Sirotčí důchod, studium, příspěvek na bydlení

Anonymní
26.1.21 11:31

sirotčí důchod, studium, příspěvek na bydlení

Dobrý den, chtěla jsem se poradit, na rovinu se omlouvám že to bude delší, za 2 měsíce je mi 18, mám před sebou ještě min. 4 roky studia, 2 roky pobírá máma sirotčí důchod za otce, v 18ti bude přepsán na mě, z původních necelých 8 tisíc se nyní pohybuje moje sirotčí v částce skoro 9 a půl tisíce, když můj otec dával jen 2 tisíce alimenty.

Vím že sirotčí není kapesné, chápu že je na moje výdaje, bydlení, jídlo, věci do školy, prostě zaopatření mě jako dítěte/studenta, ale jde o to že z těch 9tisíc nevidím ani korunu, je mi jasné, že neprojím ani nespotřebuji tolik energie za takovou částku a nájem neplatíme, máma má plat kolem 20 tisíc a stará se doma jen o jídlo a nějaký potřebný věci do domácnosti, nevlastní táta kolem 35tisíc a platí inkaso s mými 9 tisíci jsme v částce přes 60k, vím že máma platí pár tisíc v bance, táta asi taky splácí hypotéku, ale pořád i na 50k na domácnost si myslím, že je to víc než dost, já po nich absolutně nic nechci, ale když se stane, že potřebuju něco, nový boty, protože nemám na zimu nebo rifle, protože jsem je nosila tak dlouho, že se v nich prostě udělala díra třením, tak mi řekne, že nemá a kde má ty peníze pořád brát, přitom pořád chodí domů co si koupila a co koupila malýmu bráchovi (jejich společné dítě, 4 leté), to je to co mě štve a chtěla jsem se s ní domluvit, že bych jí dávala třeba 7 tisíc na bydlení, ikdyž si spousta lidí co o téhle situaci ví (včetně rodiny) že je to i tak hodně, a že bych si nechávala 2 tisíce, protože si chci našetřit na tablet, který potřebuju na grafickou školu kvůli práci, ale můžu ho využít i na poznámky a vyhnout se tím pádem kupování sešitů, řekla mi že ne, že jí to budu dávat celý, a když jsem se jí zeptala jak předtím vycházela s těma 2 tisícema alimentů, bylo mi řečeno že jsme se naučili už žít na jiné úrovni, asi vyjma mě.

Potřebuji poradit co s tím, spousta lidí mi řekla, že by mi bylo líp kdybych se odstěhovala někam do spolubydlení a že by ještě měla povinnost mi dávat výživné než budu schopná se uživit, ale to mi přijde zase zlé vůči ní, jak byste to vyřešili vy?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1004
26.1.21 11:37

Tak když bude za dva měsíce přepsán na tebe, tak by to už měl chodit na tvůj účet. Pak bych si s matkou sedla a vyčíslila přesně kolik projis a kolik stojíš na energiích (bacha ať tě neodrbe, fakt podle skutečnosti). To bych ji platila a zbytek si nechala.

Je to hrozne když matka okrádá svoje dítě a druhému takhle přilepšuje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
62216
26.1.21 11:39

Náklady na domácnost bez hypo dělené počtem osob. Zbytek bych si nechala.. Platila bych si z toho výdaje na školu a oblečení atd

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10428
26.1.21 11:46

Za dva měsíce budeš plnoletá, peníze budou už jen tvoje. Jak se tady iž píše, popros mámu aby ti ukázala kolik se platí elektrika, voda atd, to vynásobte počtem osob v bytě, dávej jí určenou částku. Zbytek si nech. Ono když to vezmeš kolem a dokola, pořád studuješ a máma má k tobě vyživovací povinost, tak jaký pak copak. Kdyby nebyl ten sirotčí důchod, tak by měla jen ty dva tisíce alimenty :nevim: Snad se musí podílet i ona, ne že všechno sebere, nic ti nedá a nekoupí ti pomalu ani boty.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3252
26.1.21 11:48

Řekla bych jí jak se cítím, že budu dospělá a jsou tu 2 možnosti, buď spolu spočítáte tvoje výdaje a ty jí tu částku budeš dávat, nebo si najdeš spolubydlení za 4000 a z 5000 si poplatíš zbytek…

Slušně, ale prostě jak to je…možná si ale nejdřív výdaje spočítej sama…telefon, kapesné, jídlo ve škole, cca jídlo doma, jestli máš nějaký kroužek, řekni jí, že jí máš ráda, ale chceš si o zbytku svých financí rozhodovat sama :-) že je i možnost pokud se odstěhuješ, že ti alimenty bude muset platit ona…

Nebuď na ní zlá, vyslechni si jí, ale prostě stůj si za svým, myslím, že pokud si necháš jen 2000 neměla by s tím mít nejměnší problém, to je v podstatě kapesné :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1453
26.1.21 11:54

To je houba. Tvoje matka ma k tobe vyzivovaci povinnost. Ktera by mela pokryt minimalne vodu, elektrinu a otop. Na jidlo bych ji dala tri tisice a zbytek bych si nechala. A setrila. Kdyby me nahodou povedena matinka chtela vylit z domu. V tom pripade zazadej o alimenty.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.1.21 11:58

Já bych upřímně chtěla asi i jít bydlet sama, protože teď už máme ten malej pokoj společnej s tím bráchou, takže 0 soukromí a ona říká, že si mám užít že jsem doma že nemusim nic řešit dokud můžu, ale upřímně si to tu moc neužívám.

Autorka

• Citovat
  • Nahlásit
1453
26.1.21 12:01
@Anonymní píše:
Já bych upřímně chtěla asi i jít bydlet sama, protože teď už máme ten malej pokoj společnej s tím bráchou, takže 0 soukromí a ona říká, že si mám užít že jsem doma že nemusim nic řešit dokud můžu, ale upřímně si to tu moc neužívám.Autorka

Sla bych, mela duchod a zadala o prispevek i matku. Hlavne dostuduj.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14
26.1.21 12:04
@Anonymní píše:
Já bych upřímně chtěla asi i jít bydlet sama, protože teď už máme ten malej pokoj společnej s tím bráchou, takže 0 soukromí a ona říká, že si mám užít že jsem doma že nemusim nic řešit dokud můžu, ale upřímně si to tu moc neužívám.Autorka

Tak běž. A nemůžeš jít třeba k nějakým příbuzným? Ale rozhodně bych po ní chtěla alimenty po celou dobu studia.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
369
26.1.21 12:19

To je smutné, v tomto případě bych vážně zkusila to spolubydlení, když rozpočítáš ty měsíční výdaje a vydělíš 4, tak to bude stejně nespravedlivé, protože mamka k tobě má taky vyživovací povinnost, takže ne, že ty si všechno zaplatíš a ještě nedostaneš ani na rifle. Nabídla jsi jí těch 7 tis., to bylo podle mně velice férové a jestli na to nepřistoupí, hledala bych asi opravdu jiné bydlení, ty jo, jak někdo může parazitovat na vlastním dítěti? Ještě mně napadlo nespoří ti třeba ty peníze nebo část a jen ti to nechce říct?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11
26.1.21 12:29
@Anonymní píše:

Ahoj, pokud bys chtěla jit bydlet sama, je to určitě taky možnost, ale otázka zda bys to utahla, ideálně k tomu jeste brigádu.. ale to by ti musela asi jeďte něco dávat mamka pokud studujes? Nejsem si tím jistá tak mě kdyžtak opravte. A jak už psali nademnou, sednout si s ni a spočítat výdaje ale zároveň aby ti nějaká částka taky zbyla. Držím palce :) :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19746
26.1.21 12:33

Tak si s mámou promluv. Předpokládám, že jsi ve 3. ročníku střední školy. Úderem 18. narozenin by měl důchod chodit na tvůj účet. Předpokládám, že už máš účet založený nebo si ho založ. A zeptej se matky, kolik si představuje tvůj příspěvek na domácnost, když zůstaneš bydlet doma. Já mám spočítané provozní náklady na jednoho člena rodiny cca 4 tisíce korun. Vzhledem k tomu, že k tobě má po dobu studia vyživovací povinnost, dala bych jí maximálně 3 tisíce a zbytek použila pro sebe. Kdybys odešla, máš celý sirotčí plus by ti měla přispívat i matka. Z pozice matky je pro ni mnohem výhodnější mít tě doma. To, co předvádí teď, je sprosté okrádání vlastní dcery.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
62216
26.1.21 13:15
@Anonymní píše:

Tak pokud je to takto, tak bych šla pryč. Pokud máš možnost např spolubydleni nebo garsonku, tam se můžeš vejít do 6 tis a máš klid

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.1.21 13:51

@mojara nespoří, naopak mi vybrala bez mého vědomí účet se 100k co mi má do 18ti držet, bylo to dědictví po babičce, šlo to na malíře a nábytek a malou rodinou dovolenou v čechách, ovšem jsem se dozvěděla až potom, že to bylo z mého účtu, sice se to tam snaží doložit zpět, ale za pul roku je na 50k takže do těch 2 měsícu do narozenin má teda co dělat.

Autorka

• Citovat
  • Nahlásit
33421
26.1.21 14:02
@Anonymní píše:
@mojara nespoří, naopak mi vybrala bez mého vědomí účet se 100k co mi má do 18ti držet, bylo to dědictví po babičce, šlo to na malíře a nábytek a malou rodinou dovolenou v čechách, ovšem jsem se dozvěděla až potom, že to bylo z mého účtu, sice se to tam snaží doložit zpět, ale za pul roku je na 50k takže do těch 2 měsícu do narozenin má teda co dělat.Autorka

Netrolíš tak náhodou? Pokud ten účet byl na Tvé jméno, dnes už není tak jednoduché, aby z něj rodič vybral, když jsi nezletilá. A to dokonce ani kdyby ten účet sám rodič založil a peníze naspořil on. Takovou částku by matka z účtu na Tvé jméno mohla vybrat jen se souhlasem soudu.

Nevěřím Ti ani písmenko. Finančně zajištěná rodina by svému dítěti nebrala sirotčí důchod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat