Reklama

Šilhani - je tu nějaký odborník, který mi to vysvetli?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.10.18 20:47
Silhani - je tu nejaky odbornik, ktery mi to vysvetli?

Holky, mam dvouletou dceru a malinke miminko. Jsem nyni v 6nedeli a mam poporodni splin.. Mala je uplakana a mam trapeni se starsi dcerou.

Uz kdyz byla miminko jsem si vsimla, ze ji ujizdi ocicko. Ale detska mi rikala, ze je to normalni. V roce to pretrvavalo a podle detske porad normalni. V cca 18 mesicich jsem pozadala o zadanku na ocni. Bohuzel cekaci doby silene a dostaly jsme se na radu az ted v jejich 2 letech.

Ocni ji zmerila dioptrie a zjistila, ze ma na kazdem oku 2 dioptrie, coz pry nic neni a je to v tomto veku bezne. Ujizdeni ocicka si doktorka hned vsimla. Dcera uz mluvi a ocni ji ukazovala obrazky a dcera je pojmenovavala (mela volne obe oci). Pak ji zkusila zakryt ocicka (nejprve brylemi se zakrytou jednou stranou a pak zkusila zalepit naplasti). Ale v tom se dcera sprajcla a zacala jecet a uz nechtela naplast. Jen jecela. Tak ji pak doktorka rozkapala oci (za revu) a divala se dovnitr nejakym pristrojem (pritom ji musela sestra zalehnout, bylo to silene). Pak ocni rekla, ze nevidi nic zleho na sitnici a rekla ty nizke dioptrie.

Takze vysetreni zcela nedokoncila. Dostali jsme domu naplasti a obrazky, ktere ma poznavat. A ze mame zalepovat stridave oci a ukazovat si obrazky, aby ji priste dovysetrila oci pomoci te nalepky.

Ale dcera jak uvidi tu naplast jeci. Hystericky jeci a vola ze nalepku ne. Neda se nicim ale nicim uklidnit. Zkouseli jsme uplatit bonbonem, lentilkou, nepomohlo. Zkouseli jsme po zlem, nepomohlo. Proste jen jeci a jeci ze nalepku ne.

Taky jsme dostali bryle se 2 dioptriemi. Ty taky nechce nosit. Vydrzi je mit na ocich 5 sekund a pak rekne sundat. Ale to nejak zvladneme ty bryle casem a bude je nosit.

Ale co ta nalepka? Jestli jsem to pochopila spravne, tak dcera trpi silhanim. A to muze vest k tupozrakosti, coz znaci, ze jedno oko mozek jakoby vylouci a ona na nej v podstate nebude videt. Tim ztrati prostorove videni a omezi se ji zivot. To urcite nechci.

Jaka bude lecba? Okluzor? Operace? Jen bryle? Nerozumim tomu..

Ale co ty male dioptrie? Vsude na netu se pise o obrim rozdilu dioptrii mezi ocima pri tupozrakosti. To nemame. Jaka tedy bude nase lecba?

Jak budeme delat ten okluzor? Ona tu nalepku nesnese..

Navic to vysetreni vyslo tesne pred porodem a nez se udelaly bryle, porodila sem. Pak jsem privezla domu novorozence a mala se s tim tezce smiruje, ze neni sama a nema mamu pro sebe. Do toho ji nutim nalepku a bryle. Bojim se, at si to nespoji a neudela si vuci mimcu odpor. Mam lecbu odlozit, az se to doma stabilizuje.

Porad jen po nocich brecim. Jsem z toho zoufala. Proc musela tato zla vada potkat moji holcicku?? A lecba je na dlouho. A snad nebyva ani moc uspesna.

Divala jsem se na netu na deti s okluzorem a strasne sem to obrecela, ze ji to ceka.

Jeste me napadlo, obcas si stezuje ze vidi dvojite. Ale to nevim, jestli je pravda, protoze jsem se ji jednou zeptala, jestli nevidi dva obrazly a ona ze ne, ze vidi jeden. A pak po nejake dobe mi tvrdila, ze vidi dva obrazky. Ale rada si vymysli.. jsou ji dva..

Kde se ta vada vzala? V rodine nikdo nic nema a nikdo si nepamatuje, ze by kdokoliv nejakou ocni vadu mel? Bojim se taky, aby za tim nebyl nejaky vaznejsi treba neurologicky problem.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Uživatel je onlineJanli
Kelišová 5666 příspěvků 9 inzerátů 10.10.18 21:08

Hlavně se uklidni ty, přenášíš to na dítě. Má jen lehkou vadu a za rok bude ok. Lepit okluzor jí nemusíš existují i látkové okluzory nebo se dá použít čelenka na zakrytí oka. Nejprve ji nechte zvyknout na brýle a až je přijme, začněte s okluzorem. My jsme doma všichni nosili obroučky, aby si dcerka na brýle zvykla. Neodkládejte ovšem nic. Tupozrakost vzniká rychle a léčení není tak jednoduché. Je potřeba být důsledný a cvičit oči každý den. Nejedná se o žádnou tragedii. Dcerka ti neumírá, jen je potřeba jí cvičit očička. Všechno se dá dělat formou hry a dítě to pak baví. My máme doma krásné lego, které smí dcerka skládat jen s okluzorem. Má tupozrakost, 4 dioptrie a pereme se s tím každý den už dva roky

R2
Závislačka 3601 příspěvků 10.10.18 21:10

Mám holky které obě šilhají, všimli jsme si toho v 4 měsicích, v 6 měsicích k nám začala chodit raná péče, a začali jsme zalepovat oko, dokud byli relativně malé do dvou let, šlo to celkem hladce, pak zkoušeli si sundávat náplasti i brýle, které dostali ve dvou letech, nepovolila jsem, pořád dokola a dokola zalepovala, a nasazovala zpátky, za nějakou dobu přestali, dneska je jim 6 let a pořád nosí okluze na celý den, nechají si je v pohodě, vidí krásně, mají perfektně rozcvičené oči, ale pořád trošku šilhají, ale cvičením, ale zalepovaním, se to fakt zpravilo dost ;) Takže za mě to chce fakt vytrvat, i když je to boj :hug:

josefinne
Nováček 6 příspěvků 10.10.18 21:29

Odbornik ne, ale muzu nabidnout vlastni zkusenost.

Od detstvi mam 7 dioptrii (na obou ocich) a astigmatismus. Nosila jsem okluzory, jezdila na lecebne pobyty od 3 let. Prostorove videni nemam a v soucasnosti ani moznost operativniho reseni vady. Moje vady - astigmatismus a dalekozrakost, byly dedicne.

Pri silhani se vlastne jedno oko diva a obraz z duheho oka, ktere je o kus posunuty mozek potlacuje (silha-li neustale, prostorove videni nema). Nekdy, napr. pri unave to mozek nezvladne uplne a vnima obraz i z druheho oka, to je pak dvojite videni. Jde jen o malou cast obrazu, trebas jen hrana stolu je zdvojena a jde do ztracena, takze bych vysvetleni dcery verila.

Dulezite je bohuzel nosit nalepky, nuti pasivnejsi oko k aktivite. Stridaji se, aby ani jedno nezakrnelo. Chodi se take na cviceni oci - v dospelosti jsem chvili chodila do Motola, pry lze detsky astigmatismus vycvicit. Je zvlastni, ze bryle nechce, obvykle s nimi vidi lip .

Zkus si najit detskeho odborneho ocare pro astigmatismus, urcite ti poskytne vic informaci

jannina1
Závislačka 4023 příspěvků 10.10.18 21:31

Pokud ma 2 dioptrie,nemely by se diteti davat cele dioptrie hned najednou.Spis ji dat jednu a za cas treba druhou,az si zvykne.Ale spis bryle trochu slabsi.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.10.18 21:42

@josefinne Takze chcete rict, ze dcera na to jeno oko uz stejne nevidi? A da se s tim neco delat? Co nejaka operace a pak bryle???

Dioptrie ma jen 2. Ocni ji dala na jedno oko 2 a na druhe 1.45. Ale rikala, ze je nebude chtit, protoze s nimi i bez nich vidi stejne. Ze doufala ve vetsi rozdil v dioptriich, ze pak by bryle prijala.

@Janli Ono hraji roli i hormony po porodu.. Po 6nedeli se zklidnim, ale red to na me dolehlo. A pro dceru je to tezke, novy clen domacnosti, mama nema tolik casu a nuti ji nosit bryle. Jak dlouho denne okluzor nosite? To ho nosite i na ven? Treba na hriste?

Okluzor zatim nemame. Ra nalepka, co nam dala je jen trening na pristi vysetreni. Aby mohla vysetrit oci i zalepene.

Ale asi casem dostaneme ten okluzor.

tini
Ukecaná baba ;) 1349 příspěvků 5 inzerátů 10.10.18 21:57

Chodime s dcerou v Praze do Kukatka.Ma na kazdem oku 1 dioptrii a astigmatismus,o­kluzory mela 3 mesice a nebyl s tim zadny problem,rovnou jsem koupila ty s obrazky Girl s trpytkami,takze byla ve skolce za hvezdu,kazdy den jiny obrazek.Na bryle si zvykla velice rychle.Porad jen vysvetlovat,chvalit jak ji slusi,nase si bryle sama vybrala,tesila se az prijdou,vsem v rodine jsem nakazala,ze zadne litovani a divne reci,ale jen chvalit,chvalit a rikat jak je to skvele,jak ma moderni bryle atd.Tak lepsi ted zamakat,nosit poctive okkluzory,nez aby mi v tanecnich vycitala,jak vypada,ze jsem byla mekka

tini
Ukecaná baba ;) 1349 příspěvků 5 inzerátů 10.10.18 22:00

A okluzory mela denne na dopoledne,kazdy den jine oko.Prvni dny zvykacka.Pak s tim bezne litala po hristi a do niceho nenarazela,coz jsem nechapala:-)

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.10.18 22:26

@tini Dcera si bryle taky vybrala sama. Byla sem s ni v optice, kterou vlastni kamaradka a otevrela nam v nedeli, takze mela kolik casu potrebovala a mohla si vyzkouset vsechny bryle. Stejne ty vybrane nechce.. Ty bryle verim postupne zvladneme. Koupila jsem si bryle i ja a muz (bez dioptrii) a nosime je pred ni hrde. Nikdo se ji nesmeje. Zatim je nechce, ale zvykne si.

Me trapi ten okluzor.. Ten si neumim predstavit. Ona ma vazne hysterak, kdyz vidi jen tu nalepku, se kterou ma trenovat.. A to vam 3 mesice stacily na upravu vady?

Dceri jsou teprve dva a je v obdobi vzdoru a tezce se ji vse vysvetluje. Mozna kdyz pockame s temi okluzory az bude trochu starsi. Ale zatim zadne okluzory nemame, jen si myslim, ze mit budeme. V noseni bryli budu dusledna uz ted. A to je ma sundat jen na koupani a spani?

Taky nechci, aby mi jednou vycetla, ze nemuze delat nejake povolani protoze jsem nebyla dusledna.

Ale strasne me to mrzi, ze si tim musi projit a hormony hraji sve..

malytlustyhroch
Kecalka 480 příspěvků 10.10.18 22:26
@Anonymní píše:
@josefinne Takze chcete rict, ze dcera na to jeno oko uz stejne nevidi? A da se s tim neco delat? Co nejaka operace a pak bryle???

Dioptrie ma jen 2. Ocni ji dala na jedno oko 2 a na druhe 1.45. Ale rikala, ze je nebude chtit, protoze s nimi i bez nich vidi stejne. Ze doufala ve vetsi rozdil v dioptriich, ze pak by bryle prijala.

@Janli Ono hraji roli i hormony po porodu.. Po 6nedeli se zklidnim, ale red to na me dolehlo. A pro dceru je to tezke, novy clen domacnosti, mama nema tolik casu a nuti ji nosit bryle. Jak dlouho denne okluzor nosite? To ho nosite i na ven? Treba na hriste?

Okluzor zatim nemame. Ra nalepka, co nam dala je jen trening na pristi vysetreni. Aby mohla vysetrit oci i zalepene.

Ale asi casem dostaneme ten okluzor.

Taky jsem jen maminka, ale uz to resim dva roky, tak napisu, co vim.

• Predne prvni mesice s mimi jsou narocne i bez dvouletaka a dalsich starosti, takze mas muj obdiv, ze to vubec zvladas.
  • Nalepky- okluzory na vysetreni a na cviceni byvaji ty same. Na vysetreseni se zalepuji stridave obe oci, na cviceni vetsinou jen jedno (to zdravejsi).
  • I kdyz by na to oko doopravdy skoro nevidela (coz neni uplne pravdepodobne), tak do cca sedmi let, je mozek dost plasticky, aby to slabsi oko znovu prijal. Jen je potreba mozku dokazat, ze to oko je uzitecne, a to se dela tak, ze se to druhe, mozkem preferovane oko, zalepi.
  • operace je nekdy vhodna nekdy ne, ale tak jako tak je zasadni to zakryvani preferovaneho oka.
  • spravit se to muze pro cviceni i v radu mesicu, ale stejne rychle se to zas muze pokazit, kdyz dite prestane „cvicit“, proto se ty okluzory nosi tak casto roky.
  • jak radili holky uplat ji necim, nech si neco, co se smi delat jen se zalepenym okem (a klidne si k tomu zalep oko taky), muj syn, 26 mesicu, treba muze hrat hry na mobilu, koukat na videa… Lepeni miluje, bez nadsazky, dozaduje se vic cviceni nez mame predepsano. Zalep oko taky oblibenym plysakum. Ze zacatku klidne dceru nech, at si nalepku sama hned sunda, priste treba vydrzi zas o chvilku dyl, ale superzabava musi skoncit hned, jak si nalepku sunda. Nech ji, at si nalepku sundava sama, vyada to silene, ale ty deti to pak casto lip snasej.
  • jestli nejake dite v okoli nosi okluzor, muzes se zkusit domluvit na spolecnem hrani…
  • mysli na to, ze pro dceru je to jeste narocnejsi nez pro tebe, zvlast jestli na to oko fakt vidi hur.
  • neni to zadna hrozna vada, i kdyz to samozrejme pridela praci a starosti. Osobne znam min 3 lidi, kteri stastne dozili stari s tupozrakym okem, a nespocet lidi, kteri tenhle problem meli, a behem detstvi se ho podarilo uspesne zkorigovat.
  • pro kontext: muj syn to mel jednodusi zvykani, lepili jsme od miminka, protoze ma castecny zakal cocky, takze bylo hned zrejme, ze jedno oko ma problem.

mapu
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 10.10.18 22:43

Nejsem odbornik, jen vlastní zkusenost…ve 2letech zjištěni 5-ti dioptrii a silhani. Ocarka mi tenkrát dala brylky, 2dioptrie a okluzor jsem stridala…rodice byli velmi trpělivý, nechali mne brylky vybrat, tata si lepil oko sam, nosili oba brýle…je mi nyní 32, brýle sice mam, ale protože je mam jako módní doplněk, vada se zkorigovala na 1dioptrii, silham v nemoci ci velké unave mírné, vidím kvalitně. Mam za sebou karieru vrchol.sportovce, podotýkám bez brýlí, nyní pracuji na pc a tak ok…takze trpělivost, klid a vysvětlovat…drzim pesti :hug:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.10.18 22:45

Nechtela sem, aby me tu nekdo poznal, ale doreknu jeste zbytek pribehu..

Dcera je z dvojvajecnych dvojcat.. (a k tomu mam ted miminko). Jeji stejne stara sestra dvojce tuto vadu nema. Delaji pochopitelne vse spolu. Tudiz by tu hru na mobilu chtely hrat obe. Jak ji mam vysvetlit, ze ona ji muze hrat se zalepenym okem, zatimco sestra ho mit zalepene nemusi? Takze se ji tezce motivuje, kdyz sestra nalepku nepotrebuje a ani ji nesmi mit. Bavila jsem se o tom s lekarkou a u dcery bez vady by zbytecne zalepovani mohlo naaopak tuto vadu vyvolat.. Takze jak ted motivovat?? Bryle jsme koupili i dceri bez vady (ta je ma bez dioptrii). Kupodivu ta by je i nosila, nebo nema takove tendence si je sundavat.. Ale ta s vadou je nechce vubec mit na oku..

Uživatel je onlineJanli
Kelišová 5666 příspěvků 9 inzerátů 10.10.18 23:09

Ta nálepka je právě ten okluzor. Máme ho každý den na hodinu a půl. Při tupozrakosti ho musí mít jen na blízko, takže s ní musíme cíleně pracovat a dělat činnosti, které oko trénují. Při šilhání ho může tvoje dítě nosit i na hřiště a dělat s ním běžné činnosti. To je pro tebe obrovská výhoda.

malytlustyhroch
Kecalka 480 příspěvků 10.10.18 23:25
@Anonymní píše:
Nechtela sem, aby me tu nekdo poznal, ale doreknu jeste zbytek pribehu..Dcera je z dvojvajecnych dvojcat.. (a k tomu mam ted miminko). Jeji stejne stara sestra dvojce tuto vadu nema. Delaji pochopitelne vse spolu. Tudiz by tu hru na mobilu chtely hrat obe. Jak ji mam vysvetlit, ze ona ji muze hrat se zalepenym okem, zatimco sestra ho mit zalepene nemusi? Takze se ji tezce motivuje, kdyz sestra nalepku nepotrebuje a ani ji nesmi mit. Bavila jsem se o tom s lekarkou a u dcery bez vady by zbytecne zalepovani mohlo naaopak tuto vadu vyvolat.. Takze jak ted motivovat?? Bryle jsme koupili i dceri bez vady (ta je ma bez dioptrii). Kupodivu ta by je i nosila, nebo nema takove tendence si je sundavat.. Ale ta s vadou je nechce vubec mit na oku..

Wau, tak to je fakt prekerni. A ani to nacvicovani na kontrolu u doktorky, kdy je to na chvilku ( odhaduju tak max 5 minut, ne?) a prostridaji se obe oci, by holky nemohly absolvovat spolu? Takova hra se stridanim, ta co ma zalepene oko muze minutu hrat napr. pexeso na mobilu, pak stridani deti sundani nalepky a stridani oci . Idealne v prostredi, kde normalne nebyvate, aby v pripade prilisneho uspechu, jste se meli na co vymluvit, proc uz hru hrat nemuzou a oci lepit nemuzou.
Jo doporucuju, kdyz vis, ze budete nalepku sloupavat za chvilku, tak aspon pro zacatek si ji nejdriv nalep jednou na zapesti, at pak lepi min a jde lepe sundat.
Pripadne mimino a dceru, co nemusi lepit, hlida jedna osoba, a dceru, co nacvicuje lepeni druha osoba?
Ale moje rady jsou fakt chabe, protoze si nedovedu predstavit mit doma dve dvoulete deti a mimino k tomu; lezu po zdi z toho svyho jednoho, kdyz se zasekne, ze neco delat nebude. :hug:

R2
Závislačka 3601 příspěvků 10.10.18 23:50

Já to měla stejně dvouletý dvojčata a mimino, holky teda nosili už ve dvou letech, okluze celý den, kromě odpoledního spaní, doted to tak mají, nosí je všude, školka, kino, hřiště, kolo, všude, je to, ale náročnější koukat jedním okem, dovolím, sundat jedině když vidím, že jsou fakt unavené tak s preventivních důvodů, aby se jim nic nestalo, holky jsou třeba po operaci obě dvě strabismu, a další operace je čeká, jinak můžu doporučit třeba ranou péči, nemusíte se stát hned jejich klienty, ale hodně poradí právě s tím nacvikem na všechno, nám pak půjčovali speciální hračky, které se právě používali se zalepeným okem, radili co všechno právě mám dělat doporučuje se vybarvovat, navlékat korálky, a jiné věci ;) pexeso a jiné věci, je i spousta aplikací na ipad většinou ;)

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Drsný porotce StarDance Zdeněk Chlopčík: V osobním životě jsem měkkota

Ačkoliv ho mnozí nazývají katem, dnes už si bez něj nelze StarDance... číst dále >

Z lamače srdcí je pobledlý tlouštík. Řeší Elon Musk problémy návykovými látkami?

Ještě donedávna platil za miláčka davů a byl jedním z malé hrstky miliardářů,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jsi prase, kráva a smrdíš, dozvěděla se ve Výměně manželek mladá maminka

Tereze vadí, že na ni ani na její dvouletou dceru Elišku nemá přítel Marek... číst dále >

Sedm hříchů, které škodí pleti. Pozor na mačkání pupínků i dietu

Péče o pleť je pro většinu z nás každodenní součástí života. Často se však... číst dále >