Školka - od kdy mohlo dítě chodit na celý den?

4995
30.7.19 12:33

Školka - od kdy mohlo dítě chodit na celý den?

Kamarádka přišla s tím, že u nich ve školce probíhá u tříletých adaptace v podobě - první dva dny si je rodiče vyzvedávají v deset hodin, zbytek prvního týdne v půl dvanácté, druhý týden po obědě. A až od třetího týdne mohou chodit i na odpoledne. Zajímalo by mě, jestli je to běžná praxe? Docela mě to zarazilo. To si má rodič třeba ze svých čtyř týdnů dovolené brát dva týdny na to, aby mohl dítě vyzvedávat ze školky? Kamarádka to bude řešit placeným hlídáním, takže dítě ke školce dostane ještě další cizorodý prvek ve formě hlídačky. Měly to vaše školky taky tak, nebo mohly děti hned od prvního dne chodit na celý den?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
8166
30.7.19 12:36

Sestrenka to ma ve skolce taky tak, jedna ze skolek, kam jsem sla na zapis, mi rovnou u zapisu rekla, ze prvni MESIC musi chodit nove prijate deti po obede. Ale ani jeden z techto pozadavku nema zadnou oporu v zakone, pokud je dite prihalseno radne k celodenni dochazce, nikdo nemuze nikoho nutit, aby tam nebylo a chodilo domu driv. Na druhou stranu, ten adaptacni rezim si ucitelky nevymysleji z pleziru, ale na zaklade zkusenosti s nove nastupujicimi detmi, takze pokud to jen trochu jde, doporucuji ho zkusit dodrzet, v zajmu toho ditete. Kdyz to nejde, tak sorry, dite je prihlasene a ve skolce bude.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
872
30.7.19 12:36
@blobfish píše:
Kamarádka přišla s tím, že u nich ve školce probíhá u tříletých adaptace v podobě - první dva dny si je rodiče vyzvedávají v deset hodin, zbytek prvního týdne v půl dvanácté, druhý týden po obědě. A až od třetího týdne mohou chodit i na odpoledne. Zajímalo by mě, jestli je to běžná praxe? Docela mě to zarazilo. To si má rodič třeba ze svých čtyř týdnů dovolené brát dva týdny na to, aby mohl dítě vyzvedávat ze školky? Kamarádka to bude řešit placeným hlídáním, takže dítě ke školce dostane ještě další cizorodý prvek ve formě hlídačky. Měly to vaše školky taky tak, nebo mohly děti hned od prvního dne chodit na celý den?

Spis to bude dobrovolne, ne?
Aspoň u nas teda je.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
144
30.7.19 12:38

U nás je jen doporučení, aby rodiče vyzvedávali svá dítka, která jsou ve školce poprvé, první školní týden po obědě, skrz adaptaci. Ale není to podmínka samozřejmě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10838
30.7.19 12:38

Ne, je to jen možnost, nemůžou to dát jako povinnost

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8439
30.7.19 12:39

U nás to taky má školka takhle prezentované na webu, ale není to povinné, jen doporučené a je možné to urychlit podle toho jak dítě zvládá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1636
30.7.19 12:39

My máme dceru v soukromé a taky adaptujeme, je to tak lepší pro dítě, rodiče i učitelky. V naší státní školce je to na rodičích, obecně doporucuji zvykat postupně, než se máma vrátí do práce, ale samozřejmě akceptují i děti, co jsou tam od začátku na celý den..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
62621
30.7.19 12:43
@Šáruší píše:
Ne, je to jen možnost, nemůžou to dát jako povinnost

Obávám se, že když je to ve školním řadu, tak mohou. Pokud ne, tak spíš ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28451
30.7.19 12:44
@blobfish píše:
Kamarádka přišla s tím, že u nich ve školce probíhá u tříletých adaptace v podobě - první dva dny si je rodiče vyzvedávají v deset hodin, zbytek prvního týdne v půl dvanácté, druhý týden po obědě. A až od třetího týdne mohou chodit i na odpoledne. Zajímalo by mě, jestli je to běžná praxe? Docela mě to zarazilo. To si má rodič třeba ze svých čtyř týdnů dovolené brát dva týdny na to, aby mohl dítě vyzvedávat ze školky? Kamarádka to bude řešit placeným hlídáním, takže dítě ke školce dostane ještě další cizorodý prvek ve formě hlídačky. Měly to vaše školky taky tak, nebo mohly děti hned od prvního dne chodit na celý den?

V naší školce to taky padlo jako návrh. Řekla jsem, že dcera chodila do soukromé a adaptovaná je moc hezky a od druhého dne tam byla se spaním do pěti :nevim: Ale ona byla fakt adaoptovaná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4288
30.7.19 12:46

Nemusí takto chodit, můžou to doporučit, to je vše. Pokud se to kamarádce nehodí, ať tam dítě normálně nechá celý den. Ony školky s oblibou překračují své kompetnence, takže pro shrnutí:

1. Dítě může být ve školce celý den od prvního dne.
  2. Dítě, které má matku na rodičáku, může chodit do školky na celý den, nemusí se vyzvedávat po obědě, jak to někde požadují.
  3. Dítě, které má matku na rodičáku, může chodit do školky celé prázdniny.
  4. Můžeš si vyzvednout dítě kdykoliv, nejen ve školkou stanovených hodinách.
  5. Pokud nechceš, aby dítě ve školce spalo nebo leželo na lehátku, školka mu musí nabídnout alternativní klidovou aktivitu.

Samozřejmě, pokud chcete školce vyjít v jejích požadavcích vstříc, je to v pořádku. Nic z toho však nemusíte.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8166
30.7.19 12:47

@Lama Lama nechci kecat, tudiz me neberte uplne 100%, ale mam dojem, ze jsme se o tom bavili ve skole a kdyby doslo na lamani chleba, tak by soud vyhral rodic. Skolka si muze dat do radu spoustu veci, ale ne vsechny z nich jsou pravne vymahatelne. Ale jak rikam, uz je to nejaky cas a jsem na rodicaku trochu odtrzena od sveta, takze ruku do ohne za to nedam.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4288
30.7.19 12:49
@Lama Lama píše:
Obávám se, že když je to ve školním řadu, tak mohou. Pokud ne, tak spíš ne.

Pokud je dítě přijaté k celodenní docházce, může tam být celý den. Školní řád nemůže do těchto věcí zasahovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1915
30.7.19 12:54

Syn 3r byl ve školce státní na celý den hned o začátku.. Syn 2r nyní půjde do třídy pro menší děti a tam zvážím, zda první týden brát po obědě nebo nechat celý den.. 2 nebo 3leté dítě je rozdíl. Takže záleží :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18957
30.7.19 12:56

Ale neni lepsi brat ohled na ty deti, kterym se timto snazi pomoci se adaptovat? Nebo i za timto nekdo vidi snahu učitelek si vse zjednodušit. Kde bylo to dite předchozí tri roky, ze nebyl problem ho mit po obede doma a najednou to problem je? Jasne, odpovedi bude, ze v soukrome skolce, jako kdyby to byl plosny jev. U nas v obecni je to takto, v soukrome je adaptacni proces vyresen jinak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4288
30.7.19 12:58

@Cuddy Ale jistě, já bych to taky tak dělala, jako doporučení je to super. Ale nemůžou to nařídit, aby si pak brala ženská, která prostě vyzvednout nemůže, ještě cizí hlídačku na odpoledne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama