Serotoninový šok při užívání antidepresiv

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

kote
Ukecaná baba ;) 1081 příspěvků 27.02.17 13:30
Serotoninový šok při užívání antidepresiv

Ahoj, ráda bych požádala nějakého psychiatra či psychologa (objeví-li se tady) nebo někoho z vás, kdo máte podobnou zkušenost o radu. Užívám AD (Escitalopram Itakem) od poloviny listopadu 2016 a to konkrétně na depresivně úzkostné stavy způsobené dlouhodobým přetížením organizmu. Od počátku užívání jsem měla příšerné stavy, vygradovalo to 10. den, kdy jsem skončila na emergency, ale poslali mě domů (měla jsem třes, ztrácela jsem vidění, nemohla jsem formulovat slova, byla jsem zmatená, hrozně moc jsem se potila, obrovské nechutenství a nespavost). Tyto stavy intenzivně trvaly ještě několik dní, ale postupem během Vánoc ustávaly, tak jsem se radovala, že konečně AD zabrala. Přidali mi ještě Triticco na noc (50mg). V lednu to bylo celkem ok, i když stále se objevovaly záškuby ve svalech, cvakání zubama, bolení hlavy, pocení… Od začátku února se mi opět přidalo nechutenství a tak mi Mudr. zvýšila dávku na 15mg Itakem. No a já jsem opět od začátku po navýšení dávky začala pociťovat ten obrovský neklid, třes, nechutenství…vy­gradovalo to teď po cca 14 dnech od zvýšení dávky a já mám obavu, aby to nebyl serotoninový syndrom? Je evidentní, že mi tyhle stavy způsobují léky, jsem rozhodnutá je vyměnit. Co si o tom myslíte? Moc díky.

Reakce:

amazon
Echt Kelišová 8768 příspěvků 27.02.17 13:34

@kote nežádoucí účinky, trvala bych na výměně.
Divím se, že to už psychiatr neudělal :think:

Havran007
Ukecaná baba ;) 1922 příspěvků 27.02.17 13:39
@kote píše:
Ahoj, ráda bych požádala nějakého psychiatra či psychologa (objeví-li se tady) nebo někoho z vás, kdo máte podobnou zkušenost o radu. Užívám AD (Escitalopram Itakem) od poloviny listopadu 2016 a to konkrétně na depresivně úzkostné stavy způsobené dlouhodobým přetížením organizmu. Od počátku užívání jsem měla příšerné stavy, vygradovalo to 10. den, kdy jsem skončila na emergency, ale poslali mě domů (měla jsem třes, ztrácela jsem vidění, nemohla jsem formulovat slova, byla jsem zmatená, hrozně moc jsem se potila, obrovské nechutenství a nespavost). Tyto stavy intenzivně trvaly ještě několik dní, ale postupem během Vánoc ustávaly, tak jsem se radovala, že konečně AD zabrala. Přidali mi ještě Triticco na noc (50mg). V lednu to bylo celkem ok, i když stále se objevovaly záškuby ve svalech, cvakání zubama, bolení hlavy, pocení… Od začátku února se mi opět přidalo nechutenství a tak mi Mudr. zvýšila dávku na 15mg Itakem. No a já jsem opět od začátku po navýšení dávky začala pociťovat ten obrovský neklid, třes, nechutenství…vy­gradovalo to teď po cca 14 dnech od zvýšení dávky a já mám obavu, aby to nebyl serotoninový syndrom? Je evidentní, že mi tyhle stavy způsobují léky, jsem rozhodnutá je vyměnit. Co si o tom myslíte? Moc díky.

měl jsem skoro to samé, ale antideprsiva jsem nebral. Nejvíce mi škubalo čelo. Třes jsem míval hlavně ráno a po sprše, ale vždycky to bylo jakoby od zimy. Mírné cvakání zubama, jakoby trnutí a tlak v čelisti. Občas mi obraz před očima škubal. S mluvením se mi to stalo párkrat, většinou mi nešlo rozumět, ale ejdnou jsem skoro nemohl mluvit, musel jsem se na každé slovo nadechnout. Po novém roce mě trnuli prsty a doktorka mi naměřila vysoký tlak, beru léky a je to v pohodě. Něco podobného se mi stalo ještě po snězení slaného pokrmu, od té doby si sůl v jídle hlídám. Je to měsíc a půl a zatím jsem bez problému. Ještě mi po ulehnutí občas dost šumělo v uších.

Ou
Kelišová 5156 příspěvků 27.02.17 13:43

Ne- to co popisujete není serotoninový syndrom, to vypadá mnohem divočeji.

Ohledně výměny medikace - ještě počkejte 2 týdny, jestli pomůže vyšší dávka. To co popisujete je dočasný běžný stav při nástupu vyšších dávek. Většinou to trvá okolo jednoho měsíce, než se hladiny v mozku srovnají. Pokud ne, tak bude potřeba experimentovat s jinými druhy léků, než jsou SSRI, ale rozhodně nebudou zabírat hned a určitě nikdo nezaručí, jestli budou bez vedlejších příznaků.

Jinak - jste u někoho v psychoterapii? I kdyby se ukázalo, že vám to nakonec pomůžou jiné léky, nebo bude stačit ještě počkat, tak žádné léky vás nenaučí kompenzačím mechanismům stresu, jak se postavit úzkostem a podobně.

Tarinka
Echt Kelišová 8210 příspěvků 27.02.17 13:46

A ja myslim, ze by to mohl byt, polekovy parkinsonovsky syndrom', nejsem doktor, ale moje mamka mela Parkinsona a tak mam trosku nastudovany i ty syndromy kolem. Jsou nejaka antidepresiva, ktera mohou zpusobit stav, ktery se velmi podoba Parkinsonu. Neni to stav trvaly. Ale nevim, zda se resi vysazenim nebo se proste ceka.

kote
Ukecaná baba ;) 1081 příspěvků 27.02.17 13:55

@Ou děkuji moc za názor… já už jsem zoufalá, protože začátek byl peklo, pak chvilinku jakž takž a teď po navýšení zase peklo… moje Mudr. mi řekla, že po navýšení bych měla cítit zlepšení do druhého dne, tak moc nevím, čemu teda věřit? Já si taky myslela,, že náběh po zvýšení dávky je opět dlouhodobější záležitost… Co je tedy pravda? Moc díky

Ou
Kelišová 5156 příspěvků 27.02.17 14:01

@Tarinka máte pravdu, nejste doktor, nevíte co a jak a přesto úzkostnému člověku na internetu hážete diagnozy od oka.

@kote jestli se to zlepšilo, ale ne dost po nízké dávce, tak je velmi pravděpodobné, že navýšení skutečně pomůže a že lék dělá to co má a že nakonec zabere. Pro nějakou stabilitu neurochemie je daleko jednodušší zvyšovat dávku něčeho, co už se domozku podařilo propašovat, než zvyšovat něco úplně nového.

Účinné léky na závažné problémy prostě mají vedlejší účinky. Bez vedlejších účinků jsou leda placeba. Vždy je potřeba zvažovat poměr závažnosti příznaků/efektivitu léčby/závažnost choroby.

A úzkostné deprese jsou bohužel hodně závažné a riziko, že se vám spustí suicidální myšlenky a nepodaří se vám z toho tunelu vystoupit je bohužel příliš vysoké.

kote
Ukecaná baba ;) 1081 příspěvků 27.02.17 14:20

@Ou Já jsem si vědoma, že se jedná o závažný stav a že vedlejší účinky léků tohoto typu prostě asi nastanou, ale nevím, jak poznat, co je ještě vedlejší účinek který vymizí a co je už třeba něco patologického, na co moje tělo reaguje prostě přehnaně. Takže vy radíte ještě vydržet? Jdu ve středu ke svojí lékařce, tak to s ní proberu… potřebovala bych nutně přibrat, jsem hrozně vysílená a bez energie a každý takový stav veliké psychické nepohody to ještě zhoršuje

Ou
Kelišová 5156 příspěvků 27.02.17 14:24

@kote rozhodně vydržte do té středy a proberte to s ošetřujícím lékařem - samovolné vysazování prášků pak výrazně zhoršuje nové nastavování hladin.

Jestli se hodně bojíte, tak té lékařce teď zavolejte a proberte to po telefonu. Ale nemyslím si, že by vám řekla cokoliv jiného, než serotoninový sydnrom to není, vydržte do středy, probereme to.

kote
Ukecaná baba ;) 1081 příspěvků 27.02.17 14:27

@Ou Moc děkuji, já jsem ráno volala na pohotovost do FN a tam mi doporučili do středy tu dávku snížit na původních 10mg a spíš mírně zvednout Triticco (na 100 mg), abych lépe spala… tak to tak udělám. Mám k tomu Atarax, takže to snad do středy nějak zvládnu. A moc Vám děkuju za rady…

Tarinka
Echt Kelišová 8210 příspěvků 27.02.17 15:22
@Ou píše:
@Tarinka máte pravdu, nejste doktor, nevíte co a jak a přesto úzkostnému člověku na internetu hážete diagnozy od oka.

@kote jestli se to zlepšilo, ale ne dost po nízké dávce, tak je velmi pravděpodobné, že navýšení skutečně pomůže a že lék dělá to co má a že nakonec zabere. Pro nějakou stabilitu neurochemie je daleko jednodušší zvyšovat dávku něčeho, co už se domozku podařilo propašovat, než zvyšovat něco úplně nového.

Účinné léky na závažné problémy prostě mají vedlejší účinky. Bez vedlejších účinků jsou leda placeba. Vždy je potřeba zvažovat poměr závažnosti příznaků/efektivitu léčby/závažnost choroby.

A úzkostné deprese jsou bohužel hodně závažné a riziko, že se vám spustí suicidální myšlenky a nepodaří se vám z toho tunelu vystoupit je bohužel příliš vysoké.

Jo, lepsi diagnoza, ktera neni trvala, vec na kterou se muzu zeptat doktorua resit ji, obzvlast u leku, ktere toto maji v pribalovem letaku, nez schvalit vysokou davku antidepresiv cloveku, kterymu je po nich zle. Jasne, hlavne vydrzte :zed:

kote
Ukecaná baba ;) 1081 příspěvků 02.03.17 08:32

Ahoj, třeba tato informace někomu někdy pomůže… včera jsem svůj stav po navýšení AD konzultovala s Mudr. a serotoninový šok to opravdu nebyl, nicméně léky mi evidentně nesedí, tři měsíce jsem užívala Itakem a po navýšení jsem měla zase hrozné myšlenky, nebyla jsem to já… takže resumé bylo tyto léky ihned vysadit. Mrzí mě, že jsem se tři měsíce trápila s něčím, co mi nedělalo dobře… bohužel bez předchozí zkušenosti člověk těžko pozná, kdy je to ještě snesitelný vedlejší účinek léku a kdy už je to opravdu za hranou a léky stav spíš zhoršují (panické ataky, černé myšlenky, třes, záškuby svalů, pocení… to vše přišlo až po nasazení léčby, nic z toho jsem předtím neměla :-(… tudíž doporučení pro všechny, které s AD nemáte zkušenost a začínáte užívat - nenechte se u Mudr. odbýt a pokud je stav opravdu dlouhodobě horší než před braním AD, tak něco není v pořádku.
Já jsem se po dohodě s Mudr. rozhodla na den nenasazovat nic, a zůstat jen u AD na noc (mám trittico). Tak uvidíme, co to bude dělat, ale hned druhý den po vysazení Itakemu jsem cítila úlevu…
Tak prima dny a všem bojujícím s depresemi hodně sil!!!

Davidce
Nováček 1 příspěvek 25.09.18 16:28

@kote jak to nakonec dopadlo? Beru 16 den 20 mg elicea. Také od nastolení antidepresiv mám zhoršení a nespím.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala... číst dále >

Rebečina křídla: Příběh Rebeky, která trpí nemocí motýlích křídel

O nemoci motýlích křídel v poslední době slýcháme stále častěji. V čem... číst dále >

Články z Expres.cz

Největší pocta Velké válce: Režisér Pána prstenů 4 roky upravoval 100 let staré záběry

„Dechberoucí... Materiál, který nemá obdoby a měl by být okamžitě zařazen do... číst dále >

Prototyp dnešní ženy v dobrém i zlém: Tajnůstkářka Daniela Písařovicová

Sice se to po úvodní čače z prvního soutěžního večera nezdálo, ale nakonec... číst dále >

Články z Ona Dnes

O holky se postarám, slíbil Mirek snoubence, která zemřela v den svatby

Simona zemřela pár hodin před vlastní svatbou a zoufalému snoubenci zůstaly... číst dále >

O 10 let mladší: když se manželství unaví, je třeba radikální změna

Manželé Dana a Vladimír vychovávají kromě svých vlastních dětí i vnuka Míšu,... číst dále >