Reklama

Šikana, jak ji zmírnit nebo předejít?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Hakna55
Povídálka 44 příspěvků 06.09.18 08:52
Šikana, jak ji zmírnit nebo předejít?

Ahoj zajímám se do budoucna o šikanu. Můj syn oslaví brzy 9.narozeniny. Je drobnějšího vzrůstu ve třídě. Což by nějak extrémně nevadilo, ale neumí se vůbec bránit. Loni byl na škole v přírodě. Teď začátkem školního roku říká, že nechce jet. Na pokoji ho terorizoval o rok mladší kluk. Chodí do menší školy, tak se to dá zvládnout, že si promluvím s učitelkama. Aby nebyl s nějakým zákeřným klukem na pokoji. Navíc tenhle školní rok pojede i můj mladší syn. Je o 4 roky mladší, ale staršího bráchu by ubránil, kdyby se něco dělo. Každý je od přírody úplně jiný. A tak se ptám. Máte někdo zkušenosti s šikanou? Jak mu můžu pomoct, přeci jen nemůže počítat s tím, že mu máma bude stát za zadkem a pořád ho chránit. To nejde. Jak mu můžu zvýšit sebevědomí, aby se nebál ozvat? Moc ráda bych mu pomohla do budoucna. Zatím naštěstí neřeším nic, co by se dělo teď. Jen vím, že je to citlivý introvert a na šikanu s největší pravděpodobností se svou povahou narazí.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Uživatel je onlineka2ka
Extra třída :D 12762 příspěvků 1 inzerát 06.09.18 08:55

dej ho na judo

smurfka
Nadpozemská drbna 29517 příspěvků 06.09.18 08:58

Dala bych ho na sport kolektivní..gym­nastiku sportovní, fotbal, klidně i karate - nebo sebeobranu. Nenaučí se jen bránit ale i mu stoupne sebevědomí, naučí se nějaké principy spolupráce atd..
Jinak samozřejmě mluvit mluvit a mluvit, aby se nebál říct, ozvat, umět se naučit říkat ne atd.. :think:
Soused - známý s tím měl taky problém..kluk v první třídě..nejprve chodil rozmlouvat učitelkám ředitelce atd..nepomáhalo to, protože prostě se někdy nedá s agresorem nic dělat..( přeradit ho, vyhodit ho, domluvit mu atd ), dal syna na karate a od té doby je klid. Zvedlo se mu sebevědomí, učí je tam principy tzn. bud fér, jednej fér..a naučil se bránit..

Meily
Kecalka 117 příspěvků 06.09.18 08:59

Nějaký kroužek, jak již píše ka2ka, judo, kickboxer, krav Maga, karate.. bude umět základy a navýší se mu sebevědomí.

Aduš8
Ukecaná baba ;) 1689 příspěvků 06.09.18 08:59

@ka2ka jsem stejného názoru judo,karate …získá sebevědomí a bude mít pocit,že se ubrání.

Uživatel je onlineka2ka
Extra třída :D 12762 příspěvků 1 inzerát 06.09.18 09:01

@Aduš8 jo synovi to hodně pomohlo je teda podstatně mladší ale sebevědomí neměl, všeho se bál hodně se tam otrkal

Hakna55
Povídálka 44 příspěvků 06.09.18 09:02

Díky za typy, ted pri začátku školního roku budou jistě nábory. :)

smurfka
Nadpozemská drbna 29517 příspěvků 06.09.18 09:04

jakýkoliv sport bude dobrý..u nás hodně jede spartan kids..člověk zjistí že mu něco jde, že je v něčem dobrý, už to je zvýšení sebevědomí

Aduš8
Ukecaná baba ;) 1689 příspěvků 06.09.18 09:05

@ka2ka já mám teprve desetiměsíční miminko,ale už teď pocit, že by spíš jednou byl na té druhé straně. Náš už ,, šikanuje" a mučí pořádně :lol:

Bábrdl
Generální žvanilka 21116 příspěvků 06.09.18 10:11

@Hakna55 Nějaký bojový sport by mu mohl zvednout sebevědomí.

Moji známí mají syna Aspergera. Taky čelil zárodkům šikany, oni to vyřešili zcela nevýchovně, ale efektivně. Začali klukovi kupovat „kůl“ věci. Frčí gormiti? Bude mít gormity! Pořádali super oslavy narozenin v hernách, s programem. Jemu to bylo úplně volný, ale na spolužáky to zabíralo.

Ou
Kelišová 5084 příspěvků 06.09.18 10:34

Potřebuje posilovat sebevědomí a učit se pracovat se svou nejistotou a úzkostmi tak, aby v okamžiku kdy si někdo na něj zkusí, jestli se nechá, tak aby ho adekvátně poslal do háje.

Šikana vždycky začíná tak, že agresor nejdřív zkouší jen na úrovni škádlení a čeká, kdo se chytne, kdo se neumí bránit. Stejně jako oběti je přeplněný úzkostí a zbavuje se jí tak, že si najde někoho kdo je slabší a úzkostnější a na něm si kompenzuje svoje komplexy. No a oběť má naučené mechanismy, že zkusí vydržet a nebo utéct, což je něco, co agresora baví.

Ideální je, aby syn začal s něčím, kde je ve skupině dětí, ideálně různě starých, kde postupně dosahuje nějakých úspěchů a věci se mu daří a vidí, že vlastním úsilím se zlepšuje - to dost pomáhá s budováním sebevědomí. No a úplně nejlepší je, když při tom musí prekonávat trošku strachu a naučí se s ním pracovat.

Fajn je tedy nějaký kolektivnější sport, který ovšem není zas až tak soutěživý a plný ambiciozních rodičů, případně rovnou může pracovat s agresivitou jako takovou.

Aikido či jiná bojová umění - hledejte spíš ta, kde je důležitější filosofie, než výsledky na olympiádě. Horolezectví, turistika, vodní sporty a podobně. Florbalisté bývají docela prima parta. Skauti mají velmi slušný princip jak vychovávat děcka bez šikany.

Vyhněte se „prestižním“ sportům jako je fotbal či hokej - tam je spíš pravděpodobné, že se přidá další level šikany.

Ou
Kelišová 5084 příspěvků 06.09.18 10:35

A pořiďte sobě i synovy tuhle knihu

https://obchod.portal.cz/…-sikanovani/

alena36
Ukecaná baba ;) 1448 příspěvků 06.09.18 11:21

@Hakna55 mám taky malé děti, syn ta pár měsíců 8, - 120 cm a dcerka 6,5 roku - 110 cm, oba chodí už 2 roky na judo… Dej ho na bojový sport, naučí se bránit a padat…

Kakachna
Extra třída :D 10740 příspěvků 06.09.18 11:25
@Aduš8 píše:
@ka2ka já mám teprve desetiměsíční miminko,ale už teď pocit, že by spíš jednou byl na té druhé straně. Náš už ,, šikanuje" a mučí pořádně :lol:

Tak tu marně přemýšlím, co to na tom přijde vtipného. :think:

Kakachna
Extra třída :D 10740 příspěvků 06.09.18 11:31

Souhlasím s holkama, dej ho na sport, třeba na judo. S čím se nemohu stotožnit je, že oběť = nízké sebevědomí.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Drsný porotce StarDance Zdeněk Chlopčík: V osobním životě jsem měkkota

Ačkoliv ho mnozí nazývají katem, dnes už si bez něj nelze StarDance... číst dále >

Proč Třešničková otálí s návratem do Česka? Vliv na to má infekce i kuchař

V Istanbulu popálená Týnuš Třešničková (23) uklidnila všechny své fanoušky.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Trhám si vlasy a ochlupení, protože mi to dělá dobře, říká nemocná žena

Osmadvacetiletá Sara Meucii z Itálie trpí poruchou zvanou trichotilománie.... číst dále >

KVÍZ: Vyznáte se ve zdravém stravování?

Češi stále tloustnou, a to i přesto, že je v obchodech dostatek zdravých... číst dále >