Skládání puzzle 20 měsíční batole

70
6.8.21 09:44

Skládání puzzle 20 měsíční batole

Zdravím. Předem chci podotknout, že nejde o vychloubání. Jen mne zajímá názor více lidí. Syn má čerstvé 20 měsíců a od cca 18-19 měsíce skládá puzzle. Nejprve malé 9 dílků a teď i velké 25-30 dílků. Od všech slyším, že je moc chytrý a mám ho dát do nějakého kroužku, aby se rozvíjel. Mne to ale přijde normální v jeho věku skládat puzzle. Ale docela mne zaráží, že u toho fakt přemýšlí a hledá a ne, že by jen slepě zkoušel.
Děkuji za vaše zkušenosti

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
109
6.8.21 09:55

Nechci kazit radost, ale má dcera to přesně v tomto věku také uměla a rozhodně nebyla v okruhu našich známých a kamarádů sama. Tím nechci říct, že tvé dítě není šikovné. Jen, že je to poměrně běžné, jak píšeš ty…Zkus ho rozvíjet doma, je opravdu plno různých aktivit v dnešní době. Ať se Vám děťátko krásně rozvíjí a je hlavně zdravé :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20589
6.8.21 09:58

Ano, je to poměrně běžné - tedy u těch klidnějších dětí, které dávají přednost „stolečkové“ zábavě před fyzickou aktivitou. Osobně mám jedno z dětí také dost nadané a inteligentní, ale po úvaze a řešení s manželem jsme se rozhodli nechat ho jít „normální“ cestou (klasická školka i škola následně-možná bude osmiletý gympl). Možná by se z něj dalo „vytřískat víc“, ale je mi to proti srsti, nechci být rodič, co na dítě valí přehnané nároky a očekávání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6704
6.8.21 10:04

@saphir Je šikovný, moje dcery v tomhle věku puzzle vůbec nezajímaly..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20589
6.8.21 10:07
@Alušáček píše:
@saphir Je šikovný, moje dcery v tomhle věku puzzle vůbec nezajímaly..

Já jsem si už na mnoha dětech ověřila, že zhruba tak do 2-3 let se prcci dělí na „motorické“ a „přemýšlecí“. Většinou zkrátka rozvíjí více jednu z těchto sfér a ta druhá často trošku pokulhává. Takže můj syn taky ve dvou letech psal písmenka a skládal lego, puzzle apod., ale když měl přeskočit kořen, tak se pomalu zabil :mrgreen: :mrgreen: Naopak dcera v roce vylezla na třímetrovou skluzavku a bez problému sjela, ale udržet jí 5 minut u stolečku při klidové činnosti byl nadlidský výkon :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25165
6.8.21 10:16

Řekla bych, že je to normální, záleží jaké máš dítě no. Starší syn v tomhle věku uměl skládat i malé lego, ty puzzle, maloval. Je takový klidnější a má radši zábavu v klidu u stolu, mladší je opak, ten se zas celý den nezastaví a je schopný vylezt až na lustr, vedle takového živlu se pak ten starší jeví jako génius :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27002
6.8.21 10:50

@saphir a já tě potěším. Za mě to je super, tak velké puzzle nesestaví syn v 7 letech.
Ani podle okolí mi to obvyklé nepřijde. Ale my máme v okolí spíš aktivní děti, než ty co by seděly a skládaly.
Ale nijak bych dítě zatím nesmerovala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21061
6.8.21 10:55

Moje dítě také skládalo puzzle s hodně dílky, a dokázalo stavět z Lega. Normální Lego, ne Duplo. Maloval, měl i ponk na auta, dokázal rozebrat auto a pak ho sestavit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21061
6.8.21 10:56

To co píšeš, tak umí hodně dětí. Tvoje dítě není jediné. A zázračný není.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
464
6.8.21 11:01

Ja myslim, ze 30 dilku ve 20 mesicich je super. :palec: „Zazracne“ dite tezko rict - podle tohoto to asi odhadnout nelze. Uvidis casem podle jinych znaku. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3817
6.8.21 12:42

Jo, když měla dcera zrovna neaktivní chvíli tak podobně velký puzzle stavěla kolem roku a půl, ve třech a půl už nám aktivně pomáhala s tisícikouskovejma. Přijde mi jako naprosto standardní dítě - teď například skoro půl roku na žádný puzzle nesáhla, protože ji víc baví kolo, lízt po stromech a skákat po gauči :mrgreen: Sice umí sčítat a odčítat, napsat všechny čísla a většinu písmen, ale to mi zaprvý nepřijde nijak zázračný a zadruhý se bude ve škole nudit. Já v jejím věku četla a žádnej zázrak taky nejsu :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2834
6.8.21 16:51

Koukam, ze jsou tady same sikovne deti. Moje deti rozhodne toto neumely a asi
ani ted by to nepostavili. Do krouzku bych ani ne dvoulete dite nedavala. Tak male dite preci dokazes rozvijet doma. Casem se uvidi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26341
6.8.21 19:45

@saphir Starší taky skládal takhle brzo. A ne, běžné to není. Dcera začala skládat puzzle až ve třech letech. Některé děti mají problém s 20 silným puzzle i v pěti, nebo je prostě puzzle vůbec nebaví.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2082
6.8.21 19:52
@saphir píše:
Zdravím. Předem chci podotknout, že nejde o vychloubání. Jen mne zajímá názor více lidí. Syn má čerstvé 20 měsíců a od cca 18-19 měsíce skládá puzzle. Nejprve malé 9 dílků a teď i velké 25-30 dílků. Od všech slyším, že je moc chytrý a mám ho dát do nějakého kroužku, aby se rozvíjel. Mne to ale přijde normální v jeho věku skládat puzzle. Ale docela mne zaráží, že u toho fakt přemýšlí a hledá a ne, že by jen slepě zkoušel.
Děkuji za vaše zkušenosti

Je šikovný a podle mne to běžné není, dělá to problém kolikrát i dětem ve školce. Ale u takhle malého dítěte těžko říct, co z toho vzejde. Jestli má jen v něčem rychlejší vývoj, nebo jestli mu to zůstane. Mně ani nenapadlo takhle malému dítěti puzzle dávat. Dala jsem chvíli po 2. narozeninách a během chvilky se dostal tak na 40 dílku, ale pak ho puzzle přestalo bavit, takže teď skoro ve 3 letech složí pořád tak těch 30-40 dílku, pokud si to puzzle náhodou někdy vezme.
Kroužek nevím, podle mne je to zbytečný. Puzzle lze skládat doma. Navíc úplně nevím, jestli lze najít nějaký kroužek pro takhle malé děti, kde se skládá puzzle nebo tak něco. Skládání puzzle, to je vlastně zrakové vnímání a jemná motorika. To zrakové vnímání můžeš třeba rozvíjet dál tím puzzle, pak puzzle s rovnými dílky (pro děti to bývá těžší), skládání různých tvarů jako kolečko, trojúhelník… nebo skládání tangramu, mozaiky, lepení samolepek v knížce, hledání stínů (třeba i ve formě hry s magnety nebo suchými zipy), může zkoušet postavit to samé jako ty třeba z klacků nebo dřívek od nanuku… Klasika je pak pexeso, můžete zkusit nějaké těžší, kde si jsou obrázky podobnejsi. Nebo hledání rozdílů u podobných obrázků, hledání různých detailů v knížce, hledání rozdílného obrázku v řadě. Je to spousta. Většina z toho rozvíjí i tu jemnou motoriku. Na tu pak ještě třeba kreslení (klasické, rukou do písku, mouky, hlíny, klacikem), malování, lepení, později stříhání. Pak různé stavebnice, šrouby, zatloukaní, krajení, zapínání zipu, knoflíků, navlíkaní korálku, těstovin, snurek, gumiček, modelování (různé modeliny a hmoty), hra s pískem (klasický, kineticky), pečení, vaření… Je toho spousta a není na tom podle mne nic složitého, že by to nešlo dělat s dítětem doma. Takové běžné věci, ale dítě to po téhle stránce dost rozvíjí. Kroužek bych spíš volila v případě, že bych chtěla mezi lidi. Nebo dítě mezi další děti. Nebo v případě, že bych na tu činnost neměla zázemí nebo si na ní sama doma netroufla nebo na ni fakt neměla buňky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat