Siofor, metformin, na těhotenskou cukrovku

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Příšera
Ukecaná baba ;) 1426 příspěvků 13.03.18 17:18
Siofor (metformin) na těhotenskou cukrovku

Dobry den, jsem v 19tt a na diabetologii mi lekarka napsala Siofor 500 3× denne. Ale co ctu v pribalaku i na netu, tak se v tehotenstvi uzivat nema, drive to bylo dokonce vylozene zakazano. Za ctyri dny mereni cukru 4× denne mi pouze jednou hodnota vylezla nad limit, jinak jsem se vzdy vesla. Nevim jestli to mam brat, bojim se, ze to ublizi miminku. Jedna praktická doktorka mi v poradne odepsala, ze to mam hned vysadit, ale zas jeden porodnik odepisoval jine zene, ze je to ok. Znate nekoho, kdo to taky bral na tehotenskou cukrovku? Bylo to ok? Dekuji.

Najdete v encyklopedii: Těhotenská cukrovka

Reklama

Reakce:

nozu
Extra třída :D 11259 příspěvků 13.03.18 17:25

@Příšera přímou zkušenost nemám, vždy jsem zvládala těhotenskou cukrovku držet na uzdě jen prostřednictvím diety. zkus to ještě zkonzultovat s pracovištěm u Apolináře a nebo v Podolí (v Podolí se na toto specializuje doktorka Kateřina Andělová). Na obou místech jsou doktorky, které se specializují právě na těhotenskou cukrovku, která má na rozdíl od běžné cukrovky určitá specifika.

Příspěvek upraven 13.03.18 v 17:35

ugluk
Hvězda diskuse 41391 příspěvků 13.03.18 17:30

Ano, mám pocit, že v poslední době to některá centra začínají předepisovat i na těhotenskou cukrovku, jestli jsou nějaké nové studie… Důvěřovala bych doktorům na diabetologii, ti mají přístup k nejnovějším poznatkům ve svém oboru i vzhledem k těhotenství.

Našla jsem např. toto:
Inzulin byl při léčbě diabetu v těhotenství vždy považován za lék první volby. Metformin a další perorální antidiabetika naopak patřily mezi léčiva, která podávána nebyla, a to z obavy možného poškození plodu. Poslední studie však ukazují, že bezpečnost metforminu je ve srovnání s inzulinem naprosto srovnatelná a že užívání metforminu dokonce může přinášet jistá pozitiva.

ugluk
Hvězda diskuse 41391 příspěvků 13.03.18 17:32

Jinak souhlasím s příspěvkem výše, zkonzultovat to s některým z předních těhotensky-diabetických center není na škodu a třeba tě to uklidní. Já chodila k Apolináři a zvládla to s dietou, ale to už je hodně let.

nettie
Kelišová 5440 příspěvků 13.03.18 18:00

Anděl MUDr. Andělová už v Podolí bohužel není :( (Ale samozřejmě je tam místo ní někdo jiný.) Jinak jsem na to koukala taky, že podle novějších studií už se předepisují i prášky.

nozu
Extra třída :D 11259 příspěvků 13.03.18 18:11

@nettie fakt? tak to je škoda. mě to právě doktorku Andělovou v kontaktech na Podolí ještě našlo…

Příšera
Ukecaná baba ;) 1426 příspěvků 13.03.18 18:17

Dekuju, uvidime, psala jsem do poradny primo nejakymu porodnikovi, tak uvidim co ten na to. Na jednu stranu vim, ze jinde ve svete se to pouziva, ale zas kdyz to bylo zakazany, tak to asi melo duvod, co kdyz to za rok zas zakazou? Co kdyz se nejaka vada objeví treba az ve skolnim veku? Navic dneska jsem měla první prasek a cely den jsem strasne unavena, je mi na zvraceni a mam dost drsny prujem :-(

nettie
Kelišová 5440 příspěvků 13.03.18 18:19

@nozu Tady už není… https://www.upmd.cz/…iabetologie/

Já tam teda zítra teprve budu volat, abych se po pár letech znova objednala, ale už to psaly i holky tady v diskuzi Těhotenská cukrovka.

ugluk
Hvězda diskuse 41391 příspěvků 13.03.18 18:26

Ono to bylo zakázaný asi jako většina léků v těhotenství - nebyly studie, které by prokázaly neškodnost, ono na těhotných ženských se to testuje blbě, takže často jsou zakázaný zcela neškodný věci. Nevolnosti a průjem jsou hodně časté vedlejší účinky, naštěstí jen v začátku, brzy by se to mělo ustálit.

Sailah
Zasloužilá kecalka 981 příspěvků 13.03.18 21:49

Nebudu se vyjadrovat k brani ci nebrani. Asi bych byla moc alternativni. Nicmene pokud ho budes brat hodne pij.

Příšera
Ukecaná baba ;) 1426 příspěvků 14.03.18 17:59

Holky děkuju za názory, zkoušela jsem to včera a dnes a nechci to, zítra zavolám doktorce, je mi z toho fakt zle, vezmu jeden ráno a celej den mám šílenej průjem, jsem neskutečně unavená, chce se mi zvracet a kdybych nemusela měřit cukr, tak ani nejím, jak mi je z jídla blbě. O nadmutí ani nemluvím :oops: navíc když jsem k snídani vyměnila klasické pečivo za knackebroty, tak se mi glykemie sama upravila na hodnoty kolem 6,5.

ugluk
Hvězda diskuse 41391 příspěvků 14.03.18 20:40

Jasně, pokud to zvládneš upravit jenom dietou, je to pro tebe to nejlepší, co můžeš udělat. Vyměnit pečivo za polystyren mi taky pomohlo, i když teda po pár týdnech už jsem ten polystyren nemohla ani vidět a po čemkoliv jiným mi cukr nahoru lezl moc :roll:
V těhotenství jsem to zvládla s dietou, bohužel po pár letech se cukrovka vrátila a tam už mi tatáž dieta nestačila, takže jsem na tom metforminu taky skončila (ale netěhotná). A jo, tak prvních 14 dní mi po něm bylo mizerně, ale pak se to naštěstí usadilo a teď už to se mnou nedělá nic, kdomě toho, že mi to spolu s dietou drží cukr v normě.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Nákup na AliExpressu: Jak ho zvládnout krok po kroku?

Dámské, pánské i dětské oblečení, hračky, dekorace, nábytek, šperky… zkrátka... číst dále >

Máma se vdává! Fotky malých svatebčanů vás dojmou

Princeznovské šaty velikosti panenky, fraky jako na tučňáka... a k tomu kopa... číst dále >

Články z Expres.cz

Rytmus to hrotí: Negativní a nepřející Daru musel odstřihnout

Tak trochu s nevěřícným úsměvem sledujeme počínání slovenského rapera a... číst dále >

Ani fekálie by vás neměly odradit! Proč je Dubrovník tak oblíbenou destinací?

Před pár dny tisíce českých turistů pobavila zpráva o tom, že chorvatské... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sára Saudková: Dědeček Jan je pro mé děti něco jako paní Columbová

Žila s fotografem Janem Saudkem, dnes vychovává čtyři děti s jeho synem... číst dále >

Její noha s lymfedémem váží 68 kilogramů. Manžel Janice miluje

Pravá noha Janice Greenové váží neuvěřitelných 68 kilogramů. Třiapadesátiletá... číst dále >

Reklama