Skolka - mala kapacita, jak to vyresit

2073
31.8.10 20:52

Skolka - mala kapacita, jak to vyresit

Ahoj holky,
bydlim na malem meste - blizko Prahy a asi jako vetsina matek resim problem se skolkou.
Drive jsme tu meli dve skolky, ale pak bylo malo deti a tak jedna byla zavrena a prodana. No a ve druhe byly jen dve tridy, ted tedy mesto dalsi dve tridy obnovilo a navic letos pristavelo dlasi tridu, ale problem je stale a bude se to zhorsovat, nebot ty nejsilnejsi rocniky do skolky teprve zacnou nastupovat a navic se sem rocne stehuje zrozne moc lidi a to prevazne rodiny s malymi detmi.
Takze situace se ma tak, ze ted po otevreni nove tridy se tam dostanou 4lete deti, ale za rok to uz budou jen predskolaci. Takze pro vetsinu matek je to opravdu neresitelna situace - tezko mohou zustat doma bez penez, ale do prace tezko mohou nastoupit kdyz nemaji kam dat ditko.
Soukromou skolku tu nemame a jelikoz nejsou prostory, kde bybyla mylsim, ze ani v dohlednu nebude a navic priznejme si, ze vetsina rodin na ni stejne nema.
S mestem jsme to resily a vysledek byl prave nove pristavena trida, ale bylo nam receno, ze toto je stop stav, ze mesto na dalsi pristavby uz penize nema - coz chapu :-(
No ted tu s holkama resime co tedy delat ci podniknout. Chceme opet zadat mesto, ale rady bychom i nejak prispely - treba tim, ze prijdeme s nejakym napadem. No a jelikoz vim, ze to asi resi hodne rodin ci mest, tak jsem si rekla, ze treba tady nekdo poradi, jak toto vyresit nebo bude mit napad - preci jen vice hlav vic vi :-)
No me napadlo zkusist nekde sehnat nejakou dotaci, ale jsem laik a fakt netusim jestli jde nekde zjistit, zda se na toto dotace poskytuji. Take me napadlo, ze by treba jedna trida mohla byt na smeny - hodne deti tam stejne chodi jen na pul den a odpoledne je skola poloprazdna, ale zase netusim jeslti je to legislativne mozne.
Takze fakt budu moc vdecna za vsechny rady a napady.
Diky moc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

15672
31.8.10 20:59

Ahoj. Já vím, že někde se to řeší tak, že se otevře něco jako školka ve škole (samozřejmě to ale nejde všude). Teď je málo dětí ve škole - ubývají třídy, tak ty prostory obsadí třídami školky. Nevím, jak se to řeší oficiálně, ale mně to přijde jako dobrý nápad - školka má o třídu víc a škola nemá zbytečně nevyužité prostory. Ovšem jak už jsem psala, nejde to všude.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2073
31.8.10 21:09

hkac,
diky za napad - take jsem o teto moznosti slysela, ale u nas je to bohuzel nerealizovatelne. Skola ma plnou kapacitu - naopak se resi co se stane az tam prijdou tyto silne rocniky. Uz je udelan i projekt, ale opet nejsou penize.

Kazdoapdne diky :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16483
31.8.10 21:15

U nas se resi tenhle problem uz dlouho a mesto se nijak vyrazne neangazuje(hlavne, ze povolilo postavit dve velika sidliste a skola a jesle zadne, i skola praska ve svech :cert: ) Vysledkem jsou dve nove soukrome skolky, ktere jsou sice drazsi, ale i tak plne, protoze deti mohou chodit treba pravidelne jen nektere dny a plati tak mene(ne jako ve statni skolce) a rodice mohou pracovat aspon na castecny uvazek…jednu z nich letos dokonce rozsirili…
dal pak u MC vznikl hlidaci klub, ktery tedy s kapacitnich duvodu MC funguje jen dopoledne, ale i tak je plny, deti tam rodice mohou dat bud na nektere dny stabilne, nebo podle potreby a volnych mist… Hlidani provozuji i stavajici jesle, ale je to beznadejne plne… letos jeste zacina dalsi nova soukroma skolka… tak uvidime… ale porad je to malo a ne pro kazdeho…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2073
31.8.10 21:22

Mroe,
no u nas je to to same. Skolka i skola praskaji ve svech, ale stale se povoluje nova a nova vystavba - takze deti stale pribyva.
Mesto penize nema i to ze letos pristaveli jednu tridu byl uspech, ale porad to nic neresi.
Soukromou skolku tu nemame v okoli je jich nekolik, ale proste pro vetsinu rodicu to je dost neresitelne - je to hodne drahe - tkaze dovolit si tam dat treba dve deti a jeste je tam pravidelne vozit je nemyslitelne.
MC tu sice mame, ale poradaji jen krouzky pro deti a dospele, ale hlidani deti ne.
Vim, ze to je temer neresitlene situace, ale stale doufam, ze se neco objevi :-)
Myslela jsem, zeb y treba reseni byly ty unibunky, ale bohuzel jsou take hodne drahe :-(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
701
31.8.10 21:26

Ahojky,ještě existuje možnost takzvaných kontejnerů,je to jakási přístavba ke školce a dá se to pronajmout nebo koupit,je to různě veliké
tady řešíme to samé,obec vesele prodává parcely mladým rodinám s tím,že tu je školka,škola apod. ,ale už se nezmíní,že tam nemá šanci dítě umístit,nejvíc mě baví,řeči typu,nevidíme v tom problém,je to otázka tří let,tři roky už uběhly a laik si lehko spočítá kolik dětí se narodilo a kolik jich vezmou,ale to bylo na dlouho :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
31.8.10 21:27

Jsme malé město u Prahy (cca 6000 obyvatel). Jen letos na jaře a v létě tu vznikly tři nové soukromé školky/jesličky 8-o. Už předtím tady dvě soukromé školky/jesličky byly. Letos se otvírá jedna nová třída MŠ v místní ZŠ (místo knihovny, třídy taky nejsou). Během roku se budou stavět dvě nové třídy MŠ město dostalo nějaký příspěvek z kraje). Takže tak u nás, známá mi ještě říkala, že u nich městská část Prahy navýšila kapacitu jednotlivých tříd školky z 25 na 26 dětí a přibylo tak necelých 30 míst.

• Nahlásit
  • Citovat
2073
31.8.10 21:59

Olis,
jojo u nas je to to same. Vsude reklamuji, ze jsme kousek od Prahy a ze v miste je skola a skola - ale nikde nepisi, ze neni mozne se tam dostat.
No kdyz jsme sla na prvni materksou, tak jsem si naivne myslelal, ze ve trech letech pujde ditko do skolky a ja do prace. Do skolky se mi dite dostane tak v peti letech a do prace me asi zpatky nevezmou - hold krize. No a hledani nove prace s tim, ze nemam kam dat dite je temer nemozne ach jo.
Jojo ty kontejnery bylo jedno z reseni, ale ted se pristavela jedna trida a bylo nam receno, ze dalsi investice do skolky uz neexistuji.
Nevim kolik stoji pronamej techto kontejneru. Ja jsem si puvodne (priznam, ze naivne) myslela, ze to je otazka par set tisic je kouit, ale znamy me vyvedl z omylu, ze takovy kontejner stoji 2-4 miliony - takze myslim, ze tato varianta asi u nas take nehrozi.

Anonymni,
no tak to mate skvele! U nas neni ani jedna soukroma, ale zcela uprimne, jak jsem psala - mylsim, ze hodne rodin by si to stejne nemohlo dovolit - preci jen platit treba 10 000,– + hypoteku… Ale i tak bych byla pro, aby tu vznikla - alepson pro nekoho by to bylo reseni.
Bohuzel ve meste nejsou temer zadne vhodne volne prostory pro skolku - skola praska ve svech - z knihovny se uz pred casem udelala druzina, nebot z druziny se musela udelat trida…
jedine zkusime to navyseni deti ve tride - musim tedy zjistit jestli uz to neudelali (takze diky za napad). I kdyz my tu mame 5 trid - tkaze by to bylo asi 5 mist, ale i to by bylo dobre.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16483
31.8.10 22:09

Zrovna u nas navysovali pocet mist ve skolce, idelani to neni, ale situace uz byla neunosna, nevzali uz i nektere predskolaky (i kdyz se treba snazili o prijeti potreti za sebou a maji dalsiho sourozence ve skolkovem veku a matka jde do prace).Vidis, na to jsem skoro zapomnela… O kontejnerove skolce se u nas taky vazne uvazovalo, ale uvazlo to na nejake podle me hlouposti, jako ze nemaji kapacitu na vareni jidla(skolni a skolkova jidelna nejak nestaci, ci co), nebo neco takoveho… proste podle me by ot resit slo, ale neni vule… mesto na to proste prdi…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2073
31.8.10 22:13

Hmmm,
no u nas uz to mesto take resit nechce. Tak sep roste snazime (matky) - neco zjistit a prijit s nejakym napadem ci resenim a to mestu predlozit. Proste se nechceme smirit s tim, ze ditka nam vezmou jen jako predskolni.
No u nas se nehledi vubec na nic (ani jestli tam uz mas sourozence, ci kolikrat jsi zadal ani na to jeslti rodice jsou zamestnani - jedine kriterium je vek) Takze se tam fakt dostanou jen predskolni deti :-(

Holky,
nevite kolik stoji pronajem tech kontejneru? Misto by na ne bylo. Jidelna se snad ma ted modernizovat, nebot neplnuje nejake podminky - tak treba tohle by slo, ale nesmi to moc stat.
Diky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.9.10 11:58

Ahoj, u nás samozřejmě podobná situace, atd. Tak jsme si jako rodiče založili občanské sdružení, najali 2 učitelky a od města jsme dostali alespoň na dopoledne prostory školní družiny, které se ráno nevyužívají. Je to bez jídla, pouze na čtyři hodiny denně, ale je to lepší než nic. Finančně je to rozhodně utáhnutelné, protože nájem se neplatí a veškeré peníze jsou jen na plat učitelek. Neřeší to samozřejmě případy, kdy maminky chtějí jít na plný úvazek do práce. Ale částečné úvazky a práce z domova se s tím vyřešit dá. Z.

• Nahlásit
  • Citovat
857
16.12.13 13:12

U nás si čtyři maminky domluvily „miniškolku“ - každá z nich hlídá jeden den v týdnu všechny děti, jeden den je volno. Takže všechny mají v týdnu 2 volné celé dny - stačí to na malý úvazek, brigádu, práci z domova. Samozřejmě se komplikuje při nemocech apod, ale celkem to dobře šlape.

Jinak soukromé školky a cena - v soukromých školkách, které znám (samozřejmě ne nějaké VIP anglické za 17 000,–) mají děti úplně normální rodiny - berou to jako nouzovku na rok, než bude dítě přijaté do státní školky, holt rok 2/3 platu matky praskne na školku, ale nepřijde o práci.

Jinak u nás (dtto město blízko Prahy) mi malého vzali také v ukončených 4 letech, předtím jsem ho vozila na 2 dny k našim a v práci mi dali v tomto rozsahu zkrácený úvazek - opravdu štěstí, i když to znamenalo dva dny v týdnu vstávat 4.30 a domů přijet po sedmé večer.

Jinak tady je velmi aktivní MC, už provozují 3 celé třídy (ve vilce od města a škole) a dvě dopolední hlídárny, funguje i jedno místní OS jako „pololesní školka“.

Neudělal by si někdo místní doma hlídání pro několik dětí?

Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8417
25.4.14 21:13

U nás na vesnici máme školku, ale už nestačí její kapacita. Poslední roky se u nás rodí hodně dětí a zastuputelstvo nějak „zapomělo“ zareagovat. U zápisu bylo z 32 dětí přijato 12. Školka má 2 třídy s kapacitou 50 dětí. Školky v okolních vesnicích už začínají být taky plné. Tento rok se možná ještě většina dětí umístí, ale příští rok už nebude kam děti dát. Každoročně se tady rodí kolem 25 dětí. Při zápise nám ředitelka školky řekla, že nedostatčnou kapacitu nemáme řešit s ní, ale se starostou nebo zastupitelstvem obce.
A teď k dotazu. Jakým způsobem byste žádali u obce zvášení kapacity školky? Dá se argumentovat nějakým zákonem, nařízením? Jak reagovat na odpověď: Nemáme peníze. Nejde zažádat o nějaké dotace na rozšířední školky?
Nemáte někdo třídu ze školky ve škole? Jak se to udělalo, aby školka splňovala všechny normy? Kolik stály úpravy prostoru pro školku?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23694
25.4.14 21:17

@seliluc u nás udělali jednu třídu školky ve škole, ale jiné podrobnosti nevím, školka prcka tepreve čeká, jestli ho vezmou… i když udělali třídu navíc asi před dvama roky a letos bude další, tj. otvírají dvě třídy od září místo klasické jedné, tak se možná nedostane.

Příspěvek upraven 10.06.15 v 12:34

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8417
25.4.14 21:19

@danyk mě by právě zajímalo, jak to právě vyřešili tou školou. Jáse dívala do zákona o MŠ a tam jsou docela přísné podmínky pro MŠ, ohledně prostoru, hygieny a tak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama