Servírka, rizikové těhotenství - je tu nějaká účetní ? :)

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Kačaba4691
Povídálka 44 příspěvků 22.11.17 21:42
Servírka, rizikové těhu, je tu nějaká účetní ? :)

Milé dámy,

jsem 13 tt těhotenství a pracuji jako servírka. Termín mám na konci května. V práci jsem normálně na smlouvu, kde mám napsaný základ. Od ledna bych chtěla mít poloviční úvazek, protože už nedám 16 směn. A má otázka zní - jak to udělat?
Zaměstnavatel mi nemůže napsat jen brigádu, kvůli sociálnímu a zdravotnímu a ani by mě myslím neměl podle zákoníku dát horší pozici. Když mi nechá smlouvu, tak se s 8 směnami nedostanu na ten základ, co mám na smlouvě ( 13.000 v hrubém ). Když půjdu na rizikové, tak mám jen vycházky a nebudu moc oddělat 13-ti hodinovou směnu.

Má někdo zkušennosti popřípadě radu? :lol:

Reakce:
Kobliha51
Neúnavná pisatelka 16968 příspěvků 22.11.17 21:44
@Kačaba4691 píše:
Milé dámy,

jsem 13 tt těhotenství a pracuji jako servírka. Termín mám na konci května. V práci jsem normálně na smlouvu, kde mám napsaný základ. Od ledna bych chtěla mít poloviční úvazek, protože už nedám 16 směn. A má otázka zní - jak to udělat?
Zaměstnavatel mi nemůže napsat jen brigádu, kvůli sociálnímu a zdravotnímu a ani by mě myslím neměl podle zákoníku dát horší pozici. Když mi nechá smlouvu, tak se s 8 směnami nedostanu na ten základ, co mám na smlouvě ( 13.000 v hrubém ). Když půjdu na rizikové, tak mám jen vycházky a nebudu moc oddělat 13-ti hodinovou směnu.

Má někdo zkušennosti popřípadě radu? :lol:

S polovičním úvazkem budeš mít poloviční mzdu.

Anna85
Kecalka 379 příspěvků 22.11.17 21:57

Kolegyne mela z rodinných duvodu dodatek ke smlouve - uprava na poloviční uvazek, tzn. Polovicni hodiny i mzda. Mela to na dobu urcitou a pak opet zpatky stejne podminky jako na zacatku

Kačaba4691
Povídálka 44 příspěvků 22.11.17 22:52

Takze normalne socialni a zdravotni mely holky placene?

adresa
Závislačka 2789 příspěvků 22.11.17 23:11

Poloviční úvazek znamena poloviční mzdu. Sociání a zdravotní se odvádí i že mzdy z kratsiho úvazku. Pokud mzda nedosahuje výše minimální mzdy, doplácí zaměstnavatel zdravotní poj. do zákonného minima (sociální ne) - pokud zamestnanec nemá jiný příjem, z kterého se take odvádí zdr. pojištění, takže by tu zákonnou výši měl takto pokrytou. Nedoplaci se take u zaměstnaců, pro které minimální základ neplatí, tj napr ti kteri pobírají starobní penzi, invalidní důchod atd.

Jiná situace by nastala, pokud by ti lékař potvrdil, že máš omezit praci kvůli těhotenství nebo že jí nemáš vůbec v těhotenství delat. Pak je zamestnavatel povinen ti vyhovět s kratším uvazkem nebo přeřadit na jinou praci a současně doplácet mzdu do predchoziho průměru. Pokud by pro tebe jinou praci neměl, můžeš zůstat doma a on ti musí platit průměr. Na nemocenskou kvůli tomu nemusíš.

adresa
Závislačka 2789 příspěvků 22.11.17 23:12
Např tady:
Kačaba4691
Povídálka 44 příspěvků 22.11.17 23:27

Hodne zajimave a poucne cteni, dekuji :) :andel: :andel:

Mari.G
Závislačka 4818 příspěvků 22.11.17 23:33

Ono je to těžké…já mám práci takovou, že nebylo možné mi zkrátit úvazek, ani uzpůsobit práci, protože mám v zákoně dané, kolik hodin musím jak odpracovat. Zároveň moje práce není na seznamu těch, co se v těhotenství nesmí vykonávat. Chodila jsem tam do konce prvního trimestru, pak jsem potratila. Podruhé opět první trimestr a pak jsem vybrala dovolenou a šla neschopenku. Snažila jsem se to vyřešit jakkoliv jinak, protože to v práci prostě nešlo (v tom uzpůsobení podmínek, pracovat jsem chtěla), ale bohužel…Pak jsem šla co nejdřív na MD. Popravdě, gynekolog mi neschopenku napsat nechtěl, to mi přišlo, že jsem byla snad jediná v republice, všem kamarádkám ji nabízí ihned po potvrzení těhotenství :lol:. Ani jsem se mu nedivila, přestože jeden potrat proběhl, ale tyhle situace moc nemají řešení. I v případě výpovědi má člověk 2měsíční výpovědní lhůtu…

Kačaba4691
Povídálka 44 příspěvků 22.11.17 23:52

@Mari.G
Ja jsem placena za smenu. Bohuzel je tato prace sice krasna, ale co se tyce zakoniku prace dost nevyhodna. Nikde se nedodrzuji dovolene, nemocenska, prescas nebo neco jineho. Proste jsem placena za odvedeny den a jestli jsem nemocna, mam zlomenou nohu nebo jsem u more je jedno… smula…
pravdou je, ze byvam uz vecer dost vycerpana. Tech 16 smen uz je na ne moc, tak bych to chtela zkratit

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Budou obědy ve školkách a školách zdarma?

Obědy pro všechny děti zdarma? S tímto návrhem přišla bývalá ministryně... číst dále >

Atopický ekzém: Jde to i bez škrábání?

Atopický ekzém trápí 30 % světové populace. Z toho je téměř 20 % kojenců a... číst dále >

Články z Expres.cz

Tanečnice Lálová o Svobodovi: Několikrát jsem ho švihla kordem přes nohy!

Nikdy neměli ambice dostat se tak daleko, ale stalo se. V samotném finále... číst dále >

Slávek Boura: Zažil jsem poltergeista a našel recept na výrobu zlata!

Slávka Bouru (54) si pamatujeme jako potrhlého moderátora pořadu Rande, který... číst dále >

Články z Ona Dnes

Odbornice: Neslaďte, omezte bílou mouku. Cukry mohou za většinu nemocí

Sacharidů jíme v nejrůznější podobě moc, tvrdí Margit Slimáková. „Není třeba... číst dále >

Čokoládové lanýže a další vánoční cukroví, které zvládnete bez trouby

V hnětení těsta a vykrajování hvězdiček a srdíček nenacházíte potěšení, ale... číst dále >