Šití pro mimina z neatestovaných látek

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Pandulka
Zasloužilá kecalka 770 příspěvků 14.04.19 20:09
Šití pro mimina z neatestovaných látek

Nevyznáte se prosím někdo v této problematice? Chtěla jsem něco málo našít do výbavy (včetně např. i plen). Mám k dispozici spoustu látek co jsem dostala ještě po prababičce či mámě, které šily a k tomu jsem si v několika eshopech vyhlídla hezké 100% bavlny. V eshopech však u daných látek neuvádí atestaci pro děti do 3 let. U poděděných látek je často i neznámé „složení“, natož nějaké atesty.
Může být risk z těchto látek něco ušít? Přemýšlím, zda můžou obsahovat nějaká nebezpečná barviva či látky, které by mohly mít při kontaktu s pokožkou nebo sliznicí neblahý dopad. Třeba u hnízda by to takový problém nebyl (stejně by se na něj pokládala plena), ale u těch plenek už dost tápu. Nevíte někdo?

Reakce:
chaela
Ukecaná baba ;) 2000 příspěvků 1 inzerát 14.04.19 20:17

Pokud to chceš jen pro svoje dítě nebo max pár kamarádek, tak bych se nebála. Já jsem toho na svoje děti našila tuny, materiál jsem různě posbírala po příbuzných a nikdy žádný problém nebyl. Problém by byl, kdybys to chtěla prodávat, protože bys nesplnila potřebné zákony a vyhlášky.

alisekR
Kelišová 5666 příspěvků 14.04.19 20:18

Podle mě to hrotis. Látky v minulosti se vyráběly zde, žádné asijské a pod. dovozy. Byla bych v klidu.

Ba412
Zasloužilá kecalka 514 příspěvků 14.04.19 20:18

Pred 30 lety jsem sila a pletla pro deti z toho co bylo. Zadne atesty jsem neresila a prezili.

Medičkaa
Kecalka 293 příspěvků 14.04.19 20:27

My jsme šili pro malého spoustu věcí a ani mě nenapadlo zkoumat jestli má látka nějaký atest… vše slouží dobře, synovi po tom snad také nic není

Pandulka
Zasloužilá kecalka 770 příspěvků 14.04.19 20:30

Jako zdravý rozum mi říká to neřešit…jen u těch plen se trochu bojím, že přece jen až budou vlhký v kontaktu s pokožkou, aby to „něco“ nepouštělo. Nevím, čím se barví látky dnes ani čím se barvily kdysi.
Koukám do té vyhlášky, že dost řeší vyuhovatelnost formaldehydu a hlavně těžkých kovů..čehož se „bojim“ asi nejvíc i v rámci těch starých látek.. :roll: Nevím jak moc se požívají těžké kovy v textilních barvách.

di.xi.nka01
Kecalka 108 příspěvků 14.04.19 20:51

Tak z toho usij všechno mimo těch plen…já kupuju atestovane latky ale kdybych měla k dispozici bez atestu neřešila bych to

Ennny
Závislačka 3321 příspěvků 14.04.19 20:55

Divím se že jsme všichni už neumřeli, my měli šité všechno doma a jsme všichni zdraví a živí, proč se dneska řeší každá kravina :roll:

Janli
Echt Kelišová 8154 příspěvků 14.04.19 21:13
@Ennny píše:
Divím se že jsme všichni už neumřeli, my měli šité všechno doma a jsme všichni zdraví a živí, proč se dneska řeší každá kravina :roll:

No, abych ti pravdu řekla, máme tady starou továrnu na výrobu látek a byla tam i barvírna. Teď se hádá obec se státem, kdo ty chemikálie po barvení bude likvidovat, protože to jsou echt driáky. Do sklepů, kde jsou uskladněný nikdo radši nechodí…Ona se dřív ta nezávadnost až tak neřešila.
@Pandulka plenky rozhodně ušít z nových látek, ostatní důkladně vyprat.

Pandulka
Zasloužilá kecalka 770 příspěvků 14.04.19 22:06
@Ennny píše:
Divím se že jsme všichni už neumřeli, my měli šité všechno doma a jsme všichni zdraví a živí, proč se dneska řeší každá kravina :roll:

Tak pro někoho je kravina, že může ohrozit své dítě kontaktem s těžkými kovy a pro někoho ne :nevim: Já třeba po svém studiu a několika semestrech toxikologie k tomu tak lehkomyslně nepřistupuju…

Váš příspěvek
Reklama