velice inteligentní a vše ho zajímá. Při diagnostice v těch 3,5 letech mu v testech vyšel intelekt na 7,5 roku a porozumění na 2-2,5 roku. Takže jsem měla doma školáka a batole zároveň. Bylo to trochu na palici, ale dalo se to.
Na další kontrolu půjdeme až před Vánoci, tak nevím jak přesně na tom teď je.

Váš příspěvek
Reklama