Šestiletá holčička a záchvaty vzteku

Anonymní
24.5.21 09:44

Šestiletá holčička a záchvaty vzteku

Ahoj holky, píšu anonymně a píšu za kamarádku. Nevíme kam se obrátit pro pomoc. Kamarádka má 6 letou dceru a 9 letého syna.
Ta dcera v poslední době trpí záchvaty vzteku a kamarádka neví, co s ní má dělat. Nemáte někdo typy třeba na literaturu nebo odkazy na web, případně svoje výchovné metody?
Ta dcerka je hrozně hodné dítě, poslouchá, má od kamarádky vedení, musí doma pomáhat, k počítači ani mobilu přístup nemá, tv u nich taky neběží. Je s dětmi sama, každé má jiného otce. Starší syn k otci jezdí a dcera svého otce nezná.
Holky, píšu sem se souhlasem té kamarádky, ona sem nechodí. Říkala mi, že se dcerka vrátí od babičky kde je sama bez bráchy (ten chodí do školy). U babičky se má dobře, věnují se jí, jezdí na výlety, zmrzlinu. Přijede a dle slov kamarádky ji přepne v hlavě a začne říkat, že u babi to bylo blbý, že ji tam nemají rádi, začne mlátit bráchu, vřískat, běhat po bytě. Nedá se uklidnit. Nebo ráno když jdou do školky, tak vše probíhá dobře, chystají se do škol…děti jdou pěšky, kamarádka výtahem. Výtah přijede dřív, než oni seběhnou a dcerka má amok. Není k utišení. Jindy má jít malá spát, ale nemůže usnout, tak přijde za kamarádkou a udělá zase scénu, že spát nebude a třeba hodinu vříská. Kamarádka je zoufalá. Přitom když se vidíme a i s mými dětmi, tak je zlatá. Je hrozně šikovná, chytrá. Do školy půjde v září, ale už umí psát a číst. Chodí do sboru a na flétnu - oboje ale chtěla sama. Když má amok, tak říká že je to blbost a chodit tam nebude. A taky že kamarádka je zlá matka.
Kamarádka jí dává bachovky. Sladké nedostává, jedí zdravě.
Neuměl by někdo prosím poradit?
K psychologovi s ní zatím nechce.
Moc děkuji

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2992
24.5.21 10:10

Z toho popisu mi prijde, ze ji je lito, ze ona sveho tatu nezna a bracha za tim svym jezdi :nevim: Nerikaji ji holky ve skolce neco zleho (nevysmivaji se ji, ze nema tatu)? Ja bych tedy dobreho psychologa kontaktovala. Na tom neni nic spatneho. To dite evidentne trpi :,(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
17471
24.5.21 10:18

Hele a začala to dělat až v poslední době, před pandemií byla víc v pohodě, že?

Tohle muže být forma dětske snahy zvládnou úzkosti a zátěž spojenou s posledním rokem. Dopadá to na nás na všechny a není to selhání rodičů.

hele nejjefektivnější by bylo párkrát zajít za někým, kdo dělá rodinnou terapii.

Jako fakt. Není to o tom, že by někde dělali něco špatně, ale tím že někde jsou všichni sdílející jednu domácnost, tak se úplně nejsnáze hledá řešení ktere ulehčí fungování všem, bez toho aby se hledal viník či pacient.

Adresář lidí, co to umí najdeš zde

http://www. soft-zs. cz/akreditace/terapeuti#

případně teda ať se mrknou na výchovu bez poražených (je k tomu i kniha)

https://www.vychovabezporazenych.cz/

Ale fakt bych se vsadila, že to je reakce na složitou dobu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.5.21 10:20

@Ou je to až za poslední rok. Ona chodila vždy do školky ráda, i do sboru. Kamarádka říkala, že to může být i tím kovidem a karanténou…moc děkujeme, kamarádka na odkaz koukne

• Citovat
  • Nahlásit
2044
24.5.21 10:34

Mam citlivého syna a teď poslední dobou je taky na zabití. Ale já aspoň vím, proč. On nesnáší změny, kterých kterých teď bohužel hodně. Jednak covid, napřed všechno zavřou, pak otevřou, pak zavřou, otevřou jen něco… roušky všude, jen nekdey pak zas všude teď zas jen někde… do toho řešíme blížící se nástup do školy a stěhování. Je toho na něj prostě moc, nemá ten svůj neměnný svět, všechno se mu mění… chce to trpělivost, lásku a pochopení. I když když to tezkey ale on za to nemůže. Ať se kamarádka zkusí dcery zeptat, co jí vadí, co se jí nelíbí… v 6 letech už by mohla zvládnout odpovědět.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13555
24.5.21 10:36

Zakladatelko, i moje tri deti intenzivne vnimaji Covid. Nejstarsi dcera loni na jare spala jen 7 hodin denne (spi malo i normalne, ale tohle byl extrem, navic vecery probrecela, byla ve 2.tride), mladsi dcera (ted uz 4r) zacala mit problemy se spanim, kdyz ted na podzim zavreli skolky… Take se zacala vice chovat jako mimino. Jeste nejlepe to asi zvlada syn, i kdyz tezko rici, jestli to jen nejak nedusi v sobe, ten je prvnak. Ja zacala „depkarit“ nekdy letos v breznu, uz je to dlouhe pro vsechny. Takze to muze byt celkovou situaci, frustraci ze zmen, nejistotou… Kdyz mi minuly tyden prisel mail od tridni ucitelky ze 3.tridy, tak to bylo fakt k placi, v jakem rozkladu jsou deti po temer roce bez skoly :,(… :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.5.21 10:56

@Hobitka já taky myslím, že je to tou pandemií. Protože ona je jinak fakt bezproblémové dítě. Jen vyžaduje, aby s ní kamarádka usínala…ale to není žádná hrůza. Věřím tomu, že děti jsou z toho frustrovaní. Já mám druháka, takže do školy chodil, krom toho měsíce na podzim a měsíce ted v dubnu…ale i tak se mi zdá, že to pro něho bylo náročné. Tady ta malá je navíc docela vnímavá holčička.

• Citovat
  • Nahlásit
5679
24.5.21 12:35

A proč je ta kamarádka až abnormálně „despotická“?

TV, PC, nic. Proč jako? Těmito pravidly jí mohla zadělat na nějaký problém, navíc pokud je téměř pořád s matkou, bratrem a prarodiči, to je velmi malá socializace. Covid jí určitě nepomohl, ale ona jde rovněž do extrému.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.5.21 12:43

@Trojlístek kamarádka jim to neodpírá úplně, ale nechce, aby trávili čas na internetu, hraním her, na sociálních sítích. Televizi taky můžou sledovat, ale ne pořád. Vymýšlí jim jiný program, hrají hry, vyrábějí z papíru. Oni žijí sami tři. K babičce jezdívají tak jednou měsíčně na víkend. Bydlí daleko. Myslím ale, že mají dost kamarádů, nejsou pořád jen sami. S kamarády se stýkají i o víkendech

• Citovat
  • Nahlásit
13555
24.5.21 12:56

@Trojlístek Moje deti taky nic extra nemaji :nevim:. 9r dostala loni mobil a nijak ji nezajima (asi tim, ze my s muzem telefon nepouzivame prakticky vubec). TV jsme nemeli nikdy, nejakou pohadku na PC maji temer denne (obcas nechteji nebo neni cas), hrajou hry obcas s tatou, ja na to nejsem vubec. Sami pristup nemaji (ze by si mohli vzit PC, kdyz se nudi), mame rezim - vyhrazeny cas behem dne.

Me nejstarsi je 9r, obcas spolu vecer koukame na PC na nejake zajimavosti, zpravy, kdyz mladsi deti spi… Ale teprve pomalu zacina. Nemyslim, ze jsem nejaky despota ani si nemyslim, ze by ji neco uteklo, jsou lepsi zpusoby, jak travit volny cas :think:. Navic skryte doufam, ze se pak nauci od vrstevniku, me mobilni telefon neprirostl k srdci (ani ke kapse, hledam ho non-stop :mrgreen: ) a mam ho spis jako pevnou linku pro kriticke situace :think:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5679
24.5.21 13:11
@Anonymní píše:
@Trojlístek kamarádka jim to neodpírá úplně, ale nechce, aby trávili čas na internetu, hraním her, na sociálních sítích. Televizi taky můžou sledovat, ale ne pořád. Vymýšlí jim jiný program, hrají hry, vyrábějí z papíru. Oni žijí sami tři. K babičce jezdívají tak jednou měsíčně na víkend. Bydlí daleko. Myslím ale, že mají dost kamarádů, nejsou pořád jen sami. S kamarády se stýkají i o víkendech

Tak ale takhle jsi to nenapsala. Jako nezlob se na mě, ale myslím, že kamarádka by si to měla řešit spíš s dětskou psycholožkou. „Papír“ toho snese hodně a tohle je názorný příklad toho, jak se tvrdí, že to „někde funguje nějak“ a ono je to úplně jinak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5679
24.5.21 13:12

@Hobitka vyjádřila jsem se výše.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13555
24.5.21 13:21

@Trojlístek Ona to mezitim zakladatelka dovysvetlila :). My to mame nejak podobne. Ne ze bych jim to vylozene zakazovala, ale nijak je v tom nepodporuju :mrgreen:. Detem te kamaradky je 6r a 9r (mym 4r, 7r a 9r) - myslim, ze na vetsinu internetove zabavy maji cas. U deti do 10r bych spis povazovala za standard, ze zadny nadmerny pristup nemaji a vse kontroluje rodic a uci je se pohybovat v prostredi internetu :think:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5679
24.5.21 15:24

@Hobitka dovysvětlila, ale až po tom, co jsem napsala já. Já nevidím problém v určitém omezení. Já si pouze domyslela, že tak jak zakladatelka situaci prvotně popsala a dala si na tom dost záležet, tak se mi to nezdálo. Tím pádem je pro mě celý příspěvek irelevantní, protože má spoustu bílých a složitých míst. A nějak to rozplést bude těžké i pro psychologa. Něco tam prostě bude. Šestileté dítě už velmi dobře komunikuje, to je třeba si uvědomit. Shodou okolností mám taky dvě holky a občas ta starší bývala vzteklá, teď už téměř vůbec a mladší, ktera teď měla 4 roky je vzteklá dost. Nicméně už mi velmi obstojně umí vysvětlit své pohnutky a co ten vztek vyvolalo. Někdy vůbec neví. Nekdy hlad, žízeň. A dost často se mi stává, že když neví, tak třeba si to po čase uvědomí a sama se k tomu vrací, co jí to tak rozezlilo. Možnosti je poměrně hodně co ty děti může zlobit. Od úplné blbosti až po vážné věci. Ta neřešená frustrace se pochopitelně nakumulovala. Ono stačí i informace dvě děti, jiný otec. I to té malé může vadit. Je toho kupa co si matka může myslet, že dělá dobře, ale holce tím prostě leze na nervy. Už jen to, že je na ně vlastně sama je frustrující a může to na ní přenášet. Malé děti a hlavně holky jsou k tomu velmi senzitivní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1985
24.5.21 15:32

Ventiluje napětí a je potřeba zjistit, proč v ní to napětí vzniká. Psala jsem o tom v této diskuzi, tak si to když tak přečti, nechci to sem kopírovat.
https://www.emimino.cz/…ceny-428753/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat